تفاوت‌ها و شباهت‌های کاردانو و پولکادات: کدام‌یک در آزمون زمان مقاومت خواهد کرد؟

توسط مبین حسینی
|
16 آبان 1402
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
تفاوت‌ها و شباهت‌های کاردانو و پولکادات: کدام‌یک در آزمون زمان مقاومت خواهد کرد؟

رقابت بین کاردانو و پولکادات یکی از جذاب‌ترین و پربحث‌ترین موضوعات در کامیونتی ارزهای دیجیتال است. این اکوسیستم‌های غیرمتمرکز که از تفکر عمیق و مرموز بنیان‌گذاران اتریوم زاده شده‌اند، راه‌حل‌های مدرنی را برای مشکلات کلیدی پیش روی بلاک‌چین‌های قدیمی ارائه می‌کنند.

این شبکه‌های بلاک چین که خود را به عنوان برخی از بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال در این صنعت معرفی کرده‌اند، بعضاً رقیب یکدیگر توصیف می‌شوند. با این حال، چیزی که بسیاری از علاقه‌مندان به دارایی‌های کریپتو متوجه نمی‌شوند این است که کاردانو و پولکادات در واقع بسیار متفاوت هستند.

در این راهنما، کارکردها و قابلیت‌های این پلتفرم‌های بلاک چین بزرگ را بررسی می‌کنیم.

کاردانو در مقابل پولکادات: مبانی بلاک چین

قبل از مقایسه این بلاک چین‌های نسل سوم، بسیار مهم است که ابتدا درک اساسی از هدف این اکوسیستم‌ها و نحوه عملکرد آنها را روشن کنیم.

کاردانو (ADA) چیست؟

کاردانو (ADA) چیست؟

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  در بین متخصصان کریپتو، کاردانو به طور عمومی، شبکه بلاک چین آرمان‌شهری در نظر گرفته می‌شود. کاردانو که با دقت توسط دانشگاهیان طراحی شده، یک اکوسیستم بلاک چین مبتنی بر تحقیقات و دانش است.

  چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اصلی اتریوم، پس از اختلاف‌نظر با سایر اعضای تیم، کاردانو را در سال 2017 راه اندازی کرد. هدف این شبکه لایه یک، رسیدگی به مسائل مقیاس‌پذیری، پایداری و قابلیت تعامل است که گریبانگیر بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم شده است.

  امروزه، کاردانو دارای یک اکوسیستم پر رونق با طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی (dApps) در سراسر دیفای، NFT و سایر محصولات و خدمات در بازار ارزهای دیجیتال است.

  تعهد مستمر تیم به بهبود، به این معنی است که ارتقاهای جدید کاردانو و هارد فورک‌ها به طور مداوم برای قدرتمندتر کردن شبکه اصلی ارائه می‌شوند.

  نقاط قوت کاردانو

  • پژوهش‌محور: کاردانو اولین پلتفرم بلاک چینی است که از طریق تحقیقات عمیق، ساخته شده است و سیستمی قوی و مقاوم در برابر خطا را تضمین می‌کند.
  • معماری دو لایه: کاردانو دارای ساختار دو لایه منحصربه‌فرد است که لایه حل و فصل را از لایه محاسباتی جدا می‌کند و امکان انعطاف‌پذیری و امنیت بیشتر در اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند.
  • پایداری: کاردانو با مکانیزم اجماع Ouroboros جایگزین انرژی کارآمدتری برای سیستم‌های اثبات کار ارائه می‌کند.
  • مقیاس‌پذیری: انتظار می‌رود راه حل جدید لایه 2 کاردانو، Hydra، پردازش و سرعت تراکنش بالاتر و کارمزد کمتری را به شبکه بیاورد.

  پولکادات (DOT) چیست؟

  پولکادات (DOT) چیست؟

  پولکادات یک معماری چند زنجیره‌ای دارد. این نوع شبکه بلاک چین، اغلب یک شبکه «لایه صفر» نامیده می‌شود؛ زیرا امکان ساخت بلاک چین‌های دیگر را در زیربنای خود فراهم می‌کند.

  پولکادات که توسط گاوین وود، یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم و خالق زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) ایجاد شده است، در سال 2020 راه اندازی شد. هدف پولکادات به جای رقابت مستقیم با اتریوم، تسهیل ارتباط و قابلیت تعامل آسان‌تر بین شبکه‌ها است.

  پولکادات را به عنوان یک شبکه به هم پیوسته از بلاک چین‌های مستقل در نظر بگیرید که همگی می‌توانند داده‌ها را انتقال داده و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. زنجیره اصلی پولکادات Relay Chain نام دارد که به عنوان یک هاب برای هر بلاک چین یا Parachain عمل می‌کند.

  نقاط قوت پولکادات

  • قابلیت تعامل: پولکادات بلاک چین‌های مختلف را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را به اشتراک بگذارند و موانعی را که قبلاً بین اکوسیستم‌های بلاک چین وجود داشت، از بین ببرد.
  • پاراچین‌ها: بلاک چین‌های منفردی هستند که به صورت موازی در اکوسیستم پولکادات اجرا می‌شوند و امکان توسعه کاربردها و موارد استفاده متنوع را فراهم می‌کنند.
  • مقیاس‌پذیری تطبیقی: معماری پولکادات به گونه‌ای طراحی شده است که با اضافه شدن تراکنش‌های معتبرتر به شبکه، به صورت ارگانیک مقیاس‌پذیر شود و اطمینان حاصل شود که سیستم می‌تواند نیازهای آینده را مدیریت کند.
  • پایداری: پولکادات از طیفی از الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند که آن را غیرمتمرکز و کارآمد می‌کند.

  تفاوت‌های کلیدی بین کاردانو و پولکادات

  اولین چیزی که احتمالاً متوجه شده‌اید این است که علی‌رغم شباهت‌هایشان، کاردانو و پولکادات اساساً متفاوت هستند. در حالی که کاردانو یک شبکه غیرمتمرکز برای توسعه dApp و قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند، پولکادات قصد دارد قابلیت تعامل بیشتر را برای شبکه‌ها فراهم کند.

  کاردانو و پولکادات علی‌رغم تفاوت‌هایشان، هدف مشترکی برای پیشبرد دنیای وب 3 دارند. بیایید بررسی کنیم که چگونه رویکردهای منحصربه‌فرد و فلسفه‌های اصلی، این شبکه‌ها را خاص می‌کند.

  فلسفه توسعه

  توسعه کاردانو با رویکرد علمی دقیق آن مشخص می‌شود. هر ارتقا پروتکل و ویژگی، توسط متخصصان مورد بررسی قرار می‌گیرد و از ارائه یک سیستم محکم و ایمن اطمینان می‌دهد.

  از سوی دیگر شبکه پولکادات بر عملی‌بودن و سازگاری تاکید دارد. این به عنوان یک بلاک چین «لایه صفر» طراحی شده است که بلاک چین‌های مختلف «لایه 1» را به هم متصل می‌کند، و به عنوان زیربنایی عمل می‌کند که پروژه‌های دیگر می‌توانند بر اساس آن ساخته شوند و با یکدیگر همکاری کنند.

  معماری

  معماری دو لایه کاردانو به طور مشخص لایه تسویه را، جایی که تراکنش‌ها انجام می‌شود، از لایه محاسباتی، جایی که قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود، جدا می‌کند. برای کاربر نهایی، این بدان معنی است که کاردانو دامنه روبه‌رشدی از برنامه‌های کاربردی را مستقیماً در شبکه خود میزبانی می‌کند.

  معماری پولکادات حول محور Relay Chain آن می‌چرخد، که پاراچین‌های مختلف (بلاک چین‌های فردی) را به هم متصل می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا ارتباط برقرار کنند. این بدان معنی است که برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی پاراچین‌های فردی پولکادات، از قابلیت همکاری بیشتری نسبت به شبکه‌های دیگر برخوردار هستند.

  مکانیسم اجماع

  کاردانو از مکانیزم اجماع اثبات سهام Ouroboros استفاده می‌کند که از نظر انرژی کارآمد است و امنیت کاملی را در برابر عوامل مخرب و حملات سایبری ارائه می‌دهد.

  پولکادات از مکانیزم Nominated Proof-of-Stake (NPoS) استفاده می‌کند، که اجازه می‌دهد مجموعه‌ای از ولیدیتورها توسط ذینفعان شبکه، برای ایمن‌سازی زنجیره رله انتخاب شوند.

  در نهایت، این دو الگوریتم مشابه هستند و به اهداف یکسانی می‌رسند و هر دو به خوبی غیرمتمرکز و کارآمد هستند.

  توکنومیکس

  ADA رگ حیاتی بلاک چین کاردانو است. این توکن بومی برای پرداخت هزینه تراکنش و ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود.

  به همین ترتیب، DOT دارایی بومی شبکه پولکادات است. در حالی که DOT دارای همان کاربردها، یعنی پرداخت هزینه تراکنش و تضمین ثبات و امنیت شبکه است، عرضه تورمی دارد و توکن‌های جدیدی برای پاداش دادن به سهامداران DOT در گردش قرار می‌گیرد.

  اثرات زیست‌محیطی

  فناوری بلاک چین مدت‌هاست که به دلیل اثرات مخرب آن بر محیط زیست مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالی که بیت کوین به اندازه یک کشور کوچک از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و دارای ردپای کربنی است، بلاک چین‌های مدرن در حال شکستن این کلیشه هستند.

  کاردانو و پولکادات، و همچنین دیگر آلتکوین‌های نوظهور بازار کریپتو مانند سولانا، به دلیل تلاش‌هایشان در این زمینه مورد تحسین قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، یک تراکنش سولانا نسبت به جستجوی گوگل انرژی کمتری مصرف می‌کند.

  مطالعه‌ای توسط CCRI ، مصرف انرژی شبکه‌های کریپتویی برتر اثبات سهام را بررسی کرد. یافته‌ها به طور قابل‌ملاحظه‌ای عمیق بودند، اما برای اختصار، اجازه دهید نگاهی به نتایج کلی بیندازیم.

  CCRI دریافت که از بین تمام شبکه‌های مورد مطالعه، پولکادات، بر اساس کیلووات ساعت در سال، مصرف کل انرژی بسیار کمتری داشت. اگرچه این برای پولکادات عالی به نظر می‌رسد، فریب نخورید. این شبکه کاربران بسیار کمتری نسبت به کاردانو دارد، به این معنی که به انرژی کمتری نیاز دارد.

  اگر رویکرد خود را تغییر دهیم و میانگین مصرف برق در هر نود را بررسی کنیم، کاردانو از پولکادات بهتر عمل می‌کند. شبکه کاردانو در هر نود به طور متوسط حدود 199.45 کیلووات ساعت در سال مصرف برق دارد.

  کاردانو در مقابل پولکادات: سربه‌سر

  راه دیگر برای نگاه کردن به بحث کاردانو در مقابل پولکادات این است که هر دو شبکه را به نکات کلیدی سریع تقسیم کنیم که ویژگی‌ها و قابلیت‌های اساسی شبکه را خلاصه می‌کند.

  کاردانو (ADA) پولکادات (DOT)
  سازنده چارلز هاسکینسون گاوین وود
  زمان راه‌اندازی 2017 2020
  تراکنش در ثانیه (TPS) 250 1000
  مارکت کپ $9.1B USD $4.9B USD
  حداکثر عرضه 45,000,000,000 ADA N/A
  تورم‌زایی No Yes
  بالاترین قیمت ثبت شده $3.10 $55

  حکم نهایی

  با در نظر گرفتن همه چیز، مقایسه پولکادات و کاردانو مانند مقایسه سیب و پرتقال است. علی‌رغم شباهت‌های خاص در تیم‌های موسس و معماری اصلی خود بلاک چین‌ها، کاردانو و پولکادات عملکردهای متفاوتی را در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند.

  کاردانو یک بلاک چین لایه یک با اکوسیستم برنامه‌های کاربردی، ابزار و خدمات خاص خود است. از سوی دیگر، پولکادات یک شبکه بنیادی است که بلاک‌چین‌هایی مانند کاردانو می‌توانند بر روی آن ایجاد شوند و با دیگر شبکه‌های اکوسیستم پولکادات ارتباط برقرار کنند.

  به تنهایی، کاردانو بزرگ‌تر از پولکادات است و مسلماً شانس بیشتری برای موفقیت در درازمدت بر اساس نرخ استفاده بالاتر و پلتفرم‌های ثروتمند آن دارد.

  با این حال، اگر چند پاراچین پولکادات مانند Moonbeam یا Astar بتوانند کاربران بیشتری را جذب کنند و اکوسیستم‌های پویا و منحصربه‌فردی بسازند، دلیلی وجود ندارد که پولکادات نتواند موقعیت کاردانو را در بازار تحت‌الشعاع قرار دهد.

  سوالات متداول

  کاردانو بهتر است یا پولکادات؟

  مقایسه کاردانو و پولکادات دشوار است؛ زیرا این دو پلتفرم بلاک چین اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. کاردانو یک بلاک چین لایه یک است، در حالی که پولکادات یک «بلاک‌چینِ بلاک چین‌ها» است.

  آیا کاردانو می‌تواند جایگزین اتریوم شود؟

  به طور فرضی، کاردانو می‌تواند جایگزین اتریوم شود. با این حال، با توجه به تسلط تثبیت شده اتریوم و اثر شبکه، بعید است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر