قصیده‌ای از یک بیت کوین ماکسیمالیست

تاریخ انتشار: 14 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
قصیده‌ای از یک بیت کوین ماکسیمالیست

به عنوان یک بیت کوین ماکسیمالیست، من عاشق اوردینال‌ها (Ordinals) هستم. سایر ماکسیمالیست‌ها نیز باید اوردینال‌ها را دوست داشته باشند، زیرا مزیتی برای بیت کوین ایجاد می‌کند که پیش از این با روش‌های مختلف امکان‌پذیر نبود. اوردینال‌ها قابلیت‌هایی را فعال می‌کنند که حتی نیاز ما به سایر بلاک‌چین‌ها را تضعیف می‌کند. موارد استفاده‌ای که پیش از این در سایر بلاک‌چین‌ها در دسترس بود و از آن به عنوان برتری و مزیت یاد می‌کردند، اکنون به صورت بومی در بیت کوین امکان‌پذیر است.

با وجود تقویت موقعیت بیت کوین، برخی از افرادی که خود را ماکسیمالیست می‌دانند، در ایکس (توییتر سابق) به طرز عجیبی کاهش کارمزدهای شبکه را جشن گرفتند و اعلام کردند اوردینال‌ها شکست خورده است. این ظاهراً به این معنی است که بیت کوین ممکن است به نوعی از شکست اوردینال‌ها و کاهش درآمد ماینرها سود ببرد. اما اوردینال‌ها شکست نخورده‌اند و علاقه پیرامون آن کاهش نیافته است. برعکس، حجم معاملات بین مصنوعات دیجیتال، ساتوشی‌های منحصربه‌فرد و توکن‌های BRC-20 تاریخی بوده است.

بر اساس داده‌های cryptoslam که حجم NFT را ردیابی می‌کند، اوردینال‌ها از زمان راه‌اندازی در ابتدای سال 2023 بیش از 500 میلیون دلار حجم را به خود اختصاص داده‌اند.

اوردینال‌ها چیست؟

پروتکلی است که توسط کیسی رودارمور توسعه یافته است و امکان گنجاندن هرگونه داده در تراکنش بیت کوین را فراهم می‌کند. همچنین از تئوری اوردینال برای مرتبط کردن این داده‌ها استفاده می‌کند که می‌تواند تحت مالکیت قرار گیرد و معامله شود. این نوآوری امکان ایجاد و معامله دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً روی بلاک چین بیت کوین بدون نیاز به ایجاد توکن‌های پگ شده یا پل زدن ایجاد می‌کند.

ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین می‌دانند که هرگز رقیبی جدی برای جایگزینی بیت کوین به عنوان پول دیجیتال وجود نداشته است، و بعید است که اصلاً چنین چیزی به وجود بیاید. موارد استفاده کاربردی از آلت کوین‌ها هرگز مبتنی بر داشتن ویژگی‌های پولی بهتر از بیت کوین نبوده است؛ زیرا واقعاً امکان‌پذیر نیست. بعید است که «کمبود دیجیتال» دوباره کشف شود، زیرا شرایط ایجاد بیت کوین در زمان خود بسیار منحصربه‌فرد بود، تا حدی به این دلیل که دولت امروز خطرات بزرگ شدن بیش از حد یک شبکه غیرمتمرکز را درک می‌کند و آنها اجازه نمی‌دهند دوباره این اتفاق بیفتد.

بیت کوین

از سوی دیگر، کاربردهای آلت‌کوین‌ها به ویژگی‌هایی مربوط می‌شود که بیت کوین پیش از این نمی‌توانست از آنها پشتیبانی کند. برخی از موارد استفاده‌ای که بازار به آنها علاقه نشان داده است عبارتند از: معاملات غیرمتمرکز، توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، استیبل کوین‌ها، وام دهی و معاملات اهرم دار روی زنجیره. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ از زمان راه‌اندازی در سال 2018، تقریباً 500 میلیارد دلار حجم معاملات داشته است. علاوه بر این، حجم معاملات NFT بر روی شبکه اتریوم معادل 43.6 میلیارد دلار بوده است.

اگرچه بسیاری از بیت کوینرها، کاربردهایی که ذکر شد را دوست ندارند، اما این موارد استفاده باید وجود داشته باشند؛ زیرا بازار برای آنها اشتها دارد. من ترجیح می‌دهم که این قبیل کاربردها عمدتاً بر روی بیت کوین وجود داشته باشند نه بلاک‌چین‌های دیگر! مطمئناً برای بیت کوین و تلاش‌های انجام شده برای جداسازی پول و دولت این‌طور بهتر بود که زنجیره‌های رقیب زیادی وجود نداشتند تا سهم بازار را جذب کنند.

اوردینال‌ها این پتانسیل را دارند که نه تنها این موارد استفاده را به صورت بومی بر روی بیت کوین ساخته شوند، بلکه از نظر پیاده‌سازی نیز از نسخه‌های رقیب خود پیشی بگیرند. اینها بهتر بر روی بیت کوین ساخته می‌شوند؛ زیرا خود پروتکل غیرمتمرکزتر و امن‌تر از دیگر بلاک‌چین‌ها است. بیت‌کوین در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌هایی که می‌توانند از توسعه این کاربردها پشتیبانی کنند، بیشترین ارزش بازار را دارد. همچنین مزیت دیگر این است که این موارد استفاده متناسب با کامیونتی بیت کوین طراحی می‌شوند و بنابراین آرمان‌های بیت کوین مربوط به تمرکززدایی، تغییرناپذیری و عدم مجوز را نیز در نظر می‌گیرند.

اگرچه خود پروتکل نمی‌تواند کلاهبرداری‌ها را متوقف کند، اما توسعه‌دهنده آن به طور هدفمند اوردینال‌ها را مطابق با آرمان‌های بیت کوین، در خط مقدم تصمیمات طراحی خود، ساخته است. به عنوان مثال، اجرای اوردینال‌ها از مصنوعات دیجیتال به طور عینی بهتر از روشی است که تقریباً تمام NFTها در اتریوم و سایر زنجیره‌ها پیاده‌سازی شدند.

یک اثر هنری دیجیتال به ارزش 1 میلیون دلار یا اطلاعات حساس سیاسی مانند اسناد طبقه‌بندی‌شده را تصور کنید که جنایات دولت را به تفصیل شرح می‌دهد. آیا این دارایی‌های ارزشمند یا حساس باید با استفاده از فناوری‌هایی توزیع شوند که به راحتی ناپدید می‌شوند یا به راحتی قابل تغییر هستند؟ مشخصاً پاسخ منفی است. همچنین تا حدودی بدیهی است که با گذشت زمان، بهترین هنرمندان، توسعه‌دهندگان، فعالان و سرمایه‌گذاران به سمت فناوری با تغییرناپذیری قوی‌تر جذب می‌شوند که می‌تواند از آثار خلق شده، اطلاعات یا سرمایه‌گذاری آنها برای صدها یا حتی هزاران سال محافظت کند.

به طور خاص در مورد هنر دیجیتال، آن‌ها به جای اینکه  NFT های خود را در یک سرور خارج از زنجیره که در هر زمانی ممکن است از کار بیفتد؛ ذخیره کنند، به بیت کوین مهاجرت می‌کنند که آثار هنری واقعی را ذخیره می‌کند.

بیت کوین به تنهایی در صدر دنیای پول دیجیتال قرار دارد و ظهور اوردینال‌ها این جایگاه را تثبیت می‌کند. این فقط در مورد ایده تسلط بیت کوین از نظر ارزش بازار نیست، بلکه تسلط محض اصول بیت کوین و پتانسیل گسترده بلاک چین غیر قابل تغییر آن است. با توجه به اینکه اوردینال‌ها فرصت‌های بی‌سابقه‌ای را در اکوسیستم بیت کوین باز می‌کند، من شاهد یک زلزله در افق هستم. این تغییر باید باعث لبخند ماکسیمالیست‌ها شود.

مقاله‌ای از Bitcoin Magazine

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر