وام جمعی (Crowdloan)؛ روش جدید سرمایه‌گذاری پولکادات

تاریخ: 20 مهر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

شاید با خود فکر کنید که اصطلاح وام جمعی (Crowdloan) ارتباطی با گرفتن یک وام و در نهایت بازپرداخت آن داشته باشد. اما اگر این چنین فکر می‌کنید در اشتباه هستید؛ زیرا Crowdloan چیزی نیست که در آن وام به نفع شما معامله شود. پس وام جمعی چیست؟

وام جمعی روشی برای جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های رمزنگاری جدید با استفاده از شبکه‌های بلاک چین پولکادات یا کوزاما است.

این روشی کاربردی جهت دریافت توکن و کسب سود برای پروژه‌های کریپتو ذکر شده است؛ آن‌ها از طریق راه‌اندازی حراج خود و برنده شدن در مزایده قصد رسیدن به این هدف را دارند. در این نوشتار قصد داریم به مکانیزم فنی سیستم وام‌های جمعی بپردازیم. وام‌های جمعی در اصل، ماژولی برای جمع‌آوری سرمایه برای یک پروژه کریپتو هستند که با روش ICO (ارائه اولیه کوین) متفاوت است. در روش عرضه اولیه کوین (ICO) عدم قطعیت‌ها و ریسک‌های زیادی وجود دارد، زیرا این سیستم بدون مجوز نیست و نسبت به نوسانات بازار بسیار حساس است. اما وام جمعی این طور نیست. با مطالعه ادامه این مطلب مروری کلی از این سیستم جدید جمع‌آوری وجوه، دریافت خواهید کرد.

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

در دنیای کریپتو، اکثر پروژه‌ها از پیشنهاد اولیه کوین (ICO) به عنوان روش تامین مالی در مراحل اولیه خود استفاده می‌کنند. در این سناریو، سرمایه‌گذاران بر اساس اعتبار تیم، وایت پیپر و جامعه تصمیم می‌گیرند، اما این روش اشکالی دارد و آن این است که هیچ تضمینی برای موفقیت ارائه نمی‌دهد. پولکادات با ارائه ویژگی وام جدید خود این مشکل را برطرف کرده است.

وام جمعی پولکادوت مکانیزمی است که به هر کسی اجازه می‌دهد با استیکینگ یا قفل کردن توکن‌های DOT در ماژول این وام، از پیشنهاد حراج پاراچین پروژه پشتیبانی کند. توکن‌های DOT را که از طریق وام‌های جمعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، می‌توان به DOTهای استیک شده توسط پروژه اضافه کرد تا کل پیشنهاد استیک برای حراج افزایش یابد.

Crowdloan پولکادات

حراج‌های پاراچین یک هفته به طول می‌انجامد. همچنین کمپین‌های این نوع وام تاریخ شروع و پایان مشخصی دارند که توسط پروژه تعریف می‌شود. اگر زمانی که یک دوره مزایده بسته می‌شود اما وام جمعی هنوز باز است، توکن‌های دات می‌توانند به عنوان پیشنهاد برای حراج اعمال شوند. پس از پایان دوره کمپین crowdloan، اگر پروژه برنده مزایده نشده باشد، توکن‌های استیک شده به صاحبان آن‌ها بازگردانده می‌شود. در غیراین‌صورت، اگر میزان استیک در پروژه به اندازه‌ای بالا باشد که بتواند در طول دوره کمپین جایگاه مناسبی را به دست آورد، همه نقاط در ماژول استیکینگ برای کل مدت اجاره، قفل می‌مانند.

توکن KSM/DOT برای پوشش کارمزدهای اجاره پاراچین (در حالی که قفل هستند) مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ البته پاراچین پروژه به آن دسترسی مستقیمی ندارد. در پایان دوره نیز سرمایه‌گذاران ارزهای DOT خود را پس می‌گیرند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  مزایای وام جمعی (Crowdloan)

  وام جمعی از افرادی پشتیبانی می‌کند که سرمایه‌ای ندارند. این پروژه از افراد حمایت می‌کند تا با استفاده از این روش بتوانند توکن‌های آن شبکه را دریافت و با استفاده از آن فرصتی عالی به دست آورند. این وام، هرگز با پروژه پاراچین تکمیل نمی‌شود؛ زیرا شرایط و پاداش‌های خود را دارد. لازم به ذکر است که وام‌های جمعی پروژه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. اما در کل این وام‌های جمعی دارای مزایایی برای سرمایه‌گذاران هستند که در زیر برخی از آن‌ها عنوان شده است:

  • دارای رویکرد بسیار سریع و روش اجرایی بسیار آسان است تا به افرادی که به پروژه شما علاقه‌مند هستند، توکن ارائه دهد.
  • با مکانیزم آن می‌توان بدون یک روش جمع آوری سرمایه با زمان و منابع فشرده، به تامین مالی یک اسلات پاراچین پرداخت.
  • روشی برای حمایت و همچنین ایجاد یک تقاضای بازار برای یک پاراچین یا پروژه است.
  • در این روش حتی کاربرانی هم که مشارکت‌های کوچکی دارند، پاداش دریافت می‌کنند.
  • استراتژی هوشمندی است تا کاربران نسبت به این روش اطمینان حاصل کنند و سرمایه‌ای به دست آورند.

  راه‌های دسترسی به وام‌های جمعی

  به وام‌های جمعی می‌توان از طرق زیر دسترسی پیدا کرد:

  • رابط کاربری گرافیکی به صورت مستقیم
  • استفاده از داشبورد سفارشی
  • دسترسی به واسطه‌ها

  از طریق رابط گرافیکی Polkadot. js می‌توان به صورت مستقیم در وب سایت آن‌ها مشارکت کرد یا با استفاده از داشبورد سفارشی پروژه پاراچین (روی زنجیره) یا از طریق واسطه‌هایی مانند صرافی‌ها در وام‌های جمعی مشارکت داشت.

  مدت زمان کمپین وام جمعی

  بلافاصله پس از ثبت Crowdloan در پروژه‌ای، مدت زمان کمپین آن مشخص می‌شود. این کار با تعیین «تاریخ پایان کمپین» انجام می‌شود که به بلوک خاصی گره خورده است. این کمپین به مدت زمانی که یک وام جمعی می‌تواند کمک‌های مالی خود را برای شرکت در مزایده‌ای قفل نگه دارد، گفته می‌شود. اگر پروژه‌ای نتواند تا پایان کمپین به هدف خود برسد، کمپین به پایان رسیده و وام جمعی KSM/DOT باز شده و سرمایه به صاحبانش بازگردانده می‌شود.

  تعداد محدودی اسلات پاراچین در شبکه‌های کوزاما و پولکادوت موجود است و حراجی‌های این اسلات‌ها ممکن است فوق‌العاده رقابتی باشد. تاریخ پایان کمپین امکان از دست دادن یک یا چند مزایده اولیه را در نظر می‌گیرد که به پروژه‌ها اجازه می‌دهد در چندین مزایده متوالی رقابت کنند. همچنین انتظاراتی را برای شرکت‌کنندگان وام‌های جمعی تعیین می‌کند که احتمالاً نمی‌خواهند توکن‌هایشان به‌طور نامحدود قفل شود، اگرچه که پروژه تلاش می‌کند در یک سری هفته‌ها در حراجی برنده شود.

  وام جمعی باید باز/فعال باشد تا بتوان در طول حراج یک اسلات پاراچین را به دست آورد، و ایمن کردن این اسلات ها بسیار رقابتی است. این کار باید به موازات حراج (ها) انجام شود.

  چه پاداش‌هایی در وام جمعی وجود دارد؟

  پروژه‌ها با شرکت در مزایده اسلات پاراچین‌ها، توکن‌های قفل شده DOT و KSM را از طریق روش وام جمعی به سرمایه تبدیل می‌کنند. زمانی که پروژه در مزایده برنده شود، توکن‌های دریافت شده حاصل از آن به صورت پاداش به افرادی که در آن مشارکت کرده‌اند، اعطا می‌شود. کوزاما و پولکادات پیشنهاد می‌دهند که پروژه‌ها برای پاداش‌هایی که ارائه می‌دهند، محدودیتی‌هایی مانند توکن‌های پاداش داده شده، توکن‌های بومی پروژه یا هر چیز دیگری خارج از زنجیره، داشته باشند.

  نکته مهم در خصوص پاداش‌های وام جمعی این است که ممکن است پروژه‌ای در مزایده برنده نشود اما به شرکت‌کنندگان خود پاداش دهد و یا حتی ممکن است پروژه‌ای در مزایده برنده شده و پاداشی فراتر از آن چه که اعلام شده بود را دریافت کند.

  چگونه در Crowdloan شرکت کنیم؟

  برخی از پروژه‌ها ممکن است dAppها (برنامه‌های غیرمتمرکز) یا دسترسی به ویژگی‌های تبادل متمرکز را برای شرکت در وام‌های جمعی ارائه دهند، اما کم هزینه‌ترین راه معمولاً استفاده از افزونه مرورگر Polkadot.js با کیف پول Polkadot.js UI است. همچنین باید مقداری DOT بخرید که برای انجام این کار می‌توانید به سادگی از صرافی بیت پین اقدام کنید.

  پولکادات پاراچین؛ چگونه در کراولون شرکت کنیم؟

  پس از خرید DOT و ارسال آن‌ها به آدرس Polkadot.js خود، می‌توانید از کیف پول Polkadot.js برای شرکت در وام جمعی استفاده کنید. از منوی بالا به Parachains بروید، Crowdloans را از نوار منوی دوم انتخاب کنید، سپس پروژه‌ای را که می‌خواهید پشتیبانی کنید پیدا کرده و روی مشارکت کلیک کنید. کیف پول شما می‌تواند چندین حساب را پشتیبانی کند؛ بنابراین باید حسابی را که قصد استفاده از آن را دارید، مشخص کنید. سپس مقداری از DOT را بین حداقل و حداکثر نشان داده شده روی صفحه انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که با کم کردن سهم شما از کل موجودی، حداقل 1.1 نقطه در حساب شما باقی خواهد ماند. شما باید حداقل موجودی یک DOT را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که کارمزد تراکنش کمی وجود خواهد داشت.

  گفتار پایانی

  ماژول وام جمعی (Crowdloan) راه بهتری برای ایمن کردن فضاهای مزایده برای کمپین پاراچین است، جایی که پول سرمایه‌گذاری شده برای مدت زمان ثابت تضمین و پس از اتمام مزایده پاراچین بازپرداخت می‌شود. وام جمعی نه تنها برای پروژه‌ها که از طریق آن تامین مالی می‌شوند، بلکه برای کاربران نیز مفید است؛ زیرا با شرکت در مزایده پاداش دریافت می‌کنند. در حالت کلی، روش Crowdloan پولکادات روشی ایمن‌تر از عرضه سکه اولیه یا ICO است.

  نظر شما راجع به این روش وام و پاداش‌دهی چیست؟ آیا می‌توان درآمد خوبی از آن به دست آورد؟

  سوالات متداول

  • برای مشارکت در Crowdloan باید احراز هویت کنیم؟

  برای پیوستن به وام جمعی کوزاما نیازی به احراز هویت نیست. اما این دلیل نمی‌شود که هیچ محدودیتی در مشارکت Crowdloan هیچ پروژه‌ای وجود ندارد. ممکن است پروژه‌ای از احراز هویت استفاده کند.

  • حداقل مبلغی که می‌بایست در مشارکت وام جمعی Crowdloan پرداخت کرد چه میزان است؟

  برخی از پروژه‌ها حداقل مبلغ مشارکت مالی را تعیین می‌کنند. مثلا در پروژه کوزاما حداقل مبلغ 1KSM است.

  • هر کمپین وام جمعی Crowdloan چقدر طول می‌کشد؟
  هر پروژه با توجه به شرایط خود، تاریخ پایان کمپین مختلفی دارد. چرا که شرایط و ضوابط هر کمپین Crowdloan منحصر به فرد خواهد بود. روند مناقصه زمانی به پایان می‌رسد که یک کمپین وام جمعی به تاریخ پایان خود برسد.
  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

  چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

  آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ (Stop hunting) در معاملات

  استاپ هانتینگ، از رایج‌ترین مفاهیم در معاملات بازارهای مالی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر