ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال اینترنت اشیاء

معرفی ارز دیجیتال آیوتا؛ رمز ارز نسل سوم ارزهای دیجیتال!
تاریخ انتشار: 28 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 6 شهریور 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟

با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم، همچنین بهره‌مندی از سود خرید این‌چنین ارزهایی برای سرمایه‌گذاران، علاقه افراد برای ورود نقدینگی به ارزهای دیجیتال بیشتر شده است. شاید چند سال پیش اغلب سرمایه‌گذاران ورود نقدینگی به این ارزها را پر ریسک به‌حساب می‌آوردند، اما کم‌کم نظر افراد به این روش سرمایه‌گذاری جلب شد. یکی از این ارزها، ارز دیجیتال آیوتا است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این رمز ارز، بیشتر آشنا شوید.

خرید آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا چیست؟

آیوتا (IOTA)، مدل نسل سوم شبکه توزیع و نوعی رمزارز به‌حساب می‌آید. در ارز دیجیتال آیوتا، کلمه استخراج هیچ معنا و مفهومی ندارد؛ روند آن بر اساس حرکت جهت‌دار غیر مدور است. به همین علت این شبکه باقدرت هرچه‌تمام‌تر ادعا می‌کند که مبادلات در آن بدون کارمزد است. نحوه عملکرد این شبکه مبتنی بر بلاک چین نیست و بر پایه تنگل عمل می‌کند. این هنجارشکنی در طراحی آیوتا باعث انتقادات زیادی از این رمز ارز شده است. سرمایه‌گذاران عقیده دارند که نمی‌دانند آیا این سیستم به‌درستی کار خواهد کرد یا خیر؟ به همین علت توسعه دهنگان سیستم به فکر ایجاد چند به‌روزرسانی هستند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  تاریخچه ارز دیجیتال آیوتا

  شبکه توزیع ارز آیوتا در سال 2015 توسط اشخاصی با نام‌های دیوید سونستبو، دومینیک شینر، سرگئی ایوانچگلو و سرگئی پوپوف به دنیا معرفی شد. اسم این شبکه و رمزارز، الهام گرفته از کوچک‌ترین حرف الفبای یونانی است. در ابتدا این ارز دیجیتال در اولین فروش خود به‌صورت آنلاین و عمومی با استفاده از توکن‌های دیگر ارزهای دیجیتال خریدوفروش شد. در فروش اولیه آیوتا حدود 1300 بیت‌کوین از خریداران دریافت شد که ارزش این حجم از بیت‌کوین در آن زمان معادل 500000 دلار آمریکا بود. ارز دیجیتال آیوتا در سال 2016 به‌صورت رسمی معرفی شد و اقدام به خرید و فروش کرد.

  نماد اختصاری آیوتا

  ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟شبکه توزیع آیوتا با نماد اختصاری IOT که به‌صورت اختصاری از (IOTA) Internet Over the Air گرفته‌شده معرفی می‌شود. در اکثر مواقع ارز دیجیتال این شبکه توزیع را بانام MIOTA می‌شناسند؛ در صورتی که این موضوع صحیح نیست.

  تعداد واحد‌های ارز دیجیتال آیوتا (i)۲,۷۷۹,۵۳۰,۲۸۳,۲۷۷,۷۶۱ است. از آنجایی که رقمی بسیار بزرگ است برای راحتی، آن را با واحد بزرگ‌تری معامله می‌کنند. آن واحد بزرگ‌تر MegaIota یا به اختصار MIOTA است که آن را با mi نمایش می‌دهند؛

  هر mi معادل 1000000 i (آیوتا) است.

  هدف از ساخت آیوتا چیست؟

  به گفته توسعه‌دهندگان این سیستم، در ابتدا هدف از ارائه آیوتا به سرمایه‌گذاران، معرفی پردازنده‌ای همه‌منظوره و کم‌هزینه بوده است. در ادامه با معرفی تنگل (Tangle)، دو هدف را دنبال می‌کردند. اول آنکه مشکلات کلیدی عملکردی بلاک چین‌های مختلف مخصوصاً بلاک چین بیت کوین را به عموم نشان دهند و دوم اینکه قدرت و توان مقابله با هک‌پذیری تنگل را به سرمایه‌گذاران معرفی کنند. در گام بعدی، بنیاد اصلی این شبکه توزیع به‌منظور ایجاد حس اعتماد در سرمایه‌گذاران، قراردادی را با شرکت‌های بزرگ مثل بوش و فولکس‌واگن امضا کردند.

  نگاهی کلی به سیستم آیوتا

  با توجه به آمار اعلام‌شده، میلیاردها سیستم دیجیتال تا سال 2021 میلادی به شبکه گسترده اینترنت متصل شده‌اند. همین موضوع ساده جرقه‌ای برای درک شبکه توزیع آیوتا است. با استفاده از همین دستگاه‌های متصل به اینترنت می‌توان در روز تعداد زیادی داده‌ها و اطلاعات مربوط به پرداخت و دریافت تراکنش‌ها را مدیریت کرد.

  توسعه‌دهندگان این سیستم قصد دارند آیوتا را به صورتی گسترش دهند که قابلیت اجراشدن روی تمامی سیستم‌ها را داشته باشد. تعریفی که بنیان‌گذاران از آیوتا دارند، این است: «ستون اصلی و بدون مجوز عمومی که قابلیت همکاری بین چندین دستگاه را امکان‌پذیر می‌کند». این موضوع نشان‌دهنده آن است که تراکنش‌های مالی بین تمامی دستگاه‌های متصل جریان دارد.

  توسعه‌دهندگان این سیستم ادعا می‌کنند که با این پردازنده می‌توانند مشکلاتی که سیستم بلاک چین به وجود آورده است را رفع کنند. به‌صورت مثال مشکلی که بر آن تمرکز کرده‌اند، متمرکز شدن استخراج رمز ارز توسط گروهی خاص با سرعت کم شبکه و انحصاری بودن آن است. این مشکل در ارز دیجیتال آیوتا وجود ندارد؛ چرا که تراکنش‌ها توسط گروهی خاص تایید نمی‌شوند.

  برای آن‌که تفاوت سیستم بلاک چین و سیستم تنگل را متوجه شوید برایتان مثالی ساده آورده‌ایم. تصور کنید در یک کارخانه تولیدی، مدیرکل یک شخص را برای نظارت بر نتیجه کار دیگر افراد مشخص کرده است. نقش این شخص در تولید، تنها نظارت بر نتیجه نهایی کار تک‌تک افراد است و برای همین نظارت نیز حقوق می‌گیرد. در حالت دیگر، مدیریت، کارخانه را به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم‌بندی می‌کند و هر شخص در هر گروه که قرار دارد به عنوان ناظر کار هم‌گروهی‌های خود تعیین می‌شود؛ یعنی افراد به‌صورت گروهی با یکدیگر کار می‌کنند و هیچ‌کس برای نظارت بر کار دیگری، پولی دریافت نمی‌کند.

  تفاوت سیستم بلاک چین و تنگل در این است. به همین علت این سیستم با قدرت ادعا می‌کند که تمامی تراکنش‌ها بدون کارمزد انجام می‌شوند.
  شناخت تفاوت تنگل ارز دیجیتال آیوتا و بلاک چین بیت‌کوین

  شناخت تفاوت تنگل ارز دیجیتال آیوتا و بلاک چین بیت‌کوین

  چالشی که سیستم DAG با آن مواجه شد

  همان‌طور که گفته شد سیستم آیوتا بر پایه تنگل بناشده است. تنگل خود با استفاده از ساختار داده‌پردازی DAG نوشته می‌شود. این ساختار به‌گونه‌ای است که هرچه تعداد تراکنش‌ها بیشتر شود، ساختار نیز پیچیده‌تر می‌شود. لازم به ذکر است که با پیچیده شدن، ساختار امنیت نیز لایه‌های پیچیده‌تری را به سیستم خود اضافه می‌کند.

   برای تایید تراکنش، هر فرد در این سیستم باید تراکنش دو نفر دیگر را تایید کند، به همین دلیل به آن سیستم غیرمتمرکز و خودتنظیم‌گر گفته می‌شود.

  حال که با سیستم DAG آشنا شدید به سراغ چالش بزرگی که در مسیر راه ارز دیجیتال آیوتا قرار داشت می‌رویم. بعد از معرفی گسترده این ارز دیجیتال به دنیا، بنیاد آیوتا اعلام کرد «درصورتی‌که یک نفر بتواند اکثریت قدرت هش (33 درصد قدرت) را در این شبکه کنترل کند، می‌تواند جهت اجماع را به سمت خود برگرداند» و این یعنی قدرت را از پاور کنترل بگیرد. حتی این قدرت 33 درصدی می‌تواند با پرداخت دو برابری، شبکه را طبق نظر خود تقسیم نماید. برای مقابله با این مشکل، بنیاد رسمی آیوتا، نودی (نقشی) را به‌عنوان هماهنگ‌کننده (Coordinator) معرفی کرد که مسئولیت مستقیم آن با بنیاد آیوتا بود.

  ارتقا سیستم ارز دیجیتال آیوتا

  همان‌طور که گفته شد برای محافظت از سرمایه کاربران در شبکه تنگل، حضور نقش هماهنگ‌کننده الزامی بود. هماهنگ‌کننده برای تایید صحت تراکنش‌ها به‌عنوان محافظ عمل می‌کرد که عملکرد صحیح آن منجر به جلوگیری از هزینه‌های مضاعف می‌شد. هماهنگ‌کننده‌ها تأثیر هرگونه اعمال‌نظری را در تراکنش‌ها از بین می‌بردند و در صورت یافتن هرگونه تضاد در معامله، آن‌ها را رد می‌کردند.

  بعد از اعلام نقش هماهنگ‌کننده، چالش دیگری به وجود آمد. منتقدان بر این باور بودند که هماهنگ‌کننده‌ها آزادی عمل تام دارند؛ به همین علت درصورتی‌که بخواهند می‌توانند به هدف تخریب، تراکنش‌های معیوب را نیز تایید کنند. برای حل این مشکل بنیاد آیوتا ایده‌ای جدید را ارائه کرد و آن Coordicide بود. این به‌روزرسانی به صورتی تعریف‌شده است که اگر هماهنگ‌کننده‌ای تراکنشی معیوب را تایید کند، دیگر هماهنگ کنند‌ها آن را تایید نمی‌کنند و تراکنش رد می‌شود.

  دلیل دیگری که این به‌روزرسانی مورد بررسی قرار گرفت این بود که درصورتی‌که هماهنگ‌کننده‌ای قصد تغییر تراکنش‌ها یا مسدود کردن دارایی سرمایه‌گذاران را داشته باشد، بتوان آن را شناسایی کرد و جلوی آن را گرفت. پس از اعلام این به‌روزرسانی توسط بنیاد ارز دیجیتال آیوتا، قیمت IOTA حدود 20 درصد با رشد مواجه شد. البته این رشد قیمت ناشی از بستن قرارداد با کمپانی بزرگ جگوار نیز بود.

  کیف پول ارز دیجیتال آیوتا

  کیف پول‌های آیوتا

  تاکنون کیف پول‌های متعددی برای خرید و فروش ارز دیجیتال آیوتا معرفی‌شده است. درصورتی‌که می‌خواهید خریدی امن و مطمئن داشته باشید بهتر است از کیف پول رسمی این رمزارز استفاده کنید که توسط توسعه‌دهندگان آیوتا معرفی‌شده است. کیف پول رسمی آیوتا بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک قابلیت اجرا دارد.

  خرید ارز دیجیتال آیوتا

  آیوتا در آینده چگونه عمل می‌کند؟

  آیوتا در بازار، شروعی طوفانی داشت و در سال 2017 به بالاترین میزان ارزش خود رسید. با نشر خبرهایی مبنی بر عدم امنیت و مشکلاتی که به معرفی هماهنگ‌کننده‌ها و نسخه جدید آن منجر شد، نرخ آن با سقوط مواجه گردید. در اواخر سال 2020 میلادی با برآورد ثروت این ارز دیجیتال، نشانه‌هایی از بهبود و پیشرفت به نسبت گذشته در آن مشاهده شد.

  این بهبود شرایط را می‌توان با شروع قیمت 446 میلیون دلار در اوایل سال 2020 و رسیدن آن به 900 میلیون دلار در اواخر سال اثبات کرد. پیشرفتی در حدود 100 درصد، واقعا چشمگیر است. علاوه بر آن تمایز ارز دیجیتال آیوتا با دیگر رمز ارزها نیز می‌تواند عامل تاثیرگذار دیگر بر علاقه مضاعف سرمایه‌گذاران باشد. طبق نظر کارشناسان حوزه اقتصاد، آیوتا مسیر پیشرفت خود را ادامه می‌دهد و ارزش بازار در تاریخ 28 سپتامبر 2021 که 3.2 میلیارد دلار بود نیز در این نظریه بی تاثیر نیست.

  قیمت ارز دیجیتال آیوتا در تایم فریم یک‌ساله (منبع: بیت پین)

  قیمت ارز دیجیتال آیوتا در تایم فریم یک‌ساله (منبع: بیت پین)

  مراقبت از سید‌ها (Seed) اصل اول حفظ سرمایه

  در بخش کیف پول به این نکته اشاره کردیم که بنیاد آیوتا به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کند که بهترین کیف پول برای آیوتا، همان کیف پول رسمی معرفی‌شده در سایت است. هر کیف پول رسمی، یک‌ رشته کد 81 کلمه‌ای (شامل حروف و ارقام) دارد. به این رشته 81 کلمه‌ای، سید (Seed) می‌گویند. برای دسترسی به مبالغ درون کیف پول الکتریکی باید سید مورد نظر خود را داشته باشید و تحت هیچ شرایطی آن را به دیگری ندهید. بهتر است سید را درجایی امن یادداشت کرده و از استفاده از سید ساز‌های آنلاین، اجتناب کنید.

  گفتار پایانی!

  سرمایه‌گذاری، روش‌های مختلفی دارد که به شما کمک می‌کند پس‌اندازتان از راکد ماندن دور بماند. هر روش سرمایه‌گذاری، ریسک‌ها و نقاط قوتی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توان به بهترین نحو ممکن از سرمایه اولیه خود حفاظت نمود. یکی از روش‌هایی که این روزها بسیار باب است، سرمایه‌گذاری در رمز ارزها است. در مقاله بالا شما را با ارز دیجیتال آیوتا آشنا کردیم. بهتر است قبل از ورود به هر بازار سرمایه‌گذاری، برای خود حد سود و ضرر مشخص کنید.

  خرید آسان آیوتا

  سوالات متداول

  1. بهترین کیف پول برای آیوتا چیست؟

  طبق گفته بنیاد آیوتا، بهترین کیف پول برای این رمز ارز همان کیف پول رسمی آیوتا است.

  1. آیا آیوتا مبتنی بر بلاک چین عمل می‌کند؟

  خیر! این ارز دیجیتال مبتنی بر روشی به نام تنگل عمل می‌کند.

  1. آیا ارزش آیوتا صعود می‌کند؟

  در مورد هیچ رمز ارزی به صورت قطعی نمی‌توان نظر دارد، اما طبق نظر کارشناسان می‌توان امید صعود برای آیوتا را مد نظر قرارداد.

  1. مزیت آیوتا در چیست؟

  یکی از مهم‌ترین مزایای آیوتا، عدم دریافت کارمزد برای تایید تراکنش‌ها است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر