ویتالیک بوترین: به‌روزرسانی‌های آتی اتریوم قابلیت اجرای نودهای کامل بر روی تلفن همراه را فعال می‌کند

تاریخ انتشار: 15 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
ویتالیک بوترین: به‌روزرسانی‌های آتی اتریوم قابلیت اجرای نودهای کامل بر روی تلفن همراه را فعال می‌کند

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، معتقد است که ارتقاهای آتی شبکه می‌تواند اجرای کامل نودها را در دستگاه‌های تلفن همراه ممکن کند و به تمرکززدایی شبکه و بهبود مقیاس پذیری آن کمک کند. او در طی هفته بلاک چین، به چالش‌های تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری شبکه اصلی اتریوم پرداخت و گفت: «در بلندمدت برنامه‌ای برای حفظ نودهای کاملاً تأیید شده وجود دارد که بتوانید آن را به معنای واقعی کلمه روی تلفن خود اجرا کنید.»

نودهای کامل دستگاه‌های محاسباتی هستند که تمام تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم را تأیید می‌کنند.

در حال حاضر، یک نود کامل به مشخصات سخت‌افزاری از جمله هارد SSD بزرگ‌تر از 2 ترابایت، همراه با 16 گیگابایت رم نیاز دارد. این الزامات سطح تمرکز در شبکه را افزایش داده است، به طوری که اکثر نودهای کامل بر روی سرورهای متمرکز مانند خدمات وب آمازون اجرا می‌شوند.

بوترین چندین عامل کلیدی که برای حل تمرکزگرایی شبکه اتریوم باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد و نودهای کامل را «قطعه بزرگی از پازل» در پیگیری تمرکززدایی در اتریوم خواند.

او به نقشه راه اتریوم اشاره کرد که شامل Stateless Clients به‌عنوان وسیله‌ای برای کاهش قابل توجه سخت‌افزار مورد نیاز برای اجرای کامل نودها در شبکه است. او خاطرنشان کرد که «امروزه برای اجرای یک نود صدها گیگابایت داده نیاز است. با Stateless Clients، این مشکل حل می‌شود.»

توزیع اترهای استیک شده

بوترین همچنین به سایر نگرانی‌های مرتبط به تمرکزگرایی، از جمله نیاز به توزیع گسترده‌تر اترهای استیک شده و آسان‌تر کردن مستندات برای توسعه‌دهندگان و کاربران پرداخت.

در پیامی که اخیراً به انجمن Reflexer Finance Discord ارسال شده است، او توصیه کرد که «اشکال غیرغالب از اترهای استیک شده (غیر از پلتفرم لیدو) را به عنوان وثیقه جدید در پلتفرم وام دهی استیبل کوین اضافه کنید.»

لیدو در حال حاضر بیش از یک سوم کل اترهای استیک شده را به خود اختصاص می‌دهد، که باعث پررنگ‌تر شدن بحث تمرکزگرایی شده است.

در نهایت، بوترین تأکید کرد که مقیاس‌پذیری همچنان مهم‌ترین مسئله است که امید می‌رود با پیشرفت‌هایی که از طریق اتخاذ راه‌حل‌های رول‌آپ، به‌ویژه راه‌حل‌هایی که مبتنی بر اثبات دانش صفر هستند، رفع شود.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر