چین لینک چیست؟ معرفی رمز ارز LINK و بلاک چین ChainLink

توسط آکادمی بیت‌پین
|
29 دی 1399
|
زمان مطالعه:  10 دقیقه

چین لینک (Chainlink) شبکه رمزنگاری‌شده از گره‌ها و مبتنی بر بلاک چین است در این مطلب، تاریخچه، کیف پول‌ها، نحوه خرید، تحلیل آینده قیمت رمز ارز لینک (LINK) را بررسی می‌کنیم.

هدف یک سری hc پروژه‌های بلاکچینی، رفع مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال است. چین لینک یکی از همین پروژه‌هاست که در تلاش است تا همکاری چند جانبه و بینابینی را وارد دنیای بلاک چین‌ها کند. اما شبکه ارز دیجیتال چین لینک چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ چگونه می‌توانیم ارز دیجیتال لینک را بخریم و در کدام کیف پول‌ها ذخیره کنیم؟ تحلیل آینده قیمت ارز لینک چگونه است؟ تاریخچه چین لینک چیست؟ و چه کسانی سازنده آن هستند؟ پاسخ سوالات در ادامه مطلب…

تا به امروز، شبکه‌های بلاک چینی مهمی نظیر بیت کوین، اتریوم، ریپل و… پا به عرصه گذاشته‌اند. تا پیش از این، هیچ راهی برای متصل کردن این بلاک چین‌ها به یکدیگر و به داده‌های دنیای واقعی خارج از بلاکچین‌ها وجود نداشت. همکاری بینابینی به کاربران و توسعه‌ دهندگان کمک می‌کند تا به ویژگی‌های مختلفی در بلاکچین دسترسی داشته و در عین حال نیز یکپارچگی هر دوی شبکه‌ها دست نخورده باقی بماند.

بیت کوین، دنیا را با بلاک چین آشنا و ایده غیرمتمرکز شدن را مطرح کرد. بعد از آن، اتریوم در صدد رها‌سازی قدرت مکانسیم بلاکچین با استفاده از قراردادهای هوشمند بود. اما شبکه ارز دیجیتال چین لینک قدم بعدی در انقلاب بلاکچینی است که به ایجاد ارتباط بین زنجیره‌های مختلف و منابع دنیای خارج کمک می ‌کند.

در حال حاضر، مکانسیم‌های اجماع متفاوتی در بلاکچین‌های مختلف وجود دارد، که اجازه ارتباط آزاد بین زنجیره‌های مختلف را به کاربران نمی‌دهند. اما چین‌لینک این مشکل را با استفاده از شبکه‌ای از اوراکل‌های امن برای ساخت یک راه‌حل کاملا غیرمتمرکز، حل کرده است. این کار، نیاز به اعتماد به اشخاص را محدود کرده و قراردادهای هوشمند را ضد دستکاری و با کیفیت‌تر می‌کند. توکن LINK ارز دیجیتال محلی شبکه ChainLink است که در ادامه درباره نحوه ایجاد یک محیط بلاک چینی پایدار توسط آن صحبت می‌کنیم.

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) یک پروژه بلاکچینی منحصربفرد و اولین در نوع خود است. این سرویس اوراکلی غیرمتمرکز، در حال حاضر روی شبکه اتریوم قرار دارد و امکان توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر چین لینک (Blockchain) برای شرکت‌ها و کسب و کارهای سنتی را فراهم می‌کند. چین لینک در وبسایت رسمی خود، خودش را اینگونه معرفی کرده است:

شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیرقابل دستکاری را برای تمامی قرارداد هوشمند پیچیده روی هر بلاکچینی فراهم می‌کند.

حالا فاکتورها و عوامل زیادی باعث منحصربفردی شبکه رمز ارز چین لینک می‌شوند. ChainLink مفهومی است که به‌طور کامل به اتصال بیشتر اسمارت کانترکت‌ها به دنیای خارج می‌پردازد. مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط اتریوم (Ethereum) مطرح شد؛ اما اسمارت کانتکت‌های اتریوم تنها داده‌های روی بلاک چین را مدیریت کرده و از ایجاد ارتباط با کسب و کارهای دنیای واقعی دور مانده‌اند. هدف چین لینک کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین بلاکچین و برنامه‌های دنیای واقع است.

کاربران قراردادهای هوشمند، توانایی بهره‌برداری از اوراکل‌های داخل شبکه را دارند تا داده‌های حاصل از ای‌پی‌آی‌ها، استخرهای داده و دیگر منابع خارج از زنجیره را دریافت کنند. این اسمارت کانترکت‌ها را می‌توان در داخل بلاکچین یکپارچه‌سازی کرد. در اصل، این قراردادها از طریق API‌ها، داده‌های مربوط به برنامه‌های خارجی را گرفته و وارد شبکه Blockchain می‌کنند. چین لینک می‌تواند اپلیکیشن‌های مختلف نظیر پی پال (PayPal) را به بلاک چین اتریوم متصل کند. همچنین توانایی کمک به کاربران برای ارسال پرداخت‌های خود از قرارداهای هوشمند به حساب بانکی به صورت مستقیم را دارد.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  خرید ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)

  در حال حاضر صرافی ارز دیجیتال ایرانی بیت پین صرافی است که رمزارز چین لینک را می‌توانید در آن بخرید. برای خرید چین لینک فقط کافی است ثبت‌نام کنید و وارد حساب کاربری خود شده و در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال چین لینک را انجام دهید.

  خرید  ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink)

  تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال چین لینک ChainLink

  این پروژه توسط یک برنامه نویس ۳۳ ساله به نام Sergey Nazarov راه اندازی شده است. بنیان‌گذار چین لینک Steve Ellis است. او فردی است که سرپرستی یک تیم توسعه‌دهنده را در کالیفرنیا بر عهده دارد.

  Nazarov در دانشگاه نیویورک در رشته مدیریت تحصیل کرده است. در سال ۲۰۰۹ ، او بازار همتا‌به‌همتا ExistLocal را تاسیس کرد. پس از آن، او به مدت سه سال به عنوان یک شریک در QED Capital سرمایه‌گذاری کرد و سرویس غیرمتمرکز CryptoMail را تاسیس کرد.

  در سال ۲۰۱۴، Nazarov پروژه Secure Asset Exchange یا SAE را ایجاد کرد. این سرویس برای کمتر از دو سال وجود داشت. زیرا در ژانویه ۲۰۱۶ یکی از بنیان‌گذاران آن پس از ادعای نهادهای نظارتی آمریکایی، تعطیلی خود را اعلام کرد.

  در نتیجه Ellis و Nazarov که در ایجاد SAE شرکت داشتند بر توسعه پروژه دیگری به نام SmartContact متمرکز شدند. در نتیجه پروژه شبکه چین لینک ایجاد شد.

  وایت پیپر ارز دیجیتال LINK

  وایت پیپر ChainLink توسط استیو الیس، اری یولز و سرگی نازاروف نوشته شده است. نسخه اول این وایت پیپر در ۴ام سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۳ شهریور ۹۶) منتشر شد و به مرور زمان بروزرسانی‌های متعددی بر روی این وایت پیپر انجام شد. این نسخه، حاوی زیرساخت پروژه، مشکلاتی که حل می‌کند، معماری درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای، کاربرد ارواکل‌ها، مدل اعتبارسنجی نودها ، جریمه نودها و کاربرد ارز دیجیتال LINK است. این وایت پیپر همچنین چشم‌انداز رمز ارز چین لینک در جهت ایجاد اسمارت کانترکت‌های «هوشمندتر» را معرفی می‌کند که باعث اتصال API های خارجی به بلاک چین می‌شود.

  وایت پیپر ارز دیجیتال چین لینک از طریق این لینک قابل مشاهده است.

  شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

  کار چین لینک، متصل کردن اکوسیستم بلاک چین به اپلیکیشن‌های خارجی است. از یک طرف، Chainlink به بلاک چین متصل است و از طرف دیگر، با یک API ادغام شده است. پایه‌های این راه‌حل بر مبنای اوراکل‌ها ساخته شده، که باعث محدود کردن نیاز به اعتماد به اشخاص و غیر‌متمرکز کردن زیرساخت‌های این شبکه می‌شود.

  شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

  شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

  فعالیت اصلی چین لینک بر اساس دو فرایند است: درون شبکه‌ای (On-Chain) و برون شبکه‌ای (Off-Chain). قراردادهای هوشمند در شبکه ChainLink «شدیدا آگاهانه» هستند، به این معنا که محتوای درون آن‌ها، باعث ادغام آن‌ها با برنامه‌های غیر بلاکچینی می‌شود. زیرساخت غیربلاک چینی، به انتخاب و ساخت سابقه Oracle ها کمک می‌کند. پس از این کار، پیش از آنکه توافق مربوطه وارد زیرساخت درون شبکه‌ای شود، بیرون از شبکه حاصل می‌شود. معماری برون شبکه‌ای چین لینک، دارای چندین کار فرعی و آداپتورهای خارجی است. تمامی این عناصر زیرساختی، قابلیت به‌روزرسانی دارند. این راه‌حل در حال حاضر روی اتریوم سوار است، اما در آینده برای فراهم‌آوری امکان انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای، آپدیت خواهد شد.

  نحوه کار درون شبکه‌ای چین لینک

  معماری درون شبکه‌ای ChainLink، بر مبنای بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. بر این اساس، قراردادهای هوشمند بیشتر کارها را انجام می‌دهند و داده‌ها توسط نودها (گره‌ها) بازیابی می‌شوند. سپس اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که گره‌ها باید انجام دهند، تامین می‌کند. شبکه چین لینک از ۳ عنصر یا قرارداد تشکیل شده است: اولین عنصر، قرارداد اعتبار (Reputation Contract) است که معیارهای اوراکل‌ها را کنترل می‌کند.

  دومین عنصر، قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract) است که درخواست‌ها (سفارش‌ها) را از نودهای فردی مبتنی بر SLA (تفاهم‌نامه سطح سرویس) گرفته و پارامترهای مربوطه، توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می‌شود. سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) است که پاسخ‌های نودها را گرفته و آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به درخواست کاربر تبدیل می‌کند. این قرارداد همچنین معیارهای قرارداد شهرت را هم تامین می‌کند.

  حال، تجمیع درون شبکه‌ای را می‌توانیم به ۳ مرحله: انتخاب اوراکل، گزارش‌دهی داده و جمع‌آوری نتیجه تقسیم کنیم.

  مرحله انتخاب اوراکل را کاربر نهایی یا سازنده قرارداد هوشمند کنترل می‌کند، تا شرایط کانترکت دقیقا مشخص شود. این شرایط می‌تواند شامل نوع اطلاعات لازم، گردآوری نودها و اعتبار گره‌های مورد استفاده و غیره باشد. سپس یک سرویس فهرست‎بندی به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند اوراکل‌ها را راحت‌تر انتخاب کنند.

  این فعالیت در ابتدا به صورت برون شبکه‌ای انجام می‌شود، اما در نهایت به داخل شبکه اضافه خواهد شد. انتخاب نودها هم می‌تواند بسته به تناسب آن‌ها با کار مربوطه، به صورت خودکار و از طریق قرارداد تطبیق سفارش انجام شود. گره‌ها هم می‌توانند نحوه انتخاب شدن خود برای فعالیت مربوطه به صورت خودکار را تعیین کنند.

  پس از تطبیق شرایط نودها با قرارداد مربوطه، هزینه‌ای باید توسط گره‌ها پرداخت شود که «جریمه» نام دارد. این هزینه برای زمانی است که نودهای انتخابی، داده‌های مورد قبولی را ارائه نکنند. سپس قرارداد، نودهای مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌هایی که انتخاب نشدند، هزینه پرداختی را پس می‌گیرند.

  در مرحله گزارش‌دهی داده، نودها باید بر اساس وظایف مشخص شده توسط SLA، وظیفه خود را انجام دهند. این وظایف می‌تواند شامل اتصال به API، پردازش داده از طریق آداپتورهای بیرونی، امضای دیجیتالی بازخوردها و بازگردانی پاسخ‌ها به داخل شبکه باشد.

  در مرحله آخر که همان جمع‌آوری نتایج است، قرارداد تجمیع، نتایج را از نودها دریافت کرده و سپس، پاسخ مربوط به سوال سازنده قرارداد هوشمند را محاسبه می‌کند. این قرارداد برای سیگنال دادن به قرارداد شهرت اعتبار و سر وقت بودن هر کدام از نودها، از پاسخ تمامی اوراکل‌ها استفاده می‌کند.

  نحوه کار برون شبکه‌ای چین لینک

  معماری برون شبکه‌ای چین لینک یکی از جالب‌ترین و منحصربفردترین ویژگی‌های بلاک چین آن است. خود شبکه ChainLink بخشی از معماری برون شبکه‌ای آن است که تمامی نودها را به هم متصل می‌کند. هر کدام از گره‌ها برای گردآوری پاسخ به قراردادهای هوشمند، از طریق API ها به ذخیره برون شبکه‌ای متصل می‌شوند. همچنین ممکن است یک سری آداپتورهای خارجی برای کمک به گسترس ارتباطات با API های شخص ثالث وجود داشته باشد.

  تمامی داده‌های برون شبکه‌ای، از طریق نرم افزار مرکزی چین لینک در خارج از شبکه به گونه‌ای ترجمه می‌شوند، که قابلیت بازخوانی آن در درون شبکه وجود داشته باشد. فعالیت‌های فرعی وظیفه مورد نظر نیز توسط این نرم افزار پردازش می‌شود. یکی از مهم‌ترین عناصر این معماری، آداپتورهای خارجی آن هستند. از این آداپتورها برای اتصال به API های شخص ثالث استفاده شده، که به ایجاد پلی برای از بین بردن فاصله میان بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی کمک می‌کند. تمامی آداپتورها باید بر اساس طرح قالب ChainLink نوشته شوند.

  قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

  پیش از پرداختن به مبحث قرارداد هوشمند چین لینک، اجازه دهید ابتدا راجع به اینکه اصلا اسمارت کانترکت چیست و اوراکل‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند، صحبت کنیم.

  قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است، که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

  اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است.

  قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

  قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

  ویژگی منحصربفرد قراردادهای هوشمند شبکه ارز دیجیتال چین لینک این است که کار اوراکل‌ها را وارد قراردادهای هوشمند آن‌ها می‌کند. یعنی چه؟ یعنی اینکه یک خوراک غیر متمرکز جمع‌آوری می‌شود، تا معیارهای اوراکل‌ها با شرایط بیرونی قرارداد هوشمند تطبیق داده شده و سپس به داده‌های درون شبکه‌ای تبدیل شود. در واقع، چارچوب قراردادهای هوشمند بر اساس فرایندها یا عناصر متعددی قرار دارد که در هر دوی بیرون و درون شبکه پردازش می‌شوند، تا از اضافه شدن داده‌های خارجی شخص ثالث به درون قرارداد هوشمند مطمئن شویم.

  این سیستم مشوق محور، پلی را ایجاد می‌کند که فاصله بین مسائل دنیای واقعی و همتایان آن‌ها در بلاک چین را از بین می‌برد.

  اوراکل چیست و استفاده از آن چه فایده‌ای دارد؟

  اوراکل‌ها برنامه‌هایی هستند که برای بازیابی و تائید اطلاعات خارج از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند. این برنامه‌ها برای رسیدن به یک هدف مشخص، از خوراک داده و API های تحت وب استفاده می‌کنند. مثلا گرفتن اطلاعات قیمت از بورس سهام نیویورک (NYSE) یا اطلاعات پرداخت از پی پال و سپس ارسال آن به شبکه Blockcahin، از جمله کارهایی هستند که یک Oracle انجام می‌دهد.

  حالا برای بهره بردن از قدرت اوراکل‌ها، یک منبع داده برای دریافت یک سری اطلاعات خاص بررسی، و سپس به بلاک چین متصل می‌شود. قراردادهای هوشمند هم می‌توانند برای کار روی یک سری از اطلاعات خاص ورودی از خوراک‌ها داده، ساخته شوند. به عنوان مثال، یک اسمارت کانترکت برای کاربران قرعه‌کشی ساخته می‌شود و از اوراکل‌ها هم برای تولید اعداد تصادفی قرعه‌کشی از یک منبع خارجی، استفاده می‌شود.

  حال مثلا دو سیاست‌مدار را در نظر بگیرید که همراهشان مترجم دارند، زمانی که این دو نفر از دو منطقه مختلف، با دو زبان کاملا متفاوت با یکدیگر صحبت می‌کنند، به این مترجم‌ها وابسته هستند. کار این مترجم‌ها هم ایجاد پلی بین این دو نفر برای از بین بردن فاصله زبانی است، تا بتوانند حرف یکدیگر را بفهمند. اوراکل‌ها هم دقیقا همین کار را برای بلاک چین و دیگر پلتفرم‌های موجود انجام می‌دهند. Oracle ها درخواست‌های بلاکچین را گرفته، پاسخ آن‌ها را در پلتفرم‌های خارجی جستجو کرده و سپس جواب مربوطه را برمی‌گردانند. اوراکل‌ها برای برنامه‌های دنیای واقعی مبتنی بر فناوری Blockahin، بسیار کاربردی هستند.

  آیا چین لینک غیر متمرکز است؟

  بله، ChainLink یک شبکه غیر متمرکز است. هر کسی که علاقه به اجرای یک اوراکل را داشته باشد، می‌تواند در این شبکه فعالیت کند. چین لینک همچنین یک سیستم اعتبار قوی دارد. به هر Oracle یک اعتبار و هویت درون شبکه‌ای داده می‌شود که به تعریف قابلیت اطمینان آن کمک می‌کند. حتی نودهای شبکه هم باید رمز ارز LINK را در شبکه استیک کنند که در صورت ارائه داده‌های بد، به عنوان جریمه از آن‌ها دریافت می‌شود. این امر، شبکه ارز دیجیتال چین لینک را در کنار حفظ یک معماری غیر متمرکز، کاملا آزاد گذاشته و افراد را از تهیه داده‌های بد را برحذر می‌دارد.

  توکن ارز دیجیتال LINK چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  توکن LINK، رمز ارز محلی شبکه چین لینک و در واقع یک توکن ERC20 است، به این معنا که روی شبکه اتریوم ساخته شده است. توسعه‌دهندگان، ارز دیجیتال لینک را به صورت زیر تعریف کرده‌اند:

  یک توکن ERC20، بهمراه قابلیت اضافه «ارسال و فراخوانی» استاندارد ERC223، که به LINK اجازه بازیابی و پردازش توسط قراردادهای درون یک تراکنش واحد را می‌دهد.

  از رمز ارز LINK برای پرداخت دستمزد نودهای شبکه استفاده می‌شود. ارزش و تقاضای این توکن‌ها، مستقیما به تعداد اپراتورهایی که روی معماری درون شبکه‌ای چین لینک کار می‌کنند بستگی دارد. ارزش رمز ارز لینک همچنین بر اساس کاربردهای شبکه تعیین می‌شود؛ یعنی هرچه کاربردهای پلتفرم ChainLink افزایش یابد، ارزش توکن LINK نیز بیشتر خواهد شد.

  سوالات متداول

  • برای خرید چین لینک باید از کجا اقدام کنیم؟

  توکن لینک در بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نظیر بیت‌پین معامله می‌شود، فقط کافیست داخل سایت ثبت نام و احراز هویت کنید.

  • کیف پول چین لینک چیست؟

  از آنجا که لینک یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است، برای نگهداری آن باید از کیف‌پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کرد. همچنین برای نگهداری بلندمدت LINK می‌توان از والت‌های سخت افزاری مثل لجر و ترزور استفاده کرد.

  • آینده چین لینک چگونه خواهد بود؟

  این شبکه، یک اوراکل غیرمتمرکز است و می تواند دیتاها را از دنیای واقعی وارد بلاک چین و قراردادهای هوشمند کند. این مشهورترین و محبوب ترین Oracle بلاکچینی در دنیاست و بسیاری از پروژه ها از این سیستم برای تامین داده های خود استفاده می کنند. بنابراین می توان آینده درخشانی را برای آن متصور شد.

  4/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر