شبکه ترشهولد (Threshold)؛ حافظ حریم خصوصی کاربران کریپتو

تاریخ انتشار: 25 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 26 دی 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
پروژه ترشهولد چیست؟

شبکه ترشهولد با ارائه مجموعه‌ای از خدمات رمزنگاری برای برنامه‌های وب ۳ از طریق شبکه غیرمتمرکز گره‌ها، حق حاکمیت کاربران و حریم خصوصی آن‌ها را تقویت می‌کند.

ازآنجایی‌که فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به طور فزاینده‌ای مورد پذیرش قرار می‌گیرند، نگرانی در مورد چگونگی حفظ حریم خصوصی داده‌ها و حاکمیت کاربر در بلاک چین‌های عمومی افزایش یافته است. پروژه ترشهولد برای رفع این نگرانی پا به میدان گذاشته است.

در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که بلاک چین ترشهولد چیست و کلیه اطلاعات لازم برای شناخت آن را با شما در میان بگذاریم. توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ترشهولد چیست؟

شبکه ترشهولد (Threshold) در ژانویه ۲۰۲۲ به عنوان محصول حاصل از اولین ادغام زنجیره‌ای بین دو شبکه غیرمتمرکز موجود یعنی Keep Network و NuCypher، راه‌اندازی شد. شبکه ترشهولد برای تضمین حق حاکمیت کاربر بر دارایی‌های دیجیتال خود (کیف پول‌های ساده و کریپتویی، داده‌های کاربر و اطلاعات شرکت موجود در قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps)، NFT و سایر دارایی‌های دیجیتال) ایجاد شده است.

علاوه‌براین، هدف دیگر شبکه ترشهولد رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به داده‌ها و حفظ حریم خصوصی و مقاومت در برابر هک‌های مختلف در بلاک چین و صنعت غیرمتمرکز مالی دیجیتال است.

از طرفی، Threshold یک پل واقعاً غیرمتمرکز بین بیت کوین و اتریوم را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند بیت کوین خود را با استفاده از tBridge (dApp پرچم‌دار Threshold) منتقل کنند. امکان سواپ توکن‌های Nu و Keep با توکن بومی ترشهولد یعنی «T» نیز میسر است.

سازوکار و معماری پروژه ترشهولد

شبکه ترشهولد برای رسیدن به اهداف خود، سه عنصر کلیدی را ترکیب می‌کند:

سازوکار Threshold

 • شبکه Keep: عناصر ساختاری ترشهولد از شبکه Keep گرفته شده است که از کانتینرهای خارج از زنجیره برای رمزگذاری، ذخیره و انتقال داده‌های خصوصی استفاده می‌کند. این کانتینرهای آف چین به عنوان «Keeps» شناخته می‌شوند و برای توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند، بدون هیچ‌گونه خطری برای حریم خصوصی کاربر یا شفافیت شبکه، قابل‌دسترسی هستند. این فناوری زمانی که برای tBTC مورد استفاده قرار گرفت، با نتایج مثبتی روبرو شد که باعث شد تا به عنوان یکی از قابل‌اعتمادترین پل‌های بیت کوین در دیفای به شمار رود. این پل بیت کوین را به اتریوم متصل می‌کند.
 • NuCypher: ابزارهای حفظ حریم خصوصی NuCypher که شامل مدیریت اطلاعات محرمانه یا حساس می‌شوند، داده‌ها را بدون افشا، پردازش و رمزگذاری می‌کنند. به کمک این ابزارها، شبکه می‌تواند دسترسی به اطلاعات حساس را مسدود و در صورت شناسایی هرگونه فعالیت غیرعادی از آن محافظت کند. علاوه‌براین، شبکه ترشهولد از ابزارهای رمزگذاری مجدد NuCypher’s Proxy استفاده می‌کند که می‌تواند به طور ایمن حقوق رمزگشایی را واگذار کند.
 • DAO: مهم‌ترین جنبه شبکه ترشهولد، عزم آن برای حفظ ماهیت غیرمتمرکزی و جامعه‌محوری خود است. این امر از طریق راه‌اندازی سازمان غیرمتمرکز خودمختار ترشهولد انجام می‌شود که اعضای هر دو شبکه Keep و NuCypher را در خود جای می‌دهد و در نتیجه یک جامعه آگاه و فعال را بلافاصله وارد میدان می‌کند. همین تصمیم برای راه‌اندازی DAO، اشاره‌ای به تمایل آن برای حفظ تصمیم‌گیری غیرمتمرکز است؛ زیرا از طریق فرآیند رأی‌گیری با آن موافقت شد.

تیم سازنده و توسعه Threshold

ازآنجایی‌که شبکه ترشهولد با ادغام شبکه‌های Keep Network و NuCypher ایجاد شده، می‌توان نتیجه گرفت که بنیان‌گذاران شبکه Threshold، مت لونگو (Matt luongo)، موسس Keep، و MacLane Wilkinson و Michael Egorov، بنیان‌گذاران NuCypher هستند. ایده ادغام در فوریه ۲۰۲۱ مطرح شد و توسط اعضای انجمن و دارندگان توکن هر دو پلتفرم در ژوئن ۲۰۲۱ تأیید شد.

ترشهولد چگونه کار می کند؟

شبکه Threshold توسعه‌دهنده و ارائه‌دهنده رمزنگاری‌های اولیه برای برنامه‌های غیرمتمرکز است. همچنین پروژه‌ای است که توانسته محصولی را ایجاد کند که آن را اولین پل واقعاً غیرمتمرکز در صنعت کریپتو می‌نامد. این شبکه به عنوان ادغام پروتکلی بین دو پروژه دیگر NuCypher و Keep Network به وجود آمد. این ادغام برای اولین بار در فوریه ۲۰۲۱ پیشنهاد شد و در نهایت در ۱ ژانویه ۲۰۲۲ تکمیل شد؛ یعنی زمانی که Threshold رسماً ظاهر شده و توکن T خود را راه‌اندازی کرد.

Threshold از یک روش رمزنگاری بومی ویژه به نام Threshold system استفاده و وجوه کاربران را ایمن نگه می‌دارد. این سیستم یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای دسترسی کاربر به وجوه تولید می‌کند. دارندگان توکن Keep می‌توانند توکن‌های خود را به ترشهولد انتقال دهند و T-ETH را برای افزودن نقدینگی دریافت کنند.

کاربرانی هم که توکن‌های Nu یا Keep را هولد می‌کنند، می‌توانند ارتقای دارنده توکن Legacy را انتخاب کنند که اساساً به دارندگان توکن اجازه می‌دهد توکن‌های خود را به T تبدیل کنند.

کاربرد توکن T

توکن T توکن بومی ارتقا یافته شبکه ترشهولد است که هم به عنوان توکن کاربردی برای شبکه و هم به عنوان توکن حاکمیتی برای Threshold DAO عمل می‌کند. توکن T امکان اجرای شبکه را فراهم می‌کند، اما راه‌هایی برای کسب درآمد نیز ارائه می‌دهد:

مشخصات ارز ترشهولد
نام ترشهولد (Threshold)
نماد T
نوع توکن حاکمیتی
بلاک چین اتریوم
عرضه کل 11,035,000,000
سایت پروژه https://threshold.network/
 • پاداش‌های استیک کردن: مانند همه الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام (PoS)، کاربران باید توکن‌های خود را برای تبدیل‌شدن به گره‌های اعتبارسنجی و دریافت جوایز، استیک کنند. سپس، می‌توانند پاداش‌هایی را برای رفتار صادقانه خود دریافت کنند. بدیهی است که جریمه‌هایی برای رفتار غیرصادقانه نیز لحاظ شده است. مقدار T$ که توسط هر گره استیک می‌شود، بر مقدار پاداشی که گره اعتبارسنجی دریافت می‌کند (هرچه T$ بیشتری استیک شود، احتمال بیشتری دارد که برای تأیید یک بلوک انتخاب شوند) و همچنین قدرت رأی آن‌ها در DAO تأثیر می‌گذارد.
 • استخرهای نقدینگی (LPs): شبکه Keep پیشنهاد داده است که انگیزه‌هایی را برای کاربران فراهم کند تا نقدینگی خود را از استخر KEEP – ETH موجود در UniSwap به یک استخر T-ETH منتقل کنند. این امر باعث افزایش پاداش‌های بازدهی بیشتری می‌شود و در نتیجه تعداد دارندگان توکن ترشهولد را افزایش می‌دهد. همچنین، قابلیت دسترسی به اعضای جدید جامعه برای DAO شبکه را ارائه می‌دهد.
 • شرکت در جامعه: دارندگان توکن T می‌توانند با استیک کردن و اجرای یک گره غیرمتمرکز برای تأیید فعالیت در شبکه، به اجرای شبکه ترشهولد کمک کنند. علاوه‌براین، دارندگان توکن T با عضویت فعال DAO و شرکت در رأی‌گیری و بحث‌ها، می‌توانند اطمینان حاصل کنند که شبکه مبتنی بر جامعه و غیرمتمرکز باقی می‌ماند.

توکن های THusd و Tbtc

در شبکه ترشهولد نام دو توکن دیگر نیز به چشم می‌خورد که عبارت‌اند از:

tBTC

tBTC یک توکن با پشتوانه بیت کوین است که می‌تواند بر روی بلاک چین اتریوم ضرب شود. پروتکل tBTC به پل زدن میان بیت کوین و اتریوم به روشی بدون مجوز و ایمن کمک می‌کند. همچنین تنها گزینه غیرمتمرکز موجود برای استفاده از BTC در شبکه اتریوم است.

برای توضیح بیشتر باید بگوییم که شبکه ترشهولد جدا از پرداختن به نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و قابلیت استفاده از داده‌های کاربران، کاربرد دارایی‌های دیجیتالی را به شیوه‌ای امن و قابل‌اعتماد، افزایش می‌دهد. این امر با پل غیرمتمرکز tBTC، که بیت کوین را به اتریوم متصل می‌کند، ممکن می‌شود و نقدینگی بیشتری را برای اکوسیستم اتریوم به ارمغان می‌آورد. برای تبدیل بیت کوین به توکن tBTC که یک توکن ERC-20 است که می‌تواند در شبکه اتریوم استفاده شود، نیازی به‌واسطه یا شخص ثالث نیست.

THUSD

توکن THUSD یا همان Threshold USD، یک استیبل‌کوین در شبکه ترشهولد است. این توکن ارتباط مستقیم با پروپوزال TIP-005 در این شبکه دارد که در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۱ مطرح شده است. این پروپوزال نقش اصلی در ارائه وام‌های بدون بهره با داشتن tBTC به عنوان تضمین (collateral) دارد. در واقع، دارندگان توکن THUSD می‌توانند با قراردادن tBTC به عنوان تضمین، وام‌های بدون بهره دریافت کنند.

علاوه بر این، توکن THUSD به عنوان یک توکن استیبل‌کوین برای ایجاد پایداری در ارزش داخلی شبکه Threshold استفاده می‌شود.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ویژگی های منحصربه‌فرد ترشهولد

  شبکه و رمزارز ترشهولد مزایای زیادی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و حریم خصوصی کاربر برایش اهمیت بسیار زیادی دارد. در این راستا ویژگی‌های زیر را در ساختار خود توسعه داده است:

  ارز ترشهولد

  رمزنگاری برای حفظ حریم خصوصی

  ترشهولد با بهره‌گیری از رمزنگاری به‌عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته خود، حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کند. این رویکرد باتکیه‌بر بلاک‌ها، امکان ایجاد سیستمی امن و بدون نقص برای انتقال و ذخیره اطلاعات را فراهم می‌کند.

  با توجه به اینکه حریم خصوصی در دنیای دیجیتال از اهمیت بسزایی برخوردار است، استفاده از رمزنگاری در ترشهولد اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات کاربران به طور کامل محافظت شده و امنیت آن‌ها حفظ شود. این ویژگی باعث موفقیت ترشهولد به عنوان پلتفرمی قوی در زمینه رمزارزها می‌شود؛ زیرا کاربران می‌توانند با اطمینان و خیال آسوده‌ای در فضای دیجیتال فعالیت کنند.

  کنترل‌های دسترسی

  ترشهولد شبکه‌ای با کنترل‌های دسترسی پیشرفته است که به وسیله این کنترل‌ها، اطلاعات در داخل شبکه بر اساس سطح دسترسی افراد مختلف به طور دقیق کنترل می‌شود. این بدان معناست که هر فرد یا گروهی از افراد تنها به اطلاعاتی دسترسی دارند که با سطح مجوز آن‌ها سازگار است. این رویکرد به امنیت شبکه کمک کرده و اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات حساس تنها در دسترس افرادی قرار می‌گیرد که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر موضوعات مرتبط هستند.

  کنترل‌های دسترسی در ترشهولد از اهمیت بالایی برخوردارند و نقش اساسی در محافظت از حریم خصوصی، امنیت و مدیریت منابع شبکه ایفا می‌کنند.

  پل‌های زنجیره‌ای متقاطع

  ترشهولد، با امکان ایجاد پل‌های زنجیره‌ای متقاطع، به عنوان فناوری مهمی در بلاک چین ظاهر شده است. پل‌های زنجیره‌ای متقاطع وظیفه تسهیل ارتباط و تبادل اطلاعات بین زنجیره‌های مختلف را دارند. با وجود این ویژگی می‌توان اطلاعات و داده‌ها را از یک زنجیره به زنجیره دیگری منتقل کرد، حتی اگر آن زنجیره‌ها مستقل از یکدیگر باشند. به‌این‌ترتیب، این پل‌ها از تعامل بیشتری بین شبکه‌ها و پروژه‌ها در حوزه بلاکچین حمایت می‌کنند.

  رمزگذاری مجدد پروکسی

  رمزگذاری مجدد پروکسی به معنای استفاده از رمزنگاری برای دوباره مخفی‌کردن اطلاعات درون پروکسی است. وقتی اطلاعات از یک مبدأ به یک مقصد ارسال می‌شوند، پروکسی می‌تواند این اطلاعات را رمزنگاری کند تا در طول انتقال از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر، امنیت اطلاعات حفظ شود. این بدان معناست که حتی اگر کسی بتواند اطلاعات را در طول انتقال دسترسی پیدا کند، به دلیل رمزگذاری، قادر به خواندن محتوای اطلاعات نیست.

  این ویژگی مخصوصاً در مواردی که اطلاعات حساس از طریق پروکسی انتقال می‌یابد، حائز اهمیت است. با استفاده از رمزگذاری مجدد پروکسی، امکان تحلیل و دزدیده‌شدن اطلاعات درون شبکه ترشهولد کاهش یافته و حریم خصوصی افراد تضمین می‌شود.

  آینده پروژه ترشهولد و توکن T چگونه خواهد بود؟

  هنگامی که ادغام بین دو شبکه Keep Network و NuCypher به طور کامل یکپارچه و تکمیل شد، شبکه ترشهولد قصد دارد از طریق تصمیمات مبتنی بر جامعه، ساختار DAOs را بهبود بخشد. انجمن ادغام، انجمن بازاریابی، گروه وظیفه مدیریت خزانه‌داری، و گروه وظیفه Threshold USD از جمله تصمیماتی است که به‌زودی قصد اجرایی آن‌ها را دارد.

  آینده توکن T

  بااین‌حال، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شبکه ترشهولد، راه‌اندازی tBTC v2 است. این پل BTC اجازه می‌دهد تا حداکثر ۱٪ از عرضه بیت کوین به شبکه اتریوم متصل شود. همچنین به دارندگان بیت کوین اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های DeFi، در بزرگ‌ترین پلت فرم غیرمتمرکز DApps جهان، شرکت کنند. اگر این مورد با موفقیت راه‌اندازی شود، واقعاً می‌تواند آینده ترشهولد را متحول کرده و اتفاقات بزرگی برای شبکه و صنعت DeFi به همراه داشته باشد. به دنبال آن قیمت ترشهولد نیز می‌تواند افزایش پیدا کند.

  توکن T را از کجا بخریم؟

  برای خرید ترشهولد می‌توانید از صرافی‌های معتبر ایرانی و خارجی استفاده کنید. برای مثال، بیت پین یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است که این توکن را فهرست کرده و معتبرترین صرافی برای خرید ترشهولد هم به شمار می‌رود. با مراجعه به بیت پین، می‌توانید رمزارز T را از بخش خرید آسان به صورت آنی خریداری کنید.

  توجه داشته باشید که حتماً کیف پولی مناسب با ارز دیجیتال ترشهولد در اختیار داشته باشید تا بتوانید برای ذخیره آن استفاده کنید.

  بهترین کیف پول برای نگهداری Threshold

  انتخاب بهترین کیف پول ترشهولد بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. در زیر کیف پول‌های مختلفی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید گزینه موردنیاز خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

  • تراست ولت
  • متامسک
  • لجر
  • تروس
  • کوین بیس
  • آی‌ام توکن

  در این میان، اگر رمزارز خود را از بیت پین خریداری کردید، می‌توانید آن را در کیف پول اختصاصی و ایمن بیت پین نگهداری کنید تا در صورت نیاز به‌سرعت بتوانید آن را تبدیل یا انتقال دهید.

  گفتار پایانی

  شبکه Threshold خدمات رمزنگاری را ارائه می‌دهد که باعث قدرتمندتر شدن کاربر و حاکمیت او بر روی بلاک چین می‌شود. ترشهولد پل غیرمتمرکزی میان بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم است و هر داده‌ای که با استفاده از آن منتقل شود، امنیت بسیار بالایی دارد و احتمال افشای اطلاعات بسیار کم است.

  نظر شما درباره ارز دیجیتال ترشهولد چیست؟ آیا می‌تواند در دنیای بلاک چین خودی نشان دهد و به عنوان توکن‌های دارای پتانسیل شناخته شود؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر