غیر هم‌زمان یا Asynchronous چیست؟

تاریخ انتشار: 12 مهر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  2 دقیقه
غیر همزمان

در دنیای برنامه‌نویسی غیر هم‌زمان بودن یا Asynchronous به معنای ناهمگام بودن یا مستقل بودن کارکرد برخی از کدها از سایر دستورات است. در این مدل کدها پشت سر هم اجرا نمی‌شوند؛ یعنی به‌صورت خطی (Synchronous) و به‌ترتیب خوانده و اجرا نمی‌شوند و ارتباطی غیرخطی ایجاد می‌شود؛ مانند چیدن یک پازل که به‌صورت خطی انجام نمی‌دهیم و هر قطعه که در جای خودش قرار می‌گیرد، تناسبی در ردیف قرار‌گیری‌اش با بقیه ندارد؛ بنابراین ترتیب مشخصی وجود ندارد، اما در پایان تکمیل می‌شود.
در ادامه درمورد مفهوم غیر همزمان بیشتر توضیح خواهیم داد.

غیر هم‌زمان چیست؟

غیر هم‌زمان بودن به معنای هم‌زمان نبودن چند رویداد است که در یک پروسه عملیاتی برنامه‌نویسی هم‌زمان یا با سرعتی متفاوت به وقوع می‌پیوندد. این سیستم غیر هم‌زمان با چهارچوبی طراحی شده است که بتواند مستقل عمل کند.
همچنین خارج از چهارچوب زمان خطی پردازش اطلاعات را انجام می‌دهد؛ مانند تمام مکالمه‌ها و جلساتی که به‌صورت ایمیل انجام می‌شود؛ پیام ارسال می‌شود، اما مخاطب هر وقت توانست این پیام‌ها را رؤیت می‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد و تا ابد این پیام وجود دارد و هرکسی غیر هم‌زمان آن را می‌بیند و پاسخ می‌دهد.

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  کاربرد غیر هم‌زمان در بلاکچین

  بلاک‌ چین‌‌ها هم می‌توانند از این شبکه Asynchronous استفاده کنند؛ به این صورت که هرگاه اطلاعات ارسال شد، مجبور نیستند همان موقع پاسخی بدهند و می‌توانند منتظر ارسال پیام بعدی باشند و این روند ادامه پیدا می‌کند تا به توان عملیاتی بالاتری منجر شود.
  البته هدف از شبکه‌های Asynchronous این است که شکاف زمانی و پارتیشن‌بندی ایجاد نشود و تمام اطلاعات یک‌دست و منظم ارسال و دریافت شوند.

  حتما بخوانید: انواع نمودارهای مبتنی بر زمان در سامانه تریدینگ ویو

  شبکه‌های بلاک‌چین غیر هم‌زمان یا نیمه هم‌زمان می‌توانند به‌گونه‌ای طراحی شوند که دو مزیت بزرگ در شبکه ایجاد کنند: ثبات در شبکه و دسترسی راحت‌تر به اطلاعات؛ چراکه اگر شبکه بخواهد تنها به دسترسی راحت اولویت بدهد، همه تراکنش‌ها بدون خرابی ارسال می‌شوند، اما دسترسی سریع اتفاق نمی‌افتد و اگر بخواهد تنها به ثبات اولویت بدهد، درواقع ممکن است پردازش بعضی تراکنش‌ها، تا زمانی که تمام تراکنش‌ها تأیید نشده‌اند، به تعویق بیفتد یا کلاً متوقف شود.

  گفتار پایانی!

  در علوم کامپیوتر و به‌ویژه برنامه‌نویسی همه‌چیز برای حل مسئله طراحی شده و هدف آن راحتی انجام کار و شکل‌گیری استقلال بیشتر برنامه‌هاست. تکنولوژی Asynchronous درواقع قابلیت استفاده در دات نت فریم ورک را فراهم می‌کند و در کل استفاده از این تکنولوژی در سیستم به نظر جذاب و تازه می‌رسد که باید بسته به نیاز پروژه از آن بهره گرفت.

  پرسش‌های متداول

  • Asynchronous چه تفاوتی با Synchronous دارد؟

  درواقع Synchronous تکنولوژی قدیمی‌تری است و کدها را به‌صورت خطی می‌خواند و اجرا می‌کند.

  • Asynchronous از نظر لغوی به چه معناست؟

  به معنای ناهم‌زمان یا نیمه هم‌زمان است که در برنامه‌نویسی و اجرای کدها اهمیت دارد.

  • Asynchronous چه خدمتی به شبکه‌های بلاک‌چین کرده است؟

  به افزایش سرعت خواندن اطلاعات و همچنین دسترسی راحت‌تر به داده‌ها کمک بسزایی کرده است.

  آکادمی بیت‌پین

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

  بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  تئوری میلک شیک دلار؛ نوشیدنی که اقتصاد جهان را تغییر می‌دهد

  ممکن است در مصاحبه های توییتر یا پادکست درباره تئوری میلک شی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر