جفت ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با استراتژی معاملاتی در ترید جفت ارزها

0 1,605

معامله‌گران حرفه‌ای همواره می‌توانند در بازارهای مالی گوناگون، بیشترین سود ممکن را کسب کنند. آشنایی با استراتژی‌های معاملاتی سبب می‌شود معامله‌گران بتوانند در مقایسه با سایر افراد سود بیشتری را به دست آورند و در رقابتی که وجود دارد همیشه پیروز باشند. درباره ارزهای دیجیتال هم دقیقاً به همین صورت است؛ یعنی همیشه افرادی برنده بازی خواهند بود که از دانش بیشتری برای معامله رمز ارزها برخوردار باشند؛ به‌طوری‌که بتوانند با کمترین ریسک ممکن به خرید و فروش دارایی‌های موردنظر خود بپردازند.

برای معامله رمز ارزها استراتژی‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد، اما تنها افرادی می‌توانند بیشترین استفاده را از آن کنند که دانش خود را افزایش دهند. این موضوع سبب شده است تا در این مطلب به مفهوم جفت ارز دیجیتال و استراتژی‌هایی که برای معامله آن‌ها وجود دارد بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاع پیدا کنید که جفت ارز دیجیتال چیست. البته بهتر است بدانید بازار ارزهای دیجیتال در بسیاری از موارد رفتار مشابه با سایر بازارهای سنتی دارد؛ به همین دلیل افرادی که قصد دارند به بررسی این بازار بپردازند، بهتر است قبل از هر چیز با اصطلاحات و تکنیک‌های مختلفی که در تمامی بازارهای مالی مشترک است، آشنا شوند تا بتوانند با استفاده از آن‌ها به بهترین شکل ممکن بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنند.

بازار حرفه‌ای خرید و فروش ارز دیجیتال

جفت ارز دیجیتال چیست؟

جفت ارز درواقع یکی از مفاهیم اصلی در بسیاری از بازارهای مالی است که به‌شدت استفاده می‌شود. به‌طورکلی در بازارهای مالی به ارزهایی که به‌صورت متداول در برابر هم خرید و فروش می‌شوند، جفت ارز گفته می‌شود. در هرکدام از بازارها، برخی ارزها بیشتر با یکدیگر تبادل می‌شوند؛ مثلاً در ایران دلار و ریال یکی از متداول‌ترین جفت ارزهایی هستند که معامله می‌شوند.

در بازار ارزهای دیجیتال هم دقیقاً به همین صورت است؛ یعنی ارزهایی وجود دارند که معامله‌گران آن‌ها را در مقابل یکدیگر معامله می‌کنند. برخی جفت ارزها، از محبوبت بیشتری برخوردارند و بیشتر معامله می‌شوند؛ مانند بیت‌کوین و اتر. نکته‌ای که در این باره باید بدانید این است که جفت ارزها ساختار مشخصی دارند؛ به این صورت که همیشه یکی از ارزها به‌عنوان ارز اصلی و مبنا شناخته می‌شود و ارز دیگر هم به‌عنوان ارز دوم یا ارز کیوت. ارز اصلی باید حتماً در قسمت اول نوشته شود و ارز کیوت هم در قسمت دوم.

برای ثبت سفارش خرید جفت ارز در پلتفرم‌های مختلف باید به این موضوع توجه داشته باشید در زمان ثبت سفارش خرید جفت ارز در پلتفرم‌های مختلف، به این نکته هم توجه کنید که همیشه ارز اصلی، ارزی است که قصد خریدش را داریم و ارز ثانویه برای پرداخت هزینه‌ی خرید استفاده می‌شود.؛ برای مثال سفارش BTC/ETH برای خرید بیت‌کوین انجام می‌شود که هزینه آن با اتر پرداخت خواهد شد. ETH/BTC هم سفارش خرید اتر است که هزینه آن را باید با بیت‌کوین پرداخت کرد.

جفت ارز دیجیتال تنها به مواردی گفته می‌شود که هم ارز اصلی و هم ارز کیوت جزء ارزهای دیجیتال باشند. در مواردی که یکی از ارزها ارز فیات مانند دلار، یورو و… باشد، نمی‌توان به آن جفت ارز دیجیتال گفت. درواقع جفت ارز دیجیتال برای تبادل دو ارز دیجیتال در برابر یکدیگر اطلاق می‌شوند که باید به آن توجه داشته باشید.

بهترین جفت ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

جفت ارز دیجیتالدر پاسخ به این پرسش که برای سرمایه‌گذاری بهترین جفت ارز دیجیتال چیست، باید گفت این موضوع به اهداف سرمایه‌گذاران بستگی دارد و نمی‌توان به‌راحتی آن را مشخص کرد، اما به‌طورکلی جفت ارزهایی که بیشتر در بازار معامله می‌شوند، همواره مورد توصیه سرمایه‌گذاران هستند. در حال حاضر جفت ارزهای بیت‌کوین/ تتر، اتر/ تتر، لایت‌کوین/ تتر، ترون/ اتر، دش/ اتر، بیت‌کوین، بیت‌کوین کش/ تتر جزء جفت ارزهایی هستند که از حجم مبادلات بالایی برخوردارند و محبوبیت بیشتری دارند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره بهترین جفت ارز دیجیتال باید به آن توجه داشته باشید، این است که از خرید جفت ارزهای ناآشنا که به‌تازگی به بازار ارائه شده‌اند و اطلاعات کمی از آن‌ها وجود دارد، به‌شدت خودداری کنید؛ زیرا امکان مواجه‌شدن با خسارت‌های سنگین در این موارد زیاد خواهد بود. درباره خرید جفت ارزها باید این موضوع را هم بدانید که درواقع خرید ارز اصلی مهم‌ترین هدفی است که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه داشته باشند؛ زیرا درنهایت قیمت ارز کیوت به ارزش روز محاسبه خواهد شد و از این نظر تفاوتی نخواهد داشت که کدام جفت ارز برای خرید استفاده می‌شود.

کاربرد جفت ارز دیجیتال

این بخش به بررسی این موضوع پرداختیم که جفت ارز دیجیتال چیست، اما شاید این سؤال برای شما هم پیش‌آمده باشد که جفت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارند و در چه مواقعی باید از آن‌ها استفاده ‌شود. به‌طورکلی یکی از مهم‌ترین کاربردهای جفت ارزهای دیجیتال این است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به بررسی ارزش یک رمزارز در مقایسه با سایر رمز ارزها پرداخت. این موضوع سبب می‌شود معامله‌گران بتوانند همواره به بررسی بهترین ارز دیجیتال برای خرید بپردازند. ارزهای دیجیتال تنها در مقایسه با یکدیگر خواهند بود که از ارزش واقعی خود برخوردار خواهند شد؛ بنابراین با استفاده از جفت ارز دیجیتال این امکان وجود دارد تا به بیان ارزش آن‌ها پرداخته شود.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای جفت ارزهای دیجیتال این است که تحلیل‌گران و معامله‌گران می‌توانند با استفاده از آن به بررسی دقیق‌تر بازار رمز ارزها بپردازند. بهتر است بدانید ارزش برخی جفت ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم با یکدیگر رابطه دارند و همین دلیل، اگر هرکدام از این ارزها دچار نوسان شوند، دیگری نیز بعد از مدتی کوتاه با تغییرات مشابهی مواجه خواهد شد.

جفت ارزهای دیجیتالی که بیشتر مورد تقاضا قرار دارند و از حجم معاملاتی بالایی برخوردارند، تقریباً در تمامی صرافی‌ها در تأمین نقدینگی کاربرد دارند؛ مثلاً بیت‌کوین به این دلیل که از تقاضای بسیار بالایی برخوردار است، در بیشتر صرافی‌ها جزء جفت ارزهای اصلی با بیشتر ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد.

استراتژی‌های معاملاتی در معاملات جفت ارزها

جفت ارز دیجیتال چیست

در معاملات جفت ارزها استراتژی‌های معاملاتی مختلفی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از آن‌ها به بهترین شکل ممکن به خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود بپردازند و بیشترین سود ممکن را به دست بیاورند. برای اینکه بدانید بهترین استراتژی جفت ارز دیجیتال چیست، باید قبل از هر چیز به نوع سرمایه‌گذاری خود توجه داشته باشید. سرمایه‌گذارانی که به‌صورت بلندمدت قصد دارند به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها بپردازند، بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند این است که در ابتدا به انتخاب رمزارز اصلی خود بپردازند. رمزارزی که انتخاب می‌کنند باید قابلیت سرمایه‌گذاری در بلندمدت را داشته باشد؛ به این صورت که فرد مطمئن باشد می‌تواند با استفاده از آن حداقل بعد از 1 تا 2 سال سود قابل‌توجهی به دست بیاورد.

بعد از انتخاب رمزارز اصلی باید جزء دوم از جفت ارز دیجیتال را پیدا کرد. جزء دوم از جفت ارز دیجیتال باید در مقایسه با ارز اصلی در کوتاه‌ مدت نوسانات بیشتری داشته باشد؛ به این صورت که بتوان با استفاده از آن در کوتاه‌ مدت به افزایش حجم ارز اصلی پرداخت؛ به‌عنوان مثال اگر سرمایه‌گذار، اتر را به‌عنوان رمزارز اصلی خریده باشد، تنها کاری که لازم است انجام دهد این است که به بررسی سایر ارزهای دیجیتال بپردازد و ارزهایی را انتخاب کند که در مقایسه با اتر کاهش قابل‌توجهی داشته باشند. به فرض اینکه ارز موردنظر BNB باشد، باید زمانی که BNB/ETH به بیشترین قیمت ممکن رسید، آن را خریداری کرد و زمانی که قیمت آن کاهش یافت، آن را فروخت تا بدین صورت سرمایه اصلی یعنی بیت کوین افزایش یابد.

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌توان برای ترید جفت ارز دیجیتال انجام داد، این است که باید شکاف‌های قیمتی در جفت ارزهای برخی توکن‌ها بررسی شود تا درصورت یافتن موقعیت مناسب به خرید آن پرداخت. در مواقعی برخی توکن‌ها در ازای جفت ارزهای خود قیمت پایین‌تری دارند که در این مواقع باید به‌سرعت به خرید آن‌ها پرداخت و در سایر جفت ارزها آن‌ها را فروخت؛ البته برای استفاده از این روش به تجربه و مهارت کافی نیاز خواهد بود. همچنین به این دلیل که سرعت در انجام این کار اهمیت زیادی دارد، ممکن است در بسیاری از مواقع تنها ربات‌های معاملاتی بتوانند آن را انجام دهند. از دیگر استراتژی‌های ترید جفت ارزها می‌توان به بررسی و مقایسه نوسانات یک ارز با جفت ارز آن اشاره کرد. در بسیاری از مواقع افزایش یا کاهش ارزش یک رمزارز روی ارزش جفت ارز آن تأثیر خواهد گذاشت که می‌توان برای تحلیل بازار از آن استفاده کرد.

پرسش‌های متداول

  1. جفت ارز دیجیتال چیست؟

جفت ارز دیجیتال ارزهایی هستند که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر معامله کرد.

  1. جفت ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

از جفت ارز دیجیتال برای بیان ارزش دارایی، تأمین نقدینگی معاملات، بررسی نوسانات رمزارزها و… استفاده می‌شود.

  1. بهترین جفت ارز دیجیتال چیست؟

بهترین جفت ارز دیجیتال از نظر حجم معامله، ETH/USDT است

4.5/5 - (8 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x