با ربات DCA از نوسانات بازار کریپتو به نفع خود استفاده کنید

تاریخ انتشار: 13 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 14 اسفند 1402
زمان مطالعه:  11 دقیقه
با ربات DCA از نوسانات بازار کریپتو به نفع خود استفاده کنید

شما با ربات DCA می‌توانید در فواصل زمانی مشخصی، مقادیر کمی رمزارز خریداری کرده و از نوسانات بازار به نفع خود استفاده کنید. در این مقاله، با ربات DCA بیشتر آشنا شوید.

سرمایه‌گذاری بلندمدت ارزهای دیجیتال و استفاده از استراتژی‌های پله‌ای مرسوم امروزی مانند استراتژی مارتینگل و DCA، همیشه لازمه برنامه‌ریزی و پلن بسیار دقیقی است و با ظهور ربات‌ها یا بات‌های DCA در بازار کریپتو، بخش زیادی از این فرایند کاملاً خودکار انجام شده و منجر به‌راحتی بسیاری از فعالان ارزهای دیجیتال می‌شود.

اگر سرمایه‌گذار بلندمدت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و سایر آلت کوین‌ها هستید، ربات‌های DCA که امکان انجام خریدوفروش‌های پله‌ای ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند، برای شما بسیار کاربردی هستند.

در این مقاله، قصد داریم که به بررسی این ابزارهای کارآمد و بسیار آسان برای استفاده بپردازیم و هر آنچه که برای بهره‌وری از آنها نیاز دارید را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن و استفاده از بهترین ربات‌های خرید پله‌ای ارز دیجیتال تا انتهای مقاله همراه ما باشید و تمامی مطالب را به‌خوبی مطالعه کنید.

ربات DCA چیست؟

ربات‌های DCA در بازار کریپتو، دسته‌ای از ابزارهای کاربردی‌اند که امکان خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال را به‌صورت متوسط هزینه‌های دلاری (Dollar Cost Averaging) مهیا خواهند کرد. این ابزارها می‌توانند برای صرافی‌های متمرکز یا سایر پلتفرم‌های کاربردی باشند که با اتصال به صرافی یا پلتفرمی که خریدوفروش ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهید، فرایند DCA را برای شما انجام خواهند داد.

ربات DCA چیست؟

استراتژی DCA که به متوسط هزینه‌های دلاری نیز شناخته می‌شود، نوعی از استراتژی‌های مرسوم بازار کریپتو به‌خصوص بیت کوین است که تمرکز آن بر روی افزایش میانگین خرید دلاری به‌صورت دوره‌های زمانی مشخص و تعیین شده خواهد بود. با کمک استراتژی DCA می‌توانید سرمایه خود را به پله‌های مختلف بر مبنای زمان تقسیم کرده و در ماه، هفته، ۱۵ روزه و … مقدار مشخصی از دارایی دیجیتالی را خرید کنید و به‌اصطلاح مرسوم امروزی میانگین خود را در طول زمان افزایش دهید.

این استراتژی که در ربات‌های DCA به‌صورت خودکار انجام می‌شود، در طول زمان با اختصاص دارایی مشخص شما به ارز دیجیتالی که شرایط خرید پله‌ای آن را تنظیم کرده‌اید، این دارایی را در طول زمان به‌صورت خودکار خریداری کرده و برنامه شما را به‌صورت تماماً خودکار و آسان پیاده‌سازی می‌کند.

استراتژی مارتینگل در تریدینگ چیست؟

ربات‌های خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال، به طور معمول در کنار DCA، استراتژی مارتینگل را نیز برای تردینگ ارائه خواهند داد که هر فرد به نسبت علاقه خود به سرمایه‌گذاری یا ترید می‌تواند از آنها استفاده کند. بااین‌حال، استفاده از استراتژی مارتینگل در تریدینگ نیازمند دانش و درک اساسی از این فرایند خواهد بود و بهتر است برای کسب نتیجه بهتر و تحمل ریسکی کمتر، به موارد زیر دقت کنید.

استراتژی مارتینگل که نوعی از خرید پله‌ای بسیار رایج امروزی در ترید اسپات ارز دیجیتال به شمار می‌رود، درگذشته برای بازی پرتاب سکه و شروط استوار بر تعداد ضررها استفاده می‌شده است. این استراتژی می‌گوید که در هر بار تکرار پرتاب سکه یا ترید اسپات، اگر نتیجه حاصله ضرر باشد، در تلاش بعدی باید سرمایه خود را دوبرابر کنید تا در تکرارهای بلندمدت به سود برسید.

برای مثال، اگر ۲۰۰ دلار از ارز دیجیتالی را در پله اول خریداری کردید و نتیجه ضرر بود، در خرید بعدی باید ۴۰۰ دلار خریداری کنید. با افزایش ورودهای شما با میانگین دارایی بیشتر و خرید در پله‌هایی با قیمت پایین‌تر از خرید قبلی، در بلندمدت میانگین شما می‌تواند در سودآوری بهتری قرار گیرد.

استراتژی مارتینگل در تریدینگ چیست؟

در واقع شروط مارتینگل بر روی ضرر شما استوار بوده و می‌گوید تنها درصورتی‌که در پله‌ای ضرر کردید باید در هر تلاش بعدی یا ورود، مقدار دارایی خود را دوبرابر کرده و خرید کنید. کاملاً مشخص است که این استراتژی در تعداد ورودهای بی‌شمار استوار است و شاید هر فردی این مقدار سرمایه زیاد را در اختیار نداشته باشد، بااین‌حال، با ورودهای مکرر و افزایش میانگین، در برگشت‌های بازار، سرمایه شما در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که این استراتژی انواع خاص خود را مانند مارتینگل کلاسیک و مارتینگل معکوس را داشته و توصیه می‌شود برای درک بهتر و استفاده صحیح از این استراتژی، مقاله مارتینگل آکادمی بیت پین را به‌خوبی مطالعه کنید.

یادتان باشد که استراتژی مارتینگل برای ترید ارزهای دیجیتال در فیوچرز و سایر بازارهای مشتقه توصیه نمی‌شود و می‌تواند حاشیه ریسک و ضرر بزرگی را برای شما ایجاد کند. چه از ربات‌های مارتینگل و چه به‌صورت دستی استفاده می‌کنید، سعی داشته باشید تاحدامکان تنها با تحقیق و بررسی کلی در بازار اسپات اقدام کنید.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ربات DCA چگونه کار می‌کند؟

  حال که با مفهوم و اساس DCA آشنا شده‌اید، بهتر است که به آن بپردازیم که در واقع ربات‌های DCA چگونه کار می‌کنند و از چه طریقی می‌توانید خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال را به ساده‌ترین راه ممکن انجام دهید. کار ربات‌های DCA یا نحوه سازوکار آنها، در بیانی ساده، مدیریت دارایی شما و تقسیم آن برای خریدهای پله‌ای مشخص شده شما در طول زمان است. برای مثال، فرض کنید که ۱۰۰۰ دلار سرمایه در اختیار داشته و قصد سرمایه‌گذاری در بیت کوین را در بلند‌مدت دارید.

  با کمک ربات‌های DCA و اتصال آنها به صرافی‌هایی که استفاده می‌کنید، این ربات‌ها طبق برنامه شما به‌صورت خودکار مقدار دارایی ۱۰۰۰ دلاری شما را برای مثال، به صورت ماهانه ۱۰۰ دلار در ۱۰ پله خریداری می‌کنند. تنها کاری که نیاز است در استفاده از این ربات‌ها انجام دهید، تعیین رمزارز پایه، مقدار دارایی که قصد دارید در طول زمان بخرید و تعداد پله‌های خرید شما است. برای مثال سرمایه ۱۰۰۰ دلاری می‌تواند شرایط زیر برقرار باشد:

  • مقدار سرمایه ۱۰۰۰ دلار
  • تعداد پله‌های خرید: ۱۰
  • میزان ورود در هر پله: ۱۰۰ دلار
  • رمزارز پایه: BTC/USDT
  • صرافی مدنظر شما: بیت پین
  • زمان شروع: ۱ مارچ ۲۰۲۴

  با تنظیمات تعیین شده در فوق، ربات به‌صورت خودکار در طول زمانی و شرایطی که تعیین کرده‌اید، به DCA بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری خواهد پرداخت و امکان مدیریت دارایی خود و افزایش یا کاهش پله‌های خرید برای شما نیز وجود خواهد داشت.

  ربات DCA چگونه کار می‌کند؟

  این فرایند با کمک ربات‌های DCA از طریق کلیدهای API نیز ممکن است که با زبان برنامه‌نویسی پایتون برای افراد فنی‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌وجود، امکان استفاده آسان و راحت از این قابلیت نیز تا به امروز در بسیاری از ربات‌های ترید ممکن شده است.

  مزایای استفاده از ربات DCA

  استفاده از ربات‌های DCA به‌منظور خرید خودکار دارایی دیجیتال دلخواه شما، همیشه دارای مزایای به‌خصوص خود بوده و امکان مدیریت دارایی در سرمایه‌گذاری بلندمدت از مهم‌ترین ویژگی‌های این‌گونه ربات‌های کاربردی است. در این بخش، در پاسخ به آنکه مزایای استفاده از ربات‌های DCA چه مواردی است، به اصلی‌ترین مزایای این ابزارها اشاره می‌شود که می‌تواند به نسبت نحوه سرمایه‌گذاری شما مورداستفاده قرار گیرد:

  • مدیریت خودکار دارایی و سرمایه شما در طولانی‌مدت
  • صرفه‌جویی در زمان شما و ایجاد فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری
  • استفاده از امکان DCA در کنار سایر ابزارهای کاربردی برای سرمایه‌گذاری
  • برنامه‌ریزی دقیق‌تر و در امان بودن از نوسانات بازار
  • سرمایه‌گذاری در چندین ارز دیجیتال به‌صورت هم‌زمان

  لازم به ذکر است که موارد بالا، می‌تواند در ربات‌های DCA امروزی بسیار متغیر باشد و اصلی‌ترین نکته، تنظیمات دقیق شما و پیاده‌سازی صحیح استراتژی DCA است. با وجود کاربردی‌بودن این ابزارها، موفقیت شما در سرمایه‌گذاری بلندمدت با خرید پله‌ای، در برنامه دقیق و اصولی شما نهفته خواهد بود.

  نحوه استفاده از ربات DCA

  نحوه استفاده و پیاده‌سازی ربات‌های DCA به‌صورت معمول بسیار آسان است و در این بخش برای آموزش نحوه استفاده از این ابزارهای کاربردی، نمونه‌ای از این ربات‌ها را برای شما بررسی خواهیم کرد. برای آموزش نحوه استفاده از ربات DCA بسیار محبوب Good Crypto استفاده خواهیم کرد که در کنار امکان خریدوفروش پله‌ای طبق برنامه‌ریزی، امکان مدیریت آن در طول زمان در تایم فریم‌های مختلف نیز مهیا شده است.

  • ابتدا نیاز است به سایت رسمی ربات Good Crypto مراجعه کرده و ثبت‌نام کنید.

  نحوه استفاده از ربات DCA

  • پس از ثبت‌نام و ورود به بخش DCA، چندین گزینه به نام‌های Manual و TA-Signal برای شما نمایش داده خواهد شد.
  • ارز دیجیتال خود را به همراه صرافی مدنظر تعیین کنید.
  • توصیه می‌کنیم برای DCA، از بخش دستی یا Manual استفاده کنید.
  • پس از انتخاب حالت دستی، باید تعیین کنید که در چه تایم فریم‌های قیمتی خریدهای شما انجام شود. (در تایم فریمی که انتخاب می‌کنید، در میانگین قیمت روز، خرید شما ثبت می‌شود)

  نحوه استفاده از ربات DCA2

  • حال باید تعیین کنید که در قیمت مارکت یا سفارش لیمیت شما خرید انجام پذیرد.
  • لازم به ذکر است که باید صرافی مدنظر خود را نیز انتخاب کرده و آن را به ربات DCA متصل کنید.
  • این ربات امکان تعیین اهرم را نیز برای شما مهیا می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم از اهرم استفاده نکنید.
  • پس از فرایند بالا و تعیین میزان اندازه سفارش خود، خرید شما ثبت خواهد شد.
  • در این ربات ترید، می‌توانید تمامی پله‌های خرید خود را با سفارش‌ها ایجاد کنید و ربات به‌صورت خودکار طبق تنظیمات خریدهای پله‌ای شما را ثبت خواهد کرد.

  نحوه استفاده از ربات DCA3

  لازم به ذکر است که استفاده از این ربات و بسیاری از ربات‌های DCA کاملاً رایگان نبوده و نیازی به تهیه اشتراک ماهیانه یا سالانه دارید. ربات متوسط هزینه‌های دلاری Good Crypto تنها ۱۴ روز رایگان بوده و استفاده از قابلیت DCA در برنامه نیاز به تهیه اشتراک پولی دارد.

  یادتان باشد که برای استفاده از این ربات یا هر ربات DCA دیگر سعی کنید که تمامی مراحل را به‌صورت دستی تعیین کرده و سفارش را ثبت کنید. این امر در برنامه‌ریزی شما و جلوگیری از ضررهای ناشی از خطای ربات‌ها و سفارش‌گذاری دور از برنامه شما بسیار اهمیت دارد.

  مراحل راه‌اندازی ربات DCA

  مراحل راه‌اندازی ربات DCA، مانند فرایندی که در بالا آموزش دادیم بسیار آسان است و تنها نیاز به برنامه‌ریزش دقیق شما خواهد داشت. در این بخش به چندین مرحله اصلی اشاره می‌کنیم که در راه‌اندازی و استفاده از تمامی ربات‌های DCA برای شما کاربردی دارد.

  1. اولین مرحله در تمامی ربات‌های DCA، ثبت‌نام و ساخت حساب است.
  2.  پس از ساخت حساب باید کلیدهای API مربوط به صرافی خود را کپی کرده و آن را به پلتفرم یا ربات DCA خود متصل کنید.
  3.  پس از تکمیل فرایند بالا، زمان پیاده‌سازی و تعیین مواردی است که می‌خواهید در سرمایه‌گذاری یا خرید پله‌ای آن را پیاده‌سازی کنید.
  4. اکنون باید تعیین کنید که ارز دیجیتال شما، میزان اندازه سفارش و زمان آن چگونه است.
  5. پس از آنکه سفارش‌های خرید خود را ثبت کردید، می‌توانید تعیین کنید که با چه میزان سود/ حد ضرری این موقعیت‌ها به فروش برسد.
  6. بسیاری از ربات‌های DCA، مانیتور یا داشبوردی برای آنالیز و بررسی وضعیت دارایی شما دارند که بررسی آن بسیار مهم و کلیدی است.
  7. آخرین مرحله، تعیین مراحل خروج از بازار یا فروش دارایی شما است که می‌توانید آن را به‌صورت دستی یا با تعیین میزان سود درصدی مشخص کنید.

  لازم به ذکر است که باتوجه‌به گستردگی پلتفرم‌های ارائه‌دهنده قابلیت DCA در ارزهای دیجیتال، ممکن برخی از این ربات‌ها نیاز به برنامه‌نویسی یا تعیین الگوریتم داشته باشند. در نتیجه، توصیه می‌کنیم همیشه از روش دستی استفاده کرده و پس از مدت‌زمان دلخواه نتیجه را بررسی کنید.

  تنظیمات ربات DCA

  مهم‌ترین و قابل‌اهمیت‌ترین بخش استفاده از ربات‌های DCA، تعیین تنظیمات از سوی شما برای خریدوفروش خودکار ارزهای دیجیتال است. در این جهت، بهتر است به نکات مهم زیر در تعیین تنظیمات دقت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از DCA ارز دیجیتال دلخواه خود کسب کنید.

  • ارز دیجیتال خود را به همراه صرافی مدنظر تعیین کنید. (برای مثال: BTC/USDT – صرافی کوکوین)
  • اندازه سفارش خود را مشخص کرده و سعی کنید به نسبت استراتژی خود، به‌خوبی آن را در بلندمدت تقسیم کنید. (برای مثال، به مقدار ۱۰۰ دلار بیت کوین در هر هفته یا ماه)
  • در این ربات‌ها امکان تعیین قیمت خرید وجود دارد. می‌توانید از قیمت لحظه‌ای مارکت یا لیمیت استفاده کنید.
  • سفارش‌های خود را ثبت کنید و پس از بررسی کلی، آن را تأیید کنید. (برای مثال، اگر هدف شما سرمایه‌گذاری در طول یک سال است، سفارش‌ها را به نسبت بازه سالانه در هر موقعیت خرید تقسیم کنید.)
  • پس از ثبت سفارش می‌توانید به‌صورت خودکار یا دستی تنظیم کنید که دارایی در چه زمانی به فروش برسد. (برای مثال، می‌توانید تنظیم کنید که در صورت در سود قرارگرفتن ۱۰۰ درصد دارایی، شروع به فروش با پله‌های متفاوت شود.)

  هیچگاه از تنظیمات خودکار ربات‌های استفاده نکرده و سعی کنید که این فرایند را خودتان مدیریت کنید. برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به دنبال شکار سقف و کف‌های قیمت نباشید و تنها نسبت به برنامه خود در مدت‌زمان معینی خریدهای خود را مدیریت کنید.

  امکان استفاده از اهرم در معاملات شما در تمامی ربات‌های DCA وجود دارد که به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. تنها در اسپات خریدهای خود را ثبت کرده و پس از اتمام دوره سرمایه‌گذاری خود، آنها را به‌صورت پله‌ای به فروش رسانده یا میانگین خود را افزایش دهید.

  آموزش تصویری استفاده از ربات DCA

  حال که تا به اکنون، با نحوه کاربرد و استفاده ربات‌های DCA به‌خوبی آشنا شده‌اید، نمونه دیگری از این ربات‌های DCA را به‌صورت تصویری آموزش خواهیم داد که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری یا خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال از آن استفاده کنید.

  آموزش تصویری استفاده از ربات DCA

  ربات DCA صرافی کوکوین تا به امروز از پراستفاده‌ترین ربات‌های معاملاتی ارز دیجیتال است که توسط عده کثیری از سرمایه‌گذاران در جهت خریدوفروش پله‌ای کریپتو مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این بخش به‌منظور آموزش تصویری استفاده از ربات DCA، به‌صورت مرحله‌به‌مرحله کار با این ربات را آموزش خواهیم داد.

  • پس از ورود به‌حساب کاربری خود یا ثبت‌نام در این صرافی (احراز هویت لازم است)، به بخش Trading Bot بروید.
  • پس از ورود به بخش ربات‌های ترید، گزینه ربات DCA کاملاً مشخص است. به این بخش وارد شوید.
  • حال بایستی ارز دیجیتال یا جفت‌ارز معاملاتی خود را تعیین کنید.

  آموزش تصویری استفاده از ربات DCA 2

  • در بخش تنظیمات، باید تعیین کنید که در چه بازه زمانی سرمایه‌گذاری می‌کنید و در هر بازه یا ورود، چه مقداری خریداری شود.
  • همان‌طور که تصویر زیر پیداست، گزینه‌ای به‌عنوان برداشت سود وجود دارد که به‌صورت درصدی مشخص می‌شود. در این بخش می‌توانید تعیین کنید که در چه بازه‌ای از درصد سود، فروش از سوی ربات صورت گیرد. (برای مثال، ۱۰ یا ۲۰ درصد)
  • پس از تعیین موارد بالا و زمان آغاز سرمایه‌گذاری، بر روی گزینه Create کلیک کنید.
  • پس از تنظیم ربات، اگر به بخش ربات‌های معاملاتی وارد شوید، خواهید دید که ربات شما فعال است و در بازه زمانی و سایر شروط تعیین شده توسط شما، این ربات نسبت به خرید دارایی مدنظر اقدام خواهد کرد و در صورت لزوم سود حاصله را خارج می‌کند.

  آموزش تصویری استفاده از ربات DCA3

  • لازم به ذکر است که پس از ساخت ربات DCA صرافی کوکوین، امکان تغییر تنظیمات وجود داشته و حتی می‌توانید در صورت لزوم آن را خاموش کرده و سرمایه خود را خارج کنید.

  آموزش تصویری استفاده از ربات DCA4

  توصیه می‌شود که برای استفاده از این ربات، مانند مواردی که در قبل مرور کردیم، ابتدا برنامه‌ریزی کرده و سپس اقدام کنید. مهم‌ترین امر در سرمایه‌گذاری پلکانی مانند، DCA، برنامه‌ریزی دقیق شما و هدفمندی خواهد بود.

  سؤالات متداول

  • آیا استفاده از ربات DCA امن است؟

  تا به امروز استفاده از ربات‌های DCAهای معتبر، کاملاً امن بوده و تنها نیاز به تحقیق و بررسی قبل از استفاده دارد. توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از این ربات‌ها به‌خوبی نظرات کاربران را در سایت‌های مختلف مطالعه کرده و از پشتیبانی مناسب آنها اطمینان کسب کنید.

  • حداقل سرمایه برای استفاده از ربات DCA چقدر است؟

  برای استفاده از ربات DCA، هیچ حداقل سرمایه‌ای وجود نداشته و شما می‌توانید چه با سرمایه اولیه یا با مقدار پس‌انداز خود اقدام کنید. تنها نکته بسیار مهم، داشتن برنامه‌ریزی شخصی و هدف بلندمدتی شما برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالی مناسب و با پتانسیل برای آینده است.

  • چه ارزهایی را می‌توان با ربات DCA معامله کرد؟

  تا به اکنون طیف زیادی از ارزهای دیجیتال را می‌توان با ربات‌های DCA معامله یا سرمایه‌گذاری کرد. بااین‌حال، ابتدا باید از ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده برای ترید و DCA، به همراه صرافی‌های ارز دیجیتال قابل‌معامله توسط این ربات‌ها اطلاع کسب کنید.

  • سود ربات DCA چقدر است؟

  سودها مربوط به ربات‌های DCA، به نسبت استراتژی شما تعیین خواهد شد. می‌توانید تعیین کنید که در هر مقدار سود از دارایی شما، فروش مدیریت شده یا خروج از بازار صورت گیرد و تمامی این موارد تنها با نیاز شما به‌صورت دستی قابل‌تعیین است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر