بهترین زمان برای ترید ارزهای دیجیتال به صورت روزانه و ساعتی + معرفی ابزار کاربردی

تاریخ انتشار: 9 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 9 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
بهترین زمان برای ترید ارزهای دیجیتال به صورت روزانه و ساعتی + معرفی ابزار کاربردی

آیا می‌خواهید بهترین زمان برای ترید ارزهای دیجیتال چه زمانی است؟ در این مقاله بهترین ساعات و روزهای معامله و راهکارهای ترید هوشمندانه و سودآور را معرفی خواهیم کرد.

از مهم‌ترین مشکلات تریدرهای بازار مالی، به‌خصوص ارزهای دیجیتال، به دلیل بازاری ۲۴ ساعته، انتخاب بهترین زمان برای معامله یا بهترین سشن‌ها و تایم‌های معاملاتی کشور‌های مختلف، برای نقدینگی بهتر است. شاید بارها فکر کرده باشید که در واقع بهترین زمان برای ترید، چه زمانی است و چگونه می‌توانید بهترین زمان برای معامله را پیدا کنید؟

تمامی این سؤالات به‌جرئت برای شما آشنا است و شاید بارها درباره آن مطالعه کرده‌اید و همچنان به نتیجه‌ای مطلوب دست نیافته باشید. بااین‌حال، نگرانی وجود ندارد، اگر شما نیز این سؤالات را در ذهن دارید، این مقاله برای شما بسیار کاربردی خواهد بود و توصیه می‌شود به‌خوبی آن را مطالعه کنید. در این مقاله، در جهت یافتن پاسخی مطلوب و کاربردی، به عوامل مؤثر در انتخاب بهترین زمان برای معامله یا ترید و تأثیر آن بر هدف و استراتژی‌های مناسب‌ترید، به همراه نکات کلیدی برای ترید روزانه و تایم فریم‌های معاملاتی خواهیم پرداخت تا کمک شایانی در جهت برطرف‌شدن این نیاز مهم شود.

عوامل مؤثر در انتخاب بهترین زمان برای ترید ارز دیجیتال

اولین و مهم‌ترین بخش در بررسی عوامل مؤثر در انتخاب بهترین زمان برای معامله، انتخاب بازار هدف شما، برای مثال، بازار ارز دیجیتال، فارکس و سایر بازارهای مالی است. پس از تعیین بازار هدف، باید تعیین کنید که معمولاً روی چند دارایی پایه یا ارز دیجیتال ترید می‌کنید و یا روی نمودار قیمتی آن مسلط هستید.

عوامل مؤثر در انتخاب بهترین زمان برای ترید ارز دیجیتال

پس از تعیین چندین موارد پایه فوق، اکنون زمان آن رسیده است که در کنار استراتژی معاملاتی خود، به چند فاکتور مهم و اساسی دقت کنید که در شناخت و پیاده‌سازی زمان مناسب ترید برای شما مهم‌ترین اثر را خواهند گذاشت. موارد بررسی شده در زیر، هرکدام به‌اندازه خود در تحقق انتخاب بهترین زمان برای ترید و انجام معاملات ارز دیجیتال مؤثرند، پس تمامی این موارد را به‌خوبی بررسی کرده و پس از جمع‌بندی مناسب، زمان‌های مناسب را پس از بک تست یا ترید آزمایشی پیاده‌سازی کنید.

اخبار مربوطه به ارزهای دیجیتال

اخبار مربوطه به ارزهای دیجیتال و زمان انتشار آنها چه با خبری مثبت و چه منفی روبه‌رو باشیم، در تعیین یا انتخاب بهترین زمان برای معامله ارزهای دیجیتال حائر اهمیت‌اند. این فاکتور درصورتی‌که شما تریدر روزانه باشید، بدون شک اهمیت دو چندانی دارد، زیرا در طول روز با طیف گسترده‌ای از اخبار مربوطه به ارز دیجیتال، نرخ‌های اقتصاد کلان، رویدادهای مهم و سایر موارد روبه‌رو هستید.

در نتیجه، از مواردی که باید در انتخاب بهترین زمان برای معامله یا ترید خود مدنظر قرار دهید، اخبار و زمان انتشار آنها است. برای مثال، اگر روی آلت کوین‌ها ترید می‌کنید، باتوجه‌به همبستگی مثبت با قیمت بیت کوین، میزان واکنش آنها به اخبار مثبت و منفی بازار در نمودار قیمتی را زیر نظر بگیرید، تا در صورت حرکت‌های ناگهانی بازار رفتار هیجانی نداشته باشید.

فاندامنتال یا تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

فاندامنتال یا موارد بنیادی مرتبط به ارز دیجیتالی که به‌صورت معمول روی آن ترید می‌کنید، بسیار مهم و قابل‌اهمیت است. برای مثال، اگر به طور معمول روی ارزهای ترند و حوزه‌های نوظهور معامله می‌کنید، باید میزان حرکت‌های قیمتی این ارزهای دیجیتال را در کنار موارد مربوط به رویدادهای فاندامنتالی آنها را به‌خوبی بشناسید.

به‌عنوان‌مثال، اگر در بازه زمانی انتخاب شما برای ترید ارز دیجیتالی، رویداد فاندامنتالی مانند آزادسازی توکن و یا آپدیت بزرگی برای شبکه بلاکچینی آن در معرض وقوع است، شاید تأثیر این اتفاق، روی عملکرد شما تأثیر بگذارد. پس در نتیجه، باید در این مواقع انعطاف‌پذیر بوده و با ریسک رفتار خلاف جهت بازار آشنا باشید.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا، از مهم‌ترین مؤلفه برای انتخاب بهترین زمان برای ترید یا انجام معاملات شما روی دارایی پایه‌ای است که قصد معامله دارید. عرضه و تقاضا بر خلاف آنچه که امروزه با اندیکاتورها یا سایر ابزارها بررسی می‌شود، متأسفانه به‌سادگی قابل‌اندازه‌گیری نبوده و با احتساب آنکه در بازار فیوچرز هر قرارداد خرید با قرارداد فروشی تنظیم می‌شود، حجم معاملاتی بالا لزوماً نشان‌دهنده تقاضا مثبت بازار نیست.

عرضه و تقاضا

بهتر است این‌گونه بگوییم که شاید روند عرضه و تقاضا بازار در بلندمدت نشان از میل به رشد بازار نسبت به ریزش بدهد. اما آیا این اتفاق قرار است در تایم فریم یا زمان معامله شما نیز صدق کند؟ جواب این سؤال، لزوماً خیر است. بازارهای مالی به‌واسطه گستردگی و وجود بازارهای مشتقه فراوان، می‌توانند در رفتار کوتاه‌مدت خود دقیقاً خلاف جهت میل یا تصویر بزرگ بازار عمل کنند. اما در واقع دلیل این اتفاق چیست؟ در این باره باید بگوییم که دلیل این رویداد مهم، وجود احساساتی مانند، ترس، امید، ناامیدی، طمع و… از سوی ما انسان‌ها است.

برخلاف دیدگاه عموم فعالان بازار که فکر می‌کنند عرضه و تقاضا اصلی بازار از سوی مؤسسات یا پول‌های بزرگ تضمین می‌شود، باید اضافه شود که بزرگ‌ترین دلیل عرضه و تقاضا در بازار و فراهم‌شدن نقدینگی، وجود اختلاف‌نظر میان افراد است. در واقع آن چیزی که در دفتر سفارش‌ها شاید مشخص نباشد.

شناسایی نقدینگی و زمان‌های رونق بازار

در کنار عوامل بررسی شده در بالا، شناسایی زمان نقدینگی مناسب بازار یا زمان‌هایی که رونق بیشتری در بازار به‌منظور معاملات بیشتر رخ می‌دهد نیز قابل‌اهمیت است. این بازه‌های زمانی می‌تواند در زمان بازگشایی بازارهای مالی یا تایم‌های آغاز معاملات لندن یا تایم نیویورک باشند.

در کنار این زمان‌های مناسب که با افزایش نقدینگی کلی بازارها همسو است، کاهش نقدینگی و حجم معاملات نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر بازار بگذارد. برای مثال، در تعطیلات، به‌خصوص تعطیلات مربوط به آغاز سال میلادی جدید، کاهش حجم معاملات و در نتیجه کاهش رونق بازار کاملاً معمول است. در نتیجه، برای انتخاب بهترین تایم ترید و بهبود روند معاملاتی خود، باید به‌خوبی به زمان‌هایی که بازار رونق مناسبی دارد و حجم معاملاتی مناسبی دیده می‌شود، واقف باشید و در زمان‌هایی که بازار حجم معاملاتی پایینی دارد، از تصمیم‌گیری‌های زیاد پرهیز کنید.

استراتژی شخصی و تایم فریم معاملاتی

آخرین و مهم‌ترین بخش در انتخاب بهترین زمان برای ترید، استراتژی شخصی و تایم فریم معاملاتی شما است. در واقع، شاید بهترین زمان برای ترید را انتخاب کنید، ولی این زمان به نسبت تایم فریم معاملاتی شما و پیاده‌سازی آن چندان مناسب نباشد. در نتیجه، بهتر است در انتخاب زمان‌های ترید اگر زمان‌های بازگشایی بازار و تایم‌های لندن یا نیویورک را انتخاب می‌کنید، به همان اندازه نسبت به تایم فریم معاملاتی خود که نقش اصلی را در استراتژی شما دارد، حساسیت به خرج داده و آن را باهدف خود همگام‌سازی کنید.

برای مثال اگر تایم فریم معاملاتی بزرگی را استفاده می‌کنید و زمان بازگشایی بازار لندن را به‌عنوان زمان آغاز ترید انتخاب کرده باشید، تأثیرات آن به‌ندرت کمتر در بازه‌های تایم فریم‌های بزرگ دیده خواهد شد که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شما تأثیرگذار باشد. درهرصورت، از هر تایم فریم و استراتژی معاملاتی که استفاده می‌کنید، بایستی به‌خوبی آن در زمان ایدئال ترید خود پیاده‌سازی کنید تا بتوانید نسبت به موقعیت‌های معاملاتی ایجاد شده، بهترین نتیجه و بازخورد ممکن را کسب کنید.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  چه زمانی برای ترید ارز دیجیتال مناسب است؟

  حال که با نکات مهم بالا در انتخاب بهترین زمان برای ترید آشنا شده‌اید، بهتر است به آن بپردازیم که با وجود موارد بالا معمولاً چه زمانی برای ترید ارزهای دیجیتال مناسب بوده یا چه زمانی به‌صورت غالب توسط تحلیلگران خبره برای معاملات پیشنهاد می‌شود.

  چه زمانی برای ترید ارز دیجیتال مناسب است؟

  در این بخش، در جهت درک و شناخت بهترین زمان برای ترید ارز دیجیتال در روز و ساعت، به مهم‌ترین توصیه‌ها افراد خبره در بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت و پس آشنایی با تمامی این موارد، در کنار بهره‌وری از ترید در بهترین زمان یا ساعت ممکن، نکات کلیدی نیز در معامله‌گری یاد خواهید گرفت.

  بازه‌های زمانی مهم را بشناسید!

  اگر ترید فارکس، ارزهای دیجیتال یا سایر بازارهای جهانی باشید، بدون شک باید بازه‌های زمانی مهم را به‌خوبی بشناسید که تأثیر بسیار زیادی در معامله‌گری شما دارد. از این بابت، زمان بازگشایی یا سشن‌های معاملاتی آمریکا یا اروپا که به‌عنوان نیویورک و لندن شناخته می‌شود، از مهم‌ترین زمان‌های مناسب برای معاملات بازارهای جهانی است.

  شاید در ذهن خود این سؤال را داشته باشید که آیا این زمان‌های معامله مناسب توصیه شده توسط تحلیلگران، شامل حال بازار کریپتو نیز خواهد شد؟ در جواب سؤال باید بگوییم بله شامل حال بازار کریپتو نیز می‌شود. طبق آخرین تحقیقات و آمار بررسی انجام شده در اوایل سال ۲۰۲۲ توسط سایت تحلیل درون‌شبکه‌ای Coinmetrics، فعالیت بازار ارزهای دیجیتال، به‌خصوص بیت کوین و اتریوم، نشان از همبستگی مثبتی با بازار آمریکا و بازگشایی بازار نیویورک از سال ۲۰۱۸ می‌دهد و ازاین‌جهت بر فعالیت این بازار نوپا بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

  سشن یا تایم معاملاتی بازار نیویورک از ساعت ۱۶:۳۰ به‌وقت‌تهران آغاز و تا ۱:۳۰ بامداد ادامه خواهد داشت. از طرف دیگر تایم معاملاتی اروپا یا لندن از ساعت ۱۱:۳۰ ظهر تا ۲۰:۳۰ شب به‌وقت ایران است.

  هدف و استراتژی ترید خود را مشخص کنید!

  نکته مهم و بسیار مورد اهمیت بعدی که باید همیشه آن را به یاد داشته باشید، مشخص‌کردن دقیق و منظم هدف و استراتژی ترید خود در طولانی‌مدت است. هیچ‌گاه بدون هدف و خارج از چارچوب استراتژی شخصی خود ترید نکنید و مهم‌تر از آن سعی داشته باشید که حتی کوچک‌ترین نکات مهم را یادداشت کنید.

  تفاوت عمده تریدرهای تازه‌وارد و افراد خبره در ترید، در تجربه و هدفمندی برنامه خلاصه می‌شود. بازارهای مالی به‌صورت ذاتی برای سودآوری شما فراهم نشده‌اند و شما در این بازار، در هر قرارداد یا معامله روبه‌روی فروشنده یا خریداری ایستاده‌اید، پس همیشه نیاز است که هوشمندانه‌تر رفتار کنید.

  در نتیجه، همیشه سعی کنید که خودتان را ارتقا داده و از چارچوب و قوانین پلن معاملاتی خود پیروی کنید. برای تمرین و یا تحقق این مفهوم، به این فکر کنید که اگر امروز بازار بر خلاف جهت شما حرکت کند، چه خواهید کرد. آماده‌بودن برای هر اتفاق غیرمنتظره، بخشی از تمرینی مناسب برای ایجاد هدف مدیریت دارایی در بلندمدت است.

  قوانین تحلیل زمانی را در نظر داشته باشید!

  شاید مهم‌ترین و رایج‌ترین توصیه بزرگ‌ترین تریدرها درنظرگرفتن قوانین و چارچوب‌های تحلیل زمانی باشد که متأسفانه درصد عمده‌ای از تریدرها یا تحلیلگران به آن توجه زیادی نمی‌کنند. این قوانین مهم جدای از سشن‌ها یا زمان‌های معاملات در بازارهای جهانی، روی کارآمدی استراتژی شما تمرکز دارند. کاملاً مشخص است که این قوانین، نسبت به استراتژی و تایم فریمی که معمولاً روی ترید می‌کنید، می‌توانند متغیر باشند. بااین‌حال، چندین نکته در باب تحلیل زمانی یا اهمیت تایم فریم‌های معاملاتی وجود دارد که توصیه می‌کنیم به‌خوبی آنها را به یاد داشته باشید.

  • در هر تایم فریمی که معامله می‌کنید، ۱-۲ تایم فریم بالاتر به‌عنوان تایم فریم مادر شناخته می‌شود. الگوها، روند‌ها و سایر مواردی که با آن ترید را آغاز می‌کنید باید توسط این تایم فریم‌ها نیز تأیید شوند.
  • نواحی مهم قیمتی در چه در تایم فریم ترید چه در تایم فریم مادر، باید همدیگر را تأیید کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر در تایم فریم بالاتر الگوی نزولی دیده می‌شود، ورود با الگوی صعودی در تایم فریمی کوچک‌تر، می‌تواند ضرر و ریسک بالایی را ایجاد کند.
  • در کنار نیاز به الگوها، موج‌های قیمتی و سایر موارد برای تشخیص روند، تأیید ورود یا خروج، بخشی به‌شدت مهم و قابل‌اهمیت در تایم فریم معاملاتی شما است.

  بهترین روز برای ترید ارزهای دیجیتال

  بسیاری از تریدرها و فعالان بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است که تریدر روزانه نباشند و ازاین‌جهت برایشان مهم است که بهترین روز ممکن را برای ترید یا خرید ارزهای دیجیتال انتخاب کنند. بااین‌حال، اگر ماهیت بازار همیشگی و ۲۴ ساعته ارزهای دیجیتال را در نظر بگیریم، بهتر است بپذیریم که بهترین روز یا روزها برای ترید، می‌توانند بسیار متغیر باشند.

  بااین‌وجود به دلیل بازگشایی بازار جهانی در دوشنبه‌ها پس از تعطیلات آخر هفته، توصیه بسیاری از تریدرها و تحلیلگران، آغاز معاملات در این روز است و غالباً توصیه می‌شود که در آخر هفته‌ها یا تعطیلات تقویم‌های میلادی (یکشنبه‌ها) فعالیت کمتری صورت گیرد.

  بهترین روز برای ترید ارزهای دیجیتال

  با تمام این تفاسیر، اگر ادعا کنیم که هیچ موقعیت معاملاتی در آخر هفته‌ها و یا روزهایی که توصیه به ترید نمی‌شود، وجود نخواهد داشت، کمی زود قضاوت کرده‌ایم. در واقع، اخبار، موج یا ترندهای بازار، رویدادهای مهم و سایر موارد بررسی شده نیز می‌توانند پارامترهای مناسبی برای انتخاب بهترین روز برای ترید ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شوند.

  بهترین ساعت برای ترید ارزهای دیجیتال

  بهترین ساعت برای ترید ارزهای دیجیتال، همان‌طور که در قبل نیز به آن اشاره کردیم، زمان بازگشایی بازار نیویورک و لندن خواهد بود که به‌واسطه فعالیت و نقدینگی بیشتر، به‌عنوان بهترین زمان‌های آغاز معاملات شناخته می‌شود. با وجود اهمیت این ساعت‌ها در معاملات ارزهای دیجیتال، همچنان داده یا آماری وجود ندارد که تأیید یا تأکیدی محکم بر حفظ این همبستگی در آینده داشته باشد.

  در واقع، ورود نقدینگی و اشتیاق معامله‌گران کریپتو به ورود یا خروج از بازار، باز کردن موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای آتی و… می‌توانند به دلایل مختلفی مانند، اخبار مثبت، رویدادی فاندامنتالی و حتی اخباری مانند لیست‌شدن در صرافی اتفاق بیفتد. در نمای کلی، اگر بخواهیم به جمع‌بندی مناسبی در جهت بهترین ساعت برای ترید ارزهای دیجیتال بگردیم، این ساعات به نسبت سشن‌های معاملاتی، استراتژی شخصی شما، وضعیت حال حاضر بازار و روند ارز دیجیتالی که قصد معامله دارید، تعیین خواهند شد.

  ابزارهای کاربردی برای رصد بهترین زمان برای ترید

  با ذکر اهمیت زمان و ساعت در معاملات ارزهای دیجیتال یا هر بازار مالی دیگر، ابزارهای کاربردی برای رصد زمان مانند، هشدارهای ارز دیجیتال، اندیکاتورها، پلتفرم‌های ارائه‌دهنده چارت قیمتی و سایت‌های کاربردی برای مدیریت پرتفولیو و دارایی بیش از گذشته اهمیت خواهند داشت.

  برای‌آنکه آغاز یا بازگشایی بازار، روزهای معاملاتی مناسب ارز دیجیتال، ساعات مربوط به بازگشایی بازار نیویورک و لندن را به یاد داشته باشید و در کنار آن آخرین تغییرات قیمتی ارزهای دیجیتال برای شما در دسترس باشد، در این بخش به معرفی چندین پلتفرم محبوب خواهیم پرداخت که باصرفه جویی در زمان و امکان رصد زمان‌های مناسب‌ترید، کمک شایانی به شما در ترید می‌کنند.

  اندیکاتورهای کاربردی

  امروزه طیف گسترده‌ای از اندیکاتورها وجود دارند که برخی از آنها به‌منظور تعیین یا انتخاب بهترین روزها یا ساعت‌ها برای ترید می‌توانند کاربردی باشند. از این اندیکاتورها، می‌توان به مووینگ‌اوریج‌ها، اندیکاتور MACD و اندیکاتور RSI اشاره کرد که برای تعیین بهترین زمان برای ترید یا ساعت ورود به معامله اهمیت دارند.

  به‌عنوان‌مثال، اگر قصد دارید که در تایم بازگشایی بازار و به‌خصوص سشن آمریکا و اروپا معامله کنید، استفاده از واگرایی‌های اندیکاتورهای MACD و RSI می‌تواند کمک‌کننده باشد. در نتیجه، با استفاده از این ابزارها و یا حتی تقاطع مووینگ‌اوریج‌های رایج امروزی، ابزاری کاربردی در زمان مناسب برای ترید خود خواهید داشت.

  هشدارهای ارز دیجیتال

  پلتفرم‌ها یا برنامه‌های مربوط به هشدارهای ارز دیجیتال، برای تعیین یا یادآوری بازگشایی بازار و سشن‌های معاملاتی بسیار کمک‌کننده هستند. با استفاده از این برنامه‌ها یا سایت‌های معتبر، می‌توانید زمان‌های مهم چه در طول روز و هفته را روی تنظیمات هشدار ثبت کرده و در زمان موعود یادآوری از سوی این برنامه‌ها دریافت کنید. با کمک این ابزارهای کاربردی به امور روزمره خود خواهید رسید و در زمان معین، تنظیمات تعیین شده از سوی شما روی ارزهای دیجیتال یادآوری شده و حتی می‌توانید با اتصال آن به صرافی‌ها، دستوری بر ترید خودکار ارزهای دیجیتال تنظیم کنید.

  سشن‌های معاملاتی در تریدینگ ویو

  سایت تریدینگ ویو به‌عنوان سایت یا پلتفرمی شناخته شده در بازارهای مالی، دارای اندیکاتور سشن‌های معاملاتی یا تایم‌های معاملاتی بوده و دیگر نگرانی بابت جستجو و پیداکردن آن روی سایت‌های مختلف نخواهید داشت. برای استفاده از اندیکاتور، تنها کافی است در بخش اندیکاتور سایت تریدینگ ویو، Market Sessions را جستجو کرده و آن را بر نمودار بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر بیندازید. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، تمامی سشن‌ها یا زمان‌های بازگشایی بازارهای جهانی در نمودار شما تعیین خواهد شد.

  سشن‌های معاملاتی در تریدینگ ویو

  با کمک این اندیکاتور، در طول روز و ساعات مختلف، می‌توانید به نسبت حجم معاملاتی بازار و نقدینگی، بهترین ساعات ترید ارز دیجیتال در روز یا بهترین زمان برای ترید ارز دیجیتال را پیدا کرده و حتی استراتژی شخصی خود و تایم فریم معاملاتی خود را با آن تنظیم کنید.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فتحی
   فتحی | 11 اسفند 1402

   سپاس از اطلاعاتتون