مقایسه بیت کوین و لایت کوین؛ کدام بهتر است؟

توسط کارن آهنگری
|
18 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  10 دقیقه
مقایسه بیت کوین و لایت کوین؛ کدام بهتر است؟

شباهت‌ها و تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین: در چند سال گذشته، علاقه مردم به ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافته است. در این بین بیت کوین بیشترین میزان محبوبیت را نزد مردم کسب کرده که دلیل این امر هم واضح است! بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان (در سال 2009) با بیشترین حجم سرمایه است.

خرید لایت کوین

از آن زمان به بعد، ارزهای دیجیتال زیادی فعالیت خود را آغاز کردند که تمامی آن‌ها همانند بیت کوین، از فناوری بلاک چین برخوردار بودند. در میان تمامی ارزهای دیجیتال منتشر شده که به آلت‌کوین‌ شهرت دارند، توجه علاقه‌مندان به یکی از اولین هارد فورک‌های بیت کوین تحت عنوان لایت کوین (Litecoin) با نام اختصاری LTC، که تصور می‌شود رقیبی برای طلای دیجیتال است، جلب شد.

در این مطلب قصد داریم تا در خصوص لایت کوین کمی بیشتر صحبت کنیم و تفاوت‌های آن با بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم.

شباهت‌های بیت کوین و لایت کوین

بیت کوین از زمان انتشار خود در سال 2009 میلادی، محبوبیت زیادی در بین کاربران سراسر جهان پیدا کرده و در حال حاضر به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود. در حالی که بیت کوین همچنان بازیگر اصلی در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، لایت کوین در تلاش است تا از تمامی ظرفیت‌ها برای رسیدن به برادر بزرگتر خود یعنی بیت کوین استفاده کند.

چارلی لی، خالق لایت کوین به عنوان یکی از مهندسان فعال در شرکت گوگل مشغول به کار بوده است. او به طور تقریبی یک دهه در گوگل مشغول به کار بوده و حتی در توسعه مرورگر کروم (Chrome) نیز مشارکت داشته است. گفته می‌شود که او کدهای لایت کوین را در اوقات فراغت خود نوشته و اولین بار در اکتبر 2011 آن را در انجمن بیت کوین منتشر کرده است.

در ابتدا، چارلی لی اهدافی برای رقابت با بیت کوین برای توسعه‌دهندگان آن مشخص نکرد. او حتی عنوان کرده بود که قصدی برای این کار ندارد و رمزارز مورد نظر خود را تنها برای تبدیل شدن به نسخه سبک‌تر بیت کوین ایجاد کرده است؛ به این معنی که شبکه بلاکچین لایت کوین یک جایگزین ساده‌تر و راحت‌تر برای معاملات روزمره خواهد بود. به همین دلیل است که لایت کوین را نقره دیجیتال می‌دانند.

بیت کوین در حال حاضر به عنوان اولین ارز دیجیتال، هدف اصلی جامعه رمزنگاری است. در آن سوی میدان، لایت کوین تنها کسانی را جذب کرده است که از برخی جنبه‌های طلای دیجیتال راضی نیستند، اما به خودی خود به آینده درخور رمزارز اعتقاد دارند.

ماهیت و هدف لایت کوین شبیه وظایفی است که برادر بزرگتر آن در ابتدا برای حل آن‌ها طراحی شده بود. بنابراین، لایت کوین پیش از هر چیز باید به عنوان یک ابزار پرداخت راحت‌تر، سریعتر و ارزان‌تر از ارزهای فیات عمل کند.

بیت کوین در حال حاضر به عنوان اولین ارز دیجیتال، هدف اصلی جامعه رمزنگاری است.

در نگاه اول، بیت کوین و لایت کوین اشتراکات زیادی دارند؛ به طوری که هر دوی آن‌ها ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز هستند و هدف آ‌نها معاملات همتا به همتا است. از طرفی، آن‌ها برای حفظ ارزش خود نیازی به حمایت بانک‌ها ندارند. به عبارتی آن‌ها پشتوانه خود را معطوف به جامعه خود و هش ریت شبکه ساخته‌اند.

شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین با استفاده از توکن‌های شبکه اصلی خود معاملات را انجام می‌دهند: توکن BTC برای شبکه بیت کوین و توکن LTC برای شبکه لایت کوین در نظر گرفته شده‌اند. آ‌ن‌ها به عنوان ارزهای دیجیتال، جامعه مشابهی را ایجاد و بر اصول رمزنگاری مشابهی تکیه کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های رایج شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین، موضوع اصل اثبات کار (PoW) است. برخی از کاربران شبکه (استخراج کنندگان؛ که به ماینرها شهرت دارند) قدرت محاسباتی خود را برای اطمینان از عملکرد شبکه و پردازش تراکنش‌ها ارائه می‌دهند. آن‌ها برای این کار، از سوی شبکه پاداش دریافت می‌کنند. استخراج کنندگان لایت کوین از قدرت محاسباتی عظیمی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب حق تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، که این کار آن‌ها بلوک‌های جدیدی به بلاک چین شبکه می‌افزاید.

پروتکل

یکی از ویژگی‌های رایج شبکه‌های بیت کوین و لایت کوین، موضوع اصل اثبات کار (PoW) است. برخی از کاربران شبکه (استخراج کنندگان؛ که به ماینرها شهرت دارند) قدرت محاسباتی خود را برای اطمینان از عملکرد شبکه و پردازش تراکنش‌ها ارائه می‌دهند. آن‌ها برای این کار، از سوی شبکه پاداش دریافت می‌کنند. استخراج کنندگان لایت کوین از قدرت محاسباتی عظیمی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب حق تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، که این کار آن‌ها بلوک‌های جدیدی به بلاک چین شبکه می‌افزاید.

برترین سخت‌افزار استخراج لایت کوین

یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک بیت کوین و لایت کوین استخراج گروهی است. استخراج لایت کوین به طور دقیق مشابه بیت کوین است. بنابراین، این ویژگی اجازه می‌دهد تا ماینرها با دستگاه‌های مشابه قادر به استخراج این دو ارز شوند. به عنوان یک قاعده کلی، ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان برای به اشتراک گذاشتن قدرت محاسباتی خود و افزایش هش ریت شبکه به استخرهای استخراج می‌پیوندند. این فرآیند همچنین باعث می‌شود تا استخراج بیت کوین و لایت کوین از هر نظر ارزان‌تر و کارآمدتر بشود.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  چگونه می‌توان معدن استخراج بیت کوین ایجاد کرد؟

  هرچه تعداد ماینرها بیشتر باشد، شبکه با اطمینان بیشتری از حملات محافظت می‌شود، اما مصرف برق در این مورد بسیار زیاد است و نرخ کارمزدها را تغییر می‌دهد. بنابراین، شبکه برای ایمن ماندن باید هش ریت یا همان قدرت محاسباتی خود را در بالاترین سطح ممکن نگه دارد که به طور طبیعی این امر مستلزم مصرف برق بیشتری است. به طور کلی، بیشترین میزان مصرفی برق صرف پردازش تراکنش‌ها برای جلوگیری از به ثبت رساندن تراکنش‌های تقلبی می‌شود.

  ذخیره‌سازی و تراکنش‌ها

  علاوه بر ویژگی‌های مشترک فوق، ارزهای دیجیتال بیت کوین و لایت کوین دارای قابلیت‌های مشابه دیگری هستند. درواقع این دو رمزارز را می‌توان نه تنها از طریق استخراج، بلکه از طریق مبادلات آنلاین ارزهای دیجیتال (در صرافی‌ها) خریداری کرد. اگر هنوز بیت کوین و لایت کوین ندارید، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای خرید آن‌ها مراجعه به یک صرافی ارز دیجیتال معتبر آنلاین نظیر بایننس یا چنجلی است. در این صرافی‌ها به راحتی می‌توانید لایت کوین و بیت کوین و بیش از 200 دارایی دیجیتال دیگر را با ویزاکارت یا مسترکارت خود تنها با چند کلیک و بدون هیچ مشکلی خریداری کنید.

  از آنجایی که برای نگه‌داری از رمزارزهای خود نیاز به یک مکان امن دارید، توصیه می‌شود آن‌ها را در کیف پول سخت‌افزاری رمزنگاری‌شده ذخیره کنید.

  علاوه بر ویژگی‌های مشترک فوق، ارزهای دیجیتال بیت کوین و لایت کوین دارای قابلیت‌های مشابه دیگری هستند.

  تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

  در ادامه قصد داریم تا مهم‌ترین تفاوت‌های لایت کوین و بیت کوین را به شما معرفی کنیم.

  ارزش بازار

  یکی از جنبه‌هایی که طلای دیجیتال و نقره دیجیتال با هم تفاوت زیادی دارن، ارزش بازار آن‌هاست.

  در زمان نگارش این مقاله، ارزش کل بیت کوین در گردش 841 میلیارد دلار است که باعث می‌شود ارزش بازار آن 74 برابر بیشتر از لایت کوین باشد که ارزش کل آن 11.7 میلیارد دلار است. در حال حاضر، نقره دیجیتال با ارزش بازار خود رتبه پانزدهم را در بین ارزهای دیجیتال در اختیار دارد.

  این که ارزش بازار بیت کوین، توجه شما را به خود جلب کند تا حد زیادی به یک دیدگاه تاریخی بستگی دارد. وقتی در نظر بگیریم که ارزش بازار بیت کوین در ژوئیه 2010 در حدود 42000 دلار بوده است، رقم کنونی آن قطعا حیرت‌آور به نظر می‌رسد.

  البته، این را فراموش نکنیم که بیت کوین از لحاظ عملکرد شبکه، هنوز از سایر ارزهای دیجیتالی ضعیف‌تر و کندتر است. با این حال، درک این واقعیت که بیت کوین از ارزش قابل توجه‌تری نسبت به لایت کوین برخوردار است، به خودی خود تعجب آور نیست، زیرا بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است و محبوبیت آن نزد کاربران هزاران برابر سایر رمزارز است.

  خرید لایت کوین

  توزیع

  یکی از تفاوت‌های اصلی بین بیت کوین و لایت کوین مربوط به تعداد کل سکه‌هایی است که هر ارز دیجیتال می‌تواند تولید کند. شبکه بلاک چین BTC حداکثر 21 میلیون بیت کوین و شبکه بلاک چین لایت کوین 84 میلیون LTC به کاربران خود ارائه می‌دهد. تعداد سکه‌ها در سیستم لایت کوین و همچنین سرعت تولید بلوک‌ها چهار برابر بیشتر از بیت کوین است. اگرچه این ممکن است به عنوان یک مزیت مهم برای هر ارز دیجیتالی به نظر برسد، اما در سناریوی واقعی، این موضوع بسیار بی اهمیت است. این امر به این دلیل است که بیت کوین و لایت کوین با توجه به تعداد کل سکه‌هایشان به مقادیر ناچیز تقسیم می‌شوند.

  طبق بررسی‌های به عمل آمده آخرین سکه لایت کوین در سال میلادی 2142 ایجاد خواهد شد. این در حالی است که، آخرین سکه بیت کوین تنها 2 سال زودتر و تا پایان سال 2140 میلادی استخراج می‌شود.

  تاکنون، حدود 66.7 میلیون LTC استخراج شده است. تا آن زمان ماینرها به استخراج خود ادامه می‌دهند و به ازای پردازش هر تراکنش یا تولید هر بلوک پاداش دریافت می‌کنند. البته، هیچکس نمی‌داند که آینده ارزهای دیجیتال به چه سرنوشتی دچار خواهد شد. زیرا تا سال 1142 بیش از 120 سال باقی مانده است. تا آن زمان شاید جهان نابود شده باشد.

  یکی از برتری‌های مهم لایت کوین سرعت تراکنش‌های آن است.

  سرعت تراکنش لایت کوین

  یکی از برتری‌های مهم لایت کوین سرعت تراکنش‌های آن است. به لطف کاهش زمان تولید بلوک، معاملات 4 برابر سریعتر انجام می‌شوند. به طوری که عملیات پرداخت تنها پس از 2.5 دقیقه وارد بلاکچین لایت کوین خواهد شد. این در حالی است که بیت کوین 10 دقیقه پس از ارسال به گیرنده می‌رسد (در بهترین حالت).

  هرچه سرعت بیشتر باشد – صف معامله کمتر می‌شود. هرچه شبکه، پرداخت‌ها را سریعتر پردازش کند، تعداد تراکنش‌های کمتری در انتظار پردازش استخراج‌کنندگان خواهد بود.

  کارمزد تراکنش لایت کوین

  یکی از مزیت‌های مهم لایت کوین که کفه ترازو را در طرف آن سنگین‌ می‌کند، کارمزد تراکنش است که چندین برابر کمتر از بیت کوین است. در اولین رالی تاریخی بازار ارزهای دیجیتال، در دسامبر 2017، متوسط نرخ کارمزد در شبکه بیت کوین به 52 دلار نیز رسید. این در حالی است که هزینه انتقال لایت کوین از 1.4 دلار تجاوز نکرد. اما حتی در حال حاضر که بازار روزهای آرام خود را سپری می‌کند این تفاوت به طور تقریبی سه برابر کمتر است. با این اوصاف، انتقال سریع همراه با حداقل کارمزد تراکنش، لایت کوین را برای انجام معاملات خرد و پرداخت در نقاط فروش مناسب می‌کند.

  پایین بودن قیمت لایت کوین، یک امتیاز مثبت دیگر برای آن محسوب می‌شود. این بدان معناست که آستانه ورود به بازار ارزهای دیجیتال برای خریداران لایت کوین بسیار کمتر از سرمایه‌گذار بالقوه ای است که می خواهد بیت کوین بخرد.

  الگوریتم هشینگ

  یک تفاوت مهم دیگر که بیت کوین و لایت کوین را از هم متمایز می‌سازد، الگوریتم‌های استخراج است که هر یک از آن‌ها برای ایجاد بلوک مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها با توجه به قدرت محاسباتی خود و پتانسیل شبکه، تعداد بلوک‌های آینده را برای تولید مشخص می‌کنند.

  بیت کوین از الگوریتم اس‌اچ‌ای 256 (SHA-256) و برادر کوچکترش از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند که روند استخراج سکه‌های جدید را تعیین می‌کند. ماینرها تراکنش سایر شرکت‌کنندگان در شبکه را تأیید کرده و در عوض پاداشی با ارز منتخب خود دریافت می‌کنند.

  بسیاری معتقدند SHA-256 بیت کوین الگوریتم پیچیده‌تری نسبت به Scrypt لایت کوین است. بنابراین، درجه بالاتری از پردازش موازی را ارائه می‌دهد. استخراج‌کنندگان بیت کوین تاکنون روش‌های پیچیده‌ای را برای استخراج سکه‌ها با راندمان بالا تعریف کرده‌اند.

  موثرترین روش شامل استفاده از مدارهای مجتمع (Special-purpose Integrated Circuit) می‌شود. در واقع مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASICs) سیستم‌های سخت‌افزاری (مشابه پردازنده‌ها) هستند که به طور انحصاری برای استخراج بیت کوین ایجاد شده‌اند؛ به طوری که رقابت بین ماینرها را برای حل معادلات پیچیده بیت کوین سخت می‌کند.

  لایت کوین، که به نقره دیجیتال نیز معروف است، به طور عمده برای افرادی ساخته شده که دیگر فرصتی برای ارائه مقدار زیادی قدرت محاسباتی برای استخراج بیت کوین نداشتند، زیرا پردازنده‌های آن‌ها قادر به رقابت کردن با نسخه‌های جدید ASIC نبودند.

  اسکریپت بیشتر برای مبتدیان مناسب است. این فرایند به طور ویژه برای یافتن راه‌حل‌های سخت‌افزاری سفارشی، مانند پردازش اطلاعات هوشمند بر اساس ASICها طراحی شده است. با این حال، اسکریپت نیز همانند الگوریتم SHA-256 از نوآوری مصون نیست و روز به روز پیشرفت‌های جدیدی را به خود می‌بیند؛ به طوری که میزان سختی استخراج را افزایش می‌دهد.

  الگوریتم هشینگ لایت کوین ارز دیجیتال لایت کوین

  گفتار پایانی!

  بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال محبوبیت زیادی نزد کاربران دارد. به طوری که حتی با گذشت بیش از 12 سال از انتشار آن نیز هنوز هیچ رمزارزی نتوانسته برای 1 ثانیه هم که شده جایگاه نخست آن را تصاحب کند. با این حال، پروژه‌های قدرتمندی نظیر لایت کوین روز به روز به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی می‌شوند که هدف اصلی آن‌ها تصاحب جایگاه بیت کوین است.

  خرید لایت کوین

  سوالات متداول

  لایت کوین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

  سرعت نسبی و هزینه پایین کارمزدهای کمتر لایت کوین آن را برای معاملات کوچک روزمره ایده‌آل می‌کند. کاربران بدون استفاده از واسطه‌ای مانند بانک می‌توانند لایت کوین‌های خود را برای خرید کالا خرج کنند.

  آیا می‌توانید لایت کوین را به بیت کوین تبدیل کنید؟

  شما می‌توانید لایت کوین‌های خود را به بیت کوین و برعکس تبدیل کنید. مبلغی که دریافت می‌کنید بستگی به نرخ‌های جاری هر ارز دارد. مبادله بیت کوین یا لایت کوین با یکدیگر به همان روشی است که می‌توانید دلار را به یورو تبدیل کنید. به طور کلی تجارت با یکدیگر دشوار نخواهد بود زیرا هر دو دارای نقدینگی زیادی هستند و از ارزهای دیجیتال اصلی محسوب می‌شوند.

  آیا می‌توانم لایت کوین را به آدرس بیت کوین ارسال کنم؟

  از نظر فنی می‌توانید، اما در این صورت، سکه‌های شما به جایی ارسال نمی‌شود. سکه‌های رمزنگاری‌شده به شبکه LTC ارسال خواهند شد، اما هیچ یک از ماینرها کلید خصوصی (WIFI) آدرس مقصد لایت کوین را در اختیار ندارد. یعنی سکه‌ها از یک طرف منتقل می شوند، اما از طرف دیگر به آدرس کیف پول گیرنده نمی‌رسند.

  آیا لایت کوین می تواند از بیت کوین پیشی بگیرد؟

  چارلی لی پیش از راه‌اندازی طرح خود بارها اعلام کرده بود که هیچ قصدی برای تصاحب جایگاه کنونی بیت کوین ندارد. به نظر وی، بیت کوین برای هولد کردن و منتظر ماندن برای افزایش قیمت مناسب است، اما وقتی می‌خواهید پس انداز خود را خرج کنید، بهتر است از لایت کوین استفاده کنید. در واقع، لایت کوین برای خرید کالا و پرداخت خدمات بسیار ایده‌آل‌تر از بیت کوین به نظر می‌رسد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر