ارز دیجیتال MDT؛ حامی منافع کاربران در فرایند تبادل داده

تاریخ انتشار: 16 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  11 دقیقه
ارز mdt چیست؟

ضرب‌المثلی قدیمی ادعا می‌کند که «دانش نشانه قدرت است»؛ این ضرب‌المثل در قدیم شاید چندان ملموس نبود، اما در دنیای مدرن اینترنت، درست‌‌تر از همیشه است. اینترنت اکنون میزبان میلیاردها نفر از سراسر جهان است و هر بار که وب‌سایتی را بارگذاری می‌کنند، «لایکی» روی پست یا ویدئویی می‌گذارند، حساب کاربری جدیدی ایجاد می‌کنند و تقریباً هر کاری که انجام می‌دهند، حاکی از تولید داده توسط آن‌هاست. معمولاً این داده‌ها نیز توسط شرکت‌های گوناگون بدون اجازه کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوعی است که ارز MDT (ارز بومی Measurable Data Token) سعی در حل آن دارد. MDT در بیت‌پین لیست شده و شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال MDT اقدام کنید.

به عبارت دیگر، ارز دیجیتال MDT اطمینان حاصل می‌کند که شرکت‌ها در صورت تمایل به کسب داده‌های کاربران، باید به آن‌ها غرامت بپردازد؛ اما چگونه؟ بیایید بیشتر با این ارز دیجیتال جالب آشنا شویم و ببینیم که در واقع پروژه Measurable Data Token و ارز MDT چیست؟

پروژه Measurable Data Token چیست؟

دوران تجارت داده‌ها بدون رضایت کاربر به سر رسیده است. اکوسیستم جدید، غیرمتمرکز و بی‌طرف مژربل دیتا توکن برای این حل این مشکل پا به میدان گذاشته است.

Measurable Data Token پلتفرم و صرافی تبادل داده غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین اتریوم با قراردادهای هوشمند است که نحوه خریدوفروش داده‌های کاربران را در بستر اینترنت بهینه می‌کند.

هدف این پروژه و ارز دیجیتال MDT ایجاد رابطه‌ای عادلانه میان ارائه‌دهندگان داده، خریداران داده و کاربران است. برخلاف گذشته که هنگام تبادل داده فقط خریداران داده سود می‌کردند، حالا هر سه طرف (به‌خصوص کاربران) از این کار سود می‌کنند.

در واقع، MDT بازاری شفاف و کارآمد برای خریداران و ارائه‌دهندگان داده فراهم می‌کند و در صورتی که کاربر یا ارائه‌دهنده با اجازه خود داده‌هایش را در اختیار خریداران قرار دهد، پاداش می‌گیرد. این پاداش در قالب ارز بومی یعنی $MDT به کاربران تعلق می‌گیرد. از طرفی، خریداران داده در ازای دریافت اطلاعات باید ارز $MDT را پرداخت کنند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  ارز دیجیتال ام دی تی چگونه کار می‌کند؟

  Measurable Data Token پروژه‌ای است که به کاربران برای ارائه داده‌ها به شرکت‌های خواهان آن، پاداش می‌دهد. این داده‌ها کاملاً با در نظر گرفتن حریم خصوصی کاربران منتشر شده و هیچ جزئیاتی از زندگی شخصی و خصوصی آن‌ها در آن‌ها وجود ندارد؛ برای مثال، شرکت‌ها ممکن است آمار افرادی که از یک کشور خاص به محصول ویژه‌ای علاقه دارند، در اختیار داشته باشند، اما نام، آدرس و مشخصات خصوصی آن‌ها را نمی‌توانند دریافت کنند.

  ارز دیجیتال MDT از قراردادهای هوشمند در اتریوم استفاده می‌کند تا افرادی را که می‌خواهند داده‌های خود را به طور ناشناس بفروشند، به خریداران متصل کند. قراردادهای هوشمند قطعاتی از کدهایی هستند که روی اتریوم به صورت خودکار اجرا می‌شوند. اساساً، یک قرارداد هوشمند برای محافظت از هر دو طرف یک تراکنش بلاک چین با اجرای خودکار خود در زمانی که برخی از پارامترهای قبلاً توافق شده برآورده می‌شوند، طراحی شده است. پارامترها نیز در قرارداد هوشمند کدگذاری می‌شوند.

  ارز دیجیتال MDT چگونه کار می‌کند؟

  بیایید برای درک بهتر با یک مثل رویم. فرض کنید شخصی به اسم سارا می‌خواهد ۲ سیب از پویا با پرداخت ۱۰ اتر (ETH) بخرد. ممکن است پویا ۲ سیب را برای سارا ارسال کند، اما ۱۰ اتر را دریافت نکند. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توان قرارداد هوشمندی ایجاد کرد. هر زمان که پویا ۲ سیب خود و سارا ۱۰ اتریومش را در قرارداد هوشمند وارد کردند، فرایند به طور خودکار اجرا می‌شود و مالکیت هر دو دارایی را به شخص مقابل تغییر می‌دهد. به‌این‌ترتیب همه افراد درگیر در معامله به خوبی محافظت می‌شوند.

  برای انجام یک تراکنش، ارائه‌دهنده داده، قرارداد هوشمندی برای فروش برخی از داده‌ها در ازای دریافت X توکن ایجاد می‌کند. سپس خریدار داده می‌تواند توکن‌های X را به قرارداد هوشمند ارسال کند تا پیش‌نمایش داده‌ها را دریافت کند. قرارداد هوشمند دارای پارامتر زمانی است و خریدار باید قبل از انقضای زمان تصمیم بگیرد که آیا داده‌ها را می‌خرد یا خیر. قرارداد هوشمند در صورتی اجرا می‌شود که خریدار با خرید داده‌ها موافقت کند. با انجام تراکنش، بخشی از هزینه به عنوان پاداش برای کاربر ارسال می‌شود و مابقی به ارائه‌دهنده داده می‌رسد.

  این پروژه تعدادی ابزار را برای جمع‌آوری داده‌ها، پردازش آن‌ها و پاداش‌دهی به کاربران، توسعه داده است. در عین حال، منبع اطلاعاتی مطمئن و قابل‌اعتمادی را به شرکت‌ها ارائه می‌کند که بر برنامه‌های تجاری، استراتژی‌های بازاریابی آن‌ها و موارد مشابه تأثیرگذار است. در حقیقت، زمین بازی را برای همه یکسان می‌کند.

  بنیان‌گذاران و تاریخچه ارز MDT

  ارز MDT توسط کارآفرینی به نام هیدرم هوانگ (Heatherm Huang) در سنگاپور تأسیس شد. قبل از تأسیس این ارز دیجیتال، هیدرم هوانگ، چندین شرکت فناوری را با درجات مختلف موفقیت تأسیس کرده بود. او با شروع برنامه پیام‌رسانی TalkBox که در سال ۲۰۱۱ تأسیس کرد، MailTime را نیز راه‌اندازی کرد؛ ارائه‌دهنده خدمات ایمیلی که پیام‌های ایمیل را به سادگی به پیام‌های متنی تبدیل می‌کند.

  هوانگ متوجه شد که MailTime هر روز تعداد زیادی از داده‌های مصرف‌کننده را پردازش می‌کند. به خصوص زمانی که اکثر کاربران MailTime هنگام انجام تراکنش‌های آنلاین، رسیدهای ایمیل دریافت می‌کردند. این رسیدها را می‌توان برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد رفتار خریداران اینترنتی مختلف تجزیه و تحلیل کرد. هوانگ به این نتیجه رسید که کاربران از این فرایند سودی به دست نمی‌آورند و همین موضوع منجر به راه‌اندازی ارز دیجیتال MDT شد.

  ارز mdt در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد تا نحوه خرید و فروش داده‌ها را تغییر دهد. همچنین به کاربران این امکان را فراهم سازد تا در مورد نحوه استفاده از داده‌هایشان نظر دهند. Measurable Data Token با چندین شرکت فناوری دیگر از طریق ابتکاراتی مانند برنامه RewardMe خود شریک شده است تا مزایای ویژه‌ای را برای کاربران خود به ارمغان بیاورد.

  در سال ۲۰۲۲، ارز دیجیتال mdt توسط Chain، ارائه‌دهنده خدمات زیرساخت بلاک چینی، خریداری شد. پس از خرید، هیدرم هوانگ به عنوان مدیر محصول به Chain پیوست.

  کاربرد ارز دیجیتال MDT چیست؟

  در بالا راجع به ارز دیجیتال مژربل دیتا توکن صحبت کرده و هدف از ایجاد آن را بیان کردیم. تا حدودی به کاربردهایش نیز اشاره کردیم، اما بیایید کاربردهای MDT را به صورت لیست شده در این بخش ارائه دهیم:

  • خریداران داده، ارز ام دی تی را برای دسترسی ناشناس به مجموعه‌ای از داده‌های کاربران می‌پردازند.
  • کاربران، ارائه‌دهندگان داده و کارگزاران داده، درصدی از ارزهای MDT پرداخت شده توسط خریداران داده را به عنوان پاداش کسب می‌کنند.
  • کاربران ارز دیجیتال MDT را در برنامه منبع داده به اشتراک می‌گذارند تا درصد بازگشت نقدی بیشتری در توکن‌های ME کسب کنند.
  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   ارز دیجیتال Measurable Data چه ویژگی‌هایی دارد؟

   MDT پروژه‌ای با هدف  توانمندسازی کاربران و اصلاح روش‌های جمع‌آوری اطلاعات فعلی است که در آن داده‌های موجود به سادگی برداشت و استفاده می‌شود. ارز MDT این اصلاح را با ایجاد سیستمی قابل‌اعتماد انجام می‌دهد که در آن فروشندگان و خریداران داده می‌توانند اطلاعات را به روشی امن مبادله کنند. بیایید عمیق‌تر به ویژگی‌های ارز دیجیتال Measurable Data نگاه کنیم:

   ایجاد اقتصاد داده جدید

   در اینترنت مدرن، کم‌تر جایی در ازای ارائه داده به کاربران پاداش می‌دهد. در طول سال‌ها وب‌سایت‌هایی وجود داشته‌اند که به کاربران برای تکمیل نظرسنجی‌ها، کمک به شرکت‌ها در انتخاب محصولات و طرح‌ها، پاداش می‌دادند، اما این موارد نادر بودند و واقعاً هیچ تغییری ایجاد نکردند.

   وضعیت این مورد در فناوری بلاک چین متفاوت است؛ چرا که ماهیت آن بر اساس امنیت و حفظ حریم خصوصی تعریف شده است. به‌این‌ترتیب، اقتصاد جدیدی به وجود آمده و به کاربران این امکان را می‌دهد که داده‌ها را در زمان دلخواه و با شرکتی دلخواه به اشتراک گذارند. سپس در ازای آن غرامت دریافت کنند. علاوه‌براین، ارز MDT به آن‌ها کمک می‌کند کاملاً ناشناس بمانند؛ زیرا مستقیماً داده‌ها را ارائه نمی‌کنند، بلکه می‌توانند آن‌ها را در مخزن داده بزرگی که بعداً در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد، وارد کنند.

   اوراکل دادههای مالی

   ارز ام دی تی همچنین دارای ویژگی به نام MeFi (مخفف Measurable Finance) است که اوراکل بلاک چینی برای داده‌های مالی است. این ویژگی به طور خاص برای صنعت مالی غیرمتمرکز ساخته شده است و داده‌های مالی خارجی آف چین (Off-Chain) را به زنجیره‌های عمومی ارائه می‌دهد. MDT با این ویژگی می‌تواند اکوسیستم دیفای (DeFi) را با داده‌های قابل‌اعتمادی که به زنجیره آورده می‌شود، تقویت کند.

   رویکردی جدید در ایمیل

   محصول دیگری که می‌تواند به اکوسیستم MDT کمک کرده و در راستای حفظ امنیت داده‌ها مبارزه کند، MailTime نام دارد.  MailTime برنامه‌ای است که فرایند ارسال ایمیل را ساده‌تر می‌کند. ممکن است با خود فکر کنید در حال حاضر ایمیل‌ها برای استفاده عموم به اندازه کافی ساده هستند، پس MailTime چه ارزش‌افزوده‌ای ارائه می‌دهد؟

   خب، این پروژه بر این باور است که «ایمیل» می‌تواند به پیام‌رسانی تبدیل شود و اساساً صندوق ورودی ایمیل رسمی شما را به محلی برای چت تبدیل کند. علاوه‌براین، MailTime با بزرگ‌ترین سرویس‌های ایمیل سازگار است؛ بنابراین می‌توانید از آن برای دسترسی به حساب‌های ایمیل مانند Gmail، Yahoo، iCloud، Outlook یا حتی ایمیل‌های شرکتی استفاده کنید.

   هوش مصنوعی Measurable.ai

   در نهایت، این پروژه هوش مصنوعی به نام Measurable-ai را ارائه می‌دهد که به کمک آن می‌توان به داده‌های تراکنش دسترسی داشت؛ داده‌هایی با کیفیت بالا که شامل مجموعه داده‌های ناشناس و انباشته‌شده است که به‌صورت هفتگی به‌روزرسانی می‌شوند.

   هوش مصنوعی Measurable حجم عظیمی از داده‌های خام و ناشناس را جمع‌آوری و آن‌ها را به داده‌هایی بینشی برای مصرف‌کننده و صنعت تبدیل می‌کند. این پروژه تضمین می‌کند که داده‌های ارائه شده توسط هوش مصنوعی، 100٪ با واقعیت مطابقت دارند و تخمین زده می‌شود که این سرویس برای بازارهای نوظهور مانند جنوب شرق آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و موارد مشابه بسیار مفید باشد.

   مزایا و معایب ارز MDT چیست؟

   چه کاربر اینترنتی باشید که به دنبال به‌اشتراک‌گذاری داده‌های خود برای کسب سود هستید و چه مصرف‌کننده‌ای که برای اداره کسب‌وکار خود به این داده‌ها نیاز دارید، ارز دیجیتال MDT مزایا و معایبی را برای شما به همراه دارد. در زیر این مزایا و معایب را مطرح می‌کنیم:

   مزایا معایب
   خرید و فروش داده عدم پذیرش آسان MDT از سمت مردم
   دریافت پاداش
   جوایز بازی عدم دسترسی در برخی کشورها
   امنیت، قابلیت ردیابی، و بینش قابل اجرا

   در جدول بالا به طور کامل مزایا و معایب ارز دیجیتال Measurable Data Token عنوان کردیم، اما بهتر است توضیحاتی راجع به آن‌ها ارائه دهیم.

   خرید و فروش داده

   Measurable Data Token فروش یا خرید داده را بسیار ساده می‌کند. کاربرانی که مایل به فروش داده‌های خود هستند، می‌توانند به سادگی آن‌ها را به اشتراک گذاشته و در ازای آن پاداش دریافت کنند. در مقابل، شرکت‌هایی که مایل به خرید آن هستند، می‌توانند به این اطلاعات قابل اعتماد و بررسی شده دسترسی پیدا کنند. در واقع، همه در این فرایند سودی می‌برند، اما حقیقت این است که این معامله برای کسانی که داده‌های خود را می‌فروشند، جذاب‌تر است.

   دریافت پاداش

   MDT اپلیکیشنی به نام RewardMe توسعه داده که برنامه پاداش کاملاً جدیدی است. این برنامه جهت نفع کاربران حرکت می‌کند؛ به این صورت که هر خریدی که انجام می‌شود، این برنامه به صورت خودکار پاداش کاربران را اعطا می‌کند. تنها کاری که برای استفاده از این برنامه لازم است انجام شود، راه‌اندازی و شرکت در آن است. با مشارکت در برنامه و ارائه داده‌های خود به منبع داده بزرگ، پاداش دریافت خواهید کرد.

   جوایز بازی

   ارز دیجیتال MDT با پلتفرم بازی Steam همکاری کرده است تا به کاربرانی که بازی‌ها را خریداری می‌کنند، پاداش‌های بازگشت نقدی ارائه دهد. جوایز بازگشت نقدی برای هر نوع خریدی در Steam، از بازی‌ها گرفته تا پوسته‌های شخصیت‌های بازی، اعمال می‌شود. با این حال، جوایز فقط برای خریدهای انجام شده از طریق برنامه RewardMe در دسترس هستند؛ بنابراین گیمرها باید در برنامه RewardMe ثبت‌نام و از آن برای خرید استفاده کنند تا واجد شرایط دریافت پاداش نقدی باشند.

   امنیت، قابلیت ردیابی، و بینش قابل اجرا

   از سوی دیگر، اگر شما صاحب کسب‌وکاری هستید، ارز ام دی تی داده‌های لحظه‌ای را به روشی ایمن، ذخیره‌شده به صورت ناشناس و قابل‌ردیابی به شما ارائه می‌دهد. کسب‌وکارها حتی می‌توانند پنل داده خود را راه‌اندازی کنند تا به سؤالات خاص خود در سطح SKU پاسخ دهند.

   عدم پذیرش آسان MDT از سمت مردم

   اگرچه ایده MDT بسیار کاربردی و مفید به نظر می‌رسد، اما پذیرش گسترده آن توسط مردم آسان نیست. مشکل اصلی این است که مردم عادت دارند داده‌های خود را ناآگاهانه به اشتراک بگذارند و توجه زیادی به این فرایند نمی‌کنند.

   عدم دسترسی در برخی کشورها

   ممکن است در برخی کشورها به دلیل خط‌مشی داده محلی موجود در دسترس نباشد. بنابراین قبل از استفاده از آن مطمئن شوید که این پروژه در محل سکونت شما در دسترس است.

   توکنومیکس ارز دیجیتال Measurable Data

   MDT ارز بومی پلتفرم Measurable Data Token است. این ارز کاربردهای مختلفی دارد که اصلی‌ترین آن پاداش‌دادن به کاربرانی است که داده‌های خود را می‌فروشند. MDT بر اساس استاندارد توکن اتریوم ERC-20 بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. طبق CoinMarketCap ،MDT دارای 676,157,013 ارز MDT در گردش است. همچنین دارای حداکثر عرضه ۱ میلیارد توکن MDT است. بنابراین، زمانی که تعداد ارزهای MDT در گردش به یک میلیارد برسد، هیچ توکن MDT جدیدی ایجاد نخواهد شد.

   توکنومیکس MDT

   از آنجایی که برخی از ارزهای MDT توسط تیم رهبری و برخی توسط خود صرافی برای توسعه آینده آن نگهداری می‌شوند، تخصیص ارز MDT به صورت زیر است:

   • فروش ارز – 50٪
   • سرمایه‌گذاران سهام – 10٪
   • توکن‌های تیم – 10٪
   • ارزهای مشاوران پروژه – 15٪
   • استخر رشد کاربر – 15٪

   نقشه راه ارز ام دی تی

   MDT در سال ۲۰۱۷ توسط هیدرم هوانگ تأسیس و در سال ۲۰۲۲ توسط Chain خریداری شد. تا پایان سال ۲۰۱۹، Measurable AI و MDT Wallet روی این پلتفرم راه‌اندازی شدند. از سال ۲۰۲۰ نیز بیش از ۵٫۴ میلیون کاربر انتخاب شده از طریق اکوسیستم MDT، داده‌های ناشناس خود را از طریق رسیدهای ایمیل و تراکنش‌های کارت اعتباری به اشتراک می‌گذارند.

   بنیاد MDT مسئولیت مدیریت و اجرای این پلتفرم را بر عهده داشته است، اما طبق برنامه‌ریزی‌ها، به واحد مستقل و غیرمتمرکزی تبدیل خواهد شد که بر توسعه اکوسیستم MDT نظارت خواهد کرد. این امر تحقیقات و همچنین استقرار بودجه را پوشش خواهد داد.

   گفتار پایانی

   پروژه Measurable Data Token یا به‌اختصار MDT تحولی در حوزه دیفای به وجود آورده و رویکرد جدیدی را در راستای منافع کاربران در پیش گرفته است. با وجود ارز MDT دیگر خبری از تجارت داده بدون کسب سود توسط کاربر نیست. در پلتفرم MDT عدالت برقرار شده و هر طرف معامله سود دریافت می‌کند. این موضوع می‌تواند فرصت کسب درآمد خوبی برای کاربران به همراه داشته باشد.

   با توجه به نیت خوب این پروژه، انتظار می‌رود که در آینده بتواند جایگاه مناسبی را در وب ۳ از آن خوب کند. نظر شما چیست؟ آیا Measurable Data Token می‌تواند همچنان با برقراری عدالت در مرکز توجه سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال باشد؟

   سؤالات متداول

   • ارز MDT چیست؟

   MDT ارز بومی صرافی غیرمتمرکز Measurable Data Token بوده و برای تسهیل تراکنش‌های خرید و فروش داده بین کاربران، ارائه دهندگان داده و خریداران داده در صرافی استفاده می‌شود.

   • چرا ارز دیجیتال MDT منحصربه‌فرد است؟

   ارزهای دیجیتال mdt پروژه منحصربه‌فردی است؛ زیرا تلاش می‌کند به کاربران برای فروش داده‌های خود به خریداران داده پاداش دهد.

   • آیا ارز ام دی تی قابل‌استخراج است؟

   خیر، نمی‌توان ارز mdt را استخراج کرد. تمام ارزهای دیجیتال MDT توسط صرافی مژربل دیتا توکن و تیم توسعه‌دهنده آن ایجاد و توزیع می‌شوند.

   • از کجا می‌توان به خرید ارز MDT پرداخت؟

   کلیه صرافی‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، امکان خرید آن را فراهم کرده‌اند، اما بهتر است همیشه از معتبرترین صرافی‌ها خریداری کنید تا امنیت ارزهای دیجیتال شما حفظ شود. صرافی بیت پین یکی از بهترین و معتبرترین صرافی‌های ایرانی برای خرید ارز MDT است.

   • آیا می‌توان MDT را با ارز محلی خرید؟

   بله، این کار امکان‌پذیر است. می‌توانید ارزهای MDT را مستقیماً با یک کارت اعتباری یا نقدی به ارز محلی خود در صرافی‌های متمرکزی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، مانند بیت پین خریداری کنید.

   عارفه رهبری

   عارفه رهبری

   تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

   امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

   آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

   حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

   دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
   در پاسخ به دیدگاه کاربر
   1. عباس زارع
    عباس زارع | 17 دی 1402

    سلام کی برمیگرده ۶۰ درصد تو ضررم

   2. Ailahasanzadeh@gmail.com
    Ailahasanzadeh@gmail.com | 16 آذر 1402

    ارز mdt کی بر می گرده زیاد اومده پایین ؟؟

   3. M
    M | 11 آذر 1402

    Mdt احتمالا امشب به بالا صعود میکنه تا مقداری ضررها را جبران کنه

   4. M
    M | 11 آذر 1402

    Mdt پس از سه روز امشب حرکتی عظیم را به بالا دارد