آشنایی با سفارش‌ OCO؛ تنظیم دو سفارش به طور همزمان

تاریخ: 10 مهر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
سفارش OCO چیست؟

سفارش OCO یا همان (Order Cancels Orders) به شما این امکان را می‌دهد که هم‌زمان دو سفارش ثبت کنید.

معامله در بازار ارزهای دیجیتال، گاهی اوقات پیچیده‌تر از یک خرید و فروش ساده است. این بازار به نوسانات شدید قیمت و نحوه ارائه فرصت‌های سودآور معروف است. اگرچه نوسانات قیمت، فرصت‌های مهیجی را پیش پای معامله‌گران قرار می‌دهد، اما خطراتی را نیز به همراه دارد. ازاین‌رو، تریدرها تمایل دارند چندین تکنیک معاملاتی را به کار ببرند که ضمن سودآوری، میزان ضرر احتمالی را کاهش دهند.

یکی از تکنیک‌های معاملاتی، استفاده از سفارش‌های OCO است. در این مقاله، به این خواهیم پرداخت که سفارش OCO چیست، چرا استراتژی معاملاتی محبوبی است و چگونه از آن استفاده کنیم. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه‌ی این نوشته درباره‌ی سفارشات OCO و درک بهتر آن، نوشتاری که درباره سفارشات لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) منتشر شده است را مطالعه کنید.

مفهوم سفارش OCO چیست‌؟

سفارش OCO یا (Order Cancels Orders) به معامله‌گر این اجازه را می‌دهد که دو سفارش محدود را همزمان تنظیم کند. این سفارش ترکیبی از دو سفارش لیمیت اوردر (Limit order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) است. در این مدل سفارش در واقع شما یک سفارش برای استراتژی افزایش و یک سفارش برای استراتژی کاهش قیمت ثبت می‌کنید. به عبارتی وقتی که یکی از این دو سفارش فعال شود و در لیست سفارشات قرار گیرد، سفارش یا دستور دیگر لغو خواهد شد.

به این ترتیب معامله‌گران می‌توانند در هنگام خرید ارز دیجیتال، بنا به شرایطی که ممکن است پیش آید هم در قیمت‌های بالاتر از قیمت کنونی و هم در قیمت‌های پایین‌تر خرید کنند. به همین صورت در هنگام فروش نیز، امکان تنظیم دو سفارش فروش که یکی در قیمتی بالاتر از قیمت فعلی و دیگری در قیمتی پایین‌تر است، وجود دارد.

تعداد اندکی از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس (Binance) این امکان را برای معامله‌گران فراهم کرده‌اند تا از این قابلیت استفاده کنند، اما پلتفرم خرید‌و‌فروش بیت‌پین نیز امکان سفارش‌گذاری OCO را دارد. به کمک این قابلیت، می‌توان با تنظیم همزمان دو سفارش محدود، فرصت به دست آوردن سود را به همراه جلوگیری از ضررهای احتمالی کسب کرد. ناگفته نماند که معامله‌گران باتجربه در بازار برای کاهش ریسک و ورود به بازار از سفارشات OCO استفاده می‌کنند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  مزایای استفاده از سفارش OCO

  استفاده از سفارشات OCO راه درستی برای نیمه خودکار کردن معاملات کریپتو شماست. مزایای کلیدی استفاده از سفارش OCO عبارت‌اند از:

  سفارشی سازی ریسک-پاداش

  این سفارش‌ها به معامله گران اجازه می‌دهد تا نسبت ریسک به پاداش خود را سفارشی کنند که در واقع نسبت رابطه بین پاداش‌های احتمالی و ریسک‌های پذیرفته شده است. با این نسبت ریسک به پاداش از پیش تعریف شده، می‌توانید نقاط خروج را برای هر دو نقطه از پیش تعیین شده سود و کاهش ضرر تعیین کنید. این دستورات به شما این امکان را می‌دهد که نقاط خروج خود را در طول اجرای معامله تعیین کنید.

  بهینه‌سازی سود

  از دستورات OCO برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنید و در صورت تغییر روند، حداقل سود را تعیین کنید. این ویژگی تضمین می‌کند که همواره در موقعیت برنده و سودآوری باقی بمانید. شما می‌توانید این کار را با تنظیم سفارش محدود به عنوان هدف سود خود و استفاده از دستور حد توقف برای محافظت از سود خود انجام دهید.

  نظارت حداقلی

  صرف نظر از اینکه کدام استراتژی معاملاتی را انتخاب می‌کنید، می‌توانید با استفاده از سفارشات OCO در هر زمان آن را نیمه خودکار کنید. از قبل بدون نظارت دستی، امتیاز سود و کاهش ضرر خود را تعیین کنید.

  سفارشات OCO معمولاً توسط معامله گران با تجربه ای استفاده می‌شود که می‌خواهند ریسک بازار خود را هنگام ورود به یک موقعیت محدود کنند. این سفارش‌ها به دلیل ویژگی مدیریت ریسک، هنگام اصلاحات یا معاملاتی که با شکست مواجه می‌شوند، مفید هستند. معامله‌گران ممکن است از این سفارش‌ها در هنگام پیش‌بینی یک حرکت مهم در هر جهت استفاده کنند، اما مطمئن نیستند که این حرکت در کدام جهت خواهد بود.

  چگونه از سفارش OCO استفاده کنیم؟

  تریدرها می‌توانند از سفارش OCO برای معامله‌کردن در اصلاحات قیمتی و شکست سطوح مقاومت یا حمایت استفاده کنند.

  اگر یک معامله‌گر بخواهد در شکست یک سطح مقاومتی به سمت بالا یا یک سطح حمایتی به سمت پایین وارد معامله شود یا به اصطلاح سفارش تنظیم کند، می‌تواند به سادگی از یک سفارش OCO که از یک بای استاپ (Buy Stop) و سل استاپ (Sell Stop) تشکیل شده است، استفاده کند.

  برای مثال اگر قیمت بیت کوین ۴۰,۰۰۰ دلار باشد و معامله‌گر سطح مقاومتی را در ۴۴,۰۰۰ دلار تشخیص داده باشد، می‌تواند با قرار دادن یک سفارش محدود با رسیدن قیمت بیت‌کوین به ۴۴,۰۰۰ دلار، آن را بفروشد. از طرفی اگر حمایت را در ۳۸,۵۰۰ دلار تشخیص داده باشد که با شکستن آن احتمال ریزش بیشتری وجود دارد، با قرار دادن حد ضرر بر روی این قیمت می‌تواند از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

  بنابراین با شکسته شدن یکی از سطوح یاد شده حمایت و مقاومت، یکی از سفارش‌ها فعال شده و دیگری لغو می‌شود.

  سفارش OCO در جهت برعکس (خرید) نیز قابل استفاده است. به این صورت که اگر فرض کنیم قیمت بیت کوین در حال حاضر ۵۰,۰۰۰ دلار است و قصد خرید در قیمت ۴۴,۰۰۰ دلار را داریم، سفارش محدود خود را در ۴۴,۰۰۰ دلار ثبت می‌کنیم. از طرفی اگر به فرض مقاومتی در قیمت ۶۴,۰۰۰ دلار وجود داشته باشد که در صورت عبور قیمت از آن احتمال می‌دهیم رشد بیشتری اتفاق بیافتد، سفارش استاپ لیمیت را بر روی ۶۴,۰۰۰ تنظیم می‌کنیم که از سود احتمالی جا نمانیم.

  سفارش OCO در صرافی بیت پین

  قسمت‌های مختلف پنجره تنظیم یک سفارش OCO عبارت است از:

  • قیمت (Price): قیمت سفارش محدود معامله‌گر که در لیست سفارشات وارد می‌شود. پس از رسیدن قیمت به این نقطه، خرید یا فروش انجام می‌‌شود.
  • استاپ (Stop): با رسیدن به این قیمت سفارش محدودی با قیمت زیر لیمیت فعال خواهد شد.
  • لیمیت (Limit): سفارش پس از فعال شدن ایست، با این قیمت وارد لیست سفارشات خواهد شد.
  • مقدار (Amount): حجم سفارش
  • کل (Total): ارزش کل سفارش

  سفارشات OCO ابزاری ساده و در عین حال قدرتمند هستند که به کابران اجازه می‌دهد در محیطی امن‌تر به معامله بپردازند. این سفارش به خصوص برای حفظ سود، محدود کردن ریسک و حتی در ورود و خروج از موقعیت‌های مناسب در بازار می‌تواند استفاده شود. به هر حال برای شناخت ساز و کار این سفارش‌ها بهتر است ابتدا با نحوه کار سفارش‌های لیمیت و استاپ لیمیت آشنا شوید.

  گفتار پایانی

  در صرافی ارز دیجیتال بیت پین، سفارش OCO ابزاری ساده اما قدرتمند است که به شما اجازه می‌دهد تا به‌شکلی ایمن‌تر و تطبیق‌پذیرتر معامله انجام دهید. این نوع ویژه از سفارش می‌تواند برای جلوگیری از کاهش سود، محدودکردن ریسک‌ها، و حتی ورود و خروج از موقعیت‌های معاملاتی مفید باشد. در هر صورت، پیش از استفاده از سفارش‌های OCO مطمئن شوید که درک درستی از سفارش‌های لیمیت و استاپ‌لیمیت دارید.

  توجه داشته باشید که قبل از استفاده از سفارش OCO، اطلاعات کافی نسبت به مفاهیم تحلیل تکنیکال و سفارشات لیمیت و استاپ لیمیت داشته باشید.

  سوالات متداول

  • سفارش OCO چیست؟

  سفارش OCO یا همان (Order Cancels Orders) به شما این امکان را می‌دهد که هم زمان دو سفارش ثبت کنید.

  • از ابزار سفارش OCO (سفارش محدود) در چه زمان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

  تریدرها می‌توانند از سفارش OCO برای معامله‌کردن در اصلاحات قیمتی و شکست سطوح مقاومت یا حمایت استفاده کنند.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

  چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

  آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ (Stop hunting) در معاملات

  استاپ هانتینگ، از رایج‌ترین مفاهیم در معاملات بازارهای مالی ...

  دیدگاه‌ها 10 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حمید رضا
   حمید رضا | 6 فروردین 1402

   درود بر تیم بیت پین . بابت تمام مقالات و آموزش های ارزنده شما سپاسگذارم . موفق و پیروز باشید.

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 7 فروردین 1402

    سلام حمیدرضا عزیز
    از اینکه مقالات آکادمی بیت پین رو با دقت میخونید و نظرات خودتون رو درج میکنید، نهایت تشکر رو داریم.
    هر زمان در خصوص مقالات آکادمی نظر و یا پیشنهاد سازنده دیگری هم داشتید، حتما با ما به اشتراک گذاشته تا سریعا نیاز کاربران خوبی مثل شما رو برطرف کنیم.
    به امید معاملات پرسود شما در بیت پین

  2. هادی
   هادی | 22 بهمن 1401

   من از بیت پین خیلی راضی هستم فقط خیلی تبلیغاتش کمه خیلی ها نمیشناسن

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 23 بهمن 1401

    سلام هادی عزیز
    ممنونیم از نظرتون

  3. علی
   علی | 24 مرداد 1401

   سلام چرا ببخشید خرید و فروش تتر خراب شد؟

  4. حمید
   حمید | 12 اردیبهشت 1401

   صرافی بیت پین عالیه تبلیغات و اطلاع رسانی کم!

   • کارشناس محتوا
    کارشناس محتوا | 19 اردیبهشت 1401

    سلام حمید جان
    مرسی که همراهمون هستی.
    چشم حتما ، برای دو موردی که گفتی بیشتر تلاش میکنیم.

    موفق باشی دوست خوبم.

  5. کیا
   کیا | 13 فروردین 1401

   روی حدودا 15 صرافی مطالعه کردم و دو صرافی را احراز هویت کردم ولی بعلت روان بودن در معاملات و آموزش تصویری بیت پین از بهترین میباشد مثلا در صرافی که خواست ادای صرافی خارجی را نمایش دهد برای خرید تتر شما را به صرافی دیگری معرفی میکند که تتر را باید به قیمت اعلان شده خودشان بخری در صورتی که شما در همین بین پیت میتوانی روی تتر سود کنی و این یک مزیت است .لطفا ارز های بیشتری را در صرافی بارگذاری نمائید مثلا رنک 1تا 60 و ا وایت پیپر و پروژه های خوبی دارند و یا متاورسی ها را که الان چند تا قرار داردباتشکر

  6. حسین آبشیرینی
   حسین آبشیرینی | 25 بهمن 1400

   سلام در بید پین من که روگوشی نصب کردم امکان استاپ لیمیت ان فعال نمیشه ایا نرم افزار مخصوصی دارد یا منه چطور فعال کنم لطفا پاسخ به جیمیل ارسال کنید

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 26 بهمن 1400

    سلام
    به پشتیبانی آنلاین پیام بدین تا در اسرع وقت راهنمایی کنند.