ارز دیجیتال استورج (Storj)؛ فضای ذخیره‌سازی ابری بلاک چینی

تاریخ انتشار: 18 مرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 17 دی 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
استورج چیست؟

فناوری‌های غیرمتمرکز مانند شبکه بلاک چین می‌توانند تمام امورات مالی و غیرمالی زندگی بشر را تأمین کنند. یکی از مواردی که می‌توان به کمک شبکه‌های غیرمتمرکز ارائه داد، فضای ذخیره‌سازی است. در حال حاضر شرکت‌هایی همچون آمازون «Amazon» و گوگل «Google» فضای ابری ذخیره‌سازی را ارائه کرده‌اند که بسیار خوب است، اما این فضا کاملاً در انحصار این شرکت‌ها قرار دارد.

با تب تمرکززدایی که فناوری‌های غیرمتمرکز در عصر حاضر ایجاد کرده‌اند، فضای ذخیره‌سازی داده هم یک سیستم غیرمتمرکز را می‌طلبد که در انحصار هیچ شرکت یا سازمان خاصی قرار نداشته باشد. از این رو پروژه بلاک چینی استورج به میدان آمده است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی پلتفرم و ارز دیجیتال استورج بپردازیم. اگر شما نیز مایل هستید درباره پتانسیل‌های این پروژه برای سرمایه‌گذاری بیشتر بدانید، با ما همراه شوید.

استورج چیست؟

استورج «STORJ» سیستم ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر بلاک چین است که امکان ذخیره‌سازی داده با امنیت بالا را برای کاربران فراهم می‌کند. در واقع استورج به هر رایانه‌ فعال در سطح جهان اجازه می‌دهد تا فضای هارد درایو بلااستفاده خود را به کاربرانی که به دنبال ذخیره فایل هستند، اجاره دهد. در وصف بیشتر این پلتفرم می‌توان گفت:

فضای ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاک چین

 • استورج راهی را برای کاربران فراهم می‌کند تا علاوه بر فضای ذخیره‌سازی اضافی که دارند، از شبکه استورج درآمد کسب کنند.
 • استورج شبکه خود را از طریق یک تأیید تصادفی فایل در هر ساعت ممیزی می‌کند تا مطمئن شود فایل‌ها به‌صورت مداوم توسط گره‌های ذخیره‌سازی میزبانی می‌شوند و مشکلی برای آن‌ها ایجاد نمی‌شود.
 • استورج ادعا می‌کند که ظرفیت شبکه‌ای بیش از 100 پتابایت دارد و بیش از 6000 گره فعال دارد که داده‌ها را ذخیره می‌کنند. این آمار در سال‌های آینده می‌تواند بیشتر و شگفت‌انگیزتر باشد.
 • پلتفرم استورج دارای ارز دیجیتال اختصاصی و بومی خود است که با نماد «STORJ» در بازار کریپتو عرضه شده است. پاداش گره‌های ذخیره‌ساز در شبکه استورج از این توکن برای دریافت پاداش استفاده می‌کنند.
می‌بینید که استورج یک سیستم کاملاً کارآمد ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که می‌تواند در نسل آینده اینترنت و در فناوری‌های بعدی، بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

تاریخچه استورج

استورج لبز «Storj Labs» شرکت توسعه‌دهنده پلتفرم استورج، توسط شان ویلکنسون «Shawn Wilkinson» و جان کوین «John Quinn» در سال 2014 تأسیس شد. جدیدترین نسخه استورج به نام «Storj V3» نیز در پاییز 2019 راه‌اندازی شد.

استورج لبز از زمان آغاز به کار خود، سه دوره مالی جداگانه را پشت سر گذاشته است؛ به طوری‌که این سیستم برای اولین بار در شبکه بلاک چین بیت کوین «Bitcoin» راه‌اندازی شد، سپس در سال 2017 به شبکه بلاک چین اتریوم «Ethereum» مهاجرت کرد.

چه چیزی استورج را منحصربه‌فرد می‌کند؟

استورج مدل تمرکززدایی را که توسط ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، انتخاب کرده و آن را در صنعت ذخیره‌سازی داده اعمال کرده است. سیستم آن «Storj DCS» نامیده می‌شود که مخفف «Decentralized Cloud Storage» به معنای «ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز» است. استورج دی‌سی‌اس شامل گره‌هایی است که فضای استفاده نشده هارد دیسک خود را فراهم می‌کنند.

مشخصات ارز استورج
نام استورج
نماد STORJ
نوع توکن حاکمیتی
بلاک چین اتریوم
عرضه کل 424,999,998
سایت پروژه https://www.storj.io

استورج همچنین دارای مزایای منحصربه‌فردی به عنوان یک شبکه ذخیره‌سازی ابری نسبت به گزینه‌های سنتی است. به طوری‌که:

 • وقتی از Storj استفاده می‌کنید، فایل‌های شما به‌صورت خودکار قبل از آپلود رمزگذاری می‌شوند. سپس داده‌ها به 80 قطعه تقسیم شده و به 80 گره جداگانه توزیع می‌شوند که همه آن‌ها با اپراتورهای مختلف در سراسر یک شبکه جهانی در ارتباط هستند.
 • استورج تنها به 29 قطعه از 80 قطعه برای بازیابی داده‌های رمزگذاری شده شما نیاز دارد که در صورت آفلاین شدن گره‌ها از اطلاعات شما محافظت می‌کند.

با توجه به آن‌چه گفته شد، استورج به شما امکان می‌دهد تا داده‌های خود را در یک شبکه توزیع شده ذخیره کنید. از آن‌جایی که داده‌ها رمزگذاری شده و به قطعات کوچک تقسیم می‌شوند، هیچ راهی برای دسترسی دیگران به آن وجود ندارد و امنیت آن را تضمین می‌کند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  استورج چگونه کار می‌کند؟

  برای اینکه استورج بتواند به درستی عملیات ذخیره‌سازی را مدیریت کند، به سه مؤلفه اصلی در تأمین انرژی شبکه خود نیاز دارد که این سه مؤلفه شامل موارد زیر هستند:

  نحوه عملکرد STORJ

  • گره‌های ذخیره‌سازی «Storage Nodes»

  گره‌های ذخیره‌ساز به کاربران این امکان را می‌دهد تا فضای اضافی را در هارد دیسک‌ها اجاره کرده و داده‌ها را به‌طور قابل‌ اطمینان در ازای پرداخت هزینه ذخیره کنند. به عبارت دیگر، گره‌های ذخیره‌ساز، داده‌ها را ذخیره کرده و برمی‌گردانند. هر دستگاهی که پیش نیازهای سیستم استورج را برآورده کند، می‌تواند به عنوان یک گره ذخیره‌سازی عمل کند.

  • آپلینک‌ها «Uplinks»

  آپلینک‌ها روی دستگاه مشتری اجرا شده و فایل‌ها را در شبکه آپلود می‌کنند. Uplink‌ها همچنین برای ذخیره و بازیابی داده‌ها با همتایان خود هماهنگ می‌شوند. می‌توان گفت، آپلینک نرم‌افزاری است که داده‌ها را آپلود و بازیابی می‌کند.

  • ماهواره‌ها «Satellites»

  ساتلیت یا ماهواره، ترافیک بین گره‌های ذخیره‌سازی و آپلینک‌ها را هماهنگ می‌کند. ماهواره‌ها مسئول ذخیره ابرداده‌ها، صادقانه نگه‌داشتن گره‌های ذخیره‌سازی و توزیع پرداخت‌ها هستند.
  هر کاربر استورج، یک حساب کاربری در ساتلیت دارد. به عبارت دیگر، ماهواره‌ها به عنوان میانجی بین گره‌های ذخیره‌ساز و آپلینک‌ها عمل کرده و بسیاری از امورات را سازماندهی می‌کنند.

  سه جزء نامبرده با هم کار می‌کنند تا از ذخیره‌سازی خصوصی و ایمن داده در شبکه Storj اطمینان حاصل کنند. در ادامه به بررسی فرآیند کلی عملیات ذخیره‌سازی استورج می‌پردازیم.

  فرآینده ذخیره‌سازی در استورج شامل چه مراحلی است؟

  با توجه به عملکرد سه جزئی که در قسمت قبل توضیح دادیم، نحوه عملکرد خود فرآیند ذخیره‌سازی، زمانی که مشتری داده‌های خود را آپلود می‌کند، با طی مراحل زیر صورت می‌گیرد:

  • «Storj DCS» به‌صورت خودکار داده‌ها را رمزگذاری می‌کند.
  • نرم‌افزار «Uplink» مشتری از ماهواره خود برای ذخیره داده‌ها اجازه می‌گیرد.
  • داده‌های رمزگذاری شده به 80 قطعه رمزگذاری شده تقسیم می‌شوند.
  • ماهواره 80 گره ذخیره‌سازی برای ذخیره داده‌ها پیدا می‌کند.
  • مشتریان Storj می‌توانند هزینه ذخیره‌سازی را به صورت ارز دیجیتال استورج «STORJ» یا با کارت اعتباری پرداخت کنند.
  • مشتریان می‌توانند داده‌های خود را در هر زمان بازیابی کنند و تنها 29 قطعه از 80 قطعه برای بازسازی فایل رمزگذاری شده نیاز است.
  • شبکه Storj همچنین دارای یک فرآیند تعمیر خودکار در هنگام از بین رفتن بخش زیادی از یک فایل است و آن‌ها را تا حد زیادی تعمیر کرده و سالم تحویل می‌دهد.

  براساس آن‌چه گفته شد، استورج ممیزی‌های منظمی از گره‌های ذخیره‌سازی انجام داده و مدت زمان آفلاین بودن آن‌ها را نظارت می‌کند. هر گره بر اساس این اطلاعات یک امتیاز ممیزی و یک امتیاز آنلاین دارد. اگر یک گره ممیزی‌های زیادی را انجام ندهد یا برای مدت طولانی آفلاین باشد، از میزبانی در شبکه Storj به حالت تعلیق درآمده یا رد صلاحیت می‌شود.

  چطور می‌توانیم به گره ذخیره‌ساز تبدیل شویم؟

  طبیعتاً برای تبدیل شدن به یک گره ذخیره‌ساز در استورج، باید شرایط لازم را داشته باشید. از جمله عبارت‌اند از:

  • یک هسته پردازنده
  • حداقل 550 گیگابایت فضای دیسک موجود
  • حداقل 2 ترابایت پهنای باند موجود در ماه
  • حداقل پهنای باند بالادست 5 مگابیت در ثانیه
  • حداقل پهنای باند دانلود 25 مگابیت بر ثانیه
  • نود خود را 24/7 آنلاین نگه‌دارید
  • داشتن بیش از 99 درصد آپتایم با حداکثر زمان توقف پنج ساعت در ماه

  می‌بینید که برای تبدیل شدن به گره ذخیره‌ساز و دریافت ارز دیجیتال استورج، باید علاوه‌بر فضای ذخیره‌سازی اضافی، پهنای باند قوی و آپتایم بالا هم داشته باشید. به عبارت دیگر، از اتصال و خط اینترنت قوی برخوردار باشید. البته به یاد داشته باشید که در نهایت با تبدیل شدن به یک گره ذخیره‌ساز ثروتمند نخواهید شد، حتی اگر در منطقه‌ای با برق و اتصال اینترنت ارزان قیمت زندگی کنید؛ بلکه فقط یک درآمد غیرفعال خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به وب‌سایت رسمی استورج – https://storj.io- مراجعه نموده یا وایت پیپر استورج را مطالعه کنید.

  آینده ارز دیجیتال استورج

  پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد ارز دیجیتال استورج نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال تا سال 2024 و 2025 میلادی می‌تواند به قیمت بالای 40 دلار برسد. البته این یک پیش‌بینی است و در حقیقت ارز دیجیتال استورج می‌تواند مسیر متفاوتی را طی کند.

  آینده STORJ

  چراکه پیش‌بینی شده بود که در سال 2022 می‌تواند به بالای 10 دلار برسد، اما هنوز در سال 2024 نیز با قیمت زیر یک دلار معامله می‌شود و بالاترین قیمتی که تابه امروز تجربه کرده، حدود 3 دلار بوده است.

  به همین خاطر به نظر می‌رسد روند رشد آن کندتر از پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته باشد. در هر صورت بهتر است قبل از سرمایه‌گذرای این پروژه، شخصاً آن را تحلیل کرده یا از متخصصین کریپتو مشورت بگیرید.

  رمزارز استورج را از کجا بخریم؟

  برای خرید ارز دیجیتال استورج می‌توان به معتبرترین و بهترین صرافی‌های رمزارزی مراجعه کرد که برای این منظور، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

  • صرافی بایننس «Binance»
  • صرافی بیت پین
  • صرافی کوین‌بیس اکسچینج «Coinbase Exchange»
  • صرافی گیت «Gate»
  • صرافی هیوبی گلوبال «Huobi Global»
  • صرافی کوکوین «KuCoin»

  می‌بینید که بهترین صرافی‌های رمزارزی از خریدوفروش ارز دیجیتال استورج پشتیبانی می‌کنند و این موضوع می‌تواند اعتبار این توکن را اثبات کند. البته با توجه به چالش‌هایی که در خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های خارجی وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم برای خرید ارز دیجیتال استورج از پلتفرم حرفه‌ای خرید و فروش ارز دیجیتال بیت پین استفاده کنید.

  کیف‌پول‌های استورج

  طبیعتاً وقتی ارز دیجیتال استورج در معتبرترین صرافی‌ها معامله می‌شود، بهترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم از آن حمایت می‌کنند. از جمله کیف‌پول‌هایی که می‌توان ارز دیجیتال استورج را به آن‌ها انتقال داد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کیف‌پول سخت‌افزاری لجر «Ledger»
  • کیف‌پول سخت‌افزاری ترزور «Trezor»
  • کیف‌پول تراست والت «Trust Wallet»
  • کیف‌‌پول متامسک «MetaMask»
  • کیف‌پول اتمیک‌والت «Atomic wallet»

  شما می‌توانید در صورتی که قصد نگهداری ارز دیجیتال استورج را داشته باشید، آن را پس از خرید به کیف پول‌های نامبرده انتقال دهید. البته اگر بخواهید با این ارز معامله کرده و بلافاصله پس از خرید آن را بفروشید، نیازی به انتقال به کیف‌پول ندارید.

  گفتار پایانی

  پلتفرم ارز دیجیتال استورج، یک پلتفرم ذخیره‌سازی ابری است که می‌تواند ذخیره داده را از حالت انحصاری روی یک سرور خاص خارج کرده و سیستم ذخیره سازی همتابه‌همتا «P2P» را در سراسر جهان ایجاد کند. به طوری‌که کاربران با داشتن فضای ذخیره‌سازی اضافی می‌توانند به یک گره ذخیره‌ساز در استورج تبدیل شده و در برابر اجاره دادن فضای بلااستفاده‌ی خود، از این سیستم پاداش دریافت کنند.

  بنابراین استورج را می‌توان یکی از پروژه‌های کاربردی در دنیا کریپتو قلمداد کرد. البته توکن استورج نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در کنار سایر پروژه‌های رمزارزی باشد. نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید ارز دیجیتال استورج برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  سؤالات متداول

  • استورج چیست؟

  استورج «Storj» یک سیستم ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر بلاکچین است که فضاهای اضافی ذخیره‌سازی کامپیوترها از سراسر جهان را به هم مرتبط می‌کند. به طوری‌که افرادی که فضای اضافی دارند می‌توانند آن را در استورج در اختیار کاربرانی که به فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند، به نوعی اجاره دهند!

  • چطور می‌توان فضای اضافی خود را در اختیار استورج قرار داد؟

  برای این که بتوانید به یک نود ذخیره‌ساز در استورج تبدیل شوید، باید هسته پردازنده، حداقل 550 گیگ فضای اضافه، حداقل پهنای باند 5 مگابیت در ثانیه و آپتایم بالایی داشته باشید.

  • آیا توکن استورج برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  آینده توکن استورج صعودی ارزیابی شده است، با این وجود بهتر است برای سرمایه‌گذاری روی این پروژه، شخصاً نمودار قیمت این ارز را مورد تحلیل قرار دهید.

  • چطور می‌توان توکن استورج را خریداری کرد؟

  برای خرید ارز دیجیتال استورج می‌توان از طریق صرافی‌های ایرانی یا خارجی اقدام کرد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر