توکن نقدینگی چیست؟ آشنایی با کاربرد LP Token در حوزه DeFi

توسط آکادمی بیت‌پین
|
7 اسفند 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
توکن نقدینگی چیست

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز به‌سرعت در حال گسترش است؛ به‌طوری‌که هر روز خبرهای تازه‌ای از آن به گوش می‌رسد. پیشرفت‌های موجود در حوزه دیفای سبب شده است بسیاری از افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، آینده آن را بسیار روشن و درخشان بدانند. دنیای امور مالی غیرمتمرکز توسط یکی از به‌روزترین تکنولوژی‌های روز یعنی بلاک‌چین اجرا شده است؛ به همین دلیل رشدی که در این حوزه مشاهده می‌شود، توصیف‌شدنی نیست و چالش‌هایی که در زمینه آن وجود دارد، روز به روز در حال برطرف‌شدن است.

در مدت‌زمانی کوتاه که فناوری بلاک‌چین به رشد و بلوغ دست یافته است، کارشناسان این حوزه تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به حل چالش‌های بزرگی که بشر در زمینه خدمات مالی و بانکی با آن‌ها روبه‌رو است، بپردازند؛ به‌طوری‌که امید است در سال‌های آینده بتوان بخشی از خدمات بانکی را به حوزه خدمات مالی غیرمتمرکز منتقل کرد و شاهد تغییراتی عظیم در این زمینه بود. صرافی‌ها در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین بازیگران در حوزه دیفای هستند که سهم بزرگی از رشد امور مالی غیرمتمرکز دارند.

در ابتدا صرافی‌هایی که برای تبادل ارزهای دیجیتال استفاده می‌شدند، عمدتاً صرافی‌هایی بودند که برخلاف ماهیت بلاک‌چین، به ارائه خدمات خود به‌صورت متمرکز می‌پرداختند، اما در حال حاضر ماهیت فعالیت صرافی‌های رمزارزها در حال تغییر است و به‌مرور صرافی‌هایی در حال شکل‌گیری ‌هستند که به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند. توکن نقدینگی جزء توکن‌هایی هستند که در صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود و به‌تازگی مورد توجه بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌ است؛ به همین دلیل در ادامه به معرفی این توکن‌ها پرداخته‌ایم و شما را با کاربرد آن‌ها در حوزه دیفای آشنا کرده‌ایم؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بازارساز خودکار و توکن نقدینگی

توکن نقدینگی

قبل از اینکه با توکن نقدینگی یا LP Token آشنا شوید، بهتر است با بازارساز خودکار که به اختصار AMM نامیده می‌شود، آشنایی پیدا کنید. درواقع اولین بار پیدایش بازارسازهای خودکار بود که سبب به وجود آمدن توکن‌های نقدینگی در دنیای صرافی‌ها شد. بازارساز خودکار پروتکلی است که صرافی‌های غیرمتمرکز از آن استفاده می‌کنند تا بدین طریق بتوانند امکان معامله کاربران را به‌صورت غیر همتا به وجود آورند؛ درحالی‌که در صرافی‌های سنتی معامله کاربران به‌صورت همتا به همتا انجام می‌شود؛ به این صورت که هرکدام از کاربران برای خرید یا فروش دارایی خود باید با کاربری دیگر به‌صورت مستقیم وارد معامله شوند.

بازارسازهای خودکار این امکان را به وجود آورده‌اند تا کاربران بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن به معامله بپردازند. معاملاتی که با استفاده از بازارسازهای خودکار انجام می‌شود، به ارتباط مستقیم کاربران با یکدیگر نیاز نخواهد داشت، بلکه کاربران می‌توانند معاملات خود را با قراردادهای هوشمند انجام دهند که در اصل این معاملات با توکن نقدینگی صورت می‌گیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قیمت‌گذاری دارایی‌ها با استفاده از بازارساز خودکار توسط الگوریتم‌های خاصی انجام می‌شود که در پلتفرم صرافی‌های مختلف تا حدی تفاوت دارد. مزیت بازارسازهای خودکار این است که با استفاده از آن‌ها و توکن نقدینگی می‌توان با کمترین اختلاف قیمت خرید و فروش، به معامله رمزارزهای مختلف پرداخت و معاملات خود را با بهترین قیمت ممکن انجام داد. به‌طورکلی صرافی‌های سنتی با وجود اینکه با منابع عظیم و استراتژی‌های پیچیده مشغول به فعالیت هستند، اما دچار چالش‌های بزرگی شده‌اند که به‌راحتی نمی‌توان آن‌ها را پذیرفت؛ درحالی‌که صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از بازارساز خودکار و توکن نقدینگی مزایای بسیار زیادی را برای کاربران خود به وجود آورده‌اند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  توکن نقدینگی یا LP Token چیست؟

  برای اینکه بدانید LP Token چیست، باید با بازارسازهای خودکار که در بخش قبل به آن پرداختیم، آشنا شوید. همان‌طور که اشاره کردیم، بازارسازهای خودکار این امکان را به وجود می‌آورند تا کاربران بدون نیاز به معامله مستقیم با دیگر کاربران به معاملات خود بپردازند. فعالیت بازارسازهای خودکار به این صورت است که آن‌ها قبل از هر چیز به جذب نقدینگی می‌پردازند. به این صورت که در ازای ارائه برخی مزایا به کاربران و دریافت نقدینگی توکن‌هایی را ارائه می‌دهند که به توکن نقدینگی شناخته می‌شوند.

  توکن نقدینگی یا LP Token درواقع نوعی توکن ERC-20 است که توسط صرافی‌ها به کاربرانی ارائه می‌شود که به تأمین نقدینگی می‌پردازند. کاربران با استفاده از توکن‌هایی که دریافت می‌کنند، مالک بخشی از تمام سرمایه‌های جذب‌شده توسط صرافی‌ها خواهند بود و علاوه بر آن می‌توانند از برخی مزایا نیز استفاده کنند. نقدینگی کاربران که در ازای دریافت توکن نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه شده، در بخشی جمع‌آوری می‌شود که به آن استخرهای نقدینگی گفته می‌شود که می‌توان آن‌ها را با استفاده از پلتفرم‌های مختلف که بر بستر بلاک‌چین راه‌اندازی شده‌اند، توسعه داد، اما در حال حاضر بیشتر استخرهای نقدینگی روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی می‌شوند.

  درواقع استخر نقدینگی در بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند، از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کنند؛ به این صورت که نقدینگی‌ها به کیف ‌پول قرارداد هوشمند ارسال می‌شود و کاربرانی که در صرافی موردنظر خود به انجام معاملات می‌پردازند، با استفاده از همین نقدینگی دارایی‌های مختلف را خریداری می‌کنند. نکته‌ای که باید بدانید این است که کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز که به خرید توکن نقدینگی پرداخته‌اند، می‌توانند به‌راحتی به فروش این توکن‌ها بپردازند و مبلغی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دریافت کنند. به‌طور خلاصه توکن نقدینگی را می‌توان مانند برگه‌های سهام دانست که با استفاده از آن خریداران می‌توانند مالک بخشی از استخرهای نقدینگی شوند و هر زمان که مایل بودند، سهم خود را بفروشند.

  مزایای خرید توکن نقدینگی

  شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که مهم‌ترین مزیت داشتن LP Token چیست و افرادی که به خریداری این توکن‌ها می‌پردازند از چه مزایایی برخوردار خواهند شد؟ خرید توکن نقدینگی مزایای متفاوتی را برای خریداران به دنبال دارد و همین امر سبب شده ‌است امروزه بسیاری از افراد به سرمایه‌گذاری در توکن‌های نقدینگی صرافی‌های غیر متمرکز بپردازند.

  افرادی که توکن نقدینگی دارند، درواقع مالک بخشی از سهام استخرهای نقدینگی خواهند بود. این مالکیت سبب می‌شود این افراد بتوانند به نسبت سهامی که دارند، به دریافت کارمزد تراکنش‌های صرافی بپردازند. درواقع در صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزد معاملات به کاربرانی تعلق می‌گیرد که توکن‌های نقدینگی دارند و مالک بخشی از سهام استخرهای نقدینگی به شمار می‌روند.

  با خرید توکن نقدینگی در بسیاری از پلتفرم‌های صرافی غیرمتمرکز می‌توان به سود قابل‌توجهی دست یافت.

  با خرید توکن نقدینگی در بسیاری از پلتفرم‌های صرافی غیرمتمرکز می‌توان به سود قابل‌توجهی دست یافت. تنها افرادی که قصد دارند در این پلتفرم‌ها به سرمایه‌گذاری دست پیدا کنند، باید به خطر ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss توجه داشته باشند؛ چون افرادی که بدون محاسبه آن وارد سرمایه‌گذاری می‌شوند، ممکن است به سودی که در نظر دارند دست پیدا نکنند. از دیگر مزایای خرید توکن نقدینگی می‌توان به استفاده از آن‌ها برای ییلد فارمینگ اشاره کرد. ییلد فارمینگ روشی است که با استفاده از آن می‌توان توکن‌ها را در استخرهای نقدینگی قفل کرد و بدین طریق به دریافت پاداش پرداخت.

  توکن نقدینگی چیستجالب است بدانید، در بسیاری از پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر دیفای افرادی که توکن نقدینگی دارند، می‌توانند متناسب با سرمایه‌ای که دارند، وام دریافت کنند. Aave و Cream جزء اولین سرویس‌هایی بودند که این امکان را به وجود آوردند تا افرادی که توکن‌های LP دارند، بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن وام دریافت کنند.

  پلتفرم‌های صرافی غیرمتمرکز برای خرید توکن نقدینگی

  صرافی‌های معتبر زیادی وجود دارند که می‌توان به خرید توکن نقدینگی از آن‌ها پرداخت. از میان صرافی‌های غیرمتمرکز مختلفی که در حال حاضر وجود دارند، صرافی‌های یونی، کرو و پنکیک سواپ مشهورترین مواردی هستند که تاکنون توانسته‌اند به فعالیت‌های خود در این زمینه بپردازند. پنکیک سواپ یکی از اولین صرافی‌های ارز دیجیتال است که به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز خدمات خود را ارائه می‌دهد؛ به این معنا که تمام معاملات در این صرافی بدون واسطه انجام خواهد شد. در این صرافی برای تأمین نقدینگی از استخر نقدینگی استفاده می‌شود؛ به این طریق که کاربران در ازای سرمایه‌ای که در استخر قرار می‌دهند، به دریافت LP Token می‌پردازند.

  کاربرانی که دارای توکن نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ هستند، به میزان سرمایه‌ای که وارد استخر نقدینگی کرده‌اند، به دریافت سود از کارمزد تراکنش‌ها خواهند پرداخت. کاربران می‌توانند با استیکینگ نیز به دریافت پاداش از این صرافی بپردازند. پاداش‌ها در قالب توکن‌های کیک پرداخت می‌شود که می‌توان آن را با رمزارزهای دیگر جایگزین کرد.

  پرسش‌های متداول

  1. توکن نقدینگی چیست؟

  توکن نقدینگی نوعی گواهی دیجیتالی است که کاربران در قبال پرداخت سرمایه به استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز دریافت می‌کنند.

  1. توکن نقدینگی چه کاربردی دارد؟

  از توکن نقدینگی می‌توان برای دریافت وام، برخورداری از کارمزد تراکنش‌های صرافی و کشت سود استفاده کرد.

  1. بهترین صرافی برای خرید توکن نقدینگی چیست؟

  پنکیک سواپ، یونی سواپ و وان اینچ جزء بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای خرید توکن نقدینگی هستند.

  4/5 - (2 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر