5 دلیل که چرا این چرخه بیت کوین متفاوت است؟

تاریخ انتشار: 30 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
5 دلیل که چرا این چرخه بیت کوین متفاوت است؟

بحث‌های زیادی در سال‌های اخیر، در مورد ماهیت چرخه‌ای بیت کوین وجود داشته است. به نظر می‌رسد چرخه 4 ساله معروف که توسط رویداد هاوینگ تکمیل می‌شود، روایت غالب در بخش ارزهای دیجیتال باشد – به خصوص از آنجایی که تحرکات تاریخی قیمت و احساسات سرمایه‌گذاران از یک الگو پیروی می‌کنند: 2 سال افزایش قیمت، 1 سال کاهش و 1 سال انباشت.

با این حال، علی‌رغم درک اهمیت رویدادها و روندهای تاریخی و همچنین هاوینگ‌های بیت کوین، برخی از تحلیلگران عقیده دارند که این چرخه‌ها خیلی مشابه هم نیستند و تفاوت‌هایی هم وجود دارد.

آخرین تحلیل و بررسی مربوط به آنچه که چرخه فعلی بیت کوین را متفاوت از چرخه‌های قبلی می‌کند، در توییتر توسط caprioleio ارائه شده است. در مقاله زیر، ویژگی‌های خاص این چرخه و رویدادهایی که قبلاً هرگز رخ نداده‌اند را بیان می‌کنیم.

نرخ هش بیت کوین در طول بازار نزولی به سقف‌های تاریخی جدیدی رسیده است

اولین پدیده‌ای که caprioleio به آن اشاره می‌کند، نرخ هش بیت کوین است. این شاخص تعداد هش‌های استخراج شده توسط ماینرهای شبکه را تخمین می‌زند. هر چه مقدار آن بالاتر باشد، اساساً شبکه قوی‌تر و ایمن‌تر است و قدرت محاسباتی بیشتری در استخراج بیت کوین دخیل است.

طبق نموداری که این تحلیلگر منتشر کرد، نرخ هش بیت کوین در حال حاضر به سطوحی دیوانه‌کننده رسیده است. فقط مقادیر فعلی را در زمانی که بیت کوین در سطح 30,000 دلار است، با مشکل نرخ هش در سقف تاریخی 69,000 دلار در نوامبر 2021 مقایسه کنید.

در حال حاضر، نرخ هش شبکه بیت کوین تقریباً 3 برابر هش‌ریتی است که در سقف تاریخی به خود دیده است.

نرخ هش بیت کوین در طول بازار نزولی به سقف‌های تاریخی جدیدی رسیده است

این تحلیلگر تأکید می‌کند که معمولاً در طول یک بازار نزولی، نرخ هش به آرامی کاهش یا افزایش می‌یابد. در حال حاضر، رشد قدرت شبکه بیت کوین به صورت تصاعدی است. او نتیجه می‌گیرد:

«این یک گام مهم در صنعتی‌شدن ماینینگ است. شرکت‌های انرژی و دولت‌ها اینجا هستند.»

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  عرضه در دست هولدرهای بلند مدت به سطح تاریخی رسیده است

  دومین عاملی که این چرخه بیت کوین را منحصربه‌فرد می‌کند، ایمان و رفتار هولدرهای بلند مدت است. این تحلیلگر اشاره می‌کند که این شاخص مهم آن چین، سقف تاریخی خود که در اواسط سال 2015 ثبت شده را شکسته است.

  در طول بازار نزولی 2 چرخه پیش، عرضه در دست هولدرهای بلند مدت به حدود 75٪ رسیده بود. این رکورد شکسته شده است، به طوری که هولدرهای بلند مدت، در حال حاضر، 76.2 درصد از عرضه بیت کوین در گردش را در اختیار دارند. این نشان‌دهنده اعتمادی بی‌سابقه به پتانسیل بیت کوین برای افزایش بیشتر و چشم‌انداز بلندمدت بیشتر فعالان بازار است.

  عرضه در دست هولدرهای بلند مدت به سطح تاریخی رسیده است

  دولت‌های بسیاری از کشورها در حال استخراج بیت کوین هستند

  بحث دیگر مربوط به استخراج بیت کوین توسط مؤسسات دولتی در بسیاری از کشورها است. در واقع، این انقلاب در چرخه‌های قبلی بازار وجود نداشت، زمانی که بار استخراج بر دوش موسسات خصوصی یا استخراج‌کنندگان فردی بود.

  ورود نهادهای دولتی به بازار استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال، فقط پول بالقوه درگیر را چندبرابر نمی‌کند، بلکه به مشروعیت بخشیدن به استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک تجارت بادوام و قانونی کمک می‌کند که دولت‌ها بتوانند استراتژی بلندمدت اقتصادی و مالی خود را بر اساس آن استوار کنند.

  در اینجا نمونه‌هایی از کشورهایی وجود دارد که دولت‌ها در آن‌ها در استخراج بیت کوین مشارکت دارند:

  • السالوادور: پس از پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی در السالوادور، دولت قصد خود را برای شروع عملیات استخراج بیت کوین از جمله استفاده از انرژی آتشفشانی اعلام کرده است.
  • ایران: دولت ایران استخراج ارز دیجیتال را تا حدودی مجاز دانسته و ممکن است به طرق مختلف از جمله حمایت از شرکت‌های استخراج در این فعالیت مشارکت داشته باشد.
  • ونزوئلا: دولت ونزوئلا آشکارا در استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است، به ویژه در مورد ارز دیجیتال پترو، که توسط دولت ونزوئلا ایجاد و پشتیبانی می‌شود.
  • روسیه: گزارش‌هایی مبنی بر مشارکت نهادهای دولتی روسیه در استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد.
  • قزاقستان: دولت قزاقستان طرفدار توسعه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که شامل استخراج می‌شود.
  • بوتان: پادشاهی کوچک بوتان مقدار زیادی بیت کوین را در اختیار دارد و استخراج می‌کند. بر اساس گزارش‌های اخیر، این کشور ممکن است تا 1 درصد از کل قدرت محاسباتی شبکه را به خود اختصاص دهد.

  شبکه لایتنینگ به بیش از 150 میلیون دلار رسید

  رشد شبکه لایتنینگ (LN) یا لایه 2 شبکه بیت کوین در سال‌های اخیر خیره کننده بوده – به طوری که تراکنش‌های لایتنینگ در دو سال گذشته بیش از 1200٪ افزایش یافته است.

  این پیشرفت، علی‌رغم یک بازار نزولی و افت شدید ۷۷ درصدی قیمت بیت‌کوین، از سقف تارخی تا کف کلان چرخه فعلی، رخ داده است.

  در این بین، caprioleio اشاره می‌کند که ارزش دارایی‌های قفل شده در لایتنینگ امروز به 150 میلیون دلار می‌رسد. اینها رکوردهایی هستند که قبلاً مشاهده نشده بود.

  علاوه بر این، با نگاهی به داده‌های آنچین و ظرفیت لایتنینگ، می‌بینیم که در سه ماهه دوم سال 2023 به اوج خود رسیده است. پس از یک اصلاح کوچک، امروز به سقف قبلی بازگشته است.

  علاوه بر این، نمودار به وضوح نشان می‌دهد که کاهش قیمت بیت کوین با افزایش ظرفیت لایتنینگ در سراسر بازار نزولی سال 2022 همبستگی معکوس داشت (فلش‌های قرمز و سبز).

  شبکه لایتنینگ به بیش از 150 میلیون دلار رسید

  پذیرش بیت کوین به اوج خود رسیده است

  در نهایت، آخرین دلیلی که تحلیلگر برای تفاوت این چرخه بیت کوین با دیگر چرخه‌ها ذکر کرده، پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال است. او برای این پذیرش، خرید همبرگر در مک‌دونالد را مثال می‌زند که می‌توان آن را با بیت کوین خریداری کرد – و اما موارد بسیار بیشتری نیز وجود دارد.

  در طول بازار صعودی چرخه قبلی، نمونه بارز تسلای ایلان ماسک است که شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان پرداخت برای خودروهای خود کرد.

  با این حال، با گذشت زمان – و به بهانه مراقبت از محیط زیست – این شرکت این گزینه را پس گرفت. با وجود این، مسیری برای دیگر شرکت‌های جهان برای پذیرش بیت کوین باز شد.

  در اینجا چند نمونه از صنایع و شرکت‌هایی وجود دارد که امروزه پرداخت‌های خود را به بیت کوین می‌پذیرند:

  • خرده‌فروشی آنلاین: برخی از فروشگاه‌های آنلاین و پلتفرم‌های خرید، پرداخت را به بیت کوین می‌پذیرند. به عنوان مثال می‌توان به Overstock، Shopify (از طریق درگاه پرداخت)، و فروشگاه‌های آنلاین مختلف متخصص در سخت‌افزار، الکترونیک و لباس اشاره کرد.
  • بازی و سرگرمی: صنعت بازی و پلتفرم‌های سرگرمی گزینه‌های پرداخت بیت کوین را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال می‌توان به مایکروسافت (ایکس‌باکس)، Steam و سایت‌های مختلف بازی آنلاین اشاره کرد.
  • سفر و رزرو هتل: برخی از شرکت‌ها برای بلیت هواپیما، رزرو هتل و سایر خدمات مرتبط با سفر، بیت کوین قبول می‌کنند.
  • خدمات میزبانی و فناوری: ارائه‌دهندگان هاست، ارائه‌دهندگان VPN و شرکت‌های خدمات سخت‌افزاری امکان پرداخت به بیت کوین را دارند.
  • خدمات مالی: برخی از شرکت‌ها در بخش مالی، مانند برخی از صرافی‌ها، امکان خرید یا فروش بیت کوین را ارائه می‌دهند.
  • آموزش آنلاین: پلتفرم‌هایی که دوره‌های آنلاین ارائه می‌دهند، ممکن است امکان پرداخت به بیت کوین را برای دسترسی به مطالب آموزشی فراهم کنند.
  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  افزایش سختی شبکه بیت کوین به قیمت 100 هزار دلار تا آخر سال اشاره می‌کند

  تیموتی پیترسون، کارشناس بازار و حامی بیت کوین، به اهمیت نرخ ...

  بیت کوین ممکن است تا 60,000 دلار سقوط کند؛ اگر این حمایت از دست برود

  داده‌های آن‌چین نشان می‌دهد که بیت کوین به «قیمت تحقق‌یافته» ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر