ارز دیجیتال CertiK چیست؟ معرفی ارز سرتیک و توکن CTK

0 2,974

سرتیک نوعی پروتکل ارز دیجیتال و مبتنی بر بستر بلاک‌چین است. این سیستم بر امنیت شبکه‌ها تأکید دارد و برای کارکرد درست اپلیکیشن‌هایی مانند سیستم‌های مالی غیرمتمرکز، NFT ها (توکن‌های غیرقابل تعویض)، وسایل نقلیه خودکار و غیره کاربرد دارد. همچنین این ارز دیجیتال بیان می‌کند که در زمینه‌های سیستم بلاک‌چین، والت‌ها، Dapp، قراردادهای هوشمند و… نیز فعالیت می‌کند.

خرید آنی ارز دیجیتال سرتیک

سرتیک چیست؟

سرتیک یک سیستم عضویت غیرمتمرکز است که امکان بازپرداخت ارزهای رمزنگاری‌شده، ازدست‌رفته یا دزدیده‌شده را از هر شبکه دیگری فراهم می‌کند. کاربران این سیستم می‌توانند با مشارکت‌دادن وثیقه خود به‌عنوان ارائه‌دهنده وظیفه و خرید محافظ برای رمز ارز خود اقدام کنند. سرتیک بر پایه سهام وکالتی یعنی DPoS کار می‌کند و سیستم‌هایی که بر پایه DPoS فعالیت می‌کنند، در مقایسه با بلاک‌چین‌های PoW (گواه اثبات کار) و PoS (گواه اثبات سهام)، مقیاس‌پذیرتر هستند و تعداد بیشتری تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کنند.

نماد اختصاری ارز دیجیتال سرتیک

سرتیک نوعی ارز دیجیتال با نماد اختصاری CTK بر پایه بلاک‌چین و اثبات سهام وکالتی (DPoS) است. در این سیستم، کاربران رمزارز خود را در شبکه‌های خاصی به نام Stake سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق امنیت دارایی‌های خود را حفظ می‌کنند.

این ارز را چه تیمی ساخته است؟

شبکه سرتیک یک سیستم مالی غیرمتمرکز و تحقیقاتی است که با هدف ایجاد اعتماد عمومی در برابر شبکه‌های بلاک‌چین ایجاد شده است. این شرکت دو بنیان‌گذار به نام‌های پروفسور ژونگ شائو و پروفسور رونگویی گو دارد. پروفسور ژونگ شائو، استاد و رئیس گروه علوم کامپیوتری دانشگاه ییل و دارای دکترای علوم کامپیوتر در زمینه امنیت سایبری از دانشگاه پرینستون، واقع در ایالت نیوجرسی است.

دو مخترع ارز دیجیتال سرتیک
دو مخترع ارز دیجیتال سرتیک

پروفسور رونگویی گو نیز دارای دکتری علوم کامپیوتر از دانشگاه ییل بوده و در همین زمینه نیز به‌عنوان استادیار در دانشگاه کلمبیا مشغول به فعالیت است.

تاریخچه سرتیک

سرتیک در سال 2018 و توسط دو پروفسور به نام‌های ژونگ شائو و رونگویی گو که استادان دانشگاه‌های ییل و کلمبیا بودند، تأسیس شد. این شبکه از پیشگامان امنیت بلاک‌چین است و از بهترین فناوری هوش مصنوعی در کلاس‌های خود برای ایمن‌سازی و نظارت بر پروتکل بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. مأموریت سرتیک ایمن‌سازی دنیای سایبری بوده و به‌کمک شبکه بلاک‌چین، نوآوری‌های پیشرفته‌ای را از دانشگاه به سازمان اعمال می‌کند. همچنین این شبکه، وظیفه نظارت بر برنامه‌های کاربردی و حیاتی را بر عهده دارد تا با امنیت کامل و به‌درستی تاسیس شوند.

هدف از ساخت سرتیک

شبکه سرتیک در حال ساخت کامل‌ترین پلتفرم امنیت سایبری و ذخیره‌سازی جهان است. سرتیک به‌جای تلاش برای جلوگیری از نقض امنیت داده‌ها، فرض می‌کند هک‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند و به‌طور پیش‌فرض، برنامه‌ها را به‌شکل مؤثری در برابر هک ایمن می‌کند. فناوری بلاک‌چین، کار ذخیره و ایمن‌سازی را به‌شکلی غیرمتمرکز برای فایل‌ها انجام داده و با این کار، شدت تهدیدهای اصلی را در برابر امنیت کاهش می‌دهد

هدف ارز دیحیتال سرتیک بالابردن امنیت و همچنین افزایش اعتماد مردم به بلاک‌چین است که این کار درنهایت می‌تواند با توسعه و به‌روزرسانی نرم‌افزارهای امنیتی حاصل شود.

کاربردهای سرتیک

سرتیک نوعی توکن ارز دیجیتال و بر پایه شبکه بایننس است که با استاندارد BEP-20 کار می‌کند. همچنین از کاربردهای آن به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت هزینه برای انجام تراکنش و قراردادهای هوشمند
 • افزایش کاربران و میزان سرمایه‌گذاری با هدف توسعه شبکه سرتیک
 • پرداخت پاداش به کاربران در ازای تأمین و افزایش امنیت
 • قراردادن و عودت وثیقه در شبکه سرتیک شیلد
 • رأی‌گیری مدیران به‌دلیل نظارت بر شبکه غیرمتمرکز

سرتیک چگونه کار می‌کند؟

پروتکل سرتیک از روش‌های حاکمیت زنجیره‌ای برای فعال‌کردن و افزایش مشارکت جامعه برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کند. با وجود این، برای رأی‌دادن کاربران به پیشنهادها، دارندگان سرتیک می‌توانند اختیار رأی خود را به اعتبارسنجی‌ها واگذار کنند یا شخصاً و به‌طور مستقیم رأی دهند. مراکز اعتبارسنجی نیز از طریق انجام فعالیت‌هایی مانند تولید بلوک، کارایی بالای پلتفرم‌ها را تضمین می‌کنند.

خرید و فروش سرتیک چگونه است؟

 • خرید

برای خرید سرتیک بهتر است این کار را از طریق صرافی‌های معتبر و رمزنگاری‌شده انجام دهید، اما سرتیک برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، امکان خرید مستقیم با استفاده از پول فیات را ندارد. با این حال می‌توان خرید این ارز را با استفاده از خرید سایر ارزهای دیجیتال مانند BTC (بیت‌کوین)، USDT (تتر)، ETH (اتریوم) و غیره انجام داد و سپس از طریق صرافی‌های معتبر، آن را به سرتیک تبدیل کرد. همچنین برای این کار می‌توانید از صرافی بایننس استفاده کنید؛ زیرا بایننس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است و سپرده‌های فیات را می‌پذیرد.

خرید آنی ارز دیجیتال سرتیک

 • فروش

برای فروش ارز دیجیتال سرتیک، باز هم لازم است به همان صرافی‌های معتبر و خارجی که هنگام خرید به آن مراجعه کردید، رجوع کنید. برای این کار لازم است به سایت مورد نظر خود و پس از ثبت و احراز هویت به بخش کاربری خود وارد شوید. سپس پس از ثبت و تأیید شماره حساب و شبای خود، باید مقدار مبلغی که قصد فروش آن را دارید، وارد کنید. بعد از آن با درخواست فروش، وارد بخش فروش شوید و قیمت‌ها را بررسی ‌کنید. سپس با واردکردن شماره خود و انتخاب قیمتی که مدنظر دارید، مراحل را به پایان رسانده و فروش خود را ثبت و نهایی ‌کنید.

مزایای سرتیک

 • سرتیک به‌دلیل غیرمتمرکزبودن، استفاده از رمزنگاری و منبع‌باز بودن آن، هزینه‌های تراکنش را برای کاربران به حداقل می‌رساند و اعتماد آن‌ها را جلب می‌کند.
 • این رمز ارز به مجوز نیاز ندارد و به‌دلیل نداشتن مرز در سراسر جهان قابل استفاده است.
 • سرتیک برای استفاده افراد در مناطقی که زیرساخت‌های مالی مناسب ندارند نیز قابل استفاده است؛ زیرا نیاز به هیچ شناسه‌ای ندارد.
 • به‌دلیل نیاز‌نداشتن سرتیک به شناسه و احراز هویت، قابلیت ناشناس‌بودن را به کاربر خود می‌دهد و همچنین می‌تواند از حریم خصوصی کاربران نیز حمایت کند.
 • از آنجا که هیچ ارگانی توانایی مسدودکردن سرتیک را ندارد، این رمزارز می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد و از همه قوانین و تحریم‌ها سرپیچی کند.
 • سرتیک می‌تواند به‌دلیل دیجیتالی‌بودن و چاپ‌نشدن، برخلاف ارزهای قدیمی ارزش خود را همیشه حفظ کند.

معایب سرتیک

 • به‌دلیل پذیرفته‌نشدن سرتیک به‌طور گسترده، ممکن است اعتماد کامل به این ارز در میان عموم وجود نداشته باشد.
 • به‌دلیل دیجیتالی و رایانه‌ای‌بودن ارزهای دیجیتال از جمله سرتیک، امکان از دست رفتن آن‌ها با خراب‌شدن سیستم و هارد وجود دارد.
 • ثابت‌نبودن و نوسان مداوم قیمت ارز در بازار
 • نبود حمایت و پشتیبانی از خریدار
 • خطر وجود نقص فنی شناخته‌نشده در سیستم ارزهای دیجیتال و از بین رفتن سرمایه

بهترین کیف پول‌های سرتیک

اولین کار پس از خرید ارز دیجیتال، انتخاب مناسب و امن کیف پول، به‌منظور نگهداری و ذخیره سرمایه است. کیف پول‌های دیجیتال به چند دسته دسکتاپ، نرم‌افزار و سخت‌افزار تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی بهترین برندهای این کیف پول‌ها می‌پردازیم:

بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری سرتیک

این نوع از کیف پول‌ها به‌دلیل داشتن فیزیک و قابل‌‌لمس‌بودن آن‌ها، از امنیت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر کیف پول‌ها برخوردارند. از بهترین ویژگی‌های این دسته نیز می‌توان به توانایی اتصالشان به بلوتوث اشاره کرد که نیاز به اتصال کابل را از بین برده‌اند.

کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس

از پرطرفدارترین برندهای موجود در بازار که بسیار ایمن بوده و با قیمت مناسب زیر 100 دلار در بازار در دسترس هستند.

کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو ایکس

این کیف پول ورژن جدیدتر و بهتر از مدل قبلی است که تعدادی قابلیت‌های اضافی مانند صفحه‌نمایش بزرگ‌تر و دکمه‌های بهتر دارد، اما از لحاظ پشتیبانی تفاوتی با مدل قبلی نداشته و کارایی یکسان دارد.

کیف پول دسکتاپ اتمیک‌والت

از قابلیت‌های این کیف پول می‌توان به توانایی پشتیبانی از تعداد زیادی رمزارز اشاره کرد. همچنین این سیستم با نرم‌افزارهای ShapeShift و Changelly یکپارچه شده و امکان مبادله انواع ارز دیجیتال در آن وجود دارد.

کیف پول نرم‌افزاری تراست‌والت

تراست‌والت از محبوب‌ترین کیف پول‌های دسکتاپ و مخصوص کریپتوکارنسی است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این شبکه می‌توان به امنیت بالا و توسعه آن اشاره کرد که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. این امر تا حدی است که صرافی بایننس، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین صرافی‌های جهان، آن را خریداری کرد و اکنون بایننس مسئول و مدیر آن است.

معماری شبکه سرتیک

بنیاد سرتیم با پشتیبانی از پلتفرم سرتیک، از اعتماد به سیستم‌های بلاک‌چین حمایت می‌کند. تلاش‌های این شبکه برای پیشرفت و گسترش از طریق شبکه امن نمایش داده می‌شود که این امر می‌تواند اعتماد به سیستم‌های غیرمتمرکز را افزایش دهد. علاوه بر این، بنیاد سرتیک را استادان مشهور علوم کامپیوتر نیز رهبری و مدیریت می‌کنند.

مقایسه سرتیک با بیت‌کوین

همان‌طور که تاکنون در این مقاله ویژگی‌ها، مزایا و معایب سرتیک را بررسی کردیم، اکنون می‌خواهیم با بیان ویژگی و قابلیت‌های بیت‌کوین، به تفاوت بین این دو ارز دیجیتال پی ببریم:

همان‌طور که می‌دانید، بیت‌کوین اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال است که در سال 2009 فردی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» آن را به دنیا معرفی کرد. هدف اصلی این ارز دیجیتال، ساخت یک سیستم پرداخت اینترنتی غیرمتمرکز و مستقل بود که با راهکاری متفاوت و با روش‌های مختلف رمزنگاری و ایمن می‌شد. اگرچه

نمودار قیمت ارز دیجیتال سرتیک در یک سال گذشته (منبع: بیت پین)
نمودار قیمت ارز دیجیتال سرتیک در یک سال گذشته (منبع: بیت پین)

مشهورترین ارز دیجیتال است، امروزه دیگر در این حوزه تنها نیست و ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که هرکدام با ساختار و قوانین مختص به خود، شکل گرفته و توسعه یافته‌اند. بیت‌کوین هم مانند بیشتر ارزهای دیجیتال، توانایی محدودی در عرضه دارد؛ یعنی پس از رسیدن به حداکثر قابلیت خود، شبکه هیچ بیت‌کوین جدیدی را برای کاربر ایجاد نمی‌کند. این عدد حداکثری در بیت‌کوین، 21 میلیون واحد است که البته در ارزهای مختلف دیجیتال، متفاوت است. پروتکل بیت‌کوین، منبع‌باز است که هرکسی می‌تواند آن را بازیابی و کپی کند. اکنون نیز بسیاری از توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا در گسترش این پروژه شرکت دارند.

پیش‌بینی وضعیت آینده

فعالیت در زمینه امنیت سایبری و همکاری با بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین صرافی‌های دنیا، تأییدی بر این است که سرتیک قابلیت توسعه و پیشرفت‌های بیشتر و روزافزون را دارد؛ به همین دلیل می‌توان پیش‌بینی کرد که این ارز می‌تواند آینده روشنی داشته باشد و در بلندمدت به سوددهی بالایی برسد.

گفتار پایانی!

سرتیک یک رمزارز و مبتنی بر پایه بلاک‌چین است که امکان ایجاد امنیت و سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. همچنین می‌توان آن را رمزارزی توصیف کرد که کارکرد بالایی دارد و از لایه‌های امنیتی مختلفی مثل سرتیک شیلد، ماشین حسابرسی مجازی و غیره برای بستن قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

خرید آنی ارز دیجیتال سرتیک

پرسش‌های متداول!

 1. سرتیک چیست؟

سرتیک نوعی رمزارز غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین است که در زمینه ایجاد امنیت سایبری فعالیت می‌کند.

 1. بهترین کیف پول‌های سرتیک

کیف پول‌های مختلفی برای ذخیره سرمایه و ارز دیجیتال وجود دارد که به دسته‌های مختلف نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و دسکتاپ تقسیم می‌شوند و در این مقاله به بررسی و تفصیل هرکدام به‌طور مجزا پرداختیم.

 1. خرید و فروش سرتیک چگونه است؟

خرید و فروش ارز دیجیتال به‌طورکلی مراحل مشابهی دارد که بهتر است برای این کار به صرافی‌های معتبر و پرطرفدار دنیا مراجعه کرده و معامله را در آن‌ها انجام دهیم که در این مقاله به بررسی آن‌ها پرداختیم.

 1. مزایای سرتیک چیست؟

از مهم‌ترین مزایای ارز سرتیک می‌توان به نامحدودبودن مرز و تلاش برای کاهش هزینه تراکنش کاربران اشاره کرد که می‌تواند توجه کاربران را به خود جلب کند.

 1. معایب سرتیک چیست؟

بازار رمزارز و سرتیک به‌طورکلی معایبی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نوسان قیمت و نبود حمایت از خریدار اشاره کرد.

 1. مخترع سرتیک چه کسی است؟

سرتیک را دو بنیان‌گذار به نام‌های پروفسور ژونگ شائو و رونگویی گو تأسیس کردند که هر دو از استادان دانشگاه‌های مشهور دنیا و پیشگام در امنیت شبکه بلاک‌چین هستند.

3.9/5 - (37 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x