آیا بایننس به سمت نور و روشنایی حرکت می‌کند؟

توسط مبین حسینی
|
30 مهر 1402
|
زمان مطالعه:  3 دقیقه
آیا بایننس به سمت نور و روشنایی حرکت می‌کند؟

«کار کردن در نور سخت‌تر است، با چرخش به سمت تاریکی، به‌کارگیری قدرت آسان‌تر است». این‌گونه است که مایکل لوئیس، نویسنده کتاب «بی‌نهایت» – کتابی که اخیراً درباره ظهور و سقوط سم بنکمن – فرید، بنیانگذار FTX ، نوشته شده است – رقابت شدید بین سوژه خود و چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس، را به تصویر می‌کشد.

تا زمانی که صرافی آقای بنکمن با یک حفره 8 میلیارد دلاری در ترازنامه آن سقوط نکرده بود، این قیاس مناسب به نظر می‌رسید. این دو مرد، دو صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال را در جهان کنترل می‌کردند. هر دو با نام‌های اختصاری SBF و CZ شناخته می‌شدند. سم بنکمن جوان، با استعداد و ظاهراً طرفدار تعامل با قانونگذاران بود. صرافی او برای جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن توسط قوانین ملی در «هیچ جا» مستقر بود.

بایننس مدت‌ها به دلیل نقض احتمالی پولشویی و تحریم‌های جنایی، توسط وزارت دادگستری آمریکا تحت بازجویی قرار داشت. ژائو، پیش از اینکه حواشی پیرامون بایننس و FTX به اوج خود برسد، در صرافی سم بنکمن سرمایه گذاری کرده بود. سپس بنکمن به طور علنی از ژائو در مورد مشکلات قانونی خود توضیحاتی خواست، و یک توییت توسط ژائو سرآغازی شد بر فروپاشی FTX – که شوکی بزرگ بر بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد.

اکنون، با FTX ورشکسته و سم بنکمن که در راهروهای دادگاه در رفت‌وآمد است، ژائو بسیار شبیه آخرین مردی است که بر قله بازار کریپتو ایستاده است. بایننس کاملاً بر معاملات بازار کریپتو تسلط دارد و بیش از نیمی از حجم کل معاملات در این پلتفرم انجام می‌شود.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  سوال بزرگی که ژائو در مصاحبه‌ای با The Economist در بحرین در 11 اکتبر مطرح کرد، این است که بایننس اکنون چگونه تکامل خواهد یافت؟

  از زمانی که صرافی‌های ارزهای دیجیتال وجود داشته‌اند، قوانین مالی برای آنها مناسب نبوده است. با توجه به ماهیت دارایی‌هایی که معامله می‌شوند، در واقع ترکیبی از بورس، کارگزار و شرکت‌های تسویه حساب هستند. اگر صرافی‌های کریپتو تا حد زیادی قانونگذاری نشده‌اند، حداقل تا حدی به این دلیل بود که قوانین کمی برای حاکمیت آنها نوشته شده بود.

  اما در پی سقوط FTX، وضعیت شروع به تغییر کرد. قانون‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها در سراسر جهان عجله دارند تا قوانین جدیدی را وضع کنند یا در بدترین حالت، این صنعت را سرکوب کنند. این دو پیامد بزرگ برای صرافی‌ها دارد. اولاً، تنظیم‌کننده‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که مانند FTX از وجوه مشتری سوءاستفاده یا استفاده نادرست نمی‌شود. دوم، آنها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که وجود صرافی‌های کریپتو، باعث تسهیل فرایند جرایم مالی نشده است.

  ژائو اصرار دارد که مشتریان می‌توانند به صرافی او اعتماد کنند. او می‌گوید: از بسیاری از جهات، بایننس ساختار متفاوتی با FTX دارد. این شرکت با درخواست‌های بازخرید از مشتریان، از جمله در بازارهای متلاطم، مواجه شده است. او اشاره می‌کند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، تنظیم‌کننده مالی آمریکا، مدت زیادی را صرف بررسی بایننس برای این نوع سوءرفتار کرده است. ژائو می‌گوید که قانونگذار شواهدی ندارد که بایننس سرمایه‌های کاربران را با هم ترکیب می‌کند. شکایات دیگر این کمیته، از جمله اینکه این شرکت اوراق بهادار را بدون مجوز منتشر کرده است، هنوز در دادگاه در حال رسیدگی است.

  در دسامبر، یک سرویس خبری رویترز، گزارش داد که دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا در مورد اتهام یا عدم متهم کردن این شرکت به پولشویی یا نقض تحریم‌ها اختلاف‌نظر داشتند. به گزارش بلومبرگ، بایننس درخواست خود را برای تبدیل شدن به یک صرافی مجاز در سنگاپور در سال 2021، جایی که در آن زمان مستقر بود، پس گرفت – تا حدی به دلیل ناتوانی در پیروی از قوانین سخت‌گیرانه مبارزه با پولشویی. همچنین شواهدی نیز از یکی از کارمندان سابق منتشر شد که اعتراف کرد بایننس فکر می‌کرد که یک «بورس اوراق بهادار بدون مجوز» است و «هرگز نمی‌خواست تحت نظارت قرار گیرد.»

  ژائو این را به عنوان «چت خصوصی توسط یک کارمند سابق» رد و اضافه کرد که «تا حد زیادی کار درستی نبود.» او خاطرنشان می‌کند که بایننس «بیشترین مجوز را در بین شرکت‌های کریپتویی در جهان» دارد که مجوز فعالیت در 18 کشور در سراسر آسیا، اروپا و خاورمیانه را کسب کرده است (بازوی آمریکایی آن در 44 ایالت فعالیت می‌کند). اکنون به نظر می‌رسد بایننس با مقامات خوب بازی می‌کند. اخیراً نیز اخباری منتشر شد که نشان می‌دهد این صرافی تعدادی حساب کاربری مرتبط با حماس را مسدود کرده است و به نوعی می‌خواهد از قوانین تحریم‌های بین‌المللی پیروی کند.

  آزمایش و چالش اصلی این شرکت در حال حاضر در اروپا خواهد بود. آمریکا در حال سرکوب صنعت ارزهای دیجیتال است و بعید است به زودی قوانین جدیدی تصویب کند. در مقابل، قانونگذاران اروپایی چارچوب میکا (MiCa) را نوشته‌اند که در ژوئن اجرایی شد. صرافی‌ها می‌توانند تحت مجوزهای موجود تا سال 2026 به فعالیت خود ادامه دهند، مگر اینکه تحت عنوان میکا رد شوند، که به سیاست‌های قوی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم نیاز دارد.

  ژائو می‌گوید که علاوه بر چنین سیاست‌هایی، مجوز کامل به این معنی است که مقامات به زیرساخت کیف پول شما، امنیت شما، سیاست‌های پشتیبانی مشتری، سیاست بازپرداخت شما نگاه می‌کنند. آنها به کل معاملات شما نگاه می‌کنند.

  یک صرافی رمزارز دیگر نمی‌تواند استدلال کند که نمی‌تواند با قوانین ملی مطابقت داشته باشد؛ زیرا آنها وجود ندارند. عدم رعایت استانداردهای اروپا نشان می‌دهد که بایننس نمی‌خواهد یا نمی‌تواند حتی از قوانین واضح پیروی کند. در «جنگ ستارگان»، یودا به لوک اسکای واکر هشدار می‌دهد که با چرخش به سمت تاریکی، جمع‌آوری یا به‌کارگیری قدرت آسان‌تر است. کار کردن در نور سخت‌تر است.

  گزارشی از اکونومیست

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر