هواداران در برابر مخالفان: دیدگاه 12 میلیاردر معروف دنیا در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار: 5 آذر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
هواداران در برابر مخالفان: دیدگاه 12 میلیاردر معروف دنیا در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بینش و دیدگاه میلیاردرها در مورد دارایی‌ها، همیشه حائز اهمیت بوده است. عده‌ای حتی پا را فراتر گذاشته و نظرات آن‌ها را به عنوان تکلیف حساب می‌کنند. با ظهور ارزهای دیجیتال، دیدگاه و نگرش این افراد نسبت به این دسته از دارایی‌ها و مواضع منفی یا مثبت آن‌ها مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

در این مطلب به سراغ 12 میلیاردر معروف دنیا خواهیم رفت و دیدگاه آن‌ها در مورد رمزارزها را خواهیم خواند.

نظرات مختلفی در مورد حباب بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخی از سرمایه‌گذاران مشهور و ثروتمند بر این باورند که بیت کوین یک حباب است و هیچ مورد استفاده واقعی ندارد؛ اما عده‌ای کاملاً مخالف این افراد فکر می‌کنند.

این میلیاردرهای ضد کریپتو می‌گویند، بیت کوین حبابی است که در نهایت می‌ترکد، درست مانند حباب دات‌کام. اگر می‌پرسید در حباب Dot-com چه اتفاقی افتاده است، در ادامه توضیح کوتاهی خواهیم داد.

حباب دات‌کام، یک حباب بازار سهام بود که توسط سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازانه در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت، در طول بازار صعودی بین سال‌های 1995 تا 2000 ایجاد شد. این حباب همراه با رشد چشمگیر ارزش بازار سهام بود و شاخص نزدک (سهام فناوری) در آن دوره پنج برابر شد.

با این حال، حباب در سال‌های 2001 تا 2002 ترکید که منجر به افت شدید شاخص نزدک و شکست بسیاری از شرکت‌های دات‌کام شد.

اکنون، ممکن است بپرسید، رابطه بین مدل دات‌کام و ارزهای دیجیتال چیست؟ ابتدا، بیایید برخی از عواملی را که منجر به فروپاشی بازار صعودی دات‌کام شد، دریابیم.

برخی از عواملی که در فروپاشی بازار صعودی دات‌کام نقش داشتند، نبود سودآوری، عرضه بیش از حد سرمایه‌گذاری خطرپذیر، انتظارات غیرواقعی سرمایه‌گذاران و رقابت شدید بین مشاغل آنلاین بود. براساس این عوامل در بالا، اکثر سرمایه‌گذاران ضد کریپتویی متقاعد شده‌اند که ارزهای دیجیتال نیز مشابه حباب دات‌کام هستند که ممکن است به زودی دچار فروپاشی شوند.

نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاران میلیاردر ضد کریپتو

 • وارن بافت

رئیس و مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی، یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تمام دوران است. او بارها از بیت کوین به عنوان «مرگ موش» و «سراب» انتقاد کرده است. او همچنین گفته است که هرگز صاحب هیچ ارز دیجیتالی نخواهد شد.

وارن بافت

وارن بافت، از او نقل شده است که می‌گوید:

اگر به من بگویند که تمام بیت کوین‌های در گردش را به قیمت 45 دلار بخر، آن را قبول نمی‌کردم، زیرا با آن چه کار می‌کنم؟

 • جیمی دیمون

رئیس و مدیرعامل جی پی مورگان چیس، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان است. او بیت کوین را ” «کلاهبرداری» و «بدتر از جنون گل لاله» نامیده است. او همچنین گفته است هر «کارمند احمقی» که بیت کوین معامله کند را اخراج خواهد کرد.

 • پیتر شیف

بنیانگذار و مدیرعامل یورو پاسیفیک کپیتال است – یک شرکت کارگزاری که بر سرمایه‌گذاری بین‌المللی تمرکز دارد. او همچنین یک طرفدار معروف طلا و منتقد سرسخت ارزهای فیات است. او استدلال کرده است که بیت کوین «یک طرح پانزی» و «طلای احمقانه امروزی» است. او همچنین گفته است که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد و در نهایت به صفر خواهد رسید.

 • رابرت شیلر

رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل نیز نسبت به بیت کوین ابراز تردید کرده و گفته است که بیت کوین نه ارز است و نه دارایی. او معتقد است که بیت کوین یک حباب سوداگرانه است که بیشتر توسط عوامل روان‌شناختی هدایت می‌شود تا شایستگی آن، که ممکن است در نهایت بترکد.

رابرت شیلر

رابرت شیلر

او همچنین معتقد بود که بیت کوین فاقد کیفیت یک ارز، به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت و ذخیره ارزش است. همچنین عقیده دارد که ما حتی نباید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی طبقه‌بندی کنیم، زیرا آنها هیچ جریان نقدی یا کاربردی ندارند.

 • نوریل روبینی

از اقتصاددانانی است که از بیت کوین و ارزهای دیجیتال انتقاد کرده است. درست مانند رابرت شیلر، او استدلال می‌کند که بیت کوین و سایر رمزارزها نه ارز هستند و نه دارایی.

نوریل روبینی معتقد است که قیمت‌های فعلی ارزهای دیجیتال بسیار فراتر از ارزش بنیادی آن‌ها است که نشان‌دهنده حباب است. او همچنین معتقد است که تقاضا برای ارزهای دیجیتال توسط ذهنیت حبابی هدایت می‌شود.

 • هوارد مارکز

یکی از بنیانگذاران Oaktree Capital، در ابتدا بیت کوین را به عنوان یک «مد بی‌اساس» در سال 2017 رد کرد. با این حال، او بعداً در موضع خود تجدید نظر و اذعان کرد که اظهارات اولیه او درست نبوده است.

او خاطرنشان کرد که چیزهای زیادی وجود دارد که مردم برای آنها ارزش زیادی قائل هستند که ارزش ذاتی ندارند، مانند نقاشی‌ها، الماس‌ها یا شمش‌های طلا. همچنین به نکات مثبت بیت کوین مانند امکان معاملات 24 ساعته و محرمانه بودن آن اشاره کرد. او گفت با توجه به ارزش امروز بیت کوین، کسانی که سال‌ها پیش آن را خریده‌اند، ثابت کرده‌اند که درست می‌گویند.

در انتها باید بدانید که فقط زمان مشخص خواهد کرد که در نهایت حق با چه کسی است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  نمونه‌هایی از میلیاردرهای طرفدار ارزهای دیجیتال

  خوشبختانه چندین نفر از افراد مشهور و ثروتمند به آینده ارزهای دیجیتال و بیت کوین اعتقاد دارند. برخی از این میلیاردرهای طرفدار رمزارز عبارتند از:

  • مایکل سیلر

  بنیانگذار و مدیرعامل مایکرو استراتژی، یکی از بزرگ‌ترین خریداران شرکتی بیت کوین است که بیش از 2 میلیارد دلار در این ارز دیجیتال به عنوان بخشی از استراتژی خزانه‌داری شرکتش سرمایه‌گذاری کرده است.

  او گفته است که بیت کوین «طلای دیجیتال» و «بهترین ذخیره ارزشی است که تا کنون ایجاد شده است». او همچنین گفته است که بیت کوین در نهایت جایگزین طلا به عنوان دارایی امن غالب خواهد شد.

  • ایلان ماسک

  بنیانگذار و مدیرعامل تسلا، اسپیس ایکس، نورالینک و شرکت بورینگ، یکی از تأثیرگذارترین کارآفرینان و مبتکران زمان ما است. او حمایت خود را از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در موارد متعدد ابراز کرده است.

  ایلان ماسک

  ایلان ماسک

  او گفته است که بیت کوین «یک دارایی خوب و در آستانه پذیرش گسترده است». او همچنین اعلام کرده است که شخصاً دارای بیت کوین، اتریوم و دوج کوین است.

  • رابرت کیوساکی

  نویسنده کتاب پدر پولدار پدر فقیر، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های مالی شخصی در تمام دوران و همچنین یک کارآفرین، مربی و سرمایه‌گذار است.

  او از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای محافظت در برابر تورم و کاهش ارزش ارزهای فیات حمایت کرده است. او گفته است که بیت کوین «پول مردم» و «آینده پول» است. او همچنین اعلام کرده است که دارای مقداری بیت کوین، اتریوم و طلا است.

  • جک دورسی

  یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل سابق توییتر (X)، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در جهان، و از بنیانگذاران و مدیرعامل Square است – یک شرکت خدمات مالی که امکان پرداخت دیجیتال را فراهم می‌کند.

  او حامی سرسخت بیت کوین و فناوری زیربنایی آن یعنی بلاک چین است. او گفته است که بیت کوین «ارز بومی اینترنت و بهترین نامزد برای یک ارز جهانی» است. او همچنین گفته است که دارای مقداری بیت کوین است و قصد دارد زمان بیشتری را برای توسعه بیت کوین صرف کند.

  • کتی وود

  بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ARK Invest، یک شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری که بر نوآوری تمرکز دارد، و یکی از تأثیرگذارترین مدیران و تحلیلگران صندوق در این صنعت است.

  کتی وود

  کتی وود

  او برای مدت طولانی نسبت به بیت کوین و سایر رمزارزها خوش‌بین بوده است. او گفته است که بیت کوین «ایده‌ای بسیار بزرگ‌تر از اپل یا آمازون و یک شبکه تسویه حساب جهانی» است. او همچنین گفته است که انتظار دارد بیت کوین در پنج سال آینده به 500,000 دلار برسد. آیا می‌توانیم روی این شرط‌بندی کنیم؟

  • مارک کوبان

  مالک دالاس ماوریکس، یک تیم بسکتبال حرفه‌ای در NBA و کارآفرین سریالی، سرمایه‌گذار و شخصیت رسانه‌ای است.

  او در طول سال‌ها نظر خود را در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تغییر داده است. او گفته است که بیت کوین «ذخیره‌ای مانند طلا» و «جایگزین بهتری برای طلا» است. او همچنین گفته است که دارای مقداری بیت کوین، اتریوم و دوج کوین و همچنین تعدادی توکن غیر قابل تعویض (NFT) است.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر