اوندو فایننس (ONDO Finance)؛ پیشگام در توکنیزه کردن دارایی‌های واقعی

تاریخ انتشار: 2 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز اوندو

اوندو فایننس (Ondo Finance) پروتکل مالی مبتنی بر بلاک چین است که توکن کردن دارایی در دنیای واقعی را ارائه می‌دهد. ارز اوندو (ONDO) نیز توکن اصلی این پروتکل است.

پروتکل‌های بلاک چینی مالی و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) پتانسیل متحول کردن سیستم مالی سنتی را دارد. با استفاده از فناوری بلاک چین، محصولات مالی در دسترس عموم قرار می‌گیرند و افراد به‌راحتی می‌توانند به خدمات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. یکی از این سیستم‌های مالی امیدوارکننده، Ondo Finance است. ابزارهای مالی بلاک چین این سیستم ویژگی‌های کاربردی متعددی را به کاربران ارائه می‌دهد. برای اینکه با کاربردهای بالقوه Ondo Finance بیشتر آشنا شوید، این مقاله مفید را مطالعه کنید.

اوندو فایننس (Ondo Finance) چیست؟

Ondo Finance پلتفرم مالی غیرمتمرکزی است که از فناوری بلاک چین برای تبدیل دارایی‌های واقعی (RWA) به توکن استفاده می‌کند. هدف Ondo این است که محصولات و خدمات مالی درجه یک مانند صندوق ETF اوراق قرضه دولتی کوتاه‌مدت بلک‌راک را در دسترس همه قرار دهد.

لری فینک، مدیرعامل بلک‌راک، در مصاحبه‌ای با CNBC بیان کرد که:

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اولین گام در به‌پاکردن انقلاب تکنولوژیک در بازارهای مالی هستند. گام دوم، توکن کردن تمام دارایی‌های مالی است.

این گفته تأثیر قابل‌توجهی بر پلتفرم‌های توکنیزه کردن دارایی‌های واقعی (RWA) مانند اوندو فایننس داشته است. Ondo با توکنیزه کردن محصولات مالی سنتی مانند اوراق قرضه دولتی آمریکا، آن‌ها را به دنیای بلاک چین وارد می‌کند. به‌عنوان‌مثال، OUSG محصول پرچم‌دار Ondo، یک توکن مبتنی بر صندوق ETF اوراق قرضه دولتی کوتاه‌مدت بلک‌راک است. با سپرده‌گذاری حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا در قالب USDC در پلتفرم Ondo، می‌توانید مالک این توکن شوید. در حال حاضر، ارزش هر توکن OUSG معادل ۱۰۴.۸۲ دلار آمریکاست. خرید OUSG به این معنی است که شما نوعی از اوراق قرضه دولتی آمریکا را به صورت توکن در کیف پول خود دارید. می‌توانید از OUSG برای قرض گرفتن سایر دارایی‌های دیجیتال با استفاده از Flux Finance، پلتفرم وام‌دهی درون اکوسیستمی Ondo، استفاده کنید.

اوندو فایننس با توکن کردن اوراق قرضه دولتی آمریکا جایگاه خود را به عنوان سومین پروتکل بزرگ در این حوزه تثبیت کرده است. ارزش بازار آن‌ها با عبور از مرز ۱۲۰ میلیون دلار آمریکا، نشان از قدرت و استحکام قابل‌توجه این پروژه دارد. این دستاورد، اوندو فایننس را به رقیب مستقیم پروتکل‌های برجسته‌ای همچون Franklin Templeton Benji Investments، Mountain Protocol و Maple Finance تبدیل می‌کند.

نقشه راه اوندو

ارز اوندو فایننس از زمان تأسیس در سال ۲۰۲۱، اوراق بهادار توکن شده بر اساس ETF خزانه‌داری ایالات متحده و وجوه بازار پول را با موفقیت منتشر کرده است. همچنین برنامه‌های در حال انجامی برای افزودن اوراق بهادار عمومی بیشتر به بلاک چین وجود دارد؛ برای مثال، نسخه‌ای از USDY تغییر می‌کند و به کاربران امکان دسترسی بیشتر به بازارهای مالی سنتی را داده می‌شود.

علاوه بر افزودن ویژگی‌های بیشتر، مانند نسخه تغییر پایه USDY، اوندو فایننس امیدوار است که برای ایجاد یک اکوسیستم Ondo که شامل پلتفرم‌های توسعه نرم‌افزار، پروتکل‌های دیفای بیشتر و پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز می‌شود، گسترش بیشتری پیدا کند.

هدف اصلی دیگر در نقشه راه Ondo Finance، پذیرش بهبود یافته است. Ondo قصد دارد بازاریابی سیستم خود را گسترده‌تر آغاز کند و موارد استفاده بیشتری را برای توکن‌های خود ایجاد کند. در نهایت، سیستم آن امیدوار است که کاربران بیشتری را جذب کرده و دارایی‌های توکن شده را به یکی از انواع سرمایه‌گذاری پیشرو در وب ۳ تبدیل کند.

اوندو فایننس چگونه کار می‌کند؟

سیستم اوندو حول ایده دارایی‌های توکنیزه شده می‌چرخد. آن‌ها با صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) که توسط شرکت‌های بزرگی مانند BlackRock و Pimco مدیریت می‌شوند، همکاری می‌کنند. این ETFها نماینده طیف وسیعی از اوراق بهادار، از صندوق‌های بازار پولی دولتی گرفته تا اوراق قرضه شرکتی پر بازده، به شمار می‌روند.

اوندو فایننس سهام این دارایی‌های سنتی را خریداری کرده و سپس از سیستم بلاک چین خود برای نمایش سهام این صندوق‌ها به صورت توکن استفاده می‌کند. ارزش هر توکن بر اساس ارزش دارایی‌های واقعی، نوسان می‌کند. کاربران می‌توانند این دارایی‌های واقعی توکن شده را از طریق Ondo برای معامله در اوراق بهادار آمریکا خریدوفروش کنند؛ بدون اینکه نیاز به خرید واقعی ETF از طریق یک مدیر صندوق سنتی داشته باشند.

بررسی تاریخچه و بنیان‌گذاران Ondo Finance

اوندو فایننس توسط ناتان آلمن (Nathan Allman)، فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد، با تمرکز بر اقتصاد و تجارت تأسیس شد. آلمن در چندین شرکت مالی سنتی از جمله Goldman Sachs و ChainStreet Capital کار می‌کرد. او در طول مدتی که با صندوق‌های تأمینی کار می‌کرد، به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شد.

بنیانگذاران ONDO

او متوجه شد که نیاز واقعی به نوآوری در صنعت مالی وجود دارد. با وجود این‌که کریپتو یک صنعت بسیار پرسود است، بسیاری از مؤسسات مالی هنوز در گذشته گیر کرده بودند. آلمن Ondo را به عنوان راهی برای پر کردن شکاف بین بازارهای مالی سنتی و امور مالی وب ۳ تأسیس کرد. هدف او افراد دیگر را هم مجذوب خود کرد. اکنون Ondo توانسته است ۲۴ میلیون دلار از طریق مشارکت با Pantera، Wintermute و Coinbase Ventures به دست آورد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ارز ONDO چیست؟

  ارز ONDO به عنوان توکن حاکمیتی پلتفرم اوندو عمل کرده و به دارندگان آن اجازه می‌دهد آینده سازمان خودمختار غیرمتمرکز Ondo DAO را رقم بزنند. همچنین دسترسی به امور مالی سطح نهادی را گسترش دهند.

  مشخصات ارز اوندو
  نام اوندو (Ondo)
  نماد ONDO
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 10,000,000,000
  سایت پروژه https://ondo.finance/

  سازمان خودمختار غیرمتمرکز Ondo برای دارندگان توکن ONDO امتیازات خاصی را در ارتباط با Ondo و Flux Finance فراهم می‌کند. این امتیازات شامل مدیریت خزانه دارایی، هماهنگی صدور توکن ONDO، تصمیم‌گیری در مورد وثیقه‌های دارایی و موارد دیگر می‌شود. اوندو فایننس برای اولین‌بار توکن ONDO را در ژانویه ۲۰۲۴ با ارزش بازار ۱۵۰ میلیون دلار آمریکا عرضه کرد. به نقل از The Block، ارزش بازار ONDO تنها چهار روز پس از عرضه تقریباً سه برابر شد و به حدود ۴۳۷ میلیون دلار آمریکا رسید.

  این افزایش قابل‌توجه قیمت توکن ONDO، اوندو فایننس را به عنوان یکی از پروتکل‌های دارایی پیشرو در دنیای واقعی (RWA) بر اساس ارزش بازار، چند پله بالا برد. از تاریخ ۲ فوریه ۲۰۲۴، قیمت توکن ONDO به ۰.۲ دلار آمریکا و ارزش بازار آن به حدود ۳۰۰ میلیون دلار آمریکا رسید و Ondo را در رتبه ۱۵۵ کوین مارکت کپ قرار داد.

  ویژگی‌های ارز اوندو

  Ondo Finance مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را در چند سطح مختلف ارائه می‌دهد. بسته به محل زندگی شما و میزان تمایل به پرداخت هزینه، می‌توانید این گزینه‌های مختلف را بررسی کنید.

  ویژگی های ONDO

  محصولات با دسترسی عمومی

  محصولات عمومی اوندو گزینه‌هایی هستند که برای همه در دسترس‌اند و برای استفاده از آن‌ها نیاز نیست وارد خدمات پیچیده‌تری مثل پروتکل‌های وام‌دهی یا اوراق قرضه کوتاه‌مدت آن‌ها شوید. به عبارت دیگر، این محصولات ساده‌تر و با دسترسی آسان‌تر برای عموم افراد طراحی شده‌اند.

  توکن USDY

  برای مثال، توکن USDY یک دارایی واقعی توکن شده است که توسط اوراق خزانه‌داری آمریکا پشتیبانی می‌شود. این گزینه برای دارندگان استیبل کوین جذاب بوده و پتانسیل افزایش درآمد را دارد. دارندگان USDY، حدود 5% APY بازدهی دیفای به دست می‌آورند.

  توکن USDY علاوه بر نرخ‌های بهره عالی، از دارایی‌های سرمایه‌گذاران محافظت کرده و مانع از کاهش ارزش آن‌ها می‌شود. اگر در ایالات متحده ساکن نیستید، می‌توانید بدون نیاز به ثبت‌نام در سایر خدمات مدیریت Ondo Finance، این توکن را خریداری کنید.

  محصولات با دسترسی خصوصی

  Ondo Finance محصولاتی دارد که فقط به کاربران واجد شرایط ارائه می‌کند. این محصولات بیشتر در دسترس سرمایه‌گذاران درجه یک نهادی است که به دنبال راه‌های جدیدی برای سود بردن از مواردی مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت هستند.

  توکن OMMF

  این دارایی واقعی توکن شده، دسترسی به صندوق‌های بازار پول را فراهم می‌کند. OMMF استیبل کوینی است که توسط صندوق‌های بازار پول دولتی پشتیبانی می‌شود. از آنجایی هم که توکنیزه شده است، به صورت شبانه‌روزی قابل‌انتقال است. توکن‌های OMMF بر روی شبکه اتریوم قرار دارند. هدف اصلی آنها تبدیل شدن به وثیقه قابل‌دسترس است.

  توکن OUSG

  توکن OUSG صندوق مبتنی بر ETF اوراق خزانه‌داری کوتاه‌مدت ایالات متحده است. این سرمایه‌گذاری در سطح نهادی، برای ثبات و قابل‌پیش‌بینی بودن طراحی شده و به همین خاطر برای دارندگان استیبل کوین جذاب است. ازآنجایی‌که این توکن شامل تعداد زیادی از صندوق‌های قابل‌معامله در بورس است که توسط متخصصان مدیریت می‌شود، برای نقدشوندگی بالا طراحی شده است. صندوق OUSG که پشتوانه توکن OUSG است، شامل سهام ETF اوراق خزانه‌داری کوتاه‌مدت iShares به همراه سهام USDC و دلار آمریکا واقعی است.

  Flux Finance

  Flux Finance برای کاربرانی که به دارایی‌های کریپتویی اضافی نیاز دارند، پروتکل‌های وام‌دهی ارائه می‌دهد. این پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز توسط صندوق اوراق قرضه دولتی OUSG و سایر اشکال وثیقه پایدار حمایت می‌شود. کاربران USDC و سایر استیبل کوین‌ها را واریز کرده و سپس fStables دریافت می‌کنند که می‌توانند برای معاملات اهرمی یا سایر استراتژی‌های DeFi استفاده کنند. نرخ بهره برای Flux بسته به شرایط بازار متفاوت است.

  پل توکن Ondo

  پل توکن Ondo اطمینان می‌دهد که همه توکن‌های مختلف در Ondo Finance به‌راحتی می‌توانند به مقصد موردنظر خود برسند. این پل چند زنجیره‌ای به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های خود را در امنیت کامل، بین صرافی‌ها و بلاک چین‌ها منتقل کنند.

  مبدل توکن Ondo

  مبدل توکن Ondo به کاربران این امکان را می‌دهد که روش‌های مختلفی را برای دریافت پولی که از توکن‌های با بازده Ondo Finance به دست می‌آورند، انتخاب کنند. این سرویس به کاربران اجازه می‌دهد تا USDC را برای دریافت USDY واریز کنند. با افزایش بازده، توکن‌های USDY بیشتری به کیف پول آن‌ها اضافه می‌شود. همچنین می‌توانند از مبدل توکن برای دریافت توکن‌هایی استفاده کنند که با کسب سود، ارزش بازخرید آن‌ها افزایش می‌یابد.

  کاربردهای ارز دیجیتال اوندو

  توکن ONDO کاربردهای مختلفی در اکوسیستم اوندو فایننس دارد، از جمله:

  • شرکت در سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO): دارندگان توکن ONDO می‌توانند در رای‌گیری‌های مربوط به مسیر آینده، توسعه و تخصیص منابع پروتکل مشارکت کنند. این رای‌گیری‌ها شامل تصمیم‌گیری در مورد اجرای ویژگی‌های جدید، مشارکت‌ها و مدیریت صندوق پول می‌شود.
  • ارائه پیشنهادات: دارندگان ONDO می‌توانند پیشنهاداتی برای DAO ارائه و به آن‌ها رای دهند. به‌این‌ترتیب آینده پروژه اوندو فایننس را شکل داده و به صورت فعال در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند.
  • تخفیف کارمزد: با وجود توکن ONDO، کارمزد کمتری برای استفاده از خدمات یا پروتکل‌های Ondo پرداخت می‌شود.
  • دسترسی زودهنگام: دارندگان این توکن به محصولات یا ویژگی‌های جدید قبل از اینکه به طور عمومی در دسترس قرار گیرند، دسترسی زودهنگامی دارند.
  • جوایز استیکینگ: با استیک کردن توکن‌های خود برای مدت معین می‌توان توکن‌های ONDO اضافی کسب کرد.

  توکنومیک ارز دیجیتال ONDO

  Ondo Finance مجموعه‌ای متنوع از توکن‌ها را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد، اما توکن اصلی آن یعنی ONDO به طور عمده برای رأی دادن در سازمان خودمختار غیرمتمرکز Ondo DAO استفاده می‌شود. مجموعاً ۱۰ میلیارد توکن ONDO وجود دارد که به‌تدریج در طول سال ۲۰۲۴ آزاد خواهند شد.

  توکنومیک ارز ONDO

  برخلاف بسیاری از توکن‌های دیگر، ONDO برنامه توزیع سختی ندارد. در عوض، شبکه ONDO قصد دارد به سازمان خودمختار غیرمتمرکز Ondo DAO اجازه دهد در مورد طرح‌های توزیع مختلف رأی داده و بتواند برنامه‌های توزیع را در طول زمان تغییر دهد. ۱۶ درصد از کل توکن‌ها به سرمایه‌گذاران اختصاص یافته است، درحالی‌که توزیع مابقی به پیشنهادات بعدی سازمان خودمختار غیرمتمرکز Ondo DAO واگذار خواهد شد.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ارز اوندو فایننس

  بسیاری از کیف پول‌های معروف و معتبر از رمزارز ONDO پشتیبانی می‌کنند. از همین رو گزینه‌های زیادی برای انتخاب پیش روی شماست؛ اما برخی از محبوب‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری: این کیف پول‌ها امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال هستند. آن‌ها کاملاً آفلاین بوده و به اینترنت دسترسی ندارند. همین ویژگی آنها را در برابر هک بسیار مقاوم می‌کند. Ledger Nano S و Trezor Model T از جمله معروف‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند.
  • کیف پول‌های نرم‌افزاری: به‌کارگیری این نوع کیف پول‌ها بسیار آسان‌تر از کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند، اما به‌اندازه آن‌ها امن نیستند. کیف پول‌های نرم‌افزاری را می‌توان روی رایانه یا تلفن هوشمند نصب کرد و برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال گوناگون استفاده کرد. برخی از محبوب‌ترین کیف پول‌های نرم‌افزاری عبارت‌اند از Exodus و متامسک.
  • صرافی‌ها: صرافی‌های ارز دیجیتال مکانی برای خرید، فروش و ترید ارزهای دیجیتال هستند. برخی از صرافی‌ها مثل بیت پین خدمات کیف پول را ارائه می‌دهند که امکان ذخیره آسان ارزهای دیجیتال خود را فراهم می‌کنند. این یک گزینه مناسب برای معامله‌گران روزانه است؛ چرا که به سرعت می‌توانند عملیات خرید یا فروش را بدون فوت وقت انجام دهند.

  بهترین صرافی برای خرید ONDO

  ارز دیجیتال ONDO در صرافی‌های متعددی لیست شده است و از صرافی‌های زیادی می‌توان اقدام به خرید این توکن کرد؛ اما همیشه توصیه می‌کنیم که از صرافی‌های معتبر و شناخته‌شده اقدام به خریداری کنید.

  در حال حاضر، ارز دیجیتال اوندو فایننس در صرافی‌های خارجی معتبری مثل بایننس، کوکوین و هوبی فهرست شده است. در میان صرافی‌های ایرانی نیز می‌توانید از صرافی بیت پین برای خرید و بررسی قیمت ONDO استفاده کنید. صرافی بیت پین جزو اولین صرافی‌هایی است که این ارز دیجیتال را لیست کرده و امنیت قابل‌قبولی را هنگام نگهداری  و خرید ارز ONDO به ارمغان می‌آورد.

  آینده ارز اوندو چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  Ondo Finance با تمرکز بر محصولات در سطح نهادی و همکاری‌های صنعتی، نقش مهمی در شکل‌دهی آینده دنیای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) دارد. با افزایش محبوبیت توکن کردن دارایی‌های سنتی، پلتفرم‌هایی مانند Ondo برای پل زدن بین دنیای مالی قدیم و جدید و ارائه فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری و کسب ثروت برای همه، بسیار مهم خواهند بود.

  این مرور کلی، نگاهی اجمالی به دنیای Ondo Finance ارائه می‌دهد. با این حال، مسیر دیفای دائماً در حال تحول است و Ondo در خط مقدم این جنبش دگرگون‌کننده قرار دارد. با بلوغ یافتن صنعت و سازگاری مقررات، رویکرد نوآورانه Ondo پتانسیل باز کردن عرصه‌ای جدید از شمول و دسترسی مالی را دارد.

  گفتار پایانی

  ارز اوندو با تمرکز بر محصولات و خدمات مالی در سطح سازمانی، محصولاتی مانند OUSG را معرفی کرد که یک نسخه نمادین از ETF iShares Short Treasury Bond BlackRock است.

  درحالی‌که Ondo Finance در را به روی سرمایه‌گذاری در دارایی‌های سنتی در یک محیط دیفای باز می‌کند، این پلتفرم همچنان با چالش‌های متعددی روبرو است که شامل مسائل پیچیده نظارتی، دسترسی محدود سرمایه‌گذار به دارایی‌های OUSG و OMMF و نیاز به آموزش کاربران در مورد استفاده از محصول و خطرات مرتبط با دارایی‌ها در Ondo Finance است؛ بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری در توکن‌ها و محصولات ارائه شده توسط Ondo Finance، درک ریسک‌ها و مزایای آن بسیار مهم است.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر