۷ نکته‌ی مهمی که باید در مورد NFT بدانید!

توسط کارن آهنگری
|
17 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
۷ نکته‌ی مهمی که باید در مورد NFT بدانید!

NFT ها توکن‌هایی هستند که به دلیل منحصربه‌فرد بودنشان، محبوبیت زیادی در دنیای بلاکچین دارند. ارزش و اعتبار توکن‌های غیرقابل‌معاوضه به به ایده پشت آن، شانس و صاحب آثار بستگی دارد.

در مورد اینکه NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ در مقاله‌های قبلی آکادمی ارز دیجیتال بیت‌پین توضیح داده‌ایم. ارزش توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) به اصالت و کمبود آن‌ها بستگی دارد، بنابراین نگاه دقیق‌تر به این توکن ها در شبکه بلاک چین می‌تواند مفید باشد.

موارد استفاده از NFT بیشتر در آثار هنری است. با توجه به محبوبیت اخیر NFT در اخبار و قیمت‌های بالای فروش، می‌توان گفت که به عرضه‌های اولیه در سال ۲۰۱۷، شباهت بسیاری دارد. اما در واقعیت این دو، موضوعات بسیار متفاوتی با هم هستند.

برای درک بیشتر، ما اصول NFT را بر اساس باورهای غلط و سؤالات متداول ارائه می‌دهیم.

نکات مهم NFT ها برای درک بهتر این نوع خاص از دارایی دیجیتال

وقتی صحبت از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) می‌شود، به دلیل وجود فروش گسترده طراحان گرافیک و هنرمندان تجسمی، هنر و کالاهای کلکسیونی همیشه در این صحبت حضور دارند و هنرمند بیپل یکی از مشهورترین نمونه‌هاست.

توکن غیرقابل‌معاوضه بسیار محبوب است، اما موضوع بسیار عمیق‌تر از فقط عنوان روزنامه است. درک و کاوش در جهان توکن‌های غیرقابل‌معاوضه قدم بعدی است برای عمیق‌تر شدن. مکان‌های زیادی برای یافتن آن‌ها، استفاده از مواردی برای مشاهده آن‌ها و حتی تصورات غلط برای پاک کردن وجود دارد.

  • در این نوشته به‌جای NFT، عبارت معادل فارسی آن یعنی توکن غیرقابل‌معاوضه به‌کاربرده شده است.

توکن غیرقابل معاوضه (NFT) چیست؟

توکن غیرقابل معاوضه (NFT) چیست؟

توکن غیرقابل معاوضه یک دارایی رمزنگاری (cryptoasset) است که با استفاده از فناوری بلاکچین چیزی منحصربه‌فرد و قابل‌جمع آوری را نشان می‌دهد. توکن‌های غیرقابل‌معاوضه ممکن است مورد تقاضا باشد زیرا توسط یک هنرمند مشهور ایجادشده یا توسط یک نوازنده درجه یک ساخته‌شده است. این دارایی همچنین می‌تواند در یک بازی مفید باشد یا می‌تواند مجموعه‌ای را کامل کند.

شاید قبلاً نام ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot) را شنیده باشید، که یک بازی کارت دیجیتال بسکتبال قابل‌جمع آوری است. این کارت‌ها دقیقاً مانند کارت‌های معاملات فیزیکی کار می‌کنند، اما اعتبار آن‌ها از طریق فناوری بلاک چین تضمین می‌شود. بعضی از کارت‌ها نسبت به کارت‌های دیگر نادرتر هستند و هر کدام ارزش متفاوتی دارند.

برای درک بهتر مفهوم NFT این نوشته را بخوانید: NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده، یک توکن غیرقابل‌معاوضه یا غیرقابل تعویض را نمی‌توان جعل یا کپی کرد. اگر به تعریف قابلیت انعطاف‌پذیری نگاهی بیندازیم، می‌توانیم در مورد ویژگی‌های خاص توکن غیرقابل‌معاوضه کمی بیشتر بدانیم:

قابلیت انعطاف‌پذیری مدلی است که در آن یک دارایی با دارایی‌های هم نوع خودش قابل تعویض نیست.

یک بیت کوین با بیت کوین دیگر برابر و قابل معامله است. از طرف دیگر یک کارت تاپ شات با نماد کلدون جانسون هولو با یک نمونه مشابه دیگر قابل تعویض نیست زیرا از یک نوع نیستند.

با این توکن ها چه‌کار می‌توانیم انجام دهیم؟ آیا آنها قابل تجارت هستند؟

با این توکن ها چه‌کار می‌توانیم انجام دهیم؟ آیا آنها قابل تجارت هستند؟

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه با هر شکل و ایده‌ای، در موارد مختلف استفاده می‌شوند. برای توکن‌های غیرقابل‌معاوضه کاملاً دیجیتال قابل جمع‌آوری مانند یک اثر هنری دیجیتال، در کارهایی که می‌توان با آن انجام داد، محدودیت وجود دارد. البته می‌توانید با آن‌ها معامله کنید، اما توکن غیرقابل‌معاوضه یک عکس از نظر کارایی تفاوت چندانی با چاپ عادی ندارد.

هنوز هم برخی از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه مانند بازی معروف بچه گربه‌های کریپتو (CryptoKitties) در بلاک چین اتریوم، کاربرد واقعی نیز دارند. در این حالت، یک توکن گربه قابل جمع‌آوری می‌تواند پرورش یابد تا صفات خود را به گربه‌های جدید منتقل کند.

با این توکن ها چه‌کار می‌توانیم انجام دهیم؟ آیا آنها قابل تجارت هستند؟

توکن‌های غیرقابل معاوضه معمولاً توسط سیستم‌عامل‌های مالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازار گسترده‌ای برای توکن‌های غیرقابل‌معاوضه در پنکیک سواپ (PancakeSwap) وجود دارد که ماهییت هنری و قابل تبدیل به ارز دیجیتال (cryptocurrency) دارند. این ترکیب منحصربه‌فرد به این معنی است که مردم می‌توانند در مورد قیمت قابل نقد شدن آن‌ را در آینده حدس بزنند.

این توکن‌های غیرقابل‌معاوضه در تجارت با دارایی‌های مختلف دیجیتال مشترک هستند. این بدان معنی است که شما می‌توانید توکن غیرقابل‌معاوضه را با استفاده از ارز دیجیتال اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB) یا ارزهای رمزنگاری دیگر خرید و فروش کنید. هنوز هم، هر قطعه توکن غیرقابل معاوضه منحصربه‌فرد است (یعنی قابل تعویض نیست). پس یکی از نکات مهم این است که NFT ها قابل معامله هستند ولی معاوضه نمی‌شوند.

نادر بودن و ارزش یک توکن NFT چگونه تعیین می‌شود؟

نادر بودن و ارزش یک توکن NFT چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از نکات مهم NFT ها این است که بدانیم چگونه آن‌ها ارزش‌یابی می‌شوند. تعیین میزان ارزش یک توکن غیرقابل‌معاوضه به آنچه نشان می‌دهد بستگی دارد. وقتی صحبت از هنر رمزنگاری می‌شود، کاملاً شبیه هر نوع هنر دیگری است. باید به این فکر کنیم که چه کسی آن را خلق کرده است، ارزش هنری قطعه و میزان درخواست آن از دیگر مجموعه‌دارها چیست.

اگر توکن غیرقابل‌معاوضه بخشی از یک اجرا یا سریال محدود باشد، اعداد خاص اغلب ارزش بیشتری نسبت به دیگر اعداد پیدا می‌کنند؛ مردم معمولاً شماره یک را مطلوب می‌بینند و سایر اعداد را مانند سیزده یا هفت را قابل جمع‌آوری می‌دانند. ارزش و نادر بودن به عواملی مانند عوامل ذکر شده در بالا بستگی دارد. از تاپ شات توکن غیرقابل‌معاوضه می‌توانید ببینید که چگونه رتبه‌بندی آن‌ها بر قیمت تأثیر می‌گذارد.

برای توکن‌های غیرقابل‌معاوضه استفاده‌شده در بازی‌ها، ممکن است منافع مالی از موارد خاص توکن غیرقابل‌معاوضه یا موجودی‌های دیگر باشد. اگر آن‌ها صد دلار اضافی به عنوان پاداش در اختیار شما قرار دهند، حداقل صد دلار ارزش دارد بدون در نظر گرفتن ارزش هنری آن.

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه عرضه شده در پنکیک سواپ کمی متفاوت هستند. در این سیستم‌ می‌توان برخی از توکن‌ها را به ارز کیک تبدیل کرد. بنابراین اگر مثلاً نوازش خرگوش شما بتواند ده کیک به شما بدهد و قیمت هر کیک بیست دلار آمریکا باشد به ازای هر توکن، ارزش توکن غیرقابل‌معاوضه شما حداقل دویست دلار است.

کجا می‌توان توکن های غیرقابل‌معاوضه را پیدا کرد؟

کجا می‌توان توکن‌های غیرقابل‌معاوضه را پیدا کرد؟

اگر می‌خواهید توکن‌های غیرقابل‌معاوضه ارائه‌شده را کشف کنید، چند مکان مختلف برای شروع جستجو وجود دارد. بازارهای توکن غیرقابل‌معاوضه انواع مختلفی از این توکن را برای فروش دارند، هم از هنرمندان مشهور و هم از آماتورها. مکان‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما برخی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های ان‌اف‌تی که بر روی شبکه اتریوم فعالیت میکنند میتوان به  اوپن سی (OpenSea)، فاندیشن (foundation) یا بیکری سواپ (BakerySwap) برای بایننس اسمارت چین هستند.

کجا می‌توان توکن های غیرقابل‌معاوضه را پیدا کرد؟

تعداد بازارها مدام در حال افزایش است و برخی از آن‌ها نسبت به بقیه تخصصی‌تر هستند. اگر شما علاقه‌مند به خرید چیزی از یک هنرمند معروف هستید، مطمئن شوید که درچه بازاری آثار خود را ارئه میکند. همچنین می‌توانید با انجام بازی‌های بلاکچینی یا شرکت در پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) توکن‌های غیرقابل‌معاوضه را پیدا کنید.

پروژه‌های اصلی NFT در بایننس اسمارت‌چین کدام‌اند؟

بایننس اسمارت چین از یک جامعه پویا توکن‌های غیرقابل‌معاوضه در بلاک چین سود می‌برد اما همه اینها شامل آثار هنری نیستند؛ بازی‌های توکن غیرقابل‌معاوضه و حتی کلکسیون‌هایی با سود مالی نیز وجود دارد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، بیکری سواپ یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های NFT هستند. بیکری سواپ همچنین به شما امکان می‌دهد NFT را به‌سرعت و با قیمت مناسب ایجاد کنید. وقتی صحبت از هنر و جنبه خلاقانه توکن‌های غیرقابل‌معاوضه می‌شود، این‌ها مکان‌های عالی برای شروع هستند.

همچنین بازی‌های بلاک چین مانند نبرد حیوانات خانگی (Battle Pets) و پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با توکن‌های غیرقابل‌معاوضه، راهی است که می‌توانید کسب درآمد بیشتری را تجربه کنید. پنکیک سواپ جایگاه شماره یک توکن‌های غیرقابل‌معاوضه معامله‌شده در بایننس را به خود اختصاص داده و آن را به یک پروژه عظیم برای استفاده از NFT تبدیل کرده است.

آیا این توکن ها ICO جدید هستند؟

در هنگام مرور نکات مهم NFT ها به این سؤال می‌رسیم. به‌طور خلاصه پاسخ خیر است! درست است که میزان پولی که توکن‌های غیرقابل‌معاوضه جمع می‌کنند و تبلیغات اخیر و محبوبیت آن‌ها شباهت‌های جزئی به عرضه اولیه سکه (ICO) دارد اما این تنها شباهت این دو است. عرضه اولیه سکه روشی است که برای جمع‌آوری کمک مالی پروژه با فروش توکن‌های پروژه استفاده می‌شود.

به‌راحتی می‌توانید درک کنید که چرا برخی ممکن است این نظر را داشته باشند که توکن‌های غیرقابل‌معاوضه مشابه عرضه اولیه سکه هستند. اخیراً این مجموعه‌های دیجیتال به قیمت میلیون‌ها دلار فروخته‌شده‌اند. آن‌ها همچنین در سراسر اخبار هستند و به‌عنوان فرصتی برای کسب پول آسان با ارز دیجیتال تلقی می‌شوند. این دو نکته جایی است که شباهت‌های این دو به‌پایان می‌رسد. اما کماکان بسیار مهم است که شما قبل از به خطر انداختن بودجه خود، تحقیق خود را انجام دهید زیرا همه پروژه‌ها قانونی نیستند.

چگونه صحت یک توکن غیرقابل‌معاوضه را تأیید می‌کنید؟

چگونه صحت یک توکن غیرقابل‌معاوضه را تأیید می‌کنید؟

مهم‌ترین نکته در NFT ها این است که چگونه از اصالت آن مطمئن شویم. اثبات قانونی بودن توکن غیرقابل‌معاوضه شما بستگی به آنچه که دنبال می‌کنید دارد، کمی مشکل است. بدون شک مردم در حال بارگذاری کارهای دیگر هنرمندان هستند و وانمود می‌کنند که خود هنرمند هستند. در این صورت، شما باید با هنرمند در تماس باشید تا متوجه شوید که آن‌ها توکن‌های غیرقابل‌معاوضه کار خود را می‌فروشند. سازنده توکن غیرقابل‌معاوضه باید نوعی شناسه برای تأیید شما فراهم کند. بیشتر کارها شامل بررسی توکن غیرقابل‌معاوضه شما در یک جستجوگر بلاکچین مانند اسکن بیتسونیک (BscScan) هستند. وقتی نوبت به بلاکچین می‌رسد، ما می‌توانیم گزینه اعتماد نکن، تایید کن (don’t trust, verify) را تأیید کنیم.

اطلاعات مفید می‌تواند شامل تاریخ استخراج و آدرس کیف پولی باشد که توکن غیرقابل‌معاوضه را استخراج کرده است. همچنین می‌توانید از شناسه تاریخچه معاملات استفاده کنید تا ببینید آیا توکن غیرقابل‌معاوضه شما مطابقت دارد یا خیر. این روش بهتر از بررسی تصویر یا پرونده مرتبط با مجموعه قابل جمع‌آوری شماست. اگر به فروش اخیر هنرمند دیجیتال بیپل نگاه کنیم، می‌بینیم که کریستی شناسه رمز، قرارداد توکن و آدرس کیف پول را برای اعتبار سنجی داده است.

چگونه صحت یک توکن غیرقابل‌معاوضه را تأیید می‌کنید؟

گاهی اوقات یک (URL) به پرونده یا یک پیوند IPFS برای تأیید محتوای اصلی آن وجود دارد البته هر دو می‌توانند توسط شخص دیگری هنگام ایجاد رمز جعلی استفاده شوند. در بیشتر موارد، بهتر است ابتدا با سازنده مشورت کنید.

گفتار پایانی

وقتی صحبت از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه می‌شود، موارد استفاده جدید و تحولات، مدام در حال ظهور است و به همین دلیل می‌توان فراموش کرد که این فناوری هنوز همان فناوری سال ۲۰۱۷ و در مراحل ابتدایی است. قبل از شروع سرمایه‌گذاری در این توکن ها، اطمینان حاصل کنید که دقیقاً دنبال چه مواردی هستید و چگونه می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. اگر فقط به توکن‌های غیرقابل‌معاوضه به‌عنوان یک هنر فکر کنیم خیلی ساده به نظر می‌رسد اما یک جهان کامل از پروژه‌ها با استفاده از آن‌ها و به روش‌های مختلف ساخته می‌شوند و وجود دارند.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علی احمدابادی
    علی احمدابادی | 22 تیر 1401

    مرسی عالی بود