شبکه سلستیا (Celestia)؛ انقلابی در بلاک چین با طراحی ماژولار و توکن‌های TIA

Celestia، اولین بلاک چین ماژولار برای دسترسی به داده‌ها است.
تاریخ: 4 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
شبکه سلستیا (Celestia)؛ انقلابی در بلاک چین با طراحی ماژولار و توکن‌های TIA

در دنیای بلاک چین، اگر قرار باشد بین امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی یکی را فدا کرد، شاید بتوان گفت که امنیت و تمرکززدایی از مقیاس‌پذیری مهم‌تر هستند. سلستیا (Celestia) که در بازار با نام توکنش، یعنی TIA شناخته می‌شود، شبکه بلاک چین ماژولار لایه 1 پیشرویی است که هدفش رسیدگی به سه‌گانه معروف بلاک چین است. این شبکه، پایه‌ای را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا برای دسترسی و اجماع داده‌ها، بلاک چین‌های خود را ایجاد یا مدیریت کنند. هدف اصلی سلستیا این است که با انتقال از ساختار سنتی تک بلوکی به رویکرد ماژولار سازگارتر، سه‌گانه را مدیریت کند.

شبکه سلستیا (Celestia) چیست؟ اولین بلاک چین دسترسی‌پذیری داده در جهان

راه‌اندازی سلستیا (Celestia) فقط یک رویداد یا اتفاقی مشابه با دیگر رویدادها در فضای کریپتو نبود؛ بلکه تغییر پارادایم بود. این شبکه با انتشار بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال TIA، شاهد افزایش شگفت‌انگیز ۵۰۰ درصدی ارزش TIA از زمان معرفی آن بود. این داستان موفقیت با ادغامش در کیت توسعه پالیگان (Polygon) در دسامبر 2023 ادامه یافت و دامنه آن را در سراسر اکوسیستم پالیگان با ارز MATIC گسترش داد.

ارز دیجیتال سلستیا چیست؟ بررسی آینده پروژه توکن TIA

شبکه اصلی سلستیا که در سال 2019 توسط مصطفی البسام در دوران تصدی‌اش در کالج لندن طراحی و در سال 2023 راه‌اندازی شد. البسام، که قبلاً یکی از بنیان‌گذاران Chainspace بود (که توسط فیس‌بوک خریداری شد)، حالا مدیریت Celestia Labs را بر عهده دارد. سه‌گانه بلاک چین که سلستیا قصد دارد آن را مدیریت کند، به این موضوع اشاره دارد که شبکه بلاک چین معمولاً می‌تواند تنها در دو حوزه از سه حوزه امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی برتری یابد. استراتژی Celestia شامل جداسازی بلاک چین به لایه‌های مختلفی است که ماهیت ماژولار آن را برجسته کند.

برخلاف بلاک‌چین‌های سنتی که سعی در پرداختن به جنبه‌های مختلف در ساختاری واحد دارند، شبکه سلستیا این موارد را در چهار بخش مجزا سازمان‌دهی می‌کند: اجرا (پردازش تراکنش)، حل‌وفصل (حل‌وفصل اختلافات و تأیید اعتبار بلوک)، اجماع (سازمان تراکنش) و دردسترس‌بودن داده (اطمینان از دردسترس‌بودن اطلاعات اعتبارسنجی تراکنش). هر جزء، به‌ویژه دسترسی‌پذیری داده، بسیار مهم است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  نحوه عملکرد شبکه سلستیا چگونه است؟

  بلاک چین‌های تک‌لایه استاندارد مانند بیت کوین و اتریوم همه عملکردها را با هم ترکیب می‌کنند که همین امر به طور بالقوه منجر به ایجاد سه‌گانه بلاک چین می‌شود. این بلاک‌چین‌ها که تمایلی به مصالحه در مورد امنیت ندارند، اغلب با انتخاب دشواری مواجه می‌شوند که مقیاس‌پذیری یا تمرکززدایی را قربانی می‌کنند.

  چارچوب ماژولار سلستیا، این توابع ضروری بلاک چین را به لایه‌های متمایز و ماژولار تقسیم می‌کند و به توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیری بیشتری در طراحی‌هایشان ارائه می‌دهد. چنین رویکرد ماژولاری، برخلاف بلاک چین‌های تک‌لایه که برای مدیریت کارآمد چندین عملکرد تلاش می‌کنند، امکان بهینه‌سازی هدفمندتری را فراهم می‌کند. Celestia، با تمرکز بر مدیریت توالی بلوک‌ها و اطمینان از انتشار داده‌های آنچین، تأکید ویژه‌ای بر لایه‌های اجماع و دردسترس‌بودن داده‌ها دارد.

  شبکه اصلی Celestia بر اساس مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) عمل می‌کند، سیستمی متمایز از اثبات کار مبتنی بر استخراج بیت کوین. PoS برای به‌روز‌رسانی دفتر خود به استخراج متکی نیست. در عوض، اعتبارسنجی‌ها و تأییدکنندگان را بر اساس میزان شرط‌بندی و تعهد مالی آن‌ها به شبکه، انتخاب می‌کند. این فرایند در مقایسه با Proof-of-Work برای مدیریت داده‌های بلاک چین سریع‌تر و کارآمدتر است.

  یکی از ویژگی‌های برجسته شبکه سلستیا، نمونه‌گیری دسترس‌پذیری داده (DAS) است، ایده‌ای که در ابتدا توسط مصطفی البسام در سال 2018 مطرح شد. به‌طورکلی، افزایش اندازه بلاک‌ چین (اینکه هر بلوک چه تعداد تراکنش را می‌تواند نگه دارد)، قدرت محاسباتی موردنیاز را افزایش می‌دهد و عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشد. بااین‌حال، Celestia از روش حفاظت از داده‌ها به نام کدگذاری پاک‌شدگی (Erasure coding) استفاده می‌کند که استفاده از نودهای سبک یا همان لاین نودها که سروری ثالث برای ارتباط با فول نود هستند را تسهیل می‌کند.

  این نودها برای تأیید تراکنش‌ها به تاریخچه کامل بلاک چین نیاز ندارند. کدگذاری پاک‌شدگی، داده‌ها را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و آن‌ها را در مکان‌های مختلفی توزیع می‌کند. این سازوکار تضمین می‌کند که اگر بخشی از بین رفت یا آسیب دید، داده‌های اصلی همچنان قابل بازیابی باشند. لایت نودها از این تکنیک برای بررسی پراکنده بخش‌های کوچکی از داده‌های بلوک برای دسترسی به داده‌ها استفاده می‌کنند. زمانی که این نودها به‌اندازه کافی از وجود داده‌ها اطمینان حاصل کردند، تراکنش را تأیید می‌کنند. ازآنجایی‌که لایت نودها به منابع کمتری نیاز دارند، مقیاس‌پذیری را بدون افزایش هزینه‌های نگهداری سخت‌افزاری تقویت می‌کنند.

  توکن TIA؛ دارایی چند‌وجهی شبکه سلستیا

  شبکه سلستیا (Celestia)، کل عرضه توکن‌های TIA خود را به 1 میلیارد واحد محدود کرده و از این تعداد، 20 درصد بین مردم توزیع شد، 26٫8 درصد برای رشد و تحقیق و توسعه اکوسیستم به کار برده شد، 35٫6 درصد به حامیان اولیه و 17٫6 درصد هم به مشارکت‌کنندگان اصلی اختصاص یافت. نرخ تورم ارز TIA در سال اول 8 درصد و به‌تدریج به 1٫5 درصد کاهش پیدا می‌کند.

  توکن TIA؛ دارایی چند‌وجهی شبکه سلستیا

  ارز دیجیتال TIA برای پرداخت هزینه‌های دسترسی‌پذیری به داده‌ها، پرداخت کارمزد در مجموعه‌های مبتنی بر Celestia و استیکینگ و مدیریت شبکه Celestia کاربرد دارد.

  نگاهی کوتاه به وایت پیپر TIA

  وایت پیپر TIA، مستندی فنی است که هدفش توضیح مفاهیم، مزایا و کاربردهای توکن TIA و پروتکل سلستیا است. این وایت پیپر در سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  • بخش اول: معرفی و اهداف پروژه سلستیا ارائه می‌شود. سلستیا از یک مدل اجماع Proof-of-Stake (PoS) استفاده می‌کند که از امنیت، کارایی و توافق بالایی برخوردار است، همچنین از مدل ذخیره‌سازی داده‌ها به نام Namespace Merkle Tree (NMT) استفاده می‌کند که از انتقال، اعتبارسنجی و اثبات داده‌ها به صورت موازی و موثر پشتیبانی می‌کند.
  • بخش دوم: جزئیات فنی و عملیاتی توکن TIA شرح داده می‌شود. توکن TIA، برای پرداخت هزینه‌های تراکنش، ذخیره‌سازی داده‌ها، سهامداری و حاکمیت در شبکه سلستیا کاربرد دارد و دارای عرضه ثابت ۱ میلیارد واحد است که در زمان ایجاد بلاک چین سلستیا تولید شده‌اند. این توکن از مدل توزیع عادلانه و شفافی برخوردار است که بر اساس مشارکت و مسئولیت جامعه سلستیا تعیین می‌شود.
  • بخش سوم: چشم‌انداز و راهبرد پروژه سلستیا و توکن TIA بیان می‌شود. سلستیا قصد دارد زیرساخت بلاک چینی انعطاف‌پذیر، قابل اعتماد و باز ارائه دهد که بتواند نیازهای مختلف برنامه‌های کاربردی را برآورده کند. علاوه بر این، می‌خواهد با سایر پروتکل‌ها و بسترهای بلاک چینی همکاری کرده تا از تنوع، تعامل و ابتکار در صنعت بلاک چین حمایت کنند.

  همکاری استراتژیک شبکه سلستیا با پالیگان

  اتحاد بین Celestia و Polygon گواهی بر تعهد هر دو شبکه به آینده متمرکز اتریوم است. راه‌حل دسترسی‌پذیری داده‌های Celestia اکنون به توسعه‌دهندگان Polygon خدمت کرده و ایجاد بلاک چین کارآمدتر و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز را تقویت می‌کند.

  رقبای سلستیا و چشم‌اندازهای آینده

  همان‌طور که شبکه سلستیا (Celestia) راه را برای راه‌حل‌های دسترسی‌پذیری داده‌ها هموار می‌کند، با رقیبانی مانند NEAR، Avail و EigenDA هم مواجه است. بااین‌حال، رویکرد منحصربه‌فردش، جایگاهش را به‌خوبی در بازار تثبیت می‌کند. با نگاهی به آینده، هدف Celestia افزایش پشتیبانی بلوک، بهبود عملکرد لایت نودها و استقرار در مین نت اتریوم، از جمله اهداف بلندپروازانه دیگر شبکه سلستیا است.

  نتیجه‌گیری: نقش سلستیا در آینده بلاک چین

  ورود شبکه سلستیا، با راه‌حل‌های نوآورانه‌ای که به‌خوبی از نقشه راه متمرکز اتریوم پشتیبانی می‌کنند، نشان‌دهنده عصر جدیدی در فناوری بلاک چین است. در میان بازاری چالش‌برانگیز، Celestia به‌عنوان چراغی از پیشرفت و پتانسیل، خودنمایی می‌کند.

  پیش‌بینی قیمت توکن TIA

  توکن TIA با قیمتی حدود 2 دلار عرضه شد و در همان روز هم قیمتش به 2٫۵ دلار رسید. موفقیت مستمر Celestia در ارائه راه‌حل‌های دسترسی‌پذیری داده‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر ارزش این توکن داشته باشد. سناریوهای بالقوه آینده شامل ادامه روند صعودی است، ابته به شرطی که قیمت توکن TIA از 6 دلار فراتر رود.

  تیم توسعه‌دهنده شبکه سلستیا (Celestia)

  موفقیت سلستیا به تیمی ماهر از متخصصان متکی است که هر کدام تجربیات منحصر‌به‌فردی را در اختیار شرکت قرار می‌دهند. مصطفی البسام، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Chainspace، اسماعیل خوفی، مدیر ارشد فناوری (قبلاً به‌عنوان مهندس ارشد در Tendermint و بنیاد Interchain خدمت می‌کرد)، جان آدلر، CRO (خالق رول‌آپ‌های خوش‌بینانه و محقق مقیاس‌پذیری در ConsenSys) و نیک وایت، مدیر ارشد اجرایی (مؤسس هارمونی) که تخصص استراتژیک و عملیاتی را برای تیم به ارمغان آورد.

  نقشه راه شبکه ماژولار Celestia

  • راه‌اندازی مین نت (Mainnеt) در 1 اکتبر 2023: آغاز عصر ماژولار
  • افزایش پشتیبانی بلوک در آینده: ارتقای برنامه‌ریزی شده از 2 مگابایت به 8 مگابایت، با هدف بلوک‌های 1 گیگابایتی.
  • یکپارچه‌سازی لایت نودها: تأیید انتقال وضعیت لایه یک و استقرار به شبکه اصلی اتریوم.
  • یکپارچه‌سازی گوشی‌های هوشمند: آوردن لایت نودها به دستگاه‌های تلفن همراه.
  • پیاده‌سازی لایت نودها که قادر به تأیید انتقال وضعیت لایه یک هستند و کمک به شبکه ساده‌تر و کارآمدتر

  توکن TIA را از کجا بخریم؟

  توکن TIA تا به امروز در بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی لیست شده و در کشور خودمان ایران نیز، در صرافی بیت پین قابل‌معامله یا خریدوفروش است. صرافی ارز دیجیتال بیت پین با ارائه کمترین کارمزد و بهترین قیمت توکن TIA، بهترین گزینه برای فارسی‌زبانان عزیز در جهت خرید توکن TIA خواهد بود.

  خرید ارز سلستیا | TIA

  برای خریدوفروش توکن TIA، تنها کافی است که به صفحه خرید این توکن در بیت پین مراجعه کرده و پس از تحلیل نمودار قیمت به دلار یا تومان، سفارش خرید خود را ثبت کنید. در پلتفرم بیت پین، امکان خرید لحظه‌ای، به همراه سفارش‌گذاری برای شما فراهم شده و هیچ نگرانی از بابت هزینه کارمزدهای سنگین نخواهید داشت.

  بهترین کیف پول برای نگهداری توکن TIA

  توکن TIA، ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین سلستیا Celestia عمل می‌کند. برای نگهداری توکن TIA، شما به کیف پولی که از استاندارد Cosmos SDK پشتیبانی کند نیاز دارید. برخی از کیف پول‌هایی که می‌توانند توکن TIA را نگهداری کنند، عبارت‌اند از:

  • کیف پول Trust Wallet: کیف پول موبایلی و چند ارزی است که از بیش از ۱۶۰ ارز دیجیتال از جمله TIA پشتیبانی می‌کند.
  • کیف پول MetaMask: کیف پول مرورگری و چند ارزی است که از بیش از ۱۵۰ ارز دیجیتال از جمله TIA پشتیبانی می‌کند.
  • کیف پول Ledger: کیف پول سخت‌افزاری و چند ارزی است که از بیش از ۱۵۰۰ ارز دیجیتال از جمله TIA پشتیبانی می‌کند.

  برای خریدوفروش آسان و انجام معاملات با توکن TIA بدون کارمزد، می‌توانید از کیف پول صرافی بیت پین نیز استفاده کنید. این کیف پول با قابلیت ذخیره‌سازی سخت‌افزاری، از دارایی شما محافظت کرده و استفاده از آن بسیار ایمن و راحت خواهد بود.

  گفتار پایانی

  شبکه سلستیا (Celestia)، که در 31 اکتبر 2023 راه‌اندازی شد، شبکه بلاک چین دسترس‌پذیری داده‌های ماژولار است که توکن بومی‌اش هم با نماد TIA نمایش داده می‌شود. اولین حضور TIA در بازار با استقبال مثبتی روبرو شد و به ارزش بازار بیش از 330 میلیون دلار دست پیدا کرد. این پلتفرم با استفاده از نمونه‌گیری دسترسی‌پذیری داده، چالش‌های مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کند، اما خب در این مسیر رقیبانی هم دارد.

  افزایش اخیر ارزش TIA، در میان اصلاحات بازار ارزهای دیجیتال، پتانسیل چشمگیر آن را منعکس می‌کند. تیم باتجربه پشت پروژه سلستیا در موفقیت این شبکه سهم بالایی دارد و Celestia قصد دارد با توسعه‌های آتی مانند افزایش پشتیبانی بلاک و ادغام لایت نودها، با تأکید بر همکاری و تأییدپذیری، عصر جدیدی را در فناوری بلاک چین ایجاد کند.

  سوالات متداول

  • آیا ارز دیجیتال سلستیا برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  ارز دیجیتال سلستیا پروژه‌ای جدید و فعال است که ممکن است در آینده از رشد و پذیرش پلتفرم سلستیا، تقاضا برای دارایی‌های مصنوعی، امنیت و حاکمیت شبکه و روند و احساسات کلی در فضای کریپتو بهره‌مند شود.

  • کاربرد ارز دیجیتال سلستیا (TIA) چیست؟

  توکن TIA برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها، ذخیره‌سازی داده‌ها، استیکینگ و حاکمیت در شبکه سلستیا کاربرد دارد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر