آپدیت شاپلا؛ گامی بزرگ در بهبود عملکرد و امنیت شبکه اتریوم

تاریخ: 11 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
آپدیت شاپلا؛ گامی بزرگ در بهبود عملکرد و امنیت شبکه اتریوم

آپدیت شاپلا اتریوم، از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین آپدیت‌های شبکه اتریوم پس از مرج به مکانیزم اثبات سهام (PoS) به شمار می‌رود؛ در این آپدیت مهم، موارد بسیار اساسی در شبکه اثبات سهام اتریوم پیاده‌سازی شدند.

اگر تا به امروز، آپدیت مهم شاپلا برای شما گنگ بوده و پس از پیاده‌سازی آن در آوریل 2023، متوجه تغییرات اعمال شده در شبکه بزرگ بلاک چینی اتریوم نشده‌اید، در این مقاله هر آنچه که باید درباره این آپدیت و تغییرات ایجاد شده بدانید، بررسی شده و زیر ذره‌بین قرار خواهد گرفت. شناخت و درک هرگونه آپدیت و ویژگی‌های افزوده شده به بلاک چین اتریوم طبق نقشه راه اتریوم 2.0 بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و برای هر فردی ضروری است که با این رویدادهای مهم آشنا بوده و متوجه تغییرات بازار پس از آن شود.

آپدیت شاپلا (Shapella) چیست؟

آپدیت شاپلا (Shapella) اتریوم که به‌عنوان ارتقای شانگهای نیز شناخته می‌شود، پیشرفتی قابل‌توجه در شبکه اتریوم به شمار می‌رود که طبق برنامه یا نقشه راه اتریوم پس از ارتقای مرج (The Merge) به اثبات سهام رقم خورده است. این ارتقا به کاربران و اعتبارسنج‌ها این امکان داد تا برای اولین‌بار اتریوم‌های استیک شده خود را برداشت کرده و دوره جدیدی از برداشت‌های اتریوم از بیکن چین را رقم بزنند.

آپدیت شاپلا (Shapella) چیست؟

این آپدیت، طبق مکانیزم اثبات سهام یا استیکینگ، محوری در شبکه اتریوم معرفی کرده است که به اعتبارسنج‌های شبکه اجازه می‌دهد ETH خود را برای اولین‌بار در کنار ارتقا لایه اجرایی شبکه برداشت کنند و این قابلیت به‌صورت رسمی در کل بلاک چین اتریوم قابل‌دسترس باشد. ارتقا شاپلا، همچنین شامل چندین پیشنهاد برای بهبود اتریوم (EIP) بود که باهدف کاهش هزینه‌های کارمزد شبکه در دوره‌های شلوغی و فعالیت بالای شبکه انجام می‌شود. ارتقای Shapella نقش مهمی در تغییر چشم‌انداز اتریوم ایفا و آن را به شبکه‌ای آزاد و قابل‌معامله تبدیل کرده که توسط توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و آینده‌نگران پشتیبانی می‌شود.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  آپدیت شاپلا و تأثیرات آن بر اتریوم

  آپدیت شاپلا، به‌روزرسانی در شبکه اتریوم است که تأثیرات مهمی بر این شبکه خواهد گذاشت و امروزه با نام آپدیت شانگهای نیز شناخته می‌شود. آپدیت شاپلا (Shapella) ترکیبی از ارتقای شانگهای و Capella برای اتریوم بود که بر لایه اجرایی اتریوم تمرکز دارد.

  ویژگی کلیدی آپدیت شاپلا این است که اعتبارسنج‌ها یا تأییدکنندگان شبکه، می‌توانند اتریوم‌های استیک شده خود در زنجیره Beacon Chain را به طور جزئی یا کامل برداشت کرده و آنها را قادر می‌سازد که انتخاب کنند که به‌عنوان اعتبارسنج باقی‌مانده یا به‌طورکلی از شبکه خارج شوند. این ارتقا همچنین شامل پیشنهادهای بهبود اتریوم (EIPs) باهدف افزایش کارایی هزینه گاز شبکه یا کارمزد برای توسعه‌دهندگان، کاهش هزینه تراکنش‌ها و بهبود تجربه کاربران شبکه بوده است.

  تغییرات شبکهٔ اتریوم با فعال‌سازی آپدیت Shapella

  بدون شک پس از آپدیت شاپلا یا فعال‌سازی Shapella، شبکه بلاک چینی اتریوم میزبان تغییرات بسیار زیادی بوده و در برخلاف انتظار عموم که این آپدیت را دلیلی برای فشار فروش در بازار اتریوم می‌دانستند، پس از تکمیل موفقیت‌آمیز به‌روزرسانی شاپلا، میزان اتریوم‌های استیک شده تا به امروز همچنان در حال افزایش بوده است.

  تأثیر ارتقای Shapella شامل افزایش مشارکت در سپرده‌گذاری یا استیکینگ اتریوم، تقویت دید صعودی اعتبارسنج‌های اتریوم به‌عنوان دارایی مطلوب، بهبود امنیت اتریوم و تسریع تقاضای بالاتر برای بازدهی ETH است. این ارتقا همچنین با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران و رشد قابل‌توجه میزان مشارکت مردم در استیکینگ اتریوم، به افزایش قیمت اتریوم نیز منجر شده است.

  تغییرات شبکهٔ اتریوم با فعال‌سازی آپدیت Shapella

  علاوه بر این، زمان انتظار برای برداشت اتریوم کاهش‌یافته، درحالی‌که دوره انتظار برای پیوستن به صف استیکینگ افزایش قابل‌توجهی یافته است. این ارتقا همچنین سرمایه‌گذاران نهادی را به بلاک چین اتریوم جذب کرده و انتظار می‌رود نتایج مطلوبی را در بحث‌های نظارتی در سراسر بخش به وجود آورد. بلاک چین اتریوم پس از به‌روزرسانی Shapella تغییرات زیادی را شاهد بوده و برای‌آنکه با این تغییرات یا تأثیرات اصلی حاصل از آپدیت شاپلا آشنا شوید، در این بخش به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

  بهبود رویکردهای اثبات سهام

  آپدیت شاپلا یا شانگهای، به‌صورت کلی بر بخش اجماع شبکه اتریوم تأثیر داشته و به گفته ویتالیک و تیم حرفه‌ای توسعه دهند اتریوم، از مهم‌ترین آپدیت‌های اتریوم برای بهبود رویکردهای اثبات سهام بوده که با موفقیت بر روی شبکه ثبت شده است. ارتقای Shapella آخرین گام در گذار اتریوم از اثبات کار به مکانیسم اجماع اثبات سهام را نشان داد که امکان مقیاس‌پذیری، امنیت و کارایی انرژی بیشتر را فراهم کرد.

  برداشت اتریوم‌های استیک شده

  از مهم‌ترین تغییرات اتریوم پس از آپدیت شاپلا، معرفی این توانایی برای سرمایه‌گذاران است که اتریوم قفل شده یا اتریوم‌های استیک شده خود را برداشت کنند، عملکردی که تا قبل از این آپدیت بزرگ امکان‌پذیر نبود. در نتیجه، این به‌روزرسانی، تغییری اساسی در پویایی مشارکت اعتبارسنجی و نقدینگی دارایی در شبکه اتریوم ایجاد کرده است.

  کاهش هزینه کارمزد تراکنش‌ها

  این ارتقا باعث کاهش هزینه‌های کارمزد شبکه برای توسعه‌دهندگان شده است، تراکنش‌ها را مقرون‌به‌صرفه‌تر کرده و تجربه کلی کاربر را بهبود داده است.

  مزیت رقابتی بیشتر برای اتریوم

  ارتقای Shapella با بهبود مقیاس‌پذیری و مکانیزم اجماع پایدارتر، می‌تواند به‌عنوان مزیتی رقابتی بیشتر برای اتریوم محسوب شود و اتریوم را به طور بالقوه بهتر از رقبای خود قرار داده است.

  افزایش قیمت اتریوم

  آپدیت شاپلا همچنین منجر به افزایش قیمت اتریوم و افزایش مقدار اتریوم‌های استیک شده بوده است که نشان‌دهنده افزایش اعتماد و احساسات صعودی در بازار ارزهای دیجیتال چه از دید هولدرهای اتریوم و چه از نگاه اعتبارسنج‌ها یا گره‌های شبکه خواهد بود.

  راحتی استفاده از شبکه اتریوم

  هدف از این ارتقا، آسان‌تر کردن شبکه اتریوم برای مدیریت استفاده بیشتر در طول زمان بود و پایه‌ای برای اکوسیستمی قوی و انعطاف‌پذیرتر ایجاد کرد. در این آپدیت با تقویت اجزای اصلی لایه اجماع اتریوم، استفاده از شبکه اتریوم را از طریق پیوستن افراد به اعتبارسنجی شبکه افزایش داده و بر خلاف انتظار عموم، اثر مستقیمی بر لایه کاربردی قراردادهای هوشمند یا موتور مجازی اتریوم ندارد.

  زمان اجرای آپدیت شاپلا اتریوم

  زمان اجرای یا پیاده‌سازی آپدیت شاپلا اتریوم، در 12 آوریل 2023 صورت پذیرفت که پس از هاردفورک موفقیت‌آمیز شانگهای (شاپلا)، امکان برداشت دارایی استیک شده در شبکه اتریوم برای اعتبارسنج‌ها ممکن شده است. بر خلاف انتظار عموم و وحشت بازار ارز دیجیتال، ناشی از آزادسازی عظیم اتریوم‌های استیک شده و احتمال فشار فروشی بزرگ در اتریوم که می‌توانست ریزش قیمتی عظیم را ایجاد کند، پس از آپدیت موفقیت‌آمیز، اتریوم به رشد قیمتی خود ادامه داده و تا به امروز با ثبت رکوردی چشمگیر، نزدیک به 29٫5 میلیون اتریوم در این شبکه استیک شده است.

  پیش‌بینی قیمت اتریوم پس از آپدیت شاپلا

  پیش‌بینی‌های قیمت اتریوم پس از آپدیت بزرگ شاپلا که عمداً گمانه‌زنی بر ریزش اتریوم بود، در روزهای ابتدایی به‌روزرسانی، وحشت شدیدی را به وجود آورده بود، اما، آنچه که کاملاً مشخص شد، اعتماد و رفتار صعودی اعتبارسنجان باوفای اتریوم بوده است. این آپدیت در کنار آزادسازی امکان خروج دارایی استیک شده، نشانی از استحکام و قدم‌های محکم اتریوم برای توسعه بیشتری اجماع اثبات سهام بوده و تیم فنی اتریوم طبق نقشه راه بزرگ اتریوم 2.0، برنامه های جدیدی را به منظور برطرف کردن چالش های پیش رو شبکه اتریوم دارند.

  پیش‌بینی قیمت اتریوم پس از آپدیت شاپلا

  میزان افزایش متداوم اتریوم‌های استیک شده در زنجیره بیکن که نشانی قدرتمند از موفقیت اتریوم در پیاده‌سازی اجماع خود و جلب‌اطمینان دارندگان است، به عقیده بسیاری از تحلیلگران، چشم‌اندازی صعودی را برای اتریوم حتی تا پایان سال 2024، نشانگر خواهد بود.

  کلام پایانی

  آپدیت شاپلا را همیشه می‌توانیم بخشی از دفتر تاریخ سیر بلاک چین اتریوم، پس از ورود به دنیای اثبات سهام و جداشدن از اثبات کار (PoW) دانست و باید بگوییم که با درنظرگرفتن چالش‌های متعدد اثبات سهام برای آینده اتریوم، این شبکه بلاک چینی همیشه درحال‌توسعه خواهد بود.

  ویتالیک بوترین با نگاه گسترده خود به ارزهای دیجیتال و تلاش‌های فراموش‌نشدنی در فضای بلاک چین، همیشه از چالش‌ها و انتقادات بر این شبکه بلاک چینی استقبال کرده و حتی جایزه‌ای 500,000 دلاری برای پیداکردن باگ یا مشکل در اتریوم تعیین کرده است. با تمام این تفاسیر، آپدیت‌ها همیشه بخشی مهم از امور مربوط به شبکه‌های بلاک چینی هستند و برای حیات ادامه‌دار شبکه‌های بلاک چینی، به‌خصوص اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال محبوب و بزرگ بازار، باید همیشه دنبال و بررسی کلی شوند.

  سؤالات متداول

  هاردفورک شاپلا چیست؟

  هاردفورک شاپلا که با نام‌های مختلفی مانند، شانگهای نیز شناخته می‌شود از مهم‌ترین آپدیت‌های شبکه اتریوم بوده است و امکان آزادسازی اتریوم‌های استیک شده در بیکن چین را به همراه پیشنهادهایی برای بهبود شبکه پیاده‌سازی کرده است.

  آپدیت شاپلا چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

  آپدیت شاپلا، در سال 2023 و در ماه آوریل اتفاق افتاده است و از آپدیت‌های مهم اتریوم در آینده و به‌خصوص سال 2024، می‌توان به آپدیت بزرگ شاردینگ اتریوم اشاره داشت.

  آیا قیمت اتریوم پس از هاردفورک شاپلا بالا می‌رود؟

  قیمت اتریوم پس از هاردفورک شاپلا تا به امروز، شاهد رشد قیمتی مناسبی بوده و در کنار رشد قیمتی بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال نیز نشان از رشدهای بسیار خوبی در طول سال اخیر داده‌اند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر