ارز دیجیتال انکر (Ankr) چیست؟ ورود ارز دیجیتال به فضای رایانش ابری!

توسط کارن آهنگری
|
23 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز دیجیتال انکر

انکر یک ارز دیجیتال نیست! بسیاری از ما انکر را یکی از ارزهای دیجیتال می‌دانیم. درحالی که این فقط یکی از جنبه‌های این پروژه‌ی عظیم و منحصر به فرد است. Ankr درواقع نام یک پروژه است که توسط شرکتی با همین نام اداره می‌شود و هدف اصلی این پروژه ایجاد تحولی عظیم در اقتصاد جهان پردازش داده است. درواقع بنیان‌گذاران این پروژه در حال ایجاد یک روش برای استفاده از فضاهای محاسباتی بلااستفاده در سراسر جهان به طور غیر متمرکز هستند تا نیازی به استفاده از سرویس‌های عمومی رایانش ابری وجود نداشته باشد؛ بدین ترتیب، هزینه‌های بنگاه‌هایی که به رایانش ابری نیاز دارند را کاهش دهد.

خرید و فروش انکر

انکر چیست؟

چندلر سونگ، ایده‌ای برای ایجاد یک پلتفورم با دسترسی آسان برای استقرار Web3 داشت که به نام اینترنت غیر متمرکز شناخته می‌شود. برای همین در سال 2017 ارز انکر را ایجاد نمود. انکر (Ankr) دارای زیرساخت زنجیره‌ی متقابل مبتنی بر بلاکچین است که با پلتفرم خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد شده که توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) را ممکن می‌سازد. این ارز، پروتکل‌های توسعه dApp و DeFi متعددی را میزبانی می‌کند.

ساخت Ankr، در اصل مقدمه‌ای است بر توسعه‌ی یک اینترنت جدید که بر اساس دفتر کل توزیع شده یا Distributed ledger technology توسعه می‌یابد. این تکنولوژی به این معناست که داده‌های اشتراک‌گذاری شده از لحاظ جغرافیایی در محل‌های گوناگون در جهان گسترده شده‌اند و مدیریت آن از طریق یک بخش مرکزی انجام نمی‌شود و لازم نیست در یک مرکز متمرکز ذخیره شوند. بدین ترتیب، مدیریت و نگه‌داری داده‌ها و برنامه‌ها به کاربران و شرکت کنندگان در شبکه سپرده می‌شود و سیستم‌های غیر متمرکز و خصوصی با امنیت بالا برای کاربران فراهم می‌گردد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  نماد اختصاری انکر

  نماد اختصاصی انکراولین میزبانی این رمزارز از بلاکچین اتریوم بود که انکر به عنوان توکن نوع ERC-20 منتشر شد. سپس Ankr در سال 2020 شبکه‌ی اصلی خود را ایجاد کرد و تیم، از پروتکل سهامداری بام Stkr رونمایی نمودند. رشد این ارز در ادامه‌ی رشد پر سرعت Web3 ادامه خواهد داشت. در حال حاضر این ارز با نماد اختصاری Ankr ارائه می‌شود که همنام با پروژه‌ای است که با اهداف مشخص در حال پیشروی است و این ارز دیجیتال به عنوان یکی از جنبه‌های این پروژه درنظر گرفته شده است.

  مخترع انکر کیست؟

  Ankr در ابتدا توسط مدیر ارشد این سازمان بنام شندلر سونگ در سال 2017 پایه گذاری شد. این شرکت، تیمی از متخصصین سراسر جهان را گرد هم آورد تا به صورت تخصصی بر روی زیرساخت‌های Web3 فعالیت کنند. این تیم از 16 متخصص از کشورهای گوناگون جهان تشکیل شده که در کنار هم بر روی غیر متمرکز نمودن وب و ایجاد دسترسی به برنامه‌های Web3 و پروتکل‌های استکینگ کار می‌کنند.

  موفقیت‌های این تیم تا کنون به میزبانی از 40 پروتکل متفاوت برای توسعه و سهامداری منجر شده و در راستای یک شبکه‌ی غیر متمرکز جهانی که دسترسی آسان به Web3 را مکمن می‌سازد، در حرکت است.

  تاریخچه انکر

  شبکه‌ی اصلی Ankr در سال 2019 راه‌اندازی شد و پس از آن، تیم برای آغاز استکینگ این ارز، پروتکل استکینگ را با نام Stkr راه اندازی کردند. با استفاده از Stkr کاربران می‌توانستند در ازای aETH بر روی اتریوم سرمایه گذاری کنند. این سرمایه گذاری به معنای سهیم شدن در سود آتی این ارز بود. به این ترتیب به کاربران برای سرمایه گذاری بر روی Stkr پاداش داده می‌شد. با این روند، کاربران می‌توانستند با ایجاد dApp‌ها و گره‌ها بر روی شبکه به سرمایه گذاران و سهامداران پلتفرم Web3 انکر تبدیل شوند. اکنون این ارز در بازار سرمایه ارزهای دیجیتال شناخته شده و مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است و پیش بینی می‌شود بتواند رشد خوبی داشته باشد.

  تاریخچه قیمت انکر

  از آغاز ارائه این ارز در سال 2019 تا ابتدای سال 2021 رشد قیمتی از آن مشاهده نشد. تا جایی که در ژانویه سال 2021 قیمت هر توکن این رمز ارز 0.009 دلار بود. در ابتدای سال 2021 با ایجاد یک جهش بزرگ در بازار رمز ارزها، قیمت این ارز نیز شروع به افزایش کرد. تا جایی که در 25 مارس 2021، Ankr قیمت 0.19 دلاری را تجربه نمود. سپس این ارز وارد افت و خیزهای نرمال رمز ارز در بازه‌های زمانی گوناگون شد و می‌توان گفت که از این پس نیز شاهد رفتارهای تقریبا قابل پیش‌بینی و افزایشی-کاهش از این رمز ارز خواهیم بود.

  روند تغییر قیمت انکر در یک‌سال اخیر (منبع: بیت پین)

  هدف از ساخت انکر

  در حقیقت Ankr یک شرکت است که هدف از توسعه‌ی آن در جهان، ایجاد و توسعه نسل بعدی اینترنت یعنی اینترنت غیر متمرکز است. ماموریت این گروه، تمرکز زدایی از برنامه‌ها و گره‌های استکینگ است. فعالیت‌های این شرکت از زیرساخت Web3 پشتیبانی می‌کند و با استفاده از قدرت محاسباتی که توسط DLT پشتیبانی می‌شود، منابعی که توسط استکرها و توسعه دهندگان در مراکز داده با قیمت کمتری به کار گرفته می‌شوند را جمع‌آوری می‌کند.

  کاربرد انکر

  انکر، توکن اصلی شبکه است که کاربردهای گوناگونی دارد. از جمله کاربردهای Ankr می‌توان به ابزار پرداختی، استکینگ، دسترسی به کاربردهای شبکه و رای دادن در پروپوزال‌های راهبری اشاره نمود. هدف از ارائه‌ی انکر، حمایت از پروتکل‌های بیشتری از بلاکچین است تا بتوان از آن برای توسعه Web3 و اینترنت خصوصی‌تر، امن‌تر و غیر متمرکز استفاده کرد.

  انکر چگونه کار می‌کند؟

  مهم‌ترین ویژگی این رمز ارز این است که اساس این ارز، کار بر روی پروژه‌ی اینترنت غیر متمرکز است تا سازندگان آن بتوانند به اینترنت خصوصی، غیر متمرکز و ایمن دسترسی پیدا کنتد. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد انکر، به‌کارگیری Intel SGX است. این تکنولوژی مهمترین و اصلی‌ترین عنصر این شبکه است و به سیستم اجازه می‌دهد تا dAppها در سیستم سخت افزاری به کار گرفته شوند تا از این طریق، Ankr روش‌های مقرون به صرفه‌ای را به توسعه دهندگان و بنگاه‌ها ارائه دهد.

  خرید و فروش انکر چگونه است؟

  Ankr همانند سایر ارزهای دیجیتال جزئی از این بازار است؛ پس می‌توانند تحت تاثیر عوامل، اخبار و وقایع گوناگون دچار تغییرات ارزش شود. بازار ارز دیجیتال نسبت به سایر بازارهای مالی، ناپایدارتر است. معنی این حقیقت این است که افت و خیزهای قیمتی شدید در این بازار وجود دارد که سرمایه گذاران آگاه به راحتی می‌توانند از این ویژگی برای کسب سود استفاده کنند.

  مزایا و معایب انکر

  انکر یک افزونه‌ی مؤثر برای بازار DeFi است و می‌تواند در بلند مدت سرمایه‌گذاری مناسبی باشد. سرمایه گذاری در توکن‌های Ankr می‌تواند بازگشت سرمایه مناسبی برای سرمایه گذاران باشد.

  این ارز از جمله تازه واردهای بازار کریپتو است که با محدودیت 10 میلیارد توکن وارد خرید و فروش شده است. در حال حاضر بیش از 75 درصد از این توکن‌ها به بازار عرضه شده که این به معنای توقف توزیع این ارز در آینده نزدیک است. به همین دلیل نمی‌توان از آن انتظار رشد چشم گیری در کوتاه مدت یا به دلیل عرضه توکن داشت. با این حال نوسانات بازار بر قیمت این ارز نیز تاثیرگذار خواهد بود.

  نحوه استخراج یا تولید انکر

  مانند همه‌ی ارزهای دیجیتال روش‌هایی برای تولید یا به دست آوردن انکر وجود دارد. کاربران جدیدی که به دنبال استکینگ هستند، می‌توانند از روش‌های ویژه این ارز مانند گره‌های کامل و گره‌های اعتبار سنجی استفاده کنند. با استفاده از این رمز ارز می‌توانید یک گره اعتبارسنج را بر روی بلاکچین مورد نظر خود ایجاد کرده و کسب درآمد کنید. استکینگ به معنای حضور فعال در شبکه است که با استفاده از توکن‌ها به این حضور پاداش داده می‌شود که این پاداش برای فعالین، درآمد به همراه خواهد داشت.

  انتخاب کیف پول انکر

  کیف پولبرای انتخاب کیف پول مناسب Ankr باید بدانید که این ارز قابلیت نگهداری در کلیه کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند را دارد. انتخاب کیف پول به هدف سرمایه گذار بستگی دارد. سرمایه گذارانی که قصد خرید به میزان بیشتر یا برای مدت طولانی‌تر را دارند، می‌توانند از کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor استفاده کنند. این کیف پول‌ها گران قیمت هستند و نیاز به دانش فنی بیشتری دارند؛ اما می‌توان رمز ارزها را به صورت آفلاین و با امنیت بیشتری نگهداری نمود.

  علاوه‌بر کیف پول سخت افزاری، کیف پول‌های نرم افزاری نیز وجود دارند که از طریق برنامه‌های موبایلی یا کامپیوتری می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. این کیف پول‌ها، رایگان هستند و با استفاده از رمزگذاری‌های هوشمند محافظت می‌شوند و گروه‌هایی این نوع خدمت را به شما ارئه می‌دهند. استفاده از این کیف پول‌ها بسیار آسان است اما ایمنی کمتری نسبت به کیف‌های سخت افزاری دارند. پس بهتر است از آن‌ها برای نگهداری مبالغ کمتر یا برای زمان کوتاه‌تر استفاده کنید و یا ارزهای خود را بین چند کیف پول تقسیم نمایید.

  پیش‌بینی وضعیت آینده انکر

  عوامل متعددی بر قیمت انکر تاثیرگذار هستند؛ از جمله‌ی آن‌ها عرضه‌ی محدود 10 میلیارد توکن‌ Ankr است. این محدودیت می‌تواند از افزایش قیمت جلوگیری کند. همچنین سایر عواملی خارجی اقتصادی که بر بازار رمز ارزها تاثیر گذار هستند نیز می‌توانند بر قیمت این رمز ارز اثر بگذارند. برای مثال تغییرات بزرگی که بازار کریپتو در ابتدای سال 2021 تجربه کرد، قیمت این ارز را نیز تحت تاثیر قرار داد.

  اما یکی از مهمترین عوامل اثر گذار بر این ارز، پیشرفت‌های تکنولوژی است. توسعه، به‌روزرسانی و ارتقاء که از سوی سازندگان این ارز انجام می‌شوند، می‌توانند منجر به رشد این ارز شوند. از جمله آزاد سازی پروتکل سهامداری Stkr، شبکه اصلی انکر که از جمله اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت توکن انکر است.

  در حال حاضر تیم سازنده‌ی این ارز، یک محدودیت 10 میلیاردی برای عرضه‌ی آن تعیین کرده‌اند. این محدودیت به این معناست که پس از اتمام عرضه‌ی این ده میلیارد توکن، سکه‌ی جدیدی ایجاد نخواهد شد. اما ممکن است تیم سازنده تصمیمات جدیدی مبنی بر عرضه‌ی بیشتر داشته باشند. این محدودیت عرضه می‌تواند از تاثیرات تورمی پیشگیری کند. با این حال پیشبینی می‌شود این ارز رشد قیمت خوبی در بلند مدت داشته باشد. در حال حاضر چیزی در حدود 7 میلیارد و 600 هزار توکن از این 10 میلیارد در گردش است.

  قیمت انکر

  گفتار پایانی!

  به نظر می‌رسد که این ارز دیجیتال به عنوان جنبه‌ای از یک پروژه‌ی عظیم است که می‌تواند داده پردازی شبکه اینترنت را دچار تحولی چشم گیر کند که هزینه‌های رایانش ابری را تا حد قابل قبولی کاهش دهد. در حال حاضر رمز ارز انکر، نوظهور است اما پذیرش آن توسط صرافی‌های معتبر و شناخته شده در جهان می‌تواند روند قیمت آن را افزایشی کند. به همین دلیل می‌توان گفت که سرمایه گذاری بلند مدت بر روی این ارز می‌تواند بازدهی مناسبی برای فعالان بازار به همراه داشته باشد.

  خرید و فروش انکر

  سوالات متداول

  1. انکر چیست؟

  انکر یکی از ارزهای دیجیتال نوظهور است که توسط مؤسسین پروژه‌ای با همین نام و بر بستر اتریوم به بازار رمز ارزها راه یافته است.

  1. بهترین کیف پول‌های انکر کدامند؟

  کلیه کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند قابلیت نگه‌داری انکر را نیز دارند. سرمایه گذاران با توجه به هدف و میزان سرمایه گذاری خود می‌توانند از انواع کیف پول‌های سخت و نرم استفاده کنند. از جمله کیف پول‌های معتبر برای نگهداری این ارز می‌توان به Ledger، Trezor، Trust Wallet، Atomic Wallet و MyEther Wallet اشاره کرد.

  1. خرید وفروش انکر چگونه است؟

  خرید و فروش Ankr نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال رایج در بازار انجام می‌شود. کافی است بررسی کوتاهی در مورد صرافی‌هایی که از معاملات این ارز پشتیبانی می‌کنند داشته باشید تا صرافی مناسبی برای خرید یا فروش انتخاب نموده و ارزهای داخل کیف پولتان را انتقال دهید. در حال حاضر صرافی‌های کمی این ارز را در سبد معاملاتی خود قرار داده‌اند؛ اما به مرور با استقبال بیشتر سرمایه گذاران، شاهد استقبال بیشتر صرافی‌ها از این ارز خواهیم بود که همین تسهیل دسترسی می‌تواند بر افزایش قیمت انکر تاثیرگذار باشد.

  1. مزایا و معایب انکر چیست؟

  Ankr یک ارز نوظهور است که به نظر می‌رسد در کوتاه مدت نتواند رشد و سودآوری چشم گیری برای سرمایه گذاران خود به همراه داشته باشد. با این حال از آنجا که موفقیت‌های فنی این پروژه بر قیمت این ارز تاثیر گذار است، به نظر می‌رسد که گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت باشد.

  1. مخترع انکر کیست؟

  پروژه‌ی Ankr در ابتدا توسط یکی از متخصصین خدمات وب آمازون بنام چندلر سونگ به همراه 15 نفر از متخصصین فارغ التحصیل از دانشگاه برکلی آمریکا راه اندازی شد. این افراد از سراسر جهان کنار هم گرد آمده‌اند تا تحول چشم گیری در تکنولوژی بلاکچین و پردازش ابری ایجاد کنند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر