ارز دیجیتال گولم چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال GLM

آشنایی با رمزارز Golem
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال گولم چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال GLM

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که هریک مسیر منحصر به خود را در پیش گرفته‌اند. یکی از پروژه‌هایی رمزارزی که مورد توجه قرار گرفته، پروژه ارز دیجیتال گولم «Golem» است. گولم نیز مانند سایر پروژه‌ها ارز دیجیتال، شبکه و توکن بومی خود را دارد. به همین خاطر سرمایه‌گذاری روی آن اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه قصد داریم پس از بررسی‌ ویژگی‌های این پروژه‌، به بررسی آینده و ارزش سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال Golem (GLM) نیز پی ببریم. اگر این موضوع برای شما نیز کنجکاوی ایجاد کرده، با این نوشته از آکادمی بیت پین همراه شوید.

ارز دیجیتال گولم چیست؟

گولم «Golem» یک برنامه غیرمتمرکز با قابلیت مدیریت غیرمتمرکز قدرت محاسباتی در فضای ابری است که تحت شبکه اتریوم ایجاد شده. در واقع، این پلتفرم به کاربران امکان خرید‌وفروش قدرت محاسباتی برای اهداف مختلف از جمله هوش مصنوعی، استخراج ارزهای دیجیتال و سایر محاسبات پیچیده را می‌دهد که نیاز به قدرت محاسباتی بالایی دارند. در وصف بیشتر شبکه گولم می‌توان گفت:

 • گولم «Golem» یک پلتفرم غیرمتمرکز است که ارز دیجیتال بومی آن با نماد «GLM» در بازار کریپتو ارائه شده.
 • گولم به کاربران این امکان را می‌دهد تا قدرت محاسباتی اضافی خود را به کاربرانی که فاقد منابع لازم برای کار روی پروژه‌های پیچیده هستند بفروشند.
 • کاربرانی که منابع خود را می‌فروشند در ازای خدمات خود ارز دیجیتالی را Golem (GLM) پاداش می‌گیرند که توسط خریداران در شبکه به آن‌ها پرداخت می‌شود.
 • مقدار پاداش داده شده، به میزان توان محاسباتی اجاره‌ای کاربران بستگی دارد.

با توجه به آن‌چه که گفته شد، مشخص است که هدف گولم ایجاد یک سیستم همتا به همتا یا «P2P» است که سعی دارد کاربران را به‌صورت غیرمتمرکز برای دریافت قدرت محاسباتی و کسب درآمد به هم پیوند دهد. در ادامه به بررسی بنیان‌گذاران این پروژه می‌پردازیم.

تاریخچه و تیم سازنده ارز دیجیتال گولم (GLM)

تاریخچه و تیم سازنده ارز دیجیتال گولم (GLM)

بخشی از نفرات تیم سازنده ارز دیجیتال گولم (GLM)

گولم توسط کارخانه گولم «Golem Factory» ساخته شد که توسط یک تیم چند نفره بنیان‌گذاری شده بود. اسامی این چند نفر به قرار زیر است:

 • الکساندرا اسکرزیپچاک «Aleksandra Skrzypczak»
 • آندری رگولسکی «Andrzej Regulski»
 • جولیان زاویستوفسکی «Julian Zawistowski»
 • پیوتر ژانیوک «Piotr Janiuk»

کارخانه گولم از سال 2016 وجود داشته است؛ اما از سال 2018 روی پروژه ارز دیجیتال Golem (GLM) شروع به کار کرد. ایده پشت گولم این است که بدون دخالت سیستم‌های مرکزی، منابع محاسباتی را برای پروژه‌های پرتقاضا فراهم کند. توکن شبکه گولم در ابتدا با نماد «GNT» ارائه شد؛ اما از آنجایی که چهارچوب تراکنش‌های جدید این پروژه روی لایه ۲ اتریوم ساخته شده بود، به توکن‌های مبتنی بر استاندارد «ERC-20» شبکه اتریوم نیاز داشت. بنابراین، در نوامبر سال 2020، گولم یک انتقال توکن را آغاز کرد که در آن توکن‌های اصلی «GNT» را می‌توان به‌صورت یک‌به‌یک به توکن‌های جدید «GLM» با استاندارد «ERC-20» منتقل کرد!

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  عملکرد شبکه گولم به چه صورت است؟

  همان طور که گفته شد، وظیفه‌ی پلتفرم گولم، پیوند دادن افرادی است که برای انجام فعالیت‌های خود به قدرت محاسباتی بالا نیاز دارند و افرادی که این قدرت محاسباتی را در اختیار دارند، می‌توانند آن را به افرادی که به آن نیاز دارند اجاره دهند. در شبکه گولم، کاربرانی که قدرت محاسباتی را از سایر کاربران خریداری می‌کنند به‌عنوان درخواست‌کننده «Requestor» و ارائه‌دهندگان نیز به‌عنوان «Provider» شناخته می‌شوند. درخواست کننده‌ها از طریق ثبت درخواست خود در شبکه گولم می‌توانند منابع مورد نیاز برای انجام محاسبات خود را پیدا کنند. البته شبکه گولم فعالیت‌ها را روی سیستم‌های ارائه دهنده قدرت محاسباتی تقسیم می‌کند. به همین خاطر است که می‌تواند فعالیت درخواست کنندگان را در کسری از ثانیه به انجام برساند!

  پرداخت پاداش در گولم چگونه انجام می‌شود؟

  در شبکه گولم، درخواست‌کننده‌ها از یک الگوی مشخص برای درخواست منابع محاسباتی استفاده می‌کنند. این الگوها کلیه اطلاعاتی است شبکه گولم برای انجام وظیفه درخواستی در خود دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از الگوهای از‌پیش‌تعیین‌شده برای درخواست خود بهره بگیرند یا یک الگوی سفارشی ایجاد کنند که توسط شبکه گولم به‌صورت خودکار تأیید می‌شود. وقتی که کاربر درخواست کننده توان محاسباتی خود را دریافت کرده و کار خود را به اتمام رساند، پاداش یا هزینه ارائه دهنده‌ی توان محاسباتی را به‌صورت مستقیم در قراردادی در سیستم گولم پرداخت خواهد کرد.

  پرداخت پاداش در گولم چگونه انجام می‌شود؟

  آشنایی بیشتر با توکن گولم (GLM)

  ارز دیجیتال Golem (GLM) ارز اختصاصی پلتفرم گولم است که برای ذخیره ارزش و پرداخت هزینه محاسبات در شبکه گولم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بیان دیگر ویژگی‌های مربوط به ارز دیجیتال Golem (GLM) نیز می‌توان گفت:

  • گولم مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، عرضه محدودی دارد. این موضع سبب می‌شود تا گولم یک توکن ضد تورمی باشد.
  • در حال حاضر حدود یک میلیارد توکن گولم (1.000.000.000 GLM) در گردش قرار دارد.
  • تمام توکن‌های گولم از قبل ایجاد شده‌اند، اما هربار تعدادی از آن در بازه‌های زمانی مشخص به جامعه کریپتو عرضه می‌شوند.
  • در حال حاضر «فوریه 2023» ارز دیجیتال Golem (GLM) در رتبه 143 بازار کریپتو قرار داشته و با نرخ 0.2526 دلار معامله می‌شود.

  ارز دیجیتال Golem (GLM)، توکن کاربردی و مهمی در شبکه گولم است که فعالیت‌های این شبکه به کمک آن جریان پیدا می‌کند. بنابراین بسته به ارزشمندی شبکه گولم، ارز دیجیتال Golem (GLM) نیز جایگاه بهتری در بازار کریپتو پیدا خواهد کرد. اما معمولاً ارزش ارز دیجیتال Golem (GLM) در شبکه گولم و بازار کریپتو برابر نیست؛ چراکه ارز دیجیتال گولم اغلب به دلیل نوسانات در بازار کریپتو، کمتر یا بیش از حد خریدوفروش می‌شود و قیمت این ارز به عرضه و تقاضای بازار بستگی پیدا می‌کند!

  چه چیزی شبکه گولم را ارزشمند و متمایز می‌کند؟

  دلایل بسیاری برای اثبات ارزشمندی شبکه گولم وجود دارد که آن را به یک پروژه کاربردی تبدیل کرده است. از جمله دلایل ارزشمندی و تمایز شبکه گولم می‌توان چنین مواردی را بیان کرد:

  • برنامه ریجستری گولم

  پلتفرم گولم دارای یک چهارچوب تراکنش و یک رجیستری برنامه به‌نام «Application Registry» است که می‌توان آن را با سرویس‌هایی چون گوگل‌پلی «Google Play» مقایسه کرد. این برنامه به شکل یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم قرار دارد. این برنامه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ابزارها و قالب‌های وظایف مختلفی را برای پروژه‌های خود تعیین کنند.

  • امنیت گولم

  شبکه گولم یک سیستم «Reputation System» برای ایمن نگه‌داشتن شبکه خود از کاربران مخرب استفاده می‌کند. وقتی‌که یک درخواست کار تمام می‌شود، سیستم گولم کاربران را رتبه‌بندی می‌کند که نوعی شهرت را برای هرکدام از آن‌ها در شبکه رقم می‌زند. شبکه با این روش می‌تواند برحسب رتبه کاربران، گره‌های مخرب را شناسایی می‌کند!

  • مکانیسم‌های اجماع گولم

  الگوریتم اجماع شبکه گولم به مکانیسم اجماع شبکه اتریوم بستگی دارد؛ به همین خاطر مکانیسم اجماع اثبات کار «PoW» شبکه گولم را ایمن نگه‌می‌دارد. اما پس از تکمیل شدن و ارتقای شبکه اتریوم به نسخه دوم «اتریوم 2.0» و تبدیل شدن مکانیزم اثبات کار این شبکه به اثبات سهام «PoS» الگوریتم اجماع شبکه گولم نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین شبکه گولم به زودی باید با پروتکل اثبات سهام به‌جای اثبات کار ایمن شود. البته یک نکته حائز اهمیت وجود دارد و آن این است که سکه‌های گولم از قبل ضرب شده‌اند، به این معنی که تمام واحد‌های گولم که باید وجود داشته باشند قبلاً ایجاد شده‌اند، بنابراین شبکه گولم برای ایجاد توکن‌های جدید به استخراج یا حتی استیکینگ وابسته نیست.

  بنابراین ارز دیجیتال Golem (GLM) یک سکه قابل استخراج نیست، اما در مکانیزم اثبات سهام نیز کار نمی‌کند. در حالی‌که گولم از الگوریتم اجماع اتریوم برای تراکنش‌ها خود بهره می‌گیرد، اما ویژگی‌های تحمل خطای بیزانسی آن را نیز به ارث می‌برد. این موضوع نیز به نوعی سبب تمایز این پلتفرم و ارزشمندی آن شده است!!

  • گولم در وب 3

  هدف نهایی پلتفرم گولم، ارائه یک محیط بهتر برای اشتراک‌گذاری داده در اینترنت نسل آینده یعنی وب 3.0 «Web3» است که در آن کاربران می‌توانند کنترل بیشتری بر نحوه استفاده از اینترنت داشته باشند.

  گولم در وب 3

  • ارائه برنامه‌های بیشتر در گولم

  گولم یکی از قابل اعتمادترین بازارهای P2P برای خرید‌وفروش منابع محاسباتی برای انجام اهداف مختلف است. با این وجود تیم توسعه دهنده آن همچنان در تلاش است تا برنامه‌های کاربردی شبکه را گسترش داده و عملکردهای بیشتری را برای برآورده کردن قدرت محاسباتی در تقاضاهای آینده اضافه کند.

  تمام موارد فوق سبب شده‌اند تا گولم به‌عنوان یکی از پروژه‌های ارزشمند کریپتو محسوب شده و از برخی از جهات نیز متمایز از سایر شبکه‌ها باشد. این ارزشمندی می‌تواند با تداوم فعالیت‌های گولم بیشتر شده و در قیمت ارز دیجیتال Golem (GLM) نیز انعکاس پیدا کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توان به وبسایت رسمی گولم مراجعه کرد.

  آینده ارز دیجیتال گولم

  گولم در حال حاضر به‌صورت گسترده و توسط نهادهای بسیار استفاده نمی‌شود، اما هدفی که این پروژه دنبال می‌کند، نویدبخش آینده روشن آن است. به توجه به اینکه گولم می‌تواند یک رابطه همتابه‌همتا بین کاربران ایجاد کرده و همچنین به نسبت سیستم‌های محاسبات ابری سنتی، سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر دارد، می‌تواند در آینده بسیار بیشتر از امروز و به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت روی این پروژه می‌تواند گزینه مناسبی به نظر برسد؛ البته همیشه باید قبل از خرید ارز دیجیتال، نمودار قیمت آن را تحلیل کرده و در بهترین زمان ممکن برای خرید آن اقدام کرد!

  ارز دیجیتال گولم چیست؟

  صرافی‌های دارای امکان معامله ارز دیجیتال گولم

  ارز دیجیتال Golem (GLM) در صرافی‌های بسیاری لیست شده است که قابلیت خریدوفروش این ارز دیجیتال را برای کاربران آسان کرده. از جمله صرافی‌های مشهوری که از آن‌ها می‌توان برای خرید ارز دیجیتال Golem (GLM) استفاده کرد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • صرافی بایننس «Binance»
  • صرافی بیت‌هامب «Bithumb»
  • صرافی هیوبی گلوبال «Huobi Global»
  • صرافی ایرانی بیت پین «Bitpin»

  خرید ارز دیجیتال گولم از طریق مشهورترین صرافی‌های جهان و یکی از برترین صرافی‌های ایرانی امکان‌پذیر است. این موضوع نیز دلیل دیگری دال بر ارزشمندی پروژه گولم در جهان است.

  کیف‌پول‌های ارز دیجیتال گولم

  پس از خرید گولم، اگر قصد نگهداری آن برای میان‌مدت یا طولانی‌مدت را داشته باشید، می‌توانید آن را به کیف‌پول انتقال دهید. از جمله کیف‌پول‌های مشهور و محبوبی که می‌توان ارز دیجیتال گولم را به آن انتقال داد، می‌توان چنین مواردی را نام برد:

  هرگاه تصمیم به فروش گولم‌های خود گرفتید، می‌توانید آن را از کیف‌پول برداشته و به صرافی موردنظر خود منتقل کنید. البته برخی از کیف‌پول‌ها امکان معامله ارزهای دیجیتال در داخل خود را نیز دارند. بنابراین می‌توان مستقیم از کیف‌پول گولم را به فروش رساند یا آن را با ارز دیجیتال دیگری مبادله کرد.

  گفتار پایانی!

  گولم «Golem» یک پلتفرم غیرمتمرکز است که روی تأمین توان محاسباتی برای کاربرانی که به آن نیاز دارند، تمرکز دارد. راهی که گولم در پیش گرفته می‌تواند در آینده نزدیک در اینترنت نسل آینده «وب 3» نیز نقش مهمی را برعهده بگیرد. از این رو خرید ارز دیجیتال Golem (GLM) می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. نظر شما در این باره چیست؟!

  سؤالات متداول!

  • ارز دیجیتال گولم «Golem» چیست؟

  ارز دیجیتال گولم «GOLEM» یک پلتفرم غیرمتمرکز است که روی تأمین توان محاسباتی برای کاربرانی که به آن نیاز دارند، تمرکز دارد. به طوری‌که توان محاسباتی لازم برای کاربران را از کاربرانی که این توان را در اختیار دارند، خریداری می‌کند!

  • ارز دیجیتال گولم با چه نمادی در بازار کریپتو عرضه شده است؟

  ارز دیجیتال بومی و اختصاصی پلتفرم گولم با نماد «GLM» در بازار کریپتو عرضه شده است.

  • آیا ارز دیجیتال Golem (GLM) یک رمزارز تورمی است؟

  خیر، تعداد واحدهای ارز دیجیتال Golem (GLM) مشخص است؛ بنابراین این ارز یک رمزارز تورمی نیست.

  • آیا ارز دیجیتال Golem (GLM) ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

  با توجه به اینکه گولم می‌تواند یک رابطه همتابه‌همتا بین کاربران ایجاد کرده و کارآمدتر از سرویس‌های محاسبات ابری سنتی باشد، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری روی آن می‌تواند ایده خوبی باشد!

  نظر شما در مورد سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال گولم چیست؟! برایمان بنویسید.
  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر