آشنایی با یورو تتر (EURT): اولین استیبل کوین مبتنی بر یورو

تاریخ: 19 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  8 دقیقه
یورو تتر چیست؟

استیبل کوین USDT که توسط کمپانی تتر منتشر و راه‌اندازی شده، نوعی ارز دیجیتال بوده و با نسبت 1:1 به دلار آمریکا وابسته است. ارز تتر (USDT) و سازوکار آن اعم از پگ شدن، پشتوانه دلاری و نحوه انتشار آن برای هر فعالی در این حوزه آشناست، با این حال این کمپانی ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین دیگری را با نام یورو تتر (Euro Tether) منتشر کرده است که به‌جای پگ شدن با دلار آمریکا، نسبت 1:1 با یورو دارد.

اگر تا به اکنون درباره استیبل کوین یورو تتر (Euro Tether) و سازوکار آن اطلاعاتی ندارید و حتی نام آن برای شما تازگی دارد، این مقاله با معرفی و بررسی کلی این استیبل کوین، به شما کمک می‌کند تا از این استیبل کوین برای معاملات ارزهای دیجیتال و رویکردهای متنوع دیگر بهره ببرید. به عبارت دیگر، در این مقاله به معرفی، تاریخچه، تیم بینانگذار، سازوکار و رویکردهای امنیتی استیبل کوین Euro Tether اشاره کرده و نحوه دسترسی یا خریدوفروش آن را نیز به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

یورو تتر (Euro Tether) چیست؟

یورو تتر (Euro Tether)، دومین استیبل کوین بزرگ منتشر شده از سوی کمپانی تتر است که با دومین ارز بزرگ جهان یعنی یورو، با نسبت 1:1 پگ شده و جهت خریدوفروش ارزهای دیجیتال، کاربردهای دیفای و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد.

معرفی Euro Tether

این استیبل کوین نیز مانند رمزارز تتر، با پشتوانه متمرکز و تحت نظارت کمپانی  iFinex بوده و رویکردهای استراتژیک کمپانی تتر را در پیش گرفته است. یورو تتر با هدف استفاده و پیاده‌سازی برای کاربران فیات یورو، چه برای معاملات در صرافی‌ها و چه برای کمپانی‌های بزرگ حوزه اروپا، منتشر شده است.

استیبل کوین یورو تتر (EURT) که در سال 2017 راه‌اندازی شده، مبتنی بر استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم است؛ بنابراین، بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی امروزی می‌توانند آن را پشتیبانی می‌کنند. بااین‌وجود، طبق نقشه و چارچوب‌های کمپانی تتر تا به امروز تنها امکان انتقال و خریدوفروش آن بر بستر اتریوم وجود دارد.

این استیبل کوین نیز مانند تتر، توسط ذخایری مشخص شده در کمپانی پشتیبانی می‌شود که به‌صورت فیات یا معادل‌های نقدی نگهداری شده و شامل اوراق تجاری، گواهی سپرده و سایر اوراق‌قرضه است. این ذخایر، به همراه عملکرد کمپانی اعم از سرمایه‌گذاری‌ها، بازده و سایر موارد به‌صورت گزارش‌های منظم سه ماه تتر، شفاف‌سازی می‌شود.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  داستان پیدایش یورو تتر

  داستان پیدایش یورو به 31 دسامبر 2017 باز می‌گردد که کمپانی تتر، این استیبل کوین پگ شده با یورو را در شبکه بلاک چین اتریوم راه‌اندازی کرد. این استیبل کوین نیز مانند USDT، ابتدا در سال 2014 در شبکه OMNI پیاده‌سازی شد که بعد‌ها در بلاک چین اتریوم با استاندارد ERC-20 فعالیت خود را آغاز کرد.

  در واقع با پیاده‌سازی یورو تتر با استاندارد ERC-20 و چارچوب‌های قدرتمند اتریوم، این استیبل کوین میزبان هرگونه قرارداد هوشمند و سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تمامی بلاک چین‌های سازگار با آن است و به همین ترتیب توانسته به دومین استیبل کوین بزرگ تتر تبدیل شود.

  در کنار موارد بالا و سازوکار مشابه یورو تتر با تتر (USDT)، این استیبل کوین تا به امروز کاربردهای گوناگونی مثل تراکنش یا پرداخت‌های برون‌مرزی برای فعالان ارزهای دیجیتال در کشورهای اروپایی و حتی کمپانی‌های مستقر در این نواحی داشته است.

  بنیان‌گذاران یورو تتر چه کسانی هستند؟

  بنیان‌گذاران ارز دیجیتال یورو تتر (EURT)، همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، شامسل تیم توسعه و فعال در کمپانی Tether Limited است که این کمپانی و تمامی زیرمجموعه‌های آن مانند صرافی Bitfinex، توسط کمپانی مادر و بزرگ Ifinex مدیریت می‌شوند.

  از افراد شناخته شده در کمپانی تتر که نقش مهمی نیز در فرایند انتشار و پیاده‌سازی تتر (USDT) داشته‌اند می‌توان به براک پیرس، ریو کالینز و حتی کریگ سلرز و پائولو آردوینو، به‌عنوان بنیان‌گذار کمپانی تتر و محصولات آن اشاره داشت که طبق توضیحات رسمی، در پروسه راه‌اندازی یورو تتر نقش مهمی داشته‌اند.

  طبق آخرین گزارش‌های موجود از سوی کمپانی تتر، این کمپانی در سال 2024، حدود 200 میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری استراتژیک بر روی استیبل کوین خود یورو تتر و XAUT داشته و این استیبل کوین‌ها را در صرافی‌های معتبر و پلتفرم‌های مختلفی لیست و در دسترس قرار داده است.

  EURT چگونه کار می‌کند؟

  نحوه یا چگونگی سازوکار EURT، همانند تتر، با الگوریتم اثبات ذخیره کار می‌کند که پروسه ضرب و سوزاندن توکن‌های EURT، مطابق با ذخایر یا پشتوانه فیات در نظر گرفته شده توسط کمپانی تتر مدیریت می‌شود.

  این استیبل کوین نیز مشابه سایر استیبل کوین‌ها پیوند 1:1 را با یورو حفظ می‌کند و تتر، ناشر این استیبل کوین، ذخایر یورویی معادل کل عرضه توکن‌های EURT در گردش را در اختیار دارد. در واقع در فرایند ضرب این استیبل کوین، کاربران می‌توانند توکن‌های EURT را با واریز یورو به‌حساب Tether خود ایجاد یا این استیبل کوین را از صرافی‌های متمرکز به‌صورت مستقیم با یورو خریداری کنند.

  چگونگی عملکرد EURT

  اگر بخواهیم فرایند ضرب یا تولید این استیبل کوین با پشتوانه فیات یورو را به‌صورت دقیق ترسیم کنیم، این پروسه و نحوه انجام آن در مراحل زیر به‌صورت کلی بررسی شده است:

  1. ثبت‌نام و احراز هویت: متقاضی برای صدور یورو تتر (EURT) باید در پلتفرم یا سایت تتر ثبت‌نام کرده و مراحل احراز هویت (KYC) و مبارزه با پول‌شویی (AML) را طی کند.
  2. تامین وثیقه: سپس مبلغ معادل یورو را به حساب بانکی شرکت تتر واریز می‌کند. این مبلغ، وثیقه صدور EURT محسوب می‌شود.
  3. ایجاد توکن: پس از دریافت وثیقه، تتر به میزان یوروهای واریزی، توکن EURT ایجاد کرده و به حساب کاربری متقاضی منتقل می‌کند. به عبارتی، به ازای هر یک یورو، یک توکن EURT ساخته می‌شود.
  4. استفاده از EURT: حالا متقاضی می‌تواند از توکن‌های EURT مانند هر توکن ERC-20 دیگری استفاده کند.
  5. بازخرید EURT: برای تبدیل EURT به یورو، کافی است متقاضی مقدار موردنظر را به تتر بازگرداند. تتر توکن‌های EURT را از بین می‌برد و معادل یورو را به حساب کاربری فرد منتقل می‌کند.

  پس از انتشار و ایجاد این استیبل کوین، کاربران می‌توانند با این استیبل کوین که توکنی با استاندارد ERC-20 است، به خریدوفروش ارزهای دیجیتال، استفاده از پلتفرم و پروتکل‌های دیفای مانند وام‌دهی، وثیقه‌گذاری، صرافی ارزهای دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز بپردازند.

  لازم به ذکر است که به گفته تیم و پشتیبان توکن EURT، این استیبل کوین از انواع شبکه‌های بلاک چین مانند، سولانا، آوالانچ و آربیتروم پشتیبانی می‌کند. با این حال، تا به امروز برای تأیید و انتشار این استیبل کوین، تنها از استاندارد ERC-20 پشتیبانی شده است.

  امنیت ارز دیجیتال EURT چگونه تأمین می‌شود؟

  با توجه به این که ارز دیجیتال EURT روی اتریوم راه‌اندازی شده و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است، می‌توان نتیجه گرفت که امنیت آن به شیوه مناسبی تأمین شده است. از طرفی، روند ثبت درخواست برای انتشار، پشتوانه و پگ یورو آن نیز از سوی کمپانی بزرگ تتر مدیریت می‌شود که این موضوع هم حاکی از تامین امنیت قابل‌قبول است.

  در کنار فرایند انتشار یا ضرب استیبل کوین یورو تتر، این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی‌های متمرکز امروزی در دسترس است و کمپانی تتر، به‌منظور ایجاد اطمینان از ثبات و عملکرد این ارز دیجیتال، طبق الگوریتم اثبات ذخایر (POR) خود، تضمین می‌کند که برای 100 درصد از توکن‌های EURT در گردش، رزرو یا پشتوانه در نظر گرفته شده است.

  با وجود تمامی موارد امنیتی و وجود ذخایر یا پشتوانه، یورو تتر نیز مانند تتر، USDC، دای (DAI) و غیره، بدون نوسان یا ثبات 100 درصدی نیست و می‌تواند در مقیاس‌های کوچکی نوسانات را تجربه کرده و حتی دی پگ شود. بااین‌وجود طبق روند ایجاد ثبات یا پگ، این استیبل کوین سعی دارد همواره پگ خود را با نسبت 1:1 با یورو حفظ کند. همچنین برای این منظور، رویکردهایی نیز توسط کمپانی ناشر، برای حفظ این ثبات یا پگ در نظر گرفته شده است.

  هدف از ایجاد توکن EURt چیست؟

  هدف از ایجاد توکن EURt و شاید تمامی استیبل کوین‌های امروزی که توسط اکثریت فعالان ارز دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرند، تسهیل روند خریدوفروش ارزهای دیجیتال، انجام تراکنش‌های برون‌مرزی و ایمن، استفاده از امکانات و قابلیت‌های حوزه دیفای (DeFi) و هزاران کاربرد دیگر است.

  ارز EURT

  در واقع، بخش مهمی از هدف و مقصود این استیبل کوین، ایجاد کارایی و رویکرد اقتصادی برای کاربران حوزه اروپا و به‌خصوص کمپانی‌های اروپایی مختلف است؛ زیرا، با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانند مبادلات برون‌مرزی، تراکنش‌های مالی و انواع امور اقتصادی خود را با پشتوانه یورو انجام داده و فرایند مالی خود را تسهیل بخشند.

  در بیانی ساده، اگر هدف و کاربرد این استیبل کوین را از منظر کمپانی یا کاربر حوزه اروپا و حتی فردی که مبادلات مالی خود را با یورو انجام می‌دهد، نگاه کنیم، دیگر برای خریدوفروش کالا، خریدوفروش ارز دیجیتال و.. نیازی به واریز دلار وجود نداشته و این افراد می‌توانند با ارز یورو خود به‌راحتی تمامی این امور را با موفقیت انجام دهند.

  از جهاتی دیگر، استفاده و ایجاد توکن یورو تتر، به کمپانی Tether و حتی تمامی صرافی‌های متمرکز دیگر این امکان را خواهد داد که کاربران بیشتری از حوزه اروپا جذب کرده و در کنار تسهیل فرایند مالی آنها و بهبود نقدینگی، رویکردها و کاربردهای بیشتری را برای استفاده و همه‌گیری ارزهای دیجیتال در سراسر جهان داشته باشند.

  آینده ارز دیجیتال EURT چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  با نیم‌نگاهی به پتانسیل ارز دیجیتال EURT و آینده آن در سال‌های پیش‌رو، می‌توان نتیجه گرفت که دقت به رشد کاربران و پذیرش این استیبل کوین در پلتفرم‌های معاملاتی برتر، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کلید و هدف این پروژه است.

  در واقع، اگر استیبل کوین تتر (USDT)، در طول مدت فعالیت خود مورد توجه و استفاده همگانی پلتفرم‌ها و کاربران قرار نمی‌گرفت، بدون شک تا به امروز نامی از این استیبل کوین شنیده نمی‌شد و حتی امکان توقف انتشار آن نیز وجود داشت. استیبل کوین تتر یورو نیز از این مفهوم مصون نبوده و برای رشد و ترقی بیشتر، نیاز به فراگیر شدن و پشتیبانی در صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی مختلف دارد تا سهم این استیبل کوین از معاملات ارزهای دیجیتال چشمگیر و قابل توجه باشد.

  با نمایی کلی، استیبل کوین تتر (USDT)، تا زمان‌نگارش این مقاله، بیش از 60 درصد از سهم معاملات با جفت‌های معاملاتی را به خود اختصاص داده و تسلط و بزرگی این استیبل کوین بر هیچ شخصی پوشیده نیست. بااین‌وجود، بخش مهمی از آینده و پتانسیل همه‌گیرشدن یورو تتر به سهم معاملاتی آن نیز باز می‌گردد و باید دید که آیا می‌تواند به سهم معاملاتی مناسبی در بین استیبل کوین‌های دیگر دست یابد یا خیر.

  شما چه پیش‌بینی از آینده رمزارز یورو تتر دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  سؤالات متداول

  • یورو تتر چیست؟

  یورو تتر (Euro Tether)، دومین استیبل کوین بزرگ منتشر شده از سوی کمپانی تتر است که با دومین ارز بزرگ جهان یورو، با نسبت 1:1 پگ شده و جهت خریدوفروش ارزهای دیجیتال، کاربردهای دیفای و… مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

  • آیا استیبل کوین یورو تتر برای کمپانی تتر است؟

  بله استیبل یورو تتر (EURt) نیز از استیبل کوین‌های منتشر شده از سوی کمپانی Tether Limited است با پشتوانه ارز فیات و الگوریتم اثبات ذخیره، نسبت 1:1 با یورو داشته و پگ خود را با یورو، دومین ارز بزرگ جهان حفظ می‌کند.

  • استیبل کوین یورو تتر از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

  استیبل کوین یورو تتر (Euro Tether)، با وجود ذکر تیم پروژه و بنیان‌گذاران کمپانی تتر، در شبکه‌های بلاکچینی متعددی قابل پشتیبانی است، با این حال، این استیبل کوین طبق مقاصد و اهداف کمپانی، تا به امروز تنها در شبکه اتریوم پشتیبانی شده و در آینده قابلیت استفاده در شبکه‌های دیگر اضافه خواهد شد.

  • آیا استیبل کوین EURT متمرکز است؟

  بله استیبل کوین EURT، مانند استیبل کوین‌هایی مانند USDT و USDC، متمرکز بوده و پشتوانه یا ذخایر این استیبل کوین، در کنار روند ضرب و سوزاندن آن به‌طورکلی توسط کمپانی تتر مدیریت و زیر نظر گرفته خواهد شد.

  • چه میزان استیبل کوین EURT در گردش قرار گرفته است؟

  تا زمان‌نگارش این مقاله، با ذکر عرضه کل (عرضه حداکثری ندارد) 50 میلیون استیبل کوین EURT، نزدیک به 36 میلیون از این توکن در گردش قرار گرفته است و برای کاربران شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 قابل استفاده و دسترسی خواهد بود.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر