پینگ (Ping) چیست و چه تاثیری بر بازی‌های آنلاین دارد؟

1 467

اگر شما هم جزو افرادی هستید که طرفدار بازی‌های آنلاین هستید، حتما به مشکل کندی سرعت اینترنت برخوردید و احتمالا واژه پینگ را  شنیدید. حتی ممکن است هنگام بازی آنلاین، یکی از دوستانتان فریاد زده باشد، «واااای پینگ من خیلی بالاست».

پینگ در بازی‌ها، اهمیت بالایی دارد و احتمالا هیچ چیز به اندازه ایجاد وقفه در یک بازی آنلاین یا بازی بلاکچین اذیت کننده نباشد. 

در این مقاله قصد داریم، شما را با مفهوم پینگ و اینکه پینگ چه تاثیری در بازی‌های آنلاین دارد آشنا کنیم و درنهایت راهکارهای داشتن پینگ مناسب را ارائه می‌دهیم.

پینگ چیست؟

پینگ معیار اندازه‌گیری برای اتصال کامپیوتر به سرور از راه دور است. به بیان واضح‌تر، عدد پینگ، زمان ارسال بسته تا دریافت پاسخ را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، گاهی اوقات، زمانی که آدرس سایتی را وارد می‌کنید همان لحظه سایت باز نمی‌شود و مدت زمانی که شاید چند ثانیه باشد، تاخیر حس می‌کنید. این تاخیر ناشی از پینگ بالا است. 

در دنیای شبکه، از پینگ برای تشخیص دردسترس بودن کامپیوتر در شبکه یا اینترنت استفاده می‌شود.

پینگ چه تاثیری در بازی‌های آنلاین می‌گذارد؟

در دنیای بازی‌های آنلاین، اصطلاح پینگ، به مدت زمان سیگنال ارسالی از سرور و دریافت پاسخ گفته ‌می‌شود که این مدت زمان بر حسب میلی ثانیه (ms) محاسبه می‌شود. در بازی‌های آنلاین، پینگ تاثیر زیادی می‌گذارد، زیرا نیاز است هر لحظه، داده‎‌‌های بازی از کامپیوتر به سرور و از سرور به کامپیوتر منتقل شوند.

با این حال، با توجه با افت سرعت اینترنت در ایران، معمولا اصطلاح «پینگ» با تاخیر همراه است. بنابراین هر زمانی‌که گیمرها، شاکی هستند و می‌گویند «من پینگ بالایی دارم» منظور این است که تاخیر آن‌ها زیاد است.

چه پینگی برای بازی مناسب است؟

با توجه به اینکه به زمان ارسال و دریافت پاسخ از سرور پینگ گفته می‌شود، هر مقدار عدد پینگ پایین‌تر باشد، نشان از بالا بودن سرعت اینترنت است. به صورت کلی زمان پینگ (Ping Time) در بازه 100 میلی ثانیه و کمتر، پینگ تقریبا مناسبی برای بازی و ارتباطات با اینترنت محسوب می‌شود.
مشخص است هر چقدر این عدد پایین‌تر باشد گیمرها، تجربه بهتری از بازی پیدا می‌کنند. در بازی‌های رقابتی و آنلاین، پینگ تایم 5 الی 20 میلی ثانیه، یک پینگ تایم پایین و عالی است.

پینگ بالا در بازی‌های آنلاین

پینگ بالا باعث مشکلات فراوانی مانند تاخیر می‌شود. فرض کنید شما در حال بازی Rainbow Six هستید و یک دفعه می‌بینید که دشمنی در دید شما است. نشانه‌گیری دقیقی می‌کنید، اما دشمن زودتر به شما شلیک می‌کند و شما را می‌کشد. چرا این اتفاق افتاد؟

پاسخ واضح است! پینگ!

اگر پینگ بالا باشد، بسته داده که حاوی دیتای تیراندازی شما به دشمن است به موقع ‌به سرور بازی نمی‌رسد. شما مردید زیرا بسته داده‌ای که حاوی اطلاعات تیراندازی دشمن بود سریعتر از بسته داده خود به سرور بازی می رسید. در برخی موارد شدید، حتی ممکن است نبینید که دشمن قبل از مرگ به سمت شما نگاه می‌کند و سلاح خود را نشانه می‌گیرد.

پینگ چیست

دلایل پینگ بالا

گاهی اوقات با وجود اتصال اینترنتی مناسب همچنان افراد از پینگ بالای خود ناراضی هستند که دلایل بسیاری دارد. در ادامه بیشتر در این‌باره صحبت می‌کنیم.

شرکت های ارائه دهنده اینترنت (ISP)

 گاهی اوقات شرکت های ISP سرعت اینترنت را به عمد کاهش می‌دهند و این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که کاربری از پهنای باند زیادی استفاده کند و شرکت‌ها برای مدیریت بهتر و تقسیم پهنای باند بین کاربران‌شان سرعت آن مشترک خاص را کاهش می‌دهند.

حتما بخوانید: کاربرد ان اف تی در بازی چیست؟ بازار بازی‌های بلاکچین

توجه داشته باشید سرعت دانلود و آپلود متفاوت است و شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت معمولاً تنها به سرعت دانلود اشاره می‌کنند و این در حالی‌است که در گیمینگ سرعت آپلود نقش بسیار بالایی دارد.

 • مودم یا کامپیوتر شخصی 

اگر سرعت اینترنت مناسبی داشته باشید اما کامپیوتر و یا مودم قوی‌ای نداشته باشید، باز هم از تاخیر و پینگ بالا اذیت می‌شوید. به همین خاطر اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای بازی آنلاین انجام دهید نیاز است تجهیزات سخت افزاری قوی‌ای تهیه کنید.

 • فایروال‌ها

معمولاً پکت‌های ارسالی و دریافتی توسط فایروال‌ها بررسی می‌شوند و تایم برای این کار صرف می‌شود، بنابراین با توجه به اهمیت زمان و سرعت در بازی‌های آنلاین، گاهی فایروال‌ها مانع از ایجاد تجربه لذت‌بخش به گیمر‌ها می‌شوند.

 • ترفند ها و راهکارهای کاهش Ping

با انجام یک سری از راهکارها، می‌توانید به بهبود وضعیت پینگ کمک کنید.

 • به مودم نزدیک شوید

اگر به صورت وای فای به شبکه اینترنت متصل هستید، با کاهش فاصله کنسول و یا کامپیوتر، می‌توانید باعث افزایش قدرت سیگنال دریافتی و به احتمال زیاد کاهش پینگ شوید.

 • برنامه‌های اضافی را ببندید

برخی از نرم‌افزارها مانند نتفیلیکس، یوتیوب و استریم پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند و باعث افزایش پینگ می‌شوند. اگر به هر دلیل، خواهان دریافت سرعت اینترنت بالا هستید، پیشنهاد می‌کنیم، نرم افزار‌های اضافی را ببندید.

 • تعداد دستگاه‌های متصل به وای فای را کاهش دهید

معمولاً تعداد دستگاه‌های زیادی می‌توانند همزمان به روتر از طریق وای فای متصل شوند، اما افزایش تعداد کاربران مودم باعث افزایش پینگ و کاهش سرعت ارتباط می‌شود. اگر می‌خواهید بازی آنلاین انجام دهید و یا جلسات آنلاین دارید بهتر است از خانواده و یا دیگر افراد متصل به مودم بخواهید اتصال خود را قطع کنند.

 • استفاده از کابل LAN

همان طور که ذکر شد اتصال از طریق وای فای با مشکلاتی همراه است، بنابراین می‌توانید جهت جلوگیری از قطع اینترنت، کنسول یا کامپیوتر خود را از طریق کابل به LAN متصل کنید.

 • تغییر نوع سرویس

اگر مراحل بالا را انجام دادید و نتیجه نگرفتید، با شرکت ارائه‌ دهنده خود تماس بگیرید و درخواست تغییر نوع سرویس بدهید و یا ISPتان را عوض کنید. البته قابل ذکر است پینگ وابستگی زیادی به زیرساخت‌های کشور دارد و مسئله زیرساخت یکی از مشکلات حل نشده در ایران است.

 • استفاده از سرویس‌های ویژه

 سرویس‌های کاهش پینگ، سرعت اتصال به سرورهای خارجی را کاهش می‌‌دهند. اما این سرویس‌ها در سرعت پینگ داخلی تاثیری ندارند و نمی‌توانند باعث کاهش پینگ داخلی شوند.

گفتار پایانی

اگر گیمر حرفه‌ای هستید و دوست دارید تجربه لذت بخشی از بازی آنلاین داشته باشید، داشتن پینگ پایین از ملزومات اصلی است در این مقاله درباره راهکارهای کاهش پینگ صحبت شد.
اگر شما هم اهل بازی‌های آنلاین و یا بازی‌های بلاکچین هستید و تجربه‌ای در این مسیر دارید با هم در میان بگذارید.

سوالات متداول

 • پینگ مورد نیاز برای بازی‌های آنلاین چقدر است؟

به صورت کلی هر چه عدد پینگ پایین‌تر باشد، راحت‌تر می‌شود بازی کرد اما پینگ مناسب برای بازی‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال پینگ مناسب برای بازی فورت نایت زیر ۲۰ مالی ثانیه و پینگ مناسب برای کالا آو دیوتی زیر ۴۰ میلی ثانیه است.

 • کاهش پینگ برای بازی‌های آنلاین چگونه است؟

برای کاهش سرعت پینگ راهکارهایی وجود دارد که در مقاله به صورت کامل به آن اشاره شده است.

3.3/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رسول

نظری نمیدونم بیشترتوضیح بدین

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x