ربات اسلایسینگ؛ ابزاری برای مقابله با اسلیپیج در بازار کریپتو

تاریخ: 16 اسفند 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
ربات اسلایسینگ؛ ابزاری برای مقابله با اسلیپیج در بازار کریپتو

ربات اسلایسینگ با استفاده از استراتژی تقسیم سفارش‌های بزرگ ارز دیجیتال به چندین معامله کوچک‌تر، با کاهش میانگین هزینه خرید و فروش، از نوسانات و اسلیپیج جلوگیری می‌کند.

اسلایسینگ (Slicing) از دیگر قابلیت‌های ربات‌های هوش مصنوعی و کاربردی در حوزه ترید ارزهای دیجیتال است و تا به امروز دسته زیادی از افراد فعال در حوزه ترید و سرمایه‌گذاری، از این ربات‌ها برای بهبود عملکرد و کمک در زمینه ترید ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

اگر تابه‌حال واژه اسلایسینگ و بات‌های Slicing ارز دیجیتال به گوش شما نخورده است، باید بگوییم که تا به امروز خودتان را از ابزاری بسیار کاربردی محروم کرده‌اید. بااین‌حال، مطالعه این مقاله برای شناخت اسلایسینگ در ارزهای دیجیتال و کاربرد این دسته از ربات‌ها توصیه می‌شود. هدف و مقصود ما از نگارش این مقاله، بررسی کلی ربات‌های اسلایسینگ ارزهای دیجیتال، کاربردهای ربات‌های اسلایسینگ، ذکر مزایا و معایب این ربات‌ها و معرفی بهترین ربات‌های Slicing برای استفاده راحت خواهد بود.

ربات اسلایسینگ (Slicing) چیست؟

ربات‌های Slicing، در بازار ارزهای دیجیتال، نوعی ربات معاملاتی هستند که برای بهینه‌سازی اجرای سفارش‌های بزرگ در بازار ارز دیجیتال طراحی شده‌اند. در واقع، کار اصلی این ربات‌ها، مدیریت تراکنش‌ها یا موقعیت‌های بزرگ به چندین معامله خواهد بود تا از این طریق از نوسانات یا افزایش اسلیپیج جلوگیری کنند.

ربات اسلایسینگ (Slicing) چیست؟

معاملات بزرگ، اگر به یکباره انجام شوند، می‌توانند منجر به لغزش قیمت و افزایش نوسانات شده و حتی باعث ایجاد کارمزدهای تراکنش بسیار سنگینی شوند. ازاین‌جهت، ربات‌های اسلایسینگ، این مشکل را با برش یا تقسیم سفارشی بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر و قابل‌مدیریت حل کرده و امکان اجرای کنترل شده و محتاطانه‌تر را فراهم می‌کنند.

قابلیت اسلایسینگ و ربات‌های ارائه‌دهنده این قابلیت، چه به‌قصد ترید یا معامله ارزهای دیجیتال و چه برای سرمایه‌گذاری مفید خواهند بود و امروزه دسته زیادی از ربات‌های ارزهای دیجیتال از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  نحوه عملکرد ربات خردکن

  نحوه عملکرد بات‌های خردکن یا اسلایسر ارزهای دیجیتال، همان‌گونه در تعریف آنها اشاره شد به فرایند تقسیم سفارش‌های بزرگی معاملاتی به چندین سفارش به‌صورت مدیریت شده، اشاره دارد. بااین‌حال، اگر بخواهیم این پروسه را به‌صورت دقیق و شفاف تشریح کنیم، عملکرد و سازوکار این ربات‌ها به روش زیر پیاده‌سازی می‌شود.

  ربات‌های اسلایسینگ که به‌صورت عمده توسط تریدرها یا سرمایه‌گذاران بزرگ در صرافی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند، در وهله اول سفارش‌ها بزرگ را شناسایی کرده و با تقسیم آنها به چندین سفارش، از افزایش هزینه کارمزد و تأثیر شدید بر بازار جلوگیری خواهند کرد.

  پس از شناسایی سفارش‌ها و تقسیم آنها به چندین سفارش کوچک‌تر، نوبت به زمان‌بندی جهت اجرای آنها خواهد رسید. در این مرحله ربات‌های اسلایسر، با الگوریتم‌های هوش مصنوعی و آنالیز عرضه و تقاضای بازار، بهترین زمان را برای اجرای سفارش‌ها رصد خواهند کرد تا تمامی آنها با کارمزدی مناسب و تأثیرگذاری کمتر بر بازار ثبت شوند.

  در بیانی ساده، این ربات‌های کاربردی، با آنالیز و بررسی شرایط بازار، وضعیت نقدینگی و روند عرضه و تقاضا، سفارش‌های بزرگ را به چندین سفارش کوچک‌تر تقسیم کرده و با الگوریتم‌های خود در بهترین زمان و کمترین لغزش قیمت آنها را ثبت خواهند کرد.

  نحوه عملکرد ربات خردکن

  استفاده از ربات‌های اسلایسینگ، در جهت کاهش کارمزد سفارش‌های بزرگ، جلوگیری از لغزش قیمت و تأثیرگذاری بر بازار، به‌خصوص در ارزهای دیجیتالی با ارزش مارکت و عمق بازار کم، بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. در کنار موارد بالا، فرایند اسلایسینگ و نقش ربات‌های ارائه‌دهنده این قابلیت، می‌تواند بر کارایی بازار و بهبود نقدینگی با تقسیم آن در طول زمان تأثیر گذاشته و از نوسانات بسیار شدید قیمت جلوگیری کند.

  مزایای معامله با ربات Slicing

  تا به اکنون، پس از آشنایی با تعریف و نحوه کار ربات‌های Slicing، متوجه تأثیرگذاری و مزایای آنها در معاملات شده‌اید. بااین‌وجود، اگر بخواهیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای استفاده از ربات‌های اسلایسر ارزهای دیجیتال را نام ببریم، شامل موارد زیر خواهد بود:

  • کاهش در کارمزد معاملات سنگین
  • جلوگیری از اسلیپیج بالا و امکان اجرا معامله در محدوده قیمتی اشتباه
  • جلوگیری از نوسانات شدید در بازار و بهبود روند عرضه و تقاضا
  • کمک به مدیریت معاملات ارزهای دیجیتال به‌خصوص برای سرمایه‌گذاران بزرگ
  • فراهم‌کردن قابلیت اجرای سفارش‌ها در قیمتی ایدئال

  پس از شناخت مزایای ربات‌های اسلایسینگ، بهتر است اشاره کنیم که این ربات‌های به طور معمول، از دو روش آیس برگ (Iceberg) و سفارش‌ها TWAP استفاده می‌کنند که هر کدام تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارد.

  • در روش آیس برگ که به طور معمول به سفارش‌گذاری مؤسسات و کمپانی‌های بزرگ مشهور است، سفارش‌ها بزرگ خرید/فروش در اوردر بوک‌ها برای جلوگیری از نوسانات و احتمال ایجاد پنیک، پنهان شده و قابل رویت نخواهد بود.
  • در روش سفارش‌های TWAP، سفارش‌های بزرگ به نسبت متوسط دوره‌های زمانی وزن شده یا به اصطلاحی ساده، در دوره زمانی مشخص توسط تریدرها اجرا خواهند شد که تنظیمات آن به نسبت رویکرد تریدر یا سرمایه‌گذار متفاوت است.

  با تمام این تفاسیر، در هر دو روش ذکر شده، سفارش‌های بزرگ از جهاتی مختلف به چندین سفارش کوچک‌تر تقسیم شده و فرایند ثبت و اجرای آنها مدیریت خواهد شد.

  آموزش کار با ربات اسلایسینگ و تنظیمات آن

  حال که به تا به اکنون به‌خوبی با اهمیت و کاربرد ربات‌های اسلایسینگ ارز دیجیتال آشنا شده‌اید، در این بخش برای آموزش ساده کار و تنظیمات این‌گونه ربات‌ها گذری به بررسی و راه‌اندازی مرحله‌به‌مرحله بات خردکن صرافی OKX خواهیم داشت. این ربات بسیار محبوب، به‌منظور ثبت سفارش‌های بزرگ در بازارهای آتی یا فیوچرز و بازار اسپات، بسیار پر کاربرد بوده و تقسیم سفارش‌های سنگین به چندین سفارش سبک، می‌تواند بخش زیادی از نوسانات و مشکلات تحت‌تأثیر معاملات بزرگ را حل کند.

  برای استفاده و راه‌اندازی ربات خردکن صرافی OKX، تنها کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به صرافی OKX وارد شده و به بخش Trading Bot بروید.

  آموزش کار با ربات اسلایسینگ و تنظیمات آن 1

  • در این بخش در میان دسته‌ای انبوه ربات‌های ترید ارز دیجیتال، بر روی گزینه Slicing Bots کلیک کرده و وارد این بخش شوید.
  • در این بخش دو ربات خردکن ارز دیجیتال آیس برگ و TWAP برای شما در دسترس است که پیشنهاد می‌شود از آیس برگ استفاده کنید.

  آموزش کار با ربات اسلایسینگ و تنظیمات آن 2

  • پس از انتخاب گزینه Iceberg، اکنون بایستی دارای پایه خود را در بازار مدنظر انتخاب کنید. برای مثال، می‌توانید چه در بازار اسپات و چه بازار فیوچرز از هر ارز دیجیتالی استفاده کرده و سفارش‌های خود را مدیریت کنید.
  • پس از تکمیل موارد بالا، زمان تعیین تنظیمات شما رسیده است. در این بخش باید تعیین کنید که مقدار ارزش دلاری هر سفارش، تعداد سفارش، نوع سفارش (خرید یا فروش) و نحوه اعمال قیمت خرید یا فروش چگونه باشد.

  آموزش کار با ربات اسلایسینگ و تنظیمات آن 3

  • اگر به دنبال اجرا یا ثبت سریع سفارش هستید، بر روی گزینه Quick Execution کلیک کنید. در غیر این صورت، گزینه پیش‌فرض Price-Speed Balance برای شما بهتر است.
  • پس از تعیین موارد بالا و کلیک بر گزینه خرید یا فروش، ربات شما فعال شده و سفارش‌های شما به‌زودی ثبت خواهد شد.

  نکات مهم در استفاده از ربات اسلایسینگ

  باتوجه‌به گستردگی ربات‌های اسلایسینگ رایگان یا پولی در ارزهای دیجیتال، بهتر است که به نکات مهمی در زمان استفاده یا انتخاب آنها دقت داشته باشید تا از بروز هر گونه مشکل یا خطا جلوگیری کرده و معاملات بهتری را انجام دهید. موارد ذکر شده در زیر، از اصلی‌ترین نکات ضروری هستند که در استفاده از این ربات‌های کاربردی، نیاز به بررسی و دقت کافی را خواهند داشت:

  • اولین و مهم‌ترین نکته، قبل از استفاده از هرگونه ربات ترید، بررسی اعتبار و قانونی‌بودن فرایند فعالیت آن است.
  • هر ربات اسلایسر یا خردکن، مقداری کارمزد در ازای انجام فرایند از شما کسر خواهد کرد. در نتیجه بررسی این میزان کارمزد اهمیت بسیار زیادی دارد.
  • بهتر است قبل از استفاده و راه‌اندازی ربات‌های اسلایسینگ، از نحوه کار و روشی که این ربات پیاده‌سازی شده است، به‌خوبی اطلاع کسب کنید.
  • بخش تنظیمات ربات‌های خردکن، بسیار مهم و حائر اهمیت‌اند. در تعیین این موارد دقت کافی را به خرج داده و تمامی موارد را مجدد مرور کنید.
  • حتی با وجود الگوریتم و فناوری هوش مصنوعی در این ربات‌ها، امکان خطا وجود دارد. توصیه می‌کنیم برای کارایی بهتر در زمان‌هایی که بازار نوسان کمتری دارد، اقدام کنید.
  • اگر از ربات‌های اسلایسینگ در ترید ارزهای دیجیتال در فیوچرز استفاده می‌کنید، خطر بزرگ و ریسک بالای معاملات خود را به‌خوبی بسنجید.

  سؤالات متداول

  • ربات Slicing مناسب چه کسانی است؟

  ربات Slicing که باهدف تقسیم سفارش‌های بزرگ به چندین سفارش کوچک به‌صورت مدیریت شده، فعالیت می‌کنند، به‌صورت عمده مناسب سرمایه‌گذاران یا تریدرهایی با سرمایه قابل‌توجه بوده و در بسیاری از مواقع، برای سفارش‌های بزرگ در ارزهای دیجیتالی با عمق کم نیز کاربرد خواهد داشت.

  • آیا ممکن است با ربات Slicing ضرر کنیم؟

  بله امکان ضرر با ربات‌های Slicing و هرگونه ربات مبتنی بر هوش مصنوعی وجود داشته و شناخت این نکته برای هر فرد بسیار ضروری است. بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، تنظیمات ربات‌ها را به‌خوبی مشخص کرده و فرایند انجام سفارش‌ها را به‌خوبی زیر نظر بگیرید.

  • آیا استفاده از ربات اسلایسینگ رایگان است؟

  بله امروزه طیف گسترده‌ای از ربات‌های اسلایسینگ ارز دیجیتال ایجاد شده است که بسیاری از آنها رایگان بوده و بسیاری از کاربران به‌راحتی از آنها استفاده می‌کنند. بااین‌وجود، چه در نسخه‌های رایگان و چه نسخه‌های پولی، مقداری کارمزد بابت انجام فرایند خردکردن از شما کسر می‌شود.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر