هیت مپ یا نقشه بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

تاریخ انتشار: 19 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 24 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  3 دقیقه
هیت مپ یا نقشه بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از چالش‌هایی که علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با آن روبرو می‌شوند، درک مفاهیم و اصطلاحات مربوط به ترید و سرمایه‌گذاری است. این درک به‌مرور و با کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بازار کریپتوکارنسی، ساده‌تر خواهد شد.

یکی از اصطلاحاتی که در بازار رمز ارزها با آن سروکار زیادی خواهید داشت، نقشه بازار ارزهای دیجیتال است. ولی نقشه بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ این نقشه چه اطلاعاتی را به ما نشان می‌دهد؟ چگونه می‌توانیم به نقشه بازار دسترسی داشته باشیم؟

در این مقاله آکادمی بیت پین، در مورد نقشه بازار بیشتر توضیح می‌دهیم و با مطالعه‌ی کامل این مقاله پاسخِ سؤالات بالا را دریافت می‌کنید.

نقشه بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

یکی از راه‌های ساده برای بررسی سریع وضعیت کلی بازار کریپتورکارنسی، استفاده از نقشه بازار ارزهای دیجیتال است. هیت مپ (Heat Map)، نقشه گرمایی یا نقشه رنگی اصلاحات دیگری است که برای نقشه‌ی بازار استفاده می‌شوند. این نقشه، یک نوع تصویرسازی از اطلاعات و قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ ها است.

برای اینکه بتوانید در چند ثانیه وضعیت کلی بازار را مشاهده کنید، این نقشه ابزار بسیار خوبی برای بررسی کلی بازار است. معامله‌گران می‌توانند با کمک نقشه بازار ارزهای دیجیتال، ارزهایی که از میدان دید سرمایه‌گذاران خارج هستند را به سادگی پیدا کنند.

مفهوم هیت مپ (Heat Map) برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط طراح نرم‌افزار کروماک کینی (Cormac Kinney) برای نمایش اطلاعات بازارهای مالی معرفی شد.

تصویر زیر نمونه‌ای از یک هیت مپ است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  هیت مپ

  نقشه بازار ارزهای دیجیتال چه چیزی را نشان می‌دهد؟

  به‌طورکلی، نقشه‌ی رنگی بازار ارزهای دیجیتال، وضعیت کوین‌ها را در یک صفحه‌نمایش می‌دهد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این نقشه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در این نقشه، هر نماد با یک خانه رنگی نمایش داده‌شده که نام اختصاری کوین روی آن درج شده است.

  هر خانه در نقشه بازار دو ویژگی دارد:

  • مساحت یا اندازه
  • رنگ

  رنگ در نقشه بازار چه چیزی را نشان می‌دهد؟

  دو طیف رنگی‌ای که در این نقشه‌ها وجود دارند، قرمز و سبز هستند که میزان پررنگی و کم‌رنگی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. رنگ‌های سبز نشان‌دهنده روند مثبت رمزارزها و رنگ‌های قرمز نشان‌دهنده روند منفی یک کوین هستند.

  به بیان ساده‌تر، هر چقدر رنگ قرمز تیره‌تر باشد، یعنی اوضاع آن کوین وخیم‌تر و شدیداً نزولی است. هر چقدر قرمز کم‌رنگ باشد، یعنی روند نزولی قیمت ارز دیجیتال با شیب کمتری همراه است. در مقابل، رنگ سبز تیره صعود بیشتر را نشان می‌دهد و سبز روشن، نشان‌دهنده شیب کمتر روند صعودی قیمت است. البته کوین‌هایی که تغییر قیمتی ندارند با رنگ خاکستری نمایش داده می‌شوند.

  رنگ های نقشه بازار

  مساحت و اندازه‌ی خانه‌ها در نقشه بازار چه چیزی را نشان می‌دهد؟

  تفاوت دیگر در بین خانه‌های نقشه بازار، مساحت و اندازه‌ی آن‌هاست. همان‌طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید برخی از خانه‌ها در این صفحه، اندازه‌ای کوچک‌تر یا بزرگ‌تری نسبت به خانه‌های اطراف خود دارند. مثلاً خانه‌ی بیت کوین در این تصویر، بزرگ‌تر از بقیه خانه‌هاست، در واقع اندازه‌ی بزرگ BTC به معنای سهم این رمزارز در بازار کل ارزهای دیجیتال است.

  نقشه بازار ارزهای دیجیتال

  نقشه بازار ارزهای دیجیتال

  نقشه بازار چه کاربردی دارد؟

  تمام افرادی که وارد بازار رمز ارزها می‌شوند، تنها یک دلیل دارند، آن هم کسب سود است. به‌طور تقریبی می‌توان گفت که محال است کسی با هدفی غیر از این وارد بازار شود. در ابتدای مقاله گفتیم که برای کسب سود بیشتر از این بازار، باید اطلاعات و دانش کافی داشته باشید.

  آشنایی با تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، توانایی تصمیم‌گیری در زمان مناسب و… برای ثروتمند شدن در این بازار تأثیرگذار هستند. اما یکی دیگر از ابزارهایی که می‌تواند به شما در رسیدن به این هدف بسیار کمک کند، نقشه بازار ارزهای دیجیتال است. مهم‌ترین کارایی این نقشه بررسی سریع وضعیت کلی بازار و تصمیم‌گیری برای زمان ورود یا خروج از بازار است.

  حرف آخر…

  برای انجام معاملات پرسود در بازار ارزهای دیجیتال، میزان آگاهی و مهارت خود را باید افزایش دهید. یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین این ابزارها، نقشه بازار ارزهای دیجیتال است. این ابزار از سایت بیت پین نیز قابل‌دسترسی است. با کمک فیلترهای این ابزار می‌توانید تحلیل دقیق‌تری از وضعیت کلی بازار داشته باشید. کسب سود نیازمند آگهی از اطلاعات این ابزارها در بازار پرنوسان رمزارزها است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر