هش فلو چیست؟ آشنایی با صرافی غیرمتمرکز Hashflow و توکن HFT

تاریخ انتشار: 7 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 6 شهریور 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
هش فلو کاربران را از پل‌ها بی‌نیاز می‌کند.

معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX (مخفف Decentralized EXchange – دکس) می‌تواند پیچیده، گران و ناکارآمد باشد. تعداد بسیار بالای زنجیره‌ها و توکن‌ها، می‌تواند برای کاربران پیچیده و گمراه‌کننده باشد، علاوه‌بر‌این، اکثر دکس‌ها نمی‌توانند هیچ قیمتی را تضمین کنند و گاهی ممکن است اسلیپیج قیمتی رخ دهد. اسلیپیج قیمتی، زمانی اتفاق می‌افتد که افراد مجبور می‌شوند دارایی خود را با قیمتی متفاوت از آنچه در ابتدا قصد داشتند، بخرند یا به فروش برسانند. از زمان وارد شدن سفارشی به بازار، تا زمانی که آن سفارش اجرا و پردازش می‌شود، ممکن تغییر شرایط باعث شود که قیمت نهایی سفارشی تغییر کند.

هش فلو (Hashflow) صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که در آن می توانید دارایی‌های مختلف را در زنجیره‌های مختلف، در عرض چند ثانیه به سادگی و تنها با اتصال کیف پول خود، معامله کنید؛ در صرافی غیرمتمرکز هش فلو، تمام تراکنش‌ها دقیقا با همان قیمتی که نمایش داده شده‌اند، انجام می‌شوند. در صرافی غیرمتمرکز میان‌زنجیره‌ای، تمام معاملات و تراکنش‌ها به همین شکل، یعنی با قیمت تضمین‌شده صورت می‌گیرند؛ تنها کافی است تا بدون هیچ دغدغه‌ای درباره خطرات پل (بریج بین شبکه‌ها) دارایی و زنجیره خود را انتخاب و معامله را شروع کنید.

پیش‌تر در مقاله صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange-DEX) با دکس، نحوه استفاده از آن و مزایا و معایبش آشنا شدیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم صرافی غیرمتمرکز هش فلو، عملکردش، قابلیت‌هایش و توکن بومی آن، یعنی HFT را معرفی کنیم.

هش فلو، صرافی غیرمتمرکز و میان زنجیره‌ای است که فعالیت خود را از آگوست ۲۰۲۱ آغاز کرد و در حال حاضر سرمایه‌ای بیش از ۱۱ میلیارد دلار حجم تراکنش را برای ۱۷۰ هزار کاربر مجزا مدیریت می‌کند.

هش فلو چیست؟

اکثر DEX‌ها برای فعال کردن امکان خرید و فروش دارایی‌ها دیجیتال به بازارساز اتوماتیک یا AMM (مخفف Automated Market Maker) متکی هستند؛ این ابزار با اینکه از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما نقص‌ها و ایرادات زیادی دارند.

بازارسازهای اتوماتیک (AMMs) از فرمول‌های ریاضی برای قیمت‌گذاری دارایی‌ها استفاده می‌کنند؛ در صرافی‌های متمرکز، قیمت‌ها از روی سفارش‌های خرید و فروش کاربران به‌ دست می‌آیند، اما در بازارسازهای اتوماتیک و خودکار، الگوریتمی ریاضی برای قیمت‌گذاری، قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

هش فلو

بازارسازهای اتوماتیک در محاسبه قیمت واقعی دارایی‌های دیجیتال، ناکارآمد هستند و به طور معمول خطراتی مانند حملات ساندویچی و از دست دادن دائمی سرمایه آن‌ها را تهدید می‌کند، این ابزار‌ها نمی‌توانند به طور موثر، دارایی‌هایی که قیمت ثبت سفارش‌شان با قیمت نهایی‌شان متفاوت است را به درستی قیمت‌گذاری کنند.

هش فلو، صرافی غیرمتمرکز و میان زنجیره‌ای است که از مدلی به نام درخواست برای قیمت‌گذاری یا RFQ (مخفف Request For Quote) استفاده می‌کند و امکان دریافت مستقیم مظنه‌ها را از سازندگان بازار، برای کاربران فراهم می‌کند. به این ترتیب کاربران می‌توانند تراکنش‌هایی با اسلیپیج صفر و ایمن دربرابر MEV انجام دهند.

ارزش قابل استخراج ماینر یا MEV (مخفف Miner Extractable Value) نوعی مالیات مخفی است و به بیشترین درآمدی که ماینرها از جابه‌جایی بین تراکنش‌ها هنگام ایجاد بلاک جدید در شبکه به‌دست می‌آورند، اشاره دارد. در این حالت‌، ماینرها با ایجاد سفارش‌های سریع قبل یا بعد از سفارش اصلی، نوسان قیمتی ایجاد کرده و از آن کسب درآمد می‌کنند.

مدل درخواست برای قیمت‌گذاری (RFQ) هش‌فلو، به جای قیمت‌گذاری آنچین دارایی‌ها، روند تسویه و مبادله آن‌ها به صورت آنچین مدیریت کرده و بازارسازها را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها را خارج از زنجیره (آفچین) قیمت‌گذاری کنند.

پس هش فلو (Hashflow) صرافی غیرمتمرکز است که با هدف تعامل آسان و اسلیپیج صفر و معاملات محافظت‌شده در‌برابر MEV، طراحی شده، تمام معاملات در آن بدون کمیسیون انجام می‌شوند و تمام مظنه قیمت‌ها هم همان قیمت‌های نمایش داده شده هستند. علاوه‌براین، هش‌ فلو مبادله‌ای میان زنجیره‌ای و کاملاً بومی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که در آن، نیازی به پل یا دارایی‌های مصنوعی وجود نداشته و کاربر می‌تواند معاملاتی یکپارچه را در یک یا چند زنجیره و با قیمت تضمین‌شده، تجربه کند.

هش فلو از زمان آغاز به کار خود در آگوست ۲۰۲۱:

 • حجم کل معاملاتش به بیش از ۱۱ میلیارد دلار می‌رسد.
 • بیش از ۱۷۰ هزار کاربر منحصربه‌فرد در این پلتفرم معامله انجام می‌دهند.
 • میانگین حجم کل روزانه آن بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دلار است.
 • به طور میانگین روزانه هزار و هشتصد کاربر فعال دارد.
 • در کل در مدت ۶ ماه در زنجیره‌های پالیگان و آوالانچ بیش از ۱ میلیارد دلار معاملات ثبت کرده است.
 • ۲۸٫۲ میلیون دلار از سه دور تأمین مالی جمع‌آوری کرده و حامیان مالی آن عبارت‌اند از Dragonfly Capital، Electric Capital، Galaxy Digital، Jump Crypto، Wintermute و GSR.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  عملکرد هش فلو چگونه است؟

  هش فلو (Hashflow)، برای کاربر، مبادله‌ای بدون نیاز به بریج‌های (پل‌ها) خارجی را تنها در عرض چند دقیقه و به صورت یکپارچه و میا‌ن‌زنجیره‌ای، به ارمغان می‌آورد:

  • تمام معاملات هش فلو، چه به صورت لوکال و بومی روی یک زنجیره انجام شوند، چه روی چندین زنجیره، در برابر مشکلاتی مانند اسلیپیج قیمتی، حمله ساندویچی و مساله MEV، محافظت‌‌ می‌شوند.
  • هش فلو از موتور ترکیبی آنچین/آفچین به نام RFQ برای به دست آوردن قیمت از سمت بازارسازهایی که نقدینگی را در استخرهای آنچین مدیریت می‌کنند، استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند از بازارساز‌ها می‌خواهد تا مظنه‌هایی که در طول مدت هر معامله بدون تغییر باقی می‌مانند را به صورت رمزنگاری‌شده امضا کنند؛ در این روش قیمت‌های ارائه‌شده به کاربران، تضمین شده هستند و توسط ربات‌های MEV یا آربیتراژ کنترل نمی‌شوند.
  • هش فلو از کاربران در برابر اسلیپیج ناشی از MEV میان‌زنجیره‌ای محافظت می‌کند؛ این اتفاق در صورتی ممکن است رخ دهد، که حرکت قیمتی قابل‌توجهی بین زمان ثبت سفارش در زنجیره مبدا تا زمان تایید آن در زنجیره مقصد، رخ دهد.

  توکن HFT چیست؟

  HFT، توکن بومی پروتکل هش فلو (Hashflow) و همچنین هش ورس (Hashverse) است؛ هش ورس (Hashverse)، پلتفرم حاکمیتی و دائو (DAO) هش فلو بوده که در آن کاربران می‌توانند علاوه‌بر شرکت در بازی‌های بلاک چینی، با ارز دیجیتال HFT، امور مدیریتی این دائو را مدیریت کنند.

  توکنومیکس هش فلو

  کاربران می‌توانند با استیک رمزارز HFT، به قابلیت‌های موجود در اکوسیستم هش فلو دسترسی داشته باشند. این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

  مدیریت/حاکمیت

  مدیریت و حاکمیت (Governance) در پروژه هش فلو از طریق مدل رأی‌دهی/اعتباری یا VE (مخفف Vote-Escrow) انجام می‌شود و طبق آن، قدرت و حق رأی‌دهی افراد بر اساس میزان سپرده توکن هش فلو (HFT) و مدت‌زمان مسدود بودن آن، تعیین می‌شود. توکن‌های استیک‌شده امکان تصمیم‌گیری‌ و نظردهی در روند توسعه پروژه هش فلو را برای کاربر فراهم می‌کنند.

  دریافت پاداش و حفظ سلامت کاربران

  پروژه هش فلو، علاوه‌بر فعالیت در قالب صرافی کریپتویی غیرمتمرکز، دائو (یا همان سازمان خودمختار غیرمتمرکز)، خود را در قالب اکوسیستم بازی در هش ورس (Hashverse) هم معرفی می‌کند. توکن‌های استیک‌شده، میزان سلامت کاربران را در هش ورس مشخص می‌کنند و میزان سلامت کاربران هم با مقدار و مدت‌زمان استیک کردن توکن‌ها سنجیده می‌شوند؛ هش ورس در هش فلو به فعال‌ترین کاربران پاداش می‌دهد و میزان حضور کاربران در هش ورس، نقش مهمی در پاداش‌های دریافتی آن‌ها ایفا می‌کند.

  توکن HFT، مبتنی بر استاندارد ERC-20 و در شبکه اصلی اتریوم مستقر شده؛ در زمان راه‌اندازی اولیه هم، میزان کل عرضه HFT برابر با یک میلیارد توکن است.

  آنچه هش فلو را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  همان‌طور که گفتیم هش فلو، دکسی است که برای معاملات کراس چین (Cross-Chain) یا میان‌زنجیره‌ای از پل‌های بلاک چینی استفاده نمی‌کند و کاربر می‌تواند دارایی‌های خود را در زنجیره‌های مختلف در عرض چند ثانیه معامله کند.

  سواپ میان‌زنجیره‌ای بدون پل

  هش‌ فلو (Hashflow) کاربران را از پل‌ها و پل‌های خارجی، بی‌نیاز کرده و مبادله دارایی‌ها را تنها در عرض چند دقیقه به طور یکپارچه، امکان‌پذیر می‌کند. تمام معاملات هش فلو، هم بومی‌ها و هم میان‌زنجیره‌ای‌ها در برابر اسلیپیج و سواستفاده‌های MEV، به طور کامل محافظت می‌شوند.

  اسلیپیج صفر

  تمام تراکنش‌های هش فلو با همان قیمت نمایش‌داده‌شده، انجام می‌شوند.

  محافظت دربرابر MEV

  امضای رمزنگاری‌شده در مکانیسم تایید تراکنش‌ها از معاملات در برابر MEV محافظت می‌کند و افراد می‌توانند هرآنچه به دست می‌آورند را حفظ کنند.

  هش ورس

  هش ورس (Hashverse)، اولین پلتفرم حاکمیتی و دائو مبتنی بر بازی و داستان است که کاربران می‌توانند توکن‌های HFT خود را در آن استیک کرده و در ازای این استیک، پاداش دریافت کنند. هدف از راه‌اندازی این پلتفرم، توسعه آینده‌ی پروتکل هش فلو بوده و توکن‌های HFT استیک شده در آن برای تعیین معیارهای سلامتی کاربران به کار می‌روند. کاربران باید مدواما با تنظیم مقدار و زمان استیکینگ رمزارز HFT خود، سلامت خود را حفظ کنند و در ازای این کار هم به آن‌ها پاداش‌ تعلق می‌گیرد.

  در قلب هش ورس داستان آن قرار دارد (storyverse) که توسط آژانس خلاق و برجسته هالیوود Superconductor توسعه داده شده و این پروتکل جامعه‌ای از دارندگان توکن را برای تصمیم‌گیری در مورد آینده پروتکل هش فلو، گرد هم می‌آورد.

  توکنومیکس توکن HFT

  گفتیم که رمزارز HFT، توکن حاکمیتی پروتکل هش فلو است و با استاندارد ERC20 روی بستر اتریوم قرار داد. میزان کل عرضه HFT برابر با یک میلیارد توکن است و به‌زودی هم سازندگان این رمزارز جزئیات حاکمیتی آن را اعلام خواهند کرد. توکنومیکس HFT به شرح زیر است:

  نمودار توکنومیکس هش فلو

  • ۱۹٫۳۲ درصد برای اعضای اصلی پروژه
  • ۲۵ درصد برای سرمایه‌گذاران اولیه
  • ۲٫۵ درصد برای استخدام‌های آینده پروژه
  • ۳۷٫۶۱ درصد برای توسعه اکوسیستم
  • ۱۲٫۵۸ درصد برای پاداش‌ها به کاربران و خزانه
  • ۳ درصد برای لانچ پول بایننس و مشاوران آن
  • تعدادی از توکن‌های HFT‌ هم به کاربرانی تعلق خواهد گرفت که در اوایل راه‌اندازی پروژه با هش فلو همکاری داشته‌اند.

  آینده‌ هش فلو

  هش فلو در آینده، راه‌اندازی دائو هش ورس، استقرار زنجیره‌ای غیر EVM (برای Solana، Aptos و Sui)، مسیریابی سفارشات هوشمند، سفارشات محدود و موارد دیگر را عرضه خواهد کرد. این پروژه توسط بایننس و بسیاری از شرکت‌های مطرح در حوزه کریپتوکارنسی حمایت شده و به زودی هم با استفاده مداوم افراد از پلتفرم آن، مشکلاتش هم به خوبی شناسایی و برطرف خواهند شد.

  گفتار پایانی

  مدل RFQ در پلتفرم هش فلو، برای قیمت‌گذاری و فناوری کراس چین بدون پل، دو ویژگی متمایزکننده‌ و منحصربه‌فردی در چشم‌انداز این صرافی غیرمتمرکز هستند و می‌توانند تجربه معاملاتی یکپارچه را برای کاربر رقم بزنند. به نظر می‌رسد، پلتفرم هش فلو با محصولی در حال گسترش، اکوسیستمی رو به رشد و پشتوانه‌ای قوی، آینده‌ی موفقی داشته باشد و به زودی هم بهترین تجربه معاملاتی در حوزه دیفای را ارائه دهد.

  سوالات متداول

  • هش فلو چیست و چه کاربردی دارد؟

  هش فلو (Hashflow)، صرافی غیرمتمرکز و میان‌زنجیره‌ای است که امکان تبادل توکن‌ها را بدون نیاز به پل فراهم می‌کند و از معاملات در برابر اسلیپیج صفر و مشکلات MEV محافظت می‌کند.

  • توکن HFT چیست؟

  رمزارز HFT، توکن حاکمیتی پروتکل هش فلو است و با استاندارد ERC20 روی بستر اتریوم قرار داد.

  • هش ورس چیست؟

  هش ورس (Hashverse)، اولین پلتفرم حاکمیتی و دائو مبتنی بر بازی و داستان است که کاربران می‌توانند توکن‌های HFT خود را در آن استیک کرده و در ازای این استیک، پاداش دریافت کنند.

   

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فرهاد
   فرهاد | 11 خرداد 1402

   البته من در اون جایگاهی نیستم نظرتخصصی بدم ولی به نظرم پروژه خوبی باشه و اینده خوبی داشته باشه و تشکر از شما این مطالب خوب را در سایتتون میذارید مورد استفاده دیگران قرار میگیرد

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 24 تیر 1402

    سلام فرهاد عزیز
    از نظرت ممنونیم
    موفق باشید