توکن سوزی خودکار BNB چیست؟ پروتکلی جدید برای BNB Burn فصلی

تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 1 شهریور 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
BNB Burn چیست؟

صرافی بایننس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌ها در حوزه رمزارزها به شمار می‌رود، که در مدت‌زمانی بسیار کوتاه توانست مبادلات و پیدا کرد قیمت ارزهای دیجیتال را با سهولت بیشتر همراه کند. بایننس در حال حاضر تنها یک صرافی نیست، بلکه می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین بازیگران در حوزه تکنولوژی‌های مرتبط با بلاک‌چین دانست. بایننس در سال‌های اخیر تمامی تلاش خود را به کار گرفته است تا در دنیای بلاک چین به ارائه تکنولوژی‌های جدید بپردازد و خلأهای موجود در این حوزه را رفع کند. این موضوع سبب شده است تا ارز دیجیتال این کمپانی نیز از رشد قابل‌توجهی برخوردار شود و در میان بهترین ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.

بایننس برای افزایش ارزش ارز دیجیتال خود یعنی BNB از روش‌های مختلف استفاده کرده است تا بدین طریق افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این پلتفرم را دارند، بتوانند سود مناسبی را به دست آورند. BNB Burn یکی از متدهایی است که بایننس برای افزایش ارزش ارز دیجیتال خود از آن بهره برده است. BNB Burn درواقع یک روش توکن برنینگ است که در بسیاری از ارزهای دیجیتال شده است. در ادامه تصمیم گرفته‌ایم به معرفی ‌BNB Auto-Burn بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

Coin Burning چیست؟

قبل از اینکه با پروتکل جدید بایننس یعنی BNB Auto-Burn آشنا شوید، بهتر است با مفهوم Coin Burning آشنایی پیدا کنید. Coin Burning در ارزهای دیجیتال روشی است که در بسیاری از بلاک‌چین‌ها برای خارج‌کردن درصدی از توکن‌ها از شبکه استفاده می‌شود. این روش قبل از به وجود آمدن تکنولوژی بلاک‌چین هم درباره پول رسمی بسیاری از کشورها استفاده می‌شده است تا بتوان با آن از ایجاد تورم در گذر زمان جلوگیری کرد. در حال حاضر هم بسیاری از کشورها در پایان سال مالی مقداری از پول رسمی کشور را از چرخه خارج می‌کنند تا بدین طریق از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری شود.

BNB Burn چیست؟

Coin Burning در حوزه ارزهای دیجیتال با استفاده از روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. در بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی توسعه‌دهندگان در ابتدا مقداری مشخص از ارزهای دیجیتال را در بازه‌های زمانی مختلف مشخص می‌کنند تا درصورت تحقق‌یافتن یکسری شرایط از شبکه خارج شوند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای کوین برنینگ، ارسال توکن به آدرس‌های خورنده است. درواقع در این روش برخی آدرس‌ها به‌عنوان Eater Address وجود دارند که کلید خصوصی ندارند که با ارسال توکن به این آدرس‌ها امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال از بین خواهد رفت و نمی‌توان بار دیگر به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

نکته‌ای که درباره کوین برنینگ باید بدانید این است که مکانیسم‌های این روش باید قبل از عرضه اولیه توکن‌ها اجرا شده باشند؛ زیرا بعدها امکان از بین بردن اتوماتیک کوین‌ها وجود نخواهد داشت؛ مگر اینکه کاربران به‌صورت داوطلبانه به سوزاندن توکن‌های خود بپردازند که احتمال آن بسیار کم خواهد بود. در حالی‌ که بایننس جزء یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌هایی است که قابلیت توکن سوزی خودکار را در شبکه خود قرار داده است، بلاک‌چین‌های دیگری نیز هستند که در حال حاضر از این ویژگی بهره می‌برند.

اتریوم یکی از بلاک‌چین‌ها است که بعد از London hard fork در سال ۲۰۲۱ از قابلیت سوزاندن خودکار کوین‌ها بهره‌مند شد.

BNB Burn چیست؟

BNB Burn قابلیتی است که بایننس در زمان عرضه اولیه BNB آن را در قالب قراردادی هوشمند در شبکه خود قرار داد تا با استفاده از آن در مدت‌زمان مشخص‌شده تعداد خاصی از توکن‌ها از شبکه خارج شوند. در زمان عرضه اولیه BNB تعداد توکن‌هایی که بایننس عرضه کرد، ۲۰۰ میلیون بود، اما با استفاده از BNB Burn این‌طور برنامه‌ریزی شده است که تعداد کوین‌ها بعد از مدت‌زمانی خاص به ۱۰۰ میلیون توکن کاهش پیدا کند. BNB Burn با کاهش عرضه توکن‌های بایننس سبب می‌شود تا ارزش آن با گذشت زمان افزایش پیدا کند و توکن‌هایی که در شبکه وجود دارند، مورد تقاضای بیشتری قرار گیرند.

بهتر است بدانید در BNB Burn از دو روش کلی استفاده می‌شود تا تعداد توکن‌ها کاهش پیدا کنند. اولین روش Quarterly BNB Burning Events نام دارد که در آن هر سه ماه یک‌بار تعداد مشخصی از توکن‌ها سوزانده می‌شود. با استفاده از این روش تاکنون حدود ۱۷ درصد از توکن‌های عرضه‌شده سوزانده شده‌اند. BNB Burn شامل روش دیگری نیز می‌شود که با استفاده از آن مقدار مشخصی از کارمزد تراکنش‌ها که توسط ولیدیتورها دریافت شده، سوزانده و از شبکه بایننس خارج می‌شود. در این روش که BEP-95 نامیده می‌شود، درواقع یک قرارداد هوشمند که بر بستر بایننس اسمارت چین توسعه داده شده است به سوزاندن توکن‌ها می‌پردازد.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: آموزش کار با پلتفرم bscscan، مرورگر بلاکچین زنجیره هوشمند بایننس

BNB Auto-Burn چیست؟

BNB Auto-Burn یکی از بهترین روش‌های بایننس برای سوزاندن خودکار توکن‌هاست که با استفاده از آن ارزش توکن‌های BNB به بهترین شکل ممکن حفظ می‌شود. علاوه بر این BNB Auto-Burn سبب کاهش نوسانات BNB نیز شده است؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاران و افرادی که به دلایل مختلف به نگهداری این توکن می‌پردازند، با ریسک کمتری مواجه می‌شوند.

BNB Auto-Burn براساس عرضه و تقاضا به کنترل میزان کوین برنینگ می‌پردازد؛ به این ترتیب که درصورت کاهش ارزش BNB تعداد توکن‌هایی که سوزانده می‌شود، افزایش پیدا خواهد کرد تا از نوسانات کاسته شود و درصورت افزایش قیمت BNB نیز تعداد توکن‌های کمتری سوزانده خواهند شد و افزایش قیمت شدید در بازار به وجود نخواهد آمد. در BNB Auto-Burn سوزاندن توکن‌ها براساس حجم تراکنش‌ها انجام نخواهد شد؛ درعوض بایننس مکانیسمی را به وجود آورده است که براساس آن توکن‌ها بر مبنای داده‌های شفاف on-chain سوزانده می‌شوند؛ به همین دلیل شفافیت در شبکه به‌شدت افزایش خواهد یافت و می‌توان بهتر به پیش‌بینی ارزش BNB در آینده پرداخت.

یکی از مهم‌ترین مزایای BNB Auto-Burn این است که تمامی کاربران می‌توانند به‌سادگی به وب‌سایت بایننس مراجعه کنند و اطلاعات دقیق از توکن‌های سوخته را دریافت کنند.

این کار سبب می‌شود تا تحلیل‌گران بتوانند با بررسی‌هایی که انجام می‌دهند، اطلاعات دقیق‌تری را از بازار به دست آورند و با توجه به آن به خرید و فروش بپردازند.

گفتار پایانی!

همان طور که در وایت پیپر بایننس نیز ذکر شده است، بایننس هر سه ماه یکبار 20 درصد از سود خود را برای سوزاندن سکه‌های بایننس و بازخریداستفاده می‌کند و آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برد. بایننس به صورت مستمر هر سه ماه یکبار، توکن‌سوزی انجام داده است.

بایننس تا زمانی که 100 میلیون سکه بایننس (50 درصد از کل عرضه) را بخرد و از بین ببرد، به انجام رایت‌های سه‌ماهه ادامه خواهد داد. این عمل تضمین می کند که عرضه بایننس کوین محدود باقی می‌ماند و آن را کمیاب و ارزشمندتر می کند.

سوالات متداول

 • BNB Burn چیست؟

سوزاندن توکن BNB قابلیتی است که بایننس در زمان عرضه اولیه BNB آن را در قالب قراردادی هوشمند در شبکه خود قرار داد تا با استفاده از آن در مدت‌زمان مشخص‌شده تعداد خاصی از توکن‌ها از شبکه خارج شوند.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. احسان صدیقی
  احسان صدیقی | 9 شهریور 1401

  سلام من امروز وارد برنامه تراست ولت شدم
  به طور خودکار دیدم یک عالمه ارز bnb حدود 250 هزار دلار وارد حسابم شده که قشنگ میشد انتقالش بدی ولی من یکم دیر جنبیدم بعد حدود 15 دقیقه همش از حسابم پرید رفت بیرون صفر شد ممنون میشم راهنماییم کنید دلیلش چیه

 2. جواد
  جواد | 30 اردیبهشت 1401

  سلام من به تازگی وارد شدم اگه امکان راهنمایی برای بهترین زمان خرید و چه ارزی بخرم به سود بهتر می رسم راهنمایی کنید تشکر

  • کارشناس محتوا
   کارشناس محتوا | 3 خرداد 1401

   سلام جواد عزیز
   بیت پین واچ لیست هفتگی داره و شنبه ها منتشر میشه.شما میتونید ارزهای معرفی شده رو زیر نظر بگیرید و با تحلیل خودتون اقدام به خرید و فروش کنید.

   به امید معاملات پرسود برای شما دوست عزیزم