اتمیک سواپ (Atomic Swap) چیست؟ حرکت در دنیای بلاک چین‌ها

توسط عارفه رهبری
|
23 خرداد 1402
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
اتمیک سواپ چیست؟

ارزهای دیجیتال مدام دنیا را با تغییر جدیدی روبرو کرده و باعث می‌شوند به برخی از صنایع مثل بانک‌داری از منظر جدیدی نگاه کنیم. با این‌که امروزه صنعت کریپتو عضوی جداناپذیر از زندگی ما شده، هنوز هم با چالش‌هایی مواجه است که باید درصدد حل آن‌ها باشد. ناتوانی در مبادله مستقیم رمزارز از بلاک چینی به بلاک چین دیگر، یکی از چالش‌های مهم در این صنعت بوده و تلاش‌های زیادی برای رفع آن انجام شده است. اتمیک سواپ (Atmic Swap) یا مبادله اتمی یکی از راه‌حل‌های موجود برای این منظور است، اما اتمیک سواپ چیست و چگونه کار می‌کند؟

با ما همراه باشید تا شما را با اتمیک سواپ، نحوه عملکرد و ارزهای دیجیتالی که از این راه‌حل استفاده می‌کنند، آشنا کنیم.

اتمیک سواپ چیست؟

به زبان ساده، اتمیک سواپ فناوری نسبتاً جدیدی است که مبتنی بر قرارداد هوشمند است. این فناوری امکان تبادل سریع کریپتو بین دو بلاک چین (به‌عنوان‌مثال بیت کوین و لایت کوین) را بدون هیچ واسطه‌ای فراهم می‌کند. این عمل یک مبادله همتا به همتاست که در آن دو طرف بیت کوین یا آلت کوین به طور مستقیم از کیف پول مبادله شوند.

Atomic Swap چیست

درحالی‌که مبادلات اتمیک سواپ در سال ۲۰۱۷ بر سر زبان‌ها افتاد، شواهد ناشی از آن است که این فناوری از اوایل سال ۲۰۱۲ وجود داشته است. در سال ۲۰۱۲ این فناوری با نام P2PTradeX توسط دانیل لاریمر (Daniel Larimer) معرفی شد، اما متأسفانه نتوانست به خوبی عمل کرده و بر تفاوت‌های موجود بین رمزارزهای مختلف غلبه کند. با این حال، ثابت کرد که این مفهوم به‌خودی‌خود امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین پل های کراس چین

اولین ارزهای دیجیتالی که از طریق فناوری اتمیک سواپ معامله شدند، لایت کوین، دکرد (Decred) و بیت کوین بودند. جوامع این کریپتوها در طوفان فکری، مفهوم‌سازی، توسعه و آزمایش این فناوری جدید مشارکت فعال داشتند و اکنون نیز به این کار ادامه می‌دهند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  مبادله اتمی چگونه کار می‌کند؟

  پیش از این‌که نحوه عملکرد مبادله اتمی را توضیح دهیم، ابتدا بهتر است بگوییم که چرا این فناوری را Atomic Swaps نامیده‌اند؟ همان‌طور که می‌دانید، اتم به معنای تقسیم‌ناپذیری است. با استناد به این مفهوم، می‌توان نتیجه گرفت که اتمیک سواپ یا به طور کامل انجام شده یا اصلاً انجام نمی‌شود. اگر هر یک از طرفین نظر خود را تغییر دهند، قرارداد لغو شده و رمزارز به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

  اتمیک سواپ بر اساس فناوری قراردادهای هوشمند عمل می‌کند. آن‌ها لزوم وجود شخص ثالث در معامله را از بین برده و همچنین از تقلب و کلاهبرداری جلوگیری می‌کنند. بیایید نگاهی عمیق‌تر به عملکرد این فناوری داشته باشیم:

  سازوکار مبادله اتمی

   

  معامله با تشکیل قرارداد هوشمند برای مبادله توسط طرفین آغاز می‌شود. برای مثال، بیت کوین و لایت کوین در حال مبادله هستند. حالا طرف اول (بیت کوین) مقدار توافق شده بیت کوین را در حساب ویژه‌ای که قرارداد هوشمند ایجاد کرده، واریز می‌کند. سپس، یک کلید خصوصی برای دسترسی به این حساب دریافت می‌کند که باید هش کریپتو گرافیک آن را به اشتراک گذارد تا طرف دوم بتواند یک حساب امن دیگر برای واریز کریپتو خود ایجاد کند.

  برای دریافت کریپتوی واریز شده، طرف اول باید جهت دسترسی به موجودی خود از کلید خصوصی خود استفاده کند که در این صورت این کلید برای طرف دوم نیز از طریق هش لاک (Hashlock) فاش می‌شود.‌ به عبارت دیگر، طرف دوم نیز می‌تواند به سهم خود از این مبادله دسترسی داشته باشد. حالا هر دو طرف در حال دریافت ارزهای دیجیتال خود بوده و عمل اتمیک سواپ تکمیل شده است.

  انواع اتمیک سواپ چیست؟

  مبادله اتمی می‌تواند به دو روش مختلف تکمیل شود: on-chain و off-chain. این دو از لحاظ محلی که تراکنش‌ها تکمیل می‌شوند، متفاوت‌اند.

  روش on-chain و off-chain

  روش on-chain

  این نوع مبادله اتمی بر روی زنجیره در بلاک چین انجام می‌شود. تراکنش‌ها کاملاً شفاف، سریع و امن بوده و برای این کار نیازی به انجام مراحل پیچیده یا واسطه ندارد. بااین‌حال، برای مبادله ارزهای دیجیتال از این طریق، باید به یک شرط اساسی توجه داشت؛ طرفین باید الگوریتم هش یکسانی داشته باشند و از HTLC پشتیبانی کنند. در غیر این صورت، این روش امکان‌پذیر نخواهد بود. یک مثال خوب برای مبادله با این روش، ارزهای دیجیتال Litecoin و Decred است.

  روش off-chain

  دومین نوع اتمیک سواپ، off-chian یا خارج زنجیره‌ای است. این روش برای ارزهای دیجیتالی که الگوریتم هش یکسانی ندارند یا از HTLC پشتیبانی نمی‌کنند، مناسب است. به‌این‌ترتیب، مبادله در لایه ۲ بلاک چین رخ می‌دهد. با استفاده از این روش، بیت کوین و لایت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ مبادله شدند.

  بیشتر بخوانید: الگوریتم هش یا Ethash چیست؟ مزایا و معایت الگوریتم Ethash

  توجه داشته باشید که هر گونه کارمزد مبادله با روش اتمیک سواپ باید دو بار پرداخت شود.

  مزایای اتمیک سواپ

  اتمیک سواپ دارای مزایای بسیاری است و به بهترین نحو سعی دارد بهترین تجربه مبادله را برای کاربران رقم بزند. مهم‌ترین مزایای مبادله اتمی به شرح زیر است:

  • اتمیک سواپ غیرمتمرکز است. این موضوع باعث می‌شود تا کارمزدها کاهش پیدا کنند.
  • حذف واسطه‌ها می‌تواند زمان معامله را تسریع بخشد.
  • نیاز به انجام معاملات با استفاده از ارز فیات برطرف شده است.
  • تعامل بیشتری میان شبکه‌های مختلف بلاک چین ایجاد می‌کند.
  • سواپ اتمیک به گونه‌ای طراحی شده که یا مبادله به طور کامل انجام می‌شود یا اصلاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد. این موضوع امنیت تراکنش را تضمین می‌کند.

  معایب اتمیک سواپ

  با وجود این‌که اتمیک سواپ مزایای هیجان‌انگیزی را ارائه می‌دهد، این فناوری دارای معایبی نیز هست:

  • همه کریپتوها را نمی‌توان با اتمیک سواپ معامله کرد.
  • اگرچه مراحل انجام مبادله اتمی آسان است، اما کمی بیشتر از مبادله متمرکز است.
  • اتمیک سواپ مبادلات بین ارزهای دیجیتال و فیات را تسهیل نمی‌کند.
  • پیشنهاداتی برای بهبود حفظ حریم خصوصی در دست اجراست ولی هنوز نمی‌توان به طور کامل آن را تضمین کرد.

  گفتار پایانی

  همان‌طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، اتمیک سواپ فناوری است که پتانسیل تغییر جهان کریپتو و پروتکل‌هایی را دارد که ما اکنون آن‌ها را می‌شناسیم. همچنین این امکان را به ما می‌دهد که در لحظه ارزهای دیجیتال خود را میان بلاک چین‌های مختلف مبادله کنیم. در نتیجه اتمیک سواپ راه‌حلی کارآمد برای تراکنش‌های همتا به همتا بوده و به ارتقای اتصال بلاک چین‌ها به هم دیگر کمک می‌کند.

  آیا تابه‌حال از فناوری سواپ اتمیک استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما چه راه‌حل دیگری برای انجام تبادل میان ارزهای دیجیتال بلاک چین‌های مختلف وجود دارد؟ تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.

  سؤالات متداول

  • مبادله اتمی برای کدام ارزهای دیجیتال قابل استفاده است؟

  ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH)، دکرد (DCR)، لایت کوین (LTC)، مونا کوین (MONA)، پارتیکل (PART)، کوانتوم (QTUM)، ورت کوین (VTC)، ویا کوین (VIA) و زد کوین (XZC) برای اتمیک سواپ آماده شده‌اند.

  • آیا اتمیک سواپ گران است؟

  این فناوری هنوز نوپا به شمار رفته و هزینه‌ای ایجاد نمی‌کند. مگر این‌که هزینه‌های خود بلاک چین وجود داشته باشد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر