وام جمعی (Crowdloan) در پاراچین‌ های پولکادات و کوساما چیست؟

توسط کارن آهنگری
|
11 بهمن 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
وام جمعی (Crowdloan) در پاراچین‌ های پولکادات و کوساما چیست؟

شاید با خود فکر کنید که اصطلاح وام جمعی (Crowdloan) ارتباطی با گرفتن یک وام و در نهایت بازپرداخت آن داشته باشد. اما اگر این چنین فکر می‌کنید در اشتباه هستید زیرا Crowdloan چیزی نیست که در آن وام به نفع شما معامله شود. پس وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

وام جمعی راهی برای افزایش پیشنهادات برای پروژه‌های رمزنگاری مانند پولکادات و کوزاماست.

این یک روش جهت دریافت توکن برای پروژه‌های کریپتو ذکر شده که حراج خود را راه‌اندازی می‌کنند تا از طریق برنده شدن در مزایده سود کسب کنند. در این نوشتار قصد داریم به مکانیزم فنی سیستم وام جمعی بپردازیم. وام جمعی در اصل، ماژولی برای جمع‌آوری سرمایه برای یک پروژه کریپتو است که با روش ICO (ارائه اولیه سکه) متفاوت است. با مطالعه ادامه این مطلب یک مرور کلی از این سیستم جدید جمع آوری وجوه دریافت خواهید کرد. در روش عرضه اولیه سکه (ICO) عدم قطعیت‌ها و ریسک‌های زیادی وجود دارد، زیرا این سیستم بدون مجوز نیست و نسبت به نوسانات بازار بسیار حساس است. اما وام جمعی این طور نیست.

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

چند پروژه در دنیای رمزارزها وجود دارد که از آن به عنوان یک روش تامین مالی همراه با ارائه سکه با مراحل اولیه استفاده می‌کنند. در این سناریو، تصمیمات بر اساس اعتبار وایت پیپر، جامعه و تیم سرمایه‌گذار اتخاذ می‌شود. ممکن است مشکلی در مدل ICO پیدا کنید که در این مورد هیچ تضمینی برای موفقیت به شما داده نشود. اما اگر بخواهید پروژه پولکادات می‌تواند با ارائه تسهیلات وام جمعی (Crowdloan) تمامی مشکلات خود را برطرف کند. وام جمعی پولکادات، به عنوان بخشی از چارچوب زیرلایه‌ای در نظر گرفته می‌شود تا رمزارز DOT را برای رشد سازمان‌هایی که پاراچین‌ها را تولید می‌کنند، کمک کند. این کار به شما امکان می‌دهد در حراج‌های پاراچین جایگاهی کسب کنید. به عبارتی توکن‌های کوزاما با نماد اختصاری (KSM) برای وام‌های جمعی پروژه کوزاما و توکن‌های دات (DOT) برای وام‌های جمعی پروژه پولکادات، به جای اینکه قرض داده شوند در حسابی برای مدت زمان معینی قفل می‌شوند. پاراچین در طول این زمان یا پس از دوره قفل شدن، واجد شرایط دریافت جایزه بوده که معمولا این جایزه به صورت توکن بومی پروژه خواهد بود.

توکن KSM/DOT برای پوشش کارمزدهای اجاره پاراچین (در حالی که قفل هستند) مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که پاراچین پروژه به آن دسترسی مستقیم ندارد. در صورتی که پروژه در مزایده موفق نشود قفل آن باز می‌شود و میزان سرمایه به صاحب آن بازگردانده می‌شود. به غیر از روش وام جمعی برای افزایش KSM/DOT در مزایده، از طریق فروش، ICO، IDO و… با تتر، اتریوم، یا بایننس کوین در ICO یا IDO سرمایه‌گذاری انجام شده به طوری که به شما توکن‌های تازه‌ای داده می‌شود و شما پول خود را پس نمی‌گیرید. اما با روش وام جمعی بازپرداخت اولیه خود را نیز پس خواهید گرفت.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  مزایای وام جمعی (Crowdloan)

  وام جمعی از افرادی پشتیبانی می‌کند که سرمایه‌ای ندارند. این پروژه از افراد حمایت می‌کند به طوری که با استفاده از این روش می‌توانند توکن‌های آن شبکه را دریافت کنند و با استفاده از آن یک فرصت عالی به دست آورند. وام جمعی، هرگز با پروژه پاراچین تکمیل نمی‌شود زیرا وام جمعی شرایط و پاداش‌های خود را دارد. وام‌های جمعی پروژه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. اما در کل این وام‌های جمعی دارای مزایایی برای سرمایه گذاران هستند که در زیر برخی از آن‌ها عنوان شده است:

  • وام جمعی یک رویکرد بسیار سریع و دارای روش اجرایی بسیار آسان است تا به افرادی که به پروژه شما علاقه‌مند هستند، توکن ارائه دهد.
  • با مکانیزم وام جمعی می‌توان بدون یک روش جمع آوری سرمایه با زمان و منابع فشرده، به تامین مالی یک اسلات پاراچین پرداخت.
  • وام جمعی روشی برای حمایت و همچنین ایجاد یک تقاضای بازار برای یک پاراچین یا پروژه است.
  • در این روش حتی کاربرانی هم که مشارکت‌های کوچکی دارند، پاداش دریافت می‌کنند.
  • وام جمعی یک استراتژی هوشمند است تا کاربران نسبت به این روش اطمینان حاصل کنند و سرمایه‌ای به دست آورند.

  مزایای وام جمعی (Crowdloan)

  راه‌های دسترسی به وام‌های جمعی

  به وام‌های جمعی می‌توان از طریق:

  • رابط کاربری گرافیکی به صورت مستقیم
  • استفاده از داشبورد سفارشی
  • دسترسی به واسطه‌ها

  دسترسی پیدا کرد. از طریق رابط گرافیکی Polkadot. js می‌توان به صورت مستقیم در وب سایت آن‌ها مشارکت کرد یا با استفاده از داشبورد سفارشی پروژه پاراچین (روی زنجیره) یا از طریق واسطه‌هایی مانند صرافی‌ها در وام‌های جمعی مشارکت داشت.

  مدت زمان کمپین وام جمعی

  زمانی که وام جمعی در پروژه‌ای ثبت می‌گردد، مدت زمان کمپین آن مشخص می‌شود. یک تاریخ پایان کمپین به یک بلوک خاص انجام می‌شود که این کمپین به مدت زمانی که یک وام جمعی می‌تواند کمک‌های مالی خود را برای شرکت در مزایده‌ای قفل نگه دارد، گفته می‌شود. اگر پروژه‌ای نتواند تا پایان کمپین به هدف خود برسد، کمپین به پایان رسیده و وام جمعی KSM/DOT باز شده و سرمایه به صاحبانش بازگردانده می‌شود. اسلات پاراچین در شبکه کوزاما و پولکادات محدود است که باعث ایجاد فضای رقابتی در حراجی‌ها و مزایده‌ها می‌شود. مزایده، تاریخ پایان دارد تا پروژه‌هایی که چند مزایده را از دست داده‌اند بتوانند در هفته‌های متوالی به رقابت خود ادامه دهند. تاریخ پایان کمپین، باعث می‌شود توکن‌های شرکت کنندگان برای مدت طولانی قفل نشود.

  چه پاداش‌هایی در وام جمعی وجود دارد؟

  چه پاداش‌هایی در وام جمعی وجود دارد؟

  پروژه‌ها با شرکت در مزایده اسلات پاراچین‌ها، توکن‌های قفل شده DOT و KSM را از طریق روش وام جمعی به سرمایه تبدیل می‌کنند. زمانی که پروژه در مزایده برنده شود، توکن‌های دریافت شده حاصل از آن به صورت پاداش به افرادی که در آن مشارکت کرده اند، اعطا می‌گردد. کوزاما و پولکادات پیشنهاد می‌دهند که پروژه‌ها برای پاداش‌هایی که ارائه می‌دهند محدودیتی‌هایی مانند توکن‌های پاداش داده شده، توکن‌های بومی پروژه یا هر چیز دیگری خارج از زنجیره، داشته باشند.

  نکته مهم در خصوص پاداش‌های وام جمعی این است که ممکن است پروژه‌ای در مزایده برنده نشود اما به شرکت‌کنندگان خود پاداش دهد و یا حتی ممکن است پروژه‌ای در مزایده برنده شده و پاداشی فراتر از آن چه که اعلام شده بود را دریافت کند.

  گفتار پایانی!

  ماژول وام جمعی (Crowdloan) راه بهتری برای ایمن کردن فضاهای مزایده برای کمپین پاراچین است، جایی که پول سرمایه‌گذاری شده برای مدت زمان ثابت تضمین می‌شود و پس از اتمام مزایده پاراچین بازپرداخت می‌شود. وام جمعی نه تنها برای پروژه‌ها که از طریق آن تامین مالی می‌شوند بلکه برای کاربران نیز مفید است زیرا با شرکت در مزایده پاداش دریافت می‌کنند. روش وام جمعی پولکادات روشی ایمن‌تر از عرضه سکه اولیه یا ICO است.

  سوالات متداول!

  • برای مشارکت در وام جمعی Crowdloan باید احراز هویت کنیم؟

  برای پیوستن به وام جمعی کوزاما نیازی به احراز هویت نیست. اما این دلیل نمی‌شود که هیچ محدودیتی در مشارکت وام جمعی هیچ پروژه‌ای وجود ندارد. ممکن است پروژه‌ای از احراز هویت استفاده کند.

  • حداقل مبلغی که می‌بایست در مشارکت وام جمعی Crowdloan پرداخت کرد چه میزان است؟

  برخی از پروژه‌ها حداقل مبلغ مشارکت مالی را تعیین می‌کنند. مثلا در پروژه کوزاما حداقل مبلغ 1KSM است.

  • هر کمپین وام جمعی Crowdloan چقدر طول می‌کشد؟
  هر پروژه با توجه به شرایط خود، تاریخ پایان کمپین مختلفی دارد. چرا که شرایط و ضوابط هر کمپین Crowdloan منحصر به فرد خواهد بود. روند مناقصه زمانی به پایان می‌رسد که یک کمپین وام جمعی به تاریخ پایان خود برسد.
  5/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر