ایکس ای آی (XAI)؛ پلتفرم لایه 3، مختص گیمرها و توسعه‌دهندگان بازی

تاریخ: 8 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال ایکس ای آی (XAI)

ارز دیجیتال ایکس ای آی به عنوان مشوقی برای گیمرها برای ورود به دنیای بلاک چین ایجاد شده است.

چالش جذب ارتش چند میلیاردی از گیمرها به پلتفرم‌های بلاک چین مدت هاست که در صنعت بازی مطرح است. در حال حاضر، بیش از 3 میلیارد کاربر بازی‌های ویدئویی و دیجیتالی وجود دارد، اما تنها بخش کوچکی از آن‌ها به بازی‌های مبتنی بر بلاک چین می‌پردازند. گیمرها اغلب پیچیدگی استفاده از بلاک چین را به عنوان مانع اصلی ورود به دنیای بازی‌های غیرمتمرکز ذکر می‌کنند. علاوه‌براین، مشکل ثبات یا مقیاس‌پذیری ضعیف بسیاری از پلتفرم‌های بلاک چینی هم وجود دارد که می تواند کاربران را از تجربه بازی سرگرم‌کننده محروم کند.

آزمایشگاه‌های Offchain وجود این موانع را تشخیص دادند و اقدام به ساخت شبکه‌ای به نام XAI کرده‌اند؛ اما ارز دیجیتال ایکس ای آی چیست؟ با ما همراه باشید تا شما را با پروژه ایکس ای آی و کوین XAI آشنا کنیم.

ارز دیجیتال XIA چیست؟ آشنایی با توکن XIA

ارز دیجیتال ایکس ای آی یک توکن ERC-20 است که توسط پروژه XIA ایجاد شده است. این پروژه یک شبکه غیرمتمرکز مخصوص بازی است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. بیایید بیشتر با بلاک چین بازی XAI آشنا شویم.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  آشنایی با بلاک چین XIA و بنیاد ایکس ای آی

  بلاک چین Xai که توسط آزمایشگاه‌های آف چین توسعه یافته و توسط بنیاد Xai نظارت می‌شود. این بلاک چین به طور سفارشی برای رفع نیازهای بازی‌های وب ۳ در مقیاس بزرگ توسعه داده شده است.

  بلاک چین Xai که به طور خاص برای بازی طراحی شده است، به گیمرهای سنتی فرصت حضور در فضایی مدرن و دیجیتالی را می‌دهد. گیمرها با بازی در پلتفرم Xai، بدون نیاز به کیف پول کریپتویی، می‌توانند تجربه حضور در اکوسیستم کریپتو را داشته و به کسب درآمد بپردازند. این بلاک چین دارای اکوسیستم کاملاً غیرمتمرکزی است که اعتماد و شفافیت را برای همه شرکت‌کنندگان به همراه دارد. همچنین، با استفاده از اقدامات امنیتی قوی اتریوم، انعطاف‌پذیری خود را در برابر هک‌های احتمالی و سایر آسیب‌پذیری‌ها تقویت می‌کند.

  بلاک چین XAI: لایه سوم

  Xai توسط Offchain Labs توسعه داده شد؛ شرکتی که توسعه‌دهنده پلتفرم رول‌آپ لایه ۲ بسیار محبوبی به نام آربیتروم  (ARB) است که به زنجیره اتریوم (ETH) خدمات می‌دهد. Xai مبتنی Arbitrum Orbit بوده و یک جزء کلیدی در پشته راه‌حل‌های فناوری آربیتروم است. در حالی که Arbitrum یک پروتکل لایه ۲ است، Xai یک پلتفرم لایه ۳ به شمار می‌رود که عملکرد آربیتروم را برای ارائه ویژگی‌های متمرکز بر بازی، مانند تراکنش‌های بدون گس، تریدینگ دارایی بدون کیف پول و افزایش محدودیت‌های قرارداد هوشمند، گسترش می‌دهد.

  در واقع، شبکه Xai به عنوان لایه سوم عمل می‌کند که به لایه ۲ آربیتروم متصل است. لایه ۲ آربیتروم نیز به نوبه خود به بلاک چین لایه ۱ اتریوم وابسته است.

  در حالی که ورود آربیتروم و راه‌حل‌های مشابه لایه ۲ به کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تراکنش در اتریوم کمک کرده است، Xai با ارائه مقیاس‌پذیری فوق‌العاده، کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها و تعاملات بدون گس و بدون کیف پول، راه‌حل قوی‌تری برای بهبود عملکرد اتریوم به شمار می‌رود.

  همان‌طور که گفتیم، بلاک چین ایکس ای آی توسط بنیادی نظارت می‌شود. هدف اصلی بنیاد XAI، تقویت رشد توسعه‌دهندگان و بازی‌ها در اکوسیستم این بلاک چین است. کارکردهای اصلی آن شامل جذب توسعه‌دهندگان و بازی‌های شخص ثالث به پلتفرم، تسهیل استراتژی‌های بازاریابی مؤثر برای بازی‌های مستقر در Xai و ارائه فرصت‌های مالی به توسعه‌دهندگان بازی web3 است. علاوه‌براین، بنیاد Xai به عنوان نگهبان بلاک چین Xai و توکن مرتبط با آن عمل کرده و از یکپارچگی پلتفرم پشتیبانی می‌کند.

  بازی‌های پلتفرم و شبکه ایکس ای آی

  بلاک چین و ارز دیجیتال ایکس ای آی بستر مناسبی را برای ایجاد بازی‌های جذاب به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند. این پلتفرم سعی کرده تا پیچیدگی‌های موجود در سایر پلتفرم‌های بازی کریپتویی را حذف کرده و محیطی کاملاً ساده و قابل‌فهم برای توسعه‌دهندگان ارائه دهد. این ویژگی برای گیمرهایی که تا الان تجربه حضور در پلتفرم‌های کریپتویی را نداشتند، فرصت فوق‌العاده‌ای به شمار می‌رود.

  به‌عنوان‌مثال، کیف پول‌های کریپتو در بک‌اند بلاک چین ایکس ای آی ادغام شده‌اند تا تجربه بازی را تاحدامکان برای گیمرهای سنتی بدون نقص کنند. علاوه‌براین، تراکنش‌های بدون گس انتقال به بازی‌های بلاک چین را هموار می‌کنند، زیرا گیمرهای خارج از محیط‌های بلاک چین معمولاً عادت به پرداخت هزینه برای تراکنش‌های رایج در بازی‌های خود ندارند.

  بازی های XAI

  Xai پلتفرم جدیدی است و در حال حاضر فقط پنج بازی دارد. انتظار می‌رود به‌مرورزمان توسعه‌دهندگان مزایای بازی‌های بلاک چینی را بیشتر درک کرده و تعداد بازی‌های XAI افزایش پیدا کند. پنج بازی موجود یا در حال توسعه فعال در Xai عبارت‌اند از:

  بازی Final Form

  وظیفه شما در این بازی، جمع‌آوری دسته‌ای از کارت‌های قدرتمند برای شرکت در نبرد با بازیکنان دیگر است. می‌توانید دسته‌های مختلف کارت‌هایی مانند یادگاران و همراهان احضار شده و انواع نسخه‌های محدود مختلف را جمع‌آوری کنید. در هر نبردی که برنده شوید، پاداشی دریافت می‌کنید. به کمک این پاداش می‌توانید کارت‌های خود را به انواع قدرتمندتری تبدیل کنید.

  بازی LAMOverse

  اگر عاشق هرج‌ومرج و بازی‌های اکشن هستید، LAMOverse ممکن است همان بازی باشد که منتظرش بودید. LAMOverse یک بازی تیراندازی و اکشن است که در آن بازیکنان با ماشین‌های شناور خود در یک محیط پرهرج‌ومرج و مخرب به‌سختی با یکدیگر مبارزه می‌کنند.

  بازی Carnivale

  Carnivale  یک بازی open-world  آینده‌نگر است که کنترل و نفوذ اطلاعات تعیین می‌کند که چه کسی برنده و بازنده خواهد بود.

  بازی Tarochi

  با بازی Tarochi، در نبردهای حماسی علیه موجودات هیولایی شرکت کرده و در دنیای گسترده بازی به ماجراجویی بپردازید.

  بازی Kashi

  وارد قلمرو Kashi با تم اوریگامی شوید؛ یکی دیگر از RPGهای جذاب در مجموعه Xai. مأموریت شما در این بازی حل پازل‌های متنوع در حین حرکت در یک دنیای چندبعدی است.

  لیگ پیشتاز یا VANGUARD LEAGUE در شبکه XAI

  Vanguard که در حال حاضر یک کانال اختصاصی در جامعه Xai Discord است، وعده تبدیل شدن به یک لیگ بازی با نام مناسب Vanguard را در آینده داده است. آن‌هایی که نقش پیشتاز را داشته و به کانال اختصاصی آن دسترسی دارند، پس از راه‌اندازی این لیگ موقعیت می‌توانند به این لیگ پیوسته و بازی جذابی را در پیش داشته باشند.

  توکنومیک پروژه XIA

  XAI توکن اصلی پلتفرم Xai است و برای پرداخت هزینه شبکه و هزینه‌های درون بازی استفاده می‌شود. این توکن کاملاً قابل‌انتقال است و می‌تواند آزادانه در بازار معامله شده یا به عنوان یک دارایی ارزشمند ذخیره شود. حداکثر عرضه ارز دیجیتال ایکس ای آی ۲.۵ میلیارد است. همچنین، عرضه کل و تعداد توکن در گردش آن در حال حاضر به ترتیب یک میلیارد و ۲۷۷ میلیون است.

  مشخصات ارز XAI
  نام ایکس ای آی (XAI)
  نماد XAI
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 1,007,924,352
  سایت پروژه https://xai.games/

  XAI که در اوایل ژانویه ۲۰۲۴ راه‌اندازی شد، دارای سهام تخصیص اولیه زیر است:

  توکنومیکس توکن XAI

  کدام کیف پول‌ها برای نگهداری توکن XIA مناسب است؟

  ازآنجایی‌که ارز دیجیتال ایکس ای آی بر اساس استاندارد ERC-20 است، کلیه کیف پول‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم می‌توانند برای این توکن مناسب باشند. بنابراین، کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل تراست ولت و متامسک می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. وب‌سایت رسمی این توکن نیز کیف پول متامسک را برای ذخیره و نگهداری توکن XAI معرفی کرده است.

  بااین‌حال، کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نیز می‌توانند گزینه‌های امن و خوبی برای ذخیره XAI باشند. همچنین در صورتی که به دنبال یک کیف پول حضانتی داخل یک صرافی باشید، کیف پول بیت پین می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد. با وجود این کیف پول XAI دیگر نیازی به انتقال رمزارز میان کیف پول‌ها ندارید و به صورت مستقیم می‌توانید هم رمزارزهای خود را ذخیره کنید. همچنین می‌توانید به تریدینگ در صرافی پرداخته و از قیمت XAI به تومان آگاه شوید. بیت پین بهترین صرافی برای خرید XAI در ایران به شمار می‌رود.

  ارتباط بنیاد ایکس ای آی، Ex Populus و Final Form

  Ex Populus به عنوان استودیوی بازی‌سازی معتبری فعالیت می‌کند که توسط پیش‌کسوتان صنعت بازی مانند Pixar، Ubisoft، Activision، Blizzard و غیره رهبری می‌شود. این شرکت با تیم قدرتمند خود در حال توسعه دو بازی Final Form و LAMOverse است.

  Ex Populus اولین توسعه‌دهنده‌ای است که بازی‌های خود را بر روی بلاک چین Xai راه‌اندازی کرده و زمینه را برای بسیاری از توسعه‌دهندگان دیگر فراهم می‌کند تا از این روش پیروی کنند. در مقابل، بنیاد ایکس ای آی هم سعی دارد با تسهیل استراتژی‌های حضور در این بلاک چین، بازی‌ها و توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب بلاک چین Xai کند.

  اصطلاحات مهم در پلتفرم ایکس ای آی

  در پروژه ایکس ای آی اصطلاحات خاصی وجود دارند که بهتر است در این بخش آن‌ها را به شما بیان کنیم تا موقع بازی و فعالیت در این بلاک چین متوجه آن‌ها شوید:

  • Nitro: تمام زنجیره‌های آربیتروم بر روی Arbitrum Nitro ساخته شده‌اند که زیرساخت تمام زنجیره‌های اکوسیستم است. Nitro یک فورک Geth را اجرا می‌کند و از WebAssembly به عنوان ماشین مجازی زیربنایی خود برای شناسایی و اثبات تقلب استفاده می‌کند.
  • Anytrust: انی تراست (Anytrust) یک پروتکل آربیتروم است که دردسترس‌بودن داده‌ها را با مجموعه‌ای از طرف‌های مجاز که به عنوان کمیته دسترسی به داده‌ها (DAC) شناخته می‌شوند، مدیریت می‌کند. این پروتکل با ارائه اعتماد بیشتر برای دردسترس‌بودن داده‌ها به جای مکانیسم دردسترس‌بودن داده‌های Trustless اتریوم، هزینه‌های تراکنش را کاهش و سرعت را افزایش می‌دهد.
  • Arbitrum Layer2s: آربیتروم نوا (Arbitrum Nova) نمونه‌ای از زنجیره AnyTrust است. Arbitrum One یک زنجیره جایگزین است که پروتکل آربیتروم رول‌آپ trustless را پیاده‌سازی می‌کند. هر دو زنجیره روی نیترو ساخته شده‌اند.
  • Orbit Chains: آربیتروم اوربیت (Arbitrum Orbit) به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد تا زنجیره‌های Arbitrum و AnyTrust خود را ایجاد کنند. آربیتروم فناوری Rollup و AnyTrust را برای حداکثر انعطاف‌پذیری در ساخت زنجیره‌های Orbit ارائه می‌دهد. هر دو زنجیره Arbitrum Rollups و Arbitrum Anytrust Orbit، مانند تمام زنجیره‌های موجود در اکوسیستم آربیتروم، با نیترو به عنوان فناوری زیرساختی ایجاد شده‌اند.

  گفتار پایانی

  بازی‌های ویدیویی مبتنی بر بلاک چین فرصت‌هایی را برای کاربران در زمینه‌هایی مانند NFT، تریدینگ دارایی درون بازی، بازی برای کسب درآمد (P2E) و موارد دیگر مهیا می‌کند. با این حال، علی‌رغم همه این ویژگی‌های جذاب، گیمرها هنوز نمی‌توانند از پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی سنتی دل کنده و به سمت جایگزین‌های بلاک چین حرکت کنند. دلیل اصلی این موضوع، عدم آشنایی گیمرها با مفاهیمی مانند ارزهای دیجیتال، NFTها و کیف پول‌های دیجیتالی است. مهم‌تر از همه، نیاز به انجام تراکنش‌ها با استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال برای تازه‌کاران بلاک چین چالش‌برانگیز است.

  پلتفرم لایه سه Xai اولین پروژه‌ای است که هدف آن رسیدگی به این چالش‌هاست. ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، مانند تعامل یکپارچه کیف پول، تراکنش‌های بدون گس و مقیاس‌پذیری پیشرفته، این پتانسیل را دارد که تحول قابل توجهی در صنعت بازی به پا کند.

  اگر Offchain Labs بتواند تا حدی به هدف خود نزدیک شود، ممکن است آینده XAI با تغییر بزرگی روبرو شده و به زودی از Xai به عنوان یکی از پلتفرم‌های بزرگ بازی در جهان یاد کنیم.

  نظر شما درباره ارز دیجیتال ایکس ای آی چیست؟ آیا می‌تواند گیمرها را به سمت خود جذب کرده و آن‌ها را وارد عرصه بلاک چین کند؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. یوسفی
   یوسفی | 21 اسفند 1402

   آینده برای پروژه های حل مشکل است.