با ورلد کوین (Worldcoin)، فقط با یک نگاه به جمع صاحبان ارز دیجیتال بپیوندید!

تاریخ انتشار: 10 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 13 دی 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ورلد کوین

آیا می‌دانید Worldcoin چگونه با اسکن قرنیه چشم، شما را به شبکه جهانی متصل می‌کند؟ در این مقاله پروژه جسورانه مدیرعامل OpenAI و رمزارز WLD را معرفی می‌کنیم.

ورلد کوین (Worldcoin)، پروژه‌ای جدید، جذاب و بحث‌بر‌انگیزی است که هدفش را ایجاد شبکه‌ای جهانی از هویت‌های دیجیتالی با استفاده از فناوری اسکن عنبیه معرفی می‌کند. این پروژه، توسط سام آلتمن، مدیرعامل OpenAI و خالق سرویس محبوب ChatGPT را‌ه‌اندازی شده و می‌خواهد با ارائه سهمی رایگان به هر انسان روی زمین، انقلابی در دنیای رمزارزها ایجاد کند. Worldcoin مدعی است که راه‌حلی برای افزایش فرصت‌های اقتصادی، حفظ حریم خصوصی، تمایز بین انسان‌ها و هوش مصنوعی در فضای مجازی و همچنین راهی برای توزیع ثروت و ترویج فراگیری دیجیتالی ارائه می‌دهد.

تا قبل از معرفی ورلد کوین و ارز دیجیتال WLD، بازار رمزارزها به نوعی وارد دوران رکود خود شده بود و حالا سام آلتمن موفق شده تا دوباره هیاهویی در این بازار ایجاد کرده و می‌توان انتظار داشت که بازار ارزهای دیجیتال تکانی دوباره به خود ببیند. پیش‌تر در مقاله‌های معرفی هوش مصنوعی ChatGPT و کاربرد‌های آن برای ارزهای دیجیتال، درباره این دستاورد شرکت OpenAI و موارد استفاده از آن در بازار رمزارز‌ها صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم پروژه‌ای دیگر از سام آلتمن، به نام ورلد کوین و ارز دیجیتال این پروژه با نماد WLD را معرفی کنیم.

ورلد کوین (WorldCoin) چیست؟

پروژه WorldCoin، پروتکلی متن‌باز برای فراهم کردن دسترسی عموم مردم به خدمات مالی و احراز هویت است که در نظر دارد تا بدون توجه به محدودیت‌های جغرافیایی، نژاد، قومیت، شرایط اقتصادی و پیشینه افراد، فرصت‌های اقتصادی را گسترش داده و ثروت و دانش را در اختیار همه مردم جهان قرار دهد؛ این پروژه در حال حاضر در مرحله‌ آزمایشی خود به سر می‌برد و تنها گذشت زمان می‌تواند پوچ بودن با نبودن این ادعا را اثبات کند.

پروژه ورلد کوین

ورلد کوین (Worldcoin) به عنوان پروژه‌ای رمز‌ارزی شروع شده و قصد دارد ارز دیجیتال خود، WLD را به عنوان ارزی جهانی عرضه کند. سم آلتمن (Sam Altman)،‌ موسس این پروژه توکن WLD را ابزاری معرفی می‌‌کند که به کمک آن افراد می‌توانند شخصیتی منحصربه‌فرد داشته باشند و برای کاربرانی که در این پروژه ثبت‌نام کنند، جایزه‌ای در نظر گرفته است. Worldcoin، امکان تا به امروز (زمان نگارش این مقاله) ثبت‌نام کاربران را در ۲۰ کشور جهان، مانند شیلی، فرانسه و اندونزی فراهم کرده، با این حال، هنوز در بسیاری از کشورها امکان فعالیت این پروژه وجود ندارد؛ درحال‌حاضر امکان ثبت‌نام در پروژه ورلد کوین در ایران وجود ندارد.

هر کاربر در ازای ثبت نام در پروژه ورلد کوین، مقداری توکن WLD دریافت می‌کند؛ درواقع افراد با ثبت‌نام در این پروژه اطلاعات هویتی خود را در اختیار Worldcoin قرار داده، هویتی دیجیتال به اسم ورلد آی دی (World ID) دریافت می‌کنند و با داشتن این هویت دیجیتالی با همان مکانیسم اثبات شخصیت، به آن‌ها توکن WLD پاداش داده می‌شود.

مکانیسم اثبات شخصیت ورلد کوین، مهم‌ترین تفاوت‌ ساختاری آن با دیگر رمزارزها، مانند بیت کوین یا اتریوم است.

