سم بنکمن فرید کیست؟ پایان ناگهانی امپراتوری ارز دیجیتال

آشنایی با زندگی‌نامه مدیرعامل صرافی بزرگ اف تی ایکس
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
سم بنکمن فرید کیست؟ میلیاردری که در یک شب از عرش به فرش رسید!

سم بنکمن فرید که اغلب به‌صورت آنلاین به آن SBF می‌گویند، یک کارآفرین مالی، فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و یکی از بنیان‌گذاران و مدیر اجرایی سابق صرافی ارز دیجیتال FTX است. این فرد اکنون ورشکسته شده است. او قبل از پایان ناگهانی امپراتوری ارز دیجیتال خود در اوایل نوامبر 2022 به‌عنوان رئیس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال با دارایی خالص شخصی بیش از 26 میلیارد دلار به شهرت رسید.

مسابقه برای ثروتمند شدن

او در موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، جایی که مدرک لیسانس فیزیک را در سال 2014 دریافت کرد، تحصیل کرده است. حین تحصیل در MIT، شروع به تعامل با یک جنبش فلسفی کرد، که تا‌حدی از مکتب سودگرایانه پیتر سینگر الهام گرفته شده بود. رویکرد تجربی جنبش به بشردوستی، انباشت مبالغ هنگفتی از ثروت را توجیه می‌کند، تا زمانی که آن ثروت برای اهداف خوبی مصرف شود که زندگی دیگران را بهبود بخشیده یا نجات دهد. روزی که سم بنکمن فرید با یکی از متفکران بنیادی جنبش ناهار می‌خورد، متقاعد شد که از استعداد ریاضی خود برای رسیدن به اهداف بشردوستانه استفاده کند. مدت کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی، او به جین استریت کپیتال یک شرکت بازرگانی پیوست و به معامله سهام و صندوق‌های قابل‌معامله در بورس پرداخت.

زندگی نامه و بیوگرافی سم بنکمن فرید - مدیرعامل صرافی اف تی ایکس

در سال 2017 سم بنکمن فرید خیابان جین را ترک کرد و درحالی‌که برای مدت کوتاهی در مرکز نوع‌دوستی موثر کار می‌کرد از استراتژی‌های آربیتراژی که به‌عنوان یک معامله‌گر آموخته بود، استفاده کرد تا محدودیت‌های درآمد خود را بالا ببرد. او شروع به معامله بیت‌کوین کرد، یک ارز دیجیتال با نوسانات بالا و در عرض چند ماه شرکت گاهی اوقات به‌اندازه یک میلیون دلار در روز سود می‌برد.

در سال 2019 او FTX Trading یک پلتفرم مشتقات ارزهای دیجیتال را در تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری مستمر راه‌اندازی کرد. سم بنکمن فرید معتقد بود که ادغام صرافی، کارگزار و بازارساز حداکثر کارایی، دیدگاه ریسک کل واحد و تسویه در زمان واقعی را ممکن می‌سازد.

او که قبلا در سال 2020 میلیاردر شده بود، شروع به اهدای مبالغ زیادی به کمپین‌های سیاسی ایالات متحده کرد از جمله این‌ موارد، او میلیون‌ها دلار به کمپین ریاست‌جمهوری جو بایدن در آن سال اهدا کرد. در چرخه انتخابات میان‌دوره‌ای 2022 سم بنکمن فرید، دومین کمک‌کننده بزرگ فردی به کمپین‌های دموکرات بود و پروژه‌هایی را با سودهای بالقوه آینده برای بشریت (مانند آمادگی برای بیماری همه‌گیر) به‌جای پروژه‌هایی که درد و رنج فوری را کاهش می‌دهند (مانند تهیه پشه‌بند برای جلوگیری از مالاریا) ترجیح داد. درحالی‌که سم بنکمن فرید تصویر عمومی یک انسان را با پوشیدن لباس‌های نامتعارف و حمایت از ارزش‌های بشردوستانه خود هنگام بازاریابی FTX، پرورش می‌داد. او سبک زندگی مجللی در باهاما داشت که توجه کمتری را به خود جلب کرد.

سم بنکمن فرید یکی از حامیان اصلی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

سم بنکمن فرید یکی از حامیان اصلی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

سم اعتماد بسیاری از اعضای کنگره ایالات متحده را جلب کرد، تاجایی‌که او دو بار به طور رسمی در مورد مقررات ارزهای دیجیتال، ابتدا در دسامبر 2021 و بار دیگر در فوریه 2022 شهادت داد. او در شهادت‌های خود به کنگره توصیه کرد که یک چهارچوب نظارتی بر اساس سیاست‌های موجود ایجاد کند. کمیسیون معاملات آتی کالا به‌عنوان تنظیم‌کننده اصلی و به شیوه‌ای انعطاف‌پذیر که می‌تواند به ماهیت در حال تحول مارک دارایی‌های دیجیتال پاسخ دهد.

در 11 نوامبر 2022، Bankman-Fried از FTX استعفا داد و این شرکت پس از سقوط FTX در اوایل همان ماه پس از گزارش کوین دسک که بر نگرانی‌های بالقوه اهرم مالی و پرداخت بدهی مربوط به Alameda Research تاکید می‌کرد، برای ورشکستگی درخواست داد.

بازار کریپتو در آن زمان میلیاردها دلار از دست داد و به زیر یک تریلیون دلار سقوط کرد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  سم بنکمن فرید به چه دلیل مشهور شد؟!

   Bankman-Fried یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل سابق صرافی ارزهای دیجیتال FTX است و نقش زیادی در صنعت ارزهای دیجیتال ایفا کرده است. او اکنون گفته می‌شود که مرتکب یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ آمریکا شده است. به گزارش فوربس، بنکمن فرید زمانی دارای بالاترین دارایی خالص 26.5 میلیارددلاری بود؛ اما به حدود 16 میلیارد دلار کاهش یافت و سپس در یک هفته در نوامبر 2022 تقریبا به صفر رسید.

  دستگیری سم بنکمن فرید

  سم بنکمن فرید در باهاما جایی که مقر FTX بود، دستگیر شد و در ماه دسامبر به ایالات متحده مسترد شد. او به اتهامات متعدد کلاهبرداری توسط دادستان ناحیه جنوبی نیویورک، دامیان ویلیامز، متهم شد. ویلیامز اقدامات سم بنکمن فرید را یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ آمریکا خواند. علاوه بر کیفرخواست هشت‌ماده‌ای دادستان فدرال سم بنکمن فرید با اتهاماتی از سوی کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) روبه‌رو است که شامل دست‌کاری قیمت توکن FTT صرافی و مشتریان پیشرو است.

  دستگیری سم بنکمن فرید

  سم بنکمن فرید به دلیل کلاه‌برداری در سال 2022 دستگیر شد!

  او با وثیقه 250 میلیون‌دلاری در 22 دسامبر آزاد شد. این مدیر اجرایی سابق ارزهای دیجیتال ۳۰ ساله با والدین استاد حقوق دانشگاه استنفورد در پالو آلتو، کالیفرنیا زندگی خواهد کرد در منطقه کالیفرنیای شمالی محدود خواهد شد و یک دستبند نظارت الکترونیکی خواهد داشت و به‌عنوان بخشی از توافق بین دادستان‌های فدرال و یک قاضی فدرال در نیویورک، به مشاوره سلامت روان و سوءمصرف مواد باید مراجعه کند.

  زمانی که به‌عنوان یک شوالیه سفید در جامعه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شد به لطف کمک‌های مالی قبلی و معاملات نجات برای دیگر شرکت‌های رمزنگاری شهرت سم بنکمن فرید به‌سرعت به وضعیت شرور تبدیل شد.

  دوران اولیه زندگی، تحصیلات و شغل

   سم بنکمن فرید در 6 مارس 1992 در کالیفرنیا به دنیا آمد. بنکمن فرید پسر دو استاد در دانشکده حقوق استنفورد در خانواده‌ای با تحصیلات عالی بزرگ شد. او دبیرستان را در مدرسه کریستال اسپرینگز آپلندز در هیلزبورو کالیفرنیا گذراند. او همچنین در یک برنامه تحصیلی تابستانی برای دانش‌آموزان تیزهوش دبیرستان در ریاضیات شرکت کرد. سم بنکمن فرید در سال 2014 از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رشته فیزیک و یک مدرک تحصیلی در ریاضیات فارغ‌التحصیل شد. در تابستان 2013 او به‌عنوان کارآموز برای جین استریت کپیتال مستقر در نیویورک کارکرد و پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان کارمند تمام‌وقت به شرکت تجاری اختصاصی بازگشت.

  همان‌طور که دنیای ارزهای دیجیتال در طول همه‌گیری کووید-19 برجسته شد سم بنکمن فرید و شرکت مستقر در باهاما رشد کردند. FTX صرافی و پلتفرم Blockfolio را در سال 2020 به قیمت 150 میلیون دلار خریداری کرد.

  زندگی نامه مدیرعامل صرافی اف تی ایکس

  در طول‌موج بعدی شکست کریپتوها، سم بنکمن فرید یک راه نجات مالی به صرافی ارزهای دیجیتال BlockFi ارائه کرد و آن را از یک بحران نقدینگی بزرگ نجات داد. سم بنکمن فرید پلتفرم وام‌دهی کریپتو شکست‌خورده Voyager را خرید و پیشنهادی برای دارایی‌های سلسیوس ارائه کرد که در همان زمان ورشکست شد.

  سم بنکمن فرید در 30 نوامبر به اندرو راس سورکین، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز گفت که مجموع ثروت او 100000 دلار در یک حساب بانکی است. طبق گزارش فوربس، بنکمن فرید دارای اوج خالص دارایی 26.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است. بااین‌حال، بسیاری از این ارزش به ارزش FTX و رمزارزهای دیجیتال FTT آن گره‌خورده است. طی یک بازار نزولی طولانی‌مدت برای ارزهای دیجیتال که پس از آن، بنکمن فرید شاهد کاهش دارایی خالص خود به حدود 16 میلیارد دلار در اواخر سپتامبر 2022 بود.

  سقوط مالی و استعفا از مدیرعاملی

   سم بنکمن فرید تا اکتبر سال 2022 هیچ‌گونه چالش مالی یا خطر عمده ورشکستگی FTX را متذکر نشد. در 2 نوامبر 2022، گزارشی نشان داد که بسیاری از وجوه نقد نگهداری شده توسط FTX به شکل نماد خود،FTT  است که به‌صورت مرکزی آن را کنترل می‌کند. در پی انتشار این خبر مدیرعامل رقیب FTX بایننس در 6 نوامبر اعلام کرد که قصد دارد همه دارایی‌های FTT را بفروشد. اعلام و فروش قیمت FTT را پایین آورد و بقیه بازارهای ارزهای دیجیتال را شکست.

  با آشکار شدن بحران نقدینگی در FTX، Changpeng “CZ” Zhao، مدیرعامل بایننس، نامه‌ای غیرالزام‌آور برای خرید FTX را اعلام کرد. بااین‌حال، پس از یک روز بررسی لازم بایننس از این کار انصراف داد. ژائو به اشتراک گذاشت که وضعیت مالی برای یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه بسیار وخیم است. در همان زمان رگولاتورهای کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و CFTC تحقیقاتی را در مورد Alameda Research و FTX U.S اعلام کردند، از جمله ادعاهایی مبنی بر اینکه این صرافی با وجوه مشتریان بد مدیریت کرده است.

  در آن مرحله سقوط مالی FTX به یک احتمال واضح تبدیل شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که Bankman-Fried در یک معامله یک‌شبه میلیاردها دلار برای نجات FTX تلاش کرده است.

  روز بعد، حدود 1 تا 2 میلیارد دلار از وجوه مشتریان FTX ناپدید شد. پس از اینکه ناظران بلاک‌چین متوجه شدند صدها میلیون دلار از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال FTX خارج شده است، FTX اعلام کرد که در حال بررسی «تراکنش‌های غیرمجاز» است.

  مصاحبه نیویورک‌تایمز با سورکین و واکنش

  در مصاحبه‌ای گسترده با اندرو راس سورکین، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز در اجلاس DealBook در 30 نوامبر بنکمن فرید گفت که سقوط FTX ناشی از حسابداری شلخته، سقوط بازار و نه از فعالیت مجرمانه است.

  به‌طورکلی، در طول مصاحبه، بنکمن فرید نسبت به آنچه بین FTX و Alameda Research، بازوی تجاری آن در حال وقوع است، وانمود کرد که ناآگاهی دارد و گفت که او نه بر رعایت این دو نهاد نظارت داشته است و نه افسری را برای انجام این کار منصوب کرده است. در طول یک بحث آنلاین در CoinDesk پس از مصاحبه نیویورک‌تایمز، لارنس لویتین، سردبیر اصلی، صحت پاسخ بنکمن فرید را زیر سؤال برد و گفت که ترکیب وجوه یک اقدام عمدی است که تصادفی رخ نمی‌دهد.

  گفتار پایانی در مورد بنکمن فرید

  بنکمن فرید که به چندین مورد از کلاهبرداری توسط دادستان‌های فدرال متهم شده بود در 21 دسامبر از باهاما به ایالات متحده مسترد شد و در جلسه دادگاه در 22 دسامبر در برابر یک قاضی فدرال حاضر شد که در آن با پرداخت 250 میلیون دلار آزاد شد. با زیان‌های عظیم سرمایه‌گذاران و مشتریان FTX و بنکمن فرید احتمالا هدف بسیاری از دعاوی حقوقی و مراحل ورشکستگی آینده خواهند بود. خسارات هنگفت و اتهامات کلاهبرداری و سرپوش‌گذاشتن بر مشکلات شدید مالی می‌تواند سال‌ها گریبان‌گیر سم بنکمن فرید شود و منجر به محکومیت زندان شود.

  سوالات متداول

  • سم بنکمن فرید کیست؟

  سم بنکمن فرید، مدیرعامل صرافی و پروژه FTX در 6 مارس 1992 در محوطه دانشگاه استنفورد در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. او پسر باربارا فرید و جوزف بنکمن، هر دو استاد دانشکده حقوق استنفورد است. عمه او لیندا پی فرید رئیس دانشکده بهداشت عمومی میلمن دانشگاه کلمبیا است.

  • چگونه سم بنکمن فرید اینقدر ثروتمند است؟

  او ثروت خود را از طریق آربیتراژ ارزهای دیجیتال به دست آورد. سکه‌ها را با قیمت پایین‌تری در یک صرافی کریپتو خریداری کرد، سپس به سرعت آن‌ها را با قیمت بالاتر در یک صرافی دیگر فروخت. او چند نفر از دوستان موثر نوع دوست را متقاعد کرد که در این مدل آربیتراژ کمک کنند و شرکت تجاری خود، Alameda Research را تاسیس کرد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  ۱۰ تریدر برتر جهان چه کسانی هستند؟

  بازارهای مالی با رشد قابل‌توجه خود در طول دهه‌های اخیر، میزب ...

  بیوگرافی پاول دورف | از کودکی تا روزهای اوج موفقیت تلگرام

  این روزها، نام کارآفرینی جوان و جذاب بر سر زبان‌هاست. فردی ک ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. نعمت
   نعمت | 21 بهمن 1401

   بسیار عالی و دقیق . ممنون از شما…

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 23 بهمن 1401

    سلام نعمت عزیز
    از نظرتون ممنونیم.
    موفق باشید.