با استفاده از داده‌هایی که کاربران در اختیار ورلد کوین قرار می‌دهند، این پروژه، سامانه شناسایی جهانی ایجاد کرده و قصد دارد به کمک آن خدمات مالی، بهداشتی، آموزشی و دولتی را به شکلی بهینه به همان کاربران ارائه دهد. Worldcoin معتقد است که با این کار می‌تواند بهبود زندگی، کاهش فقر و افزایش شفافیت را در سطحی جهانی به ارمغان آورد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  تاریخچه، نقشه راه و بنیان‌گذاران ورلد کوین

  همان‌طور که گفتیم ورلد کوین، پروتکلی متن باز برای دسترسی همه افراد به اقتصادی جهانی است و با استفاده از یک دستگاه تصویربرداری به نام Orb، احراز هویت دیجیتالی افراد را با اسکن عنبیه چشم آن‌ها انجام می‌دهد؛ هر فرد پس از تایید هویتش، تعداد ناچیزی توکن WLD دریافت می‌کند. پروژه Worldcoin هدف خود را توزیع عادلانه توکن بین تمام انسان‌ها و ارائه مزایای اقتصادی غیرمتمرکز به آن‌ها عنوان می‌کند. این پروژه در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۲۳ به صورت رسمی راه‌اندازی شد و در حال حاضر در فاز بتا قرار دارد. نقشه راه ورلد کوین شامل مراحل زیر است:

  1. مرحله اول: توسعه و آزمایش Orb و پروتکل ورلد کوین.
  2. مرحله دوم: توزیع Orb به صورت رایگان به اپراتورهای محلی در سراسر جهان.
  3. مرحله سوم: شروع به توزیع توکن WLD به کاربرانی که هویت‌شان را با Orb تایید کنند.
  4. مرحله چهارم: افزایش قابلیت‌های Orb و پروتکل Worldcoin با استفاده از هوش مصنوعی و دانش صفر
  5. مرحله پنجم: ایجاد بستری برای ارائه خدمات مالی و اجتماعی براساس اهداف متصور‌شده ورلد کوین

  بنیان‌گذاران پروژه ورلد کوین (Worldcoin) عبار‌ت‌اند از:

  • الکس بلانیا (Alex Blania): مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار ورلد کوین، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد و کارمند سابق شرکت‌های فناوری مثل Dropbox و Stripe
  • مکس نووندسترن (Max Novendstern): مدیر فناوری و هم‌بنیان‌گذار Worldcoin، فارغ‌التحصیل دانشگاه ییل، کارمند سابق در شرکت‌های فناوری مثل Coinbase و Compound
  • سم آلتمن (Sam Altman): رئیس هیئت مدیره و هم‌بنیان‌گذار ورلد کوین، مدیرعامل شرکت OpenAI، کارمند سابق در شرکت‌های فناوری مثل Loopt و Y Combinator

  هدف از راه‌اندازی ورلد کوین چیست؟

  طبق ادعای سازنده‌های ورلد کوین، ارز دیجیتال این پروژه، قرار است روند احراز هویت را ساده‌تر کند. تا قبل از معرفی Worldcoin، کاربران برای تایید هویت خود از رمزهای عبور، حسگرهای اثر انگشت گوشی‌های هوشمند، اسکن چهره یا در بهترین و امن‌ترین حالت از احراز هویت دو عاملی (2FA) استفاده می‌کردند، اما حالا ورلد کوین با اسکن عنبیه چشم افراد، سطح دیگری از امنیت را ارائه داده و اطلاعات هویتی آن‌ها را در بستری غیرمتمرکز ذخیره می‌کند.

  هدف از راه‌اندازی ورلد کوین چیست؟

  ورلد کوین (Worldcoin) می‌خواهد دسترسی به اقتصاد جهانی را فراهم کرده و با استفاده از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی، سیستم مالی عادلانه و شفافی را برای تمام افراد جهان ایجاد کند. این پروژه معتقد است با توزیع توکن WLD بین همه افراد، می‌توان نوعی حق تعیین سرنوشت جمعی به آن‌ها داد و به نوعی مشکلات جهانی و اقلیمی مانند فقر، نابرابری و تغییرات آب و هوایی را از بین ببرد.

  ورلد کوین (WorldCoin) چگونه کار می‌کند؟

  پروژه ورلد کوین از رول آپ‌های خوشبینانه (Optimistic Rollups) روی شبکه اتریوم استفاده می‌کند، پس ارز دیجیتال این پروژه، یعنی توکن WLD از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کند و از تمام مزایای آن شبکه مانند امنیت بالا، مقیاس‌پذیری بهبودیافته برخوردار بوده و با بسیاری از ابزارها و سرویس‌های موجود روی این شبکه سازگار است. پروژه ورلد کوین، برای ایجاد سیستم مالی عادلانه و شفاف با استفاده از فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی، از چندین مولفه اصلی استفاده می‌کند که در ادامه، آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

  Orb یا اورب

  سخت‌افزاری برای احراز هویت دیجیتالی افراد با اسکن کردن عنبیه چشم آن‌ها. پس از اسکن چشم، داده‌ها از طریق تابع هش به رشته‌ای از اعداد تبدیل شده، به سرورهای ورلد کوین ارسال می‌شوند و شناسه دیجیتال کاربر یا همان ورلد آی دی (World ID) در اختیار او قرار داده می‌شود. Orb به صورت رایگان در اختیار اپراتورهای محلی در سراسر جهان قرار داده می‌شود و با استفاده از هوش مصنوعی و دانش صفر، به صورت خودکار داده‌های مربوط به اسکن عنبیه چشم افراد را رمزگذاری و ذخیره می‌کند.

  ارز دیجیتال WLD

  توکنی دیجیتال است که روی شبکه اتریوم کار می‌کند و نشان‌دهنده سهم هر فرد در شبکه ورلد کوین است؛ هر فرد که هویتش را با Orb تایید کند، تعدادی توکن WLD به عنوان پاداش دریافت می‌کند. تعداد توکن‌های دریافتی به جمعیت منطقه جغرافیایی فرد بستگی دارد؛ هرچقدر جمعیت منطقه‌ای بالاتر باشد، تعداد توکن WLD پاداش داده شده، کمتر خواهد بود. هر فرد تنها یک بار توکن WLD در قالب پاداش دریافت می‌کند و می‌تواند این توکن‌ها را معامله کرده یا به فروش برساند.

  پروتکل و شبکه ورلد کوین

  پروتکل و شبکه Worldcoin چارچوب فناورانه پروژه را تشکيل می‌دهند. پروتکل ورلد کوین مجموعه‌ای از قواعد و الگوریتم‌ها است که نحوه کار Orb، توزیع توکن WLD، ارتباط با شبکه اتریوم و ارائه خدمات مالی و اجتماعی را مشخص می‌کند و شبکه ورلد کوین هم مجموعه‌ای از Orb‌ها، کاربران، اپراتورها، نماینده‌ها و توسعه‌دهندگان را در بر می‌گیرد که با یکدیگر ارتباط دارند و به پروتکل ورلد کوین پایبند هستند.

  امنیت در ورلد کوین چگونه تامین می‌شود؟

  امنیت در ورلد کوین یکی از اولویت‌های اصلی این پروژه است و برای تامین آن از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • مکانیسم اثبات شخصیت: Worldcoin با استفاده از دستگاه‌های خاصی به نام Orb، عنبیه چشم کاربران را اسکن کرده و با تولید هشی منحصر‌به‌فرد از آن، هویتی دیجیتال به نام World ID را برای هر کاربر تعریف می‌کند. این روش باعث می‌شود که هر فرد تنها یک بار بتواند توکن WLD دریافت کند و جلوی هرگونه سواستفاده و تقلب گرفته شود.
  • الگوریتم اثبات دانش صفر (ZKP): ورلد کوین با استفاده از الگوریتم اثبات دانش صفر (ZKP)، می‌تواند بدون نیاز به فاش کردن جزئیات حساس، اطلاعات لازم را در اختیار شبکه قرار دهد.
  • رمزنگاری: Worldcoin با استفاده از رمزنگاری قوی، داده‌های حساس را در شبکه محافظت می‌کند. علاوه‌بر‌این، هیچ اطلاعات شخصی، مثل نام، شماره تلفن یا ایمیل، از کاربران درخواست نمی‌کند.

  ورلد کوین (WorldCoin) چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد؟‌

  ورلد کوین، پروتکلی متن‌باز است که برای دسترسی همه افراد به اقتصاد جهانی ایجاد شده و چندین سرویس مختلف زیر را ارائه می‌دهد:

  • ورلد آی دی (WorldID): هویت دیجیتالی منحصر‌به‌فردی است که با حفظ حریم شخصی افراد، شخصیت آن‌ها را تایید یا اثبات می‌کند.
  • توکن WLD: ارز دیجیتال WLD، توکن بومی ورلد کوین است که با استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده و امنیت خود را از این شبکه تامین می‌کند.
  • اپلیکیشنی به نام ورلد اپ (WorldApp): برنامه‌ مخصوص ورلد کوین که درواقع کیف پولی برای توکن WLD است و می‌توان ارزهای دیجیتال دیگری هم در آن ذخیره کرد.

  ارز دیجیتال WLD چیست؟

  ارز دیجیتال WLD، توکنی کاربردی است که بر اساس استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم ساخته شده و امکان شرکت در شبکه‌ و داشتن هویت دیجیتالی منحصر‌به‌فرد را برای افراد فراهم می‌کند. توکنومیک ارز دیجیتال WLD یا مکانیسم‌ اقتصادی و محرکی که تعادل و پایداری شبکه ورلد کوین را تضمین می‌کنند، به شرح زیر است:

  توکنومیک ارز دیجیتال WLD چیست؟

  • تعداد کل توکن‌های WLD برابر با ۱۰ میلیارد واحد است.
  • ۵۰ درصد از این توکن‌ها (۵ میلیارد عدد) به صورت رایگان و عادلانه بین کاربران شبکه توزیع می‌شود.
  • ۲۵ درصد از توکن‌ها (۲٫۵ میلیارد عدد) به صورت خودکار به صندوق جامعه ورلد کوین برای حمایت از پروژه‌های مفید و نوآورانه در شبکه، منتقل می‌شود.
  • ۱۵ درصد از توکن‌ها (۱٫۵ میلیارد عدد) به سرمایه‌گذاران، شرکا و تامین‌کنندگان دستگاه Orb پرداخت می‌شود.
  • ۷٫۵ درصد از توکن‌ها (۷۵۰ میلیون عدد) در اختیار تیم Worldcoin قرار داده می‌شود.
  • ۲٫۵ درصد از توکن‌ها (۲۵۰ میلیون عدد) برای پشتیبانی فنی، حقوقی و بازاریابی نگه داشته می‌شود.

  خرید ارز دیجیتال WLD و فروش ارز دیجیتال WLD

  شما می‌‌توانید در صرافی بیت پین، ارز دیجیتال WLD را به راحتی خریداری کنید؛ برای خرید توکن WLD، پس از افزایش موجودی حساب کاربری خود در صرافی بیت پین و بررسی دقیق روند بازار و کسب اطلاعات در زمینه تغییرات و تحلیل قیمت WLD، می‌توانید سفارش خود را ثبت کرده و خرید این ارز دیجیتال را نهایی کنید؛ شما می‌توانید در صرافی بیت پین، فرایند خرید ارز WLD را در سطوح کاربری مختلفی انجام دهید.

  صرافی ارز دیجیتال بیت پین، برای فروش ارز دیجیتال ورلد کوین هم، درست مانند هر رمزارز دیگری، همراه شما خواهد بود و چنانچه قصد دارید درصدی از ارز دیجیتال WLD خود را به فروش برسانید، می‌توانید با استفاده از پلتفرم معاملاتی بیت پین معادل ریالی، اندوخته مزارز Worldcoin را در کارت بانکی که از قبل به حساب کاربری خود اضافه کرده‌اید، دریافت کنید. برای فروش ارز دیجیتال WLD در بیت پین، کافی است وارد بازار معاملاتی یا بخش فروش آسان شده و فروش خود را نهایی کنید. در بخش سفارش آسان، قیمت ارز دیجیتال WLD با توجه به قیمت بازار تعیین شده و سپس معامله انجام می‌شود.

  مشابه تمام صرافی‌های معتبر بین‌المللی، در بازار آنلاین بیت پین نیز، پس از ثبت سفارش برای خرید یا فروش ارز دیجیتال ورلد کوین، بسته به حجم معامله، مبلغی کارمزد از شما دریافت می‌‌شود که مقدار دقیق‌ش، پس از هر بار ثبت سفارش در پنل کاربری به شما اعلام می‌شود.

  از آنجا که دریافت خدمات از صرافی بیت پین، نیازمند ایجاد حساب کاربری در این پلتفرم است، می‌توانید همین حالا با مراجعه به وب‌سایت بیت پین یا دانلود و نصب اپلیکیشن این صرافی ارز دیجیتال، پس از ایجاد حساب کاربری، علاوه بر معامله توکن WLD، می‌توانید رمزارزهایی مانند بیت کوین، لایت کوین، تتر و شیبا را نیز خریداری کنید. در صورتی که هنوز در صرافی بیت پین، حساب کاربری ندارید، می‌توانید به کمک مرکز راهنمای ویدئویی حساب تازه‌ای برای خود ایجاد کرده و سپس برای خرید ارز دیجیتال WLD، از صرافی آنلاین بیت پین اقدام کنید.

  بهترین کیف پول برای ارز دیجیتال WLD

  برای نگه‌داری و مدیریت توکن‌های WLD به کیف پولی امن، با دسترسی بالا و تجربه کاربری روان و جذاب نیاز خواهید داشت. ارز دیجیتال ورلد کوین، توکنی با استاندارد ERC-20 است و هر کیف پولی که از اتریوم و سایر توکن‌های ERC-20 پشتیبانی کند را می‌توان برای نگه‌داری توکن‌های WLD استفاده کرد. در حال حاضر، بهترین کیف پول Worldcoin کیف پول WorldApp است که توسط خود تیم ورلد کوین طراحی و توسعه داده شده است؛ این کیف پول ویژگی‌های زیر را ارائه می‌دهد:

  • امنیت بالا: کیف پول WorldApp با استفاده از رمزنگاری قوی، رمزارزها را در برابر هک و سرقت محافظت می‌کند. علاوه‌بر‌این، می‌توان از عنبیه چشم به عنوان رمز عبور برای ورود به این کیف پول استفاده کرد.
  • سادگی: کیف پول WorldApp رابط کاربری ساده و زیبایی دارد و کاربر می‌تواند تنها با چند کلیک، توکن‌های ورلد کوین‌های خود را ارسال یا دریافت کند.
  • قابلیت جابجایی: کیف پول WorldApp به صورت اپلیکیشنی موبایلی برای سیستم‌های عامل‌ اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است و می‌توان با داشتن گوشی هوشمند، همه جا به کیف پول خود دسترسی داشت.
  • پشتیبانی از چند رمزارز: کیف پول WorldApp فقط به توکن‌های WLD محدود نمی‌شود و می‌توان در این کیف پول، سایر ارزهای دیجیتال معروف، مانند بیت کوین، اتریوم، ترون و لایت کوین را نیز ذخیره و مدیریت کرد.

  گفتار پایانی

  ورلد کوین (Worldcoin)، پروژه‌ای بلاک چینی است که با هدف ایجاد هویت دیجیتالی برای کاربران، کار خود را آغاز کرده؛ این پروژه توسط شرکت اوپن اِی‌آی، سازنده چت جی‌پی‌تی، راه‌اندازی شده و با مکانیسمی به نام اثبات شخصیت کار می‌کند. در این مکانیسم، کاربران با اسکن عنبیه چشم خود با دستگاه‌های خاص به نام Orb، هشی منحصر‌به‌فرد دریافت می‌کنند که به عنوان هویت دیجیتالی‌شان به نام World ID ذخیره می‌شود. آن‌ها به عنوان پاداش، تعداد مشخصی از توکن WLD دریافت می‌کنند.

  WLD نام توکن کاربردی شبکه ورلد کوین است که بر اساس استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم ساخته شده است. با استفاده از WLD، کاربران می‌توانند در شبکه همگانی مالی و احراز هویت دیجیتال شرکت کنند و به فعالیت‌های مختلف مالی دسترسی داشته باشند. پروژه Worldcoin، توزیع عادلانه و جامع توکن WLD بین همه افراد جهان را تضمین می‌کند و به آن‌ها فرصت دسترسی به اقتصاد جهانی را می‌دهد. البته، ورلد کوین هم با چالش‌های فنی، حقوقی و اخلاقی روبه‌رو است و باید ثابت کند که محافظ حریم خصوصی و منافع کاربران خود است.

  سوالات متداول

  • ورلد کوین چیست؟

  Worldcoin، پروژه‌ای است که توسط خالق چت جی‌پی‌تی، راه‌اندازی شده و با اسکن عنبیه چشم افراد با دستگاهی به نام Orb، هویت دیجیتالی هر فرد را تعیین می‌کند.

  • ارز دیجیتال WLD‌ چیست؟

  ارز دیجیتال WLD‌، توکن بومی پروتکل ورلد کوین است که با استاندارد ERC-20 روی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده است.

  • پروژه ورلد کوین چقدر امن است‌؟

  Worldcoin از مکانیسم اثبات شخصیت، الگوریتم اثبات دانش صفر (ZKP) و رمزنگاری برای امنیت شبکه خود استفاده می‌کند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر