آزمایش؛ دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین

تاریخ انتشار: 12 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
آزمایش؛ دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین

آیا دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین، سودآوری بیشتری دارد؟ در این بررسی، عملکرد دیفای فارمینگ در آربیتروم را با نگهداری بیت کوین برای کسب سود مقایسه می‌کنیم.

در جهان پویا و در حال تکامل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، فرصت‌های هیجان‌انگیزی برای رشد مالی وجود دارد. بااین‌حال، داشتن درک واضحی از نحوه رفتار این سرمایه‌گذاری‌ها در شرایط مختلف بازار، امری ضروری است. با در نظر گرفتن این نکته، آزمایشی را انجام دادیم و در آن سودآوری از مجموعه‌ای متنوع از استخرهای دیفای در آربیتروم را با سودآوری از هولد کردن بیت کوین یا اتریوم مقایسه کردیم.

این بک‌تست یا آزمایش در مورد پیش‌بینی آینده بر اساس گذشته نیست؛ بلکه روشی عملی برای ارزیابی انعطاف‌پذیری و پتانسیل استراتژی‌های مختلف سرمایه‌گذاری در امور دیفای است و به‌نوعی دریچه‌ای محسوب می‌شود که فرصت‌های سودآوری ممکن از امور مالی غیرمتمرکز را با مسیر سنتی صرفاً نگهداری ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم مقایسه می‌کند. آزمایش ساده و مبتدی ما، با تمرکز بر چهار استخر از پروتکل‌های دیفایِ شناخته‌شده یا همان بلو چیپ‌ها (Blue Chips) انجام شده است.

بلو چیپ‌ها، به انواعی از رمزارزها که از نظر کیفیت، اطمینان، قابلیت و توانایی سودآوری، شهرتی جهانی دارند، می‌گویند و این اصطلاح هم از بازی پوکر به عاریت گرفته شده که در آن، بیشترین و ارزشمندترین امتیاز را بلو چیپ‌ها دارند. رمزارزهای بلو چیپ معمولاً مربوط به شرکت‌هایی هستند که محصولات و خدماتشان بسیار گسترده و همه‌گیر شده و طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارند و حتی در دوره‌های رکود اقتصادی هم سودده هستند.

لازم به ذکر است که این آزمایش عقب‌گرد، گوی پیشگو نیست و نباید نتایج حاصل را حجتی برای تصمیم‌گیری‌های آینده خود در نظر بگیرید. این آزمایش، تنها می‌تواند بینشی ارزشمند را در مورد عملکرد برخی استراتژی‌ها در شرایط خاص بازار ارائه دهد و به‌نوعی ابزاری یادگیری است برای کمک به سرمایه‌گذاران جدید و باتجربه برای کسب درک عمیق‌تری از منحصربه‌فرد بودن فضای دیفای! دیفای فارمینگ، به معنای مشارکت در پروتکل‌های دیفای برای کسب درآمد است. در آربیتروم، می‌توانید در استخرهای نقدینگی مشارکت کنید، یا توکن‌های LP خود را برای دریافت پاداش‌های استیکینگ قفل کنید. از سوی دیگر هم بیت کوین را داریم که اولین ارز دیجیتال و یکی از محبوب‌ترین رمزارزها در جهان است و بسیاری آن را دارایی مناسبی برای ذخیره‌سازی ارزش و سرمایه‌گذاری بلندمدت معرفی می‌کنند.

فرضیات آزمایش دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین

در بک تست پیش رو، به دلیل تعداد پایین دوره‌های معاملاتی و ساده‌سازی فرایند، کارمزدها را صفر در نظر گرفتیم. در این آزمایش، چهار دوره تخصیص مجدد پورتفولیو وجود دارد و تخصیص دارایی هر استخر در سراسر دوره ثابت باقی می‌ماند. تخصیص دارایی کمی ساده شده و به‌طورکلی حدود ۴ درصد AVAX و چند دارایی کوچک دیگر را شامل می‌شود. آزمایش را با ۱۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری شروع می‌کنیم.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  روش انجام آزمایش

  این آزمایش عقب‌گرد از ۲ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ را پوشش می‌دهد و شامل استخرهای زیر در شبکه آربیتروم است:

  • سوشی سواپ – WETH USDC
  • کرو – TriCrypto
  • جی‌ام‌ایکس – GLP
  • هاپ پروتکل – ETH

  سبد ارز دیجیتال، میانگین وزنی مساوی از کلیه استخرهایی است که در آن تاریخ فعال بوده‌اند. برای مثال، در ابتدای آزمایش، سوشی سواپ (WETH USDC) تنها استخر فعال بود، بنابراین در آن تاریخ ۱۰۰ درصد پورتفولیو را تشکیل داده است. سپس به‌محض فعال‌شدن استخر بعدی (Curve)، وجوه به نسبت ۵۰ به ۵۰ تقسیم می‌شوند، روال به همین شکل ادامه پیدا می‌کند. در جدول زیر تاریخ‌های تخصیص را مشاهده می‌کنید:

  استخر در شبکه آربیتروم تاریخ ورود
  سوشی سواپ – WETH USDC 2022/02/11
  کرو – TriCrypto 2022/03/27
  جی‌ام‌ایکس – GLP 2022/05/25
  هاپ پروتکل – ETH 2022/08/01

  دارایی‌های موجود در هر استخر در تصویر زیر به صورت گرافیکی، مشخص است.

  دارایی‌های موجود در هر استخر در تصویر زیر به صورت گرافیکی، مشخص است.

  پس پورتفولیوی کلی دارای تخصیص دارایی با فرمول روبه‌رو است: دارایی‌های موجود در هر استخر ضرب در سهم آن استخر از پورتفولیو. پس به جدول زیر می‌رسیم:

  تاریخ شروع USDC ETH BTC DAI
  2022/02/11 ۰٫۵۰۰۰ ۰٫۵۰۰۰ مقدار غیرقابل‌نمایش مقدار غیرقابل‌نمایش
  2022/03/27 ۰٫۲۵۰۰ ۰٫۴۱۷۰ ۰٫۱۶۷۰ ۰٫۱۶۷۰
  2022/05/25 ۰٫۲۸۴۰ ۰٫۳۷۸۰ ۰٫۱۹۴۰ ۰٫۱۴۴۰
  2022/08/01 ۰٫۲۱۲۵ ۰٫۵۲۸۰ ۰٫۱۴۵۵ ۰٫۱۰۸۵

  محاسبه APY

  APY برای هر استخر از پلتفرم دیفای لاما (DeFi Llama) گرفته شده است که پلتفرمی آنلاین برای ارائه آمار و گزارش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال و پروژه‌های حوزه دیفای است و می‌توان در آن، پروژه‌های دیفای را بر اساس شاخص‌هایی مانند TVL، بررسی و مقایسه کرد. ای پی وای (APY) که مخفف عبارت Annual Percentage Yield و به معنی بازدهی درصدی سالانه است، ترکیبی از نرخ بهره سالانه و نرخی است که بهره با آن ترکیب می‌شود. سپس APY به‌دست‌آمده از پلتفرم دیفای لاما را روی دارایی زیربنایی هر استخر اعمال کردیم. ترکیب، تنها در دوره تخصیص مجدد، انجام و در این تخصیص‌ها هم سود ساده محاسبه شد. در هر دوره تخصیص مجدد، کل پورتفولیو فروخته می‌شود (با فرض نبود هزینه‌های معاملاتی) تا پورتفولیو جدید خریداری شود، بنابراین اثری ترکیبی ایجاد می‌شود.

  نتیجه دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین

  در بازه زمانی یک‌ساله از مارس ۲۰۲۲ تا ژوئن ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار دلاری در بیت کوین، اتریوم و سبد دیفای به ترتیب منجر به سودآوری ۳۵٫۱۰- درصد، ۴۱٫۷۲- درصد و ۱۸٫۳۸ درصد شده است.

  • هولد بیت کوین؛ سرمایه باقی‌مانده: ۶٬۴۸۹٫۹۰ دلار
  • هولد اتریوم؛ سرمایه باقی‌مانده: ۵٬۸۲۸٫۲۰ دلار
  • شرکت در استخرهای دیفای آربیتروم: ۱۱٬۸۲۸٫۷۲ دلار

  نتیجه دیفای فارمینگ آربیتروم در مقابل بیت کوین

  تحلیل

  حداکثر کاهش قیمت بیت کوین در این بازه زمانی ۷۲٫۶۹ درصد بود، به این معنی که در بدترین شرایط ممکن، سرمایه‌گذار بیت کوین ممکن بود ۷۲٫۶۹ درصد از سرمایه خود را از دست بدهد. حداکثر کاهش قیمت اتریوم نیز ۸۲٫۱۴ درصد بود. سبد دیفای با حداکثر کاهش قیمت ۴۲٫۱۶ درصد، در برابر نوسانات قیمتی مقاوم‌تر از بیت کوین و اتریوم عملکرد بود. ریسک ۹۵ درصد یا 95 VaR (مخفف Value at Risk 95)، معیاری است که حداکثر ضرر احتمالی سرمایه‌گذار در بازه‌ای زمانی مشخص را با احتمال ۹۵ درصد، اندازه‌گیری می‌کند. این معیار یکی از ابزارهای مهم مدیریت ریسک است و می‌توان از آن برای تعیین مورد قبول بودن یا نبودن سطح ریسک در سرمایه‌گذاری استفاده کرد. ریسک ۹۵ درصد بیت کوین و اتریوم بالاتر از سبد دیفای است.

  نتیجه‌گیری

  پرتفولیوهای دیفای، پتانسیل بالایی برای بازدهی دارند، همان‌طور که با بازده ۱۸٫۳۸ درصدی پرتفوی دیفای در مقایسه با ضرر در نگهداری صرف بیت کوین و اتریوم در همان بازه زمانی، نشان‌داده‌شده است. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که سبد دیفای در بازه زمانی یک‌ساله، سودآوری بیشتری نسبت به بیت کوین و اتریوم داشته است و در برابر نوسانات قیمتی هم مقاوم‌تر از بیت کوین و اتریوم عمل می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که تنوع‌بخشی در بین استخرهای مختلف می‌تواند به طور بالقوه تأثیرات منفی نوسانات بازار را کاهش دهد و مزیت کاهش ریسک را به همراه داشته باشد.

  ریسک ۹۵ درصد یا 95 VaR هم برای کل پرتفوی نسبت به دارایی‌های تکی پایین‌تر است، این موضوع نشان می‌دهد که پرتفولیوی دیفای متنوع ممکن است تحت شرایط خاص بازار خطر کمتری داشته باشد. بااین‌حال، مهم است به‌خاطر داشته باشید که پرتفولیوهای دیفای، ریسک‌های منحصربه‌فردی هم مانند ریسک شکست پروتکل را دارند؛ اگر پروتکلی شکست بخورد یا مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری قرار گیرد، سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند فوراً از بین بروند.

  برای کاهش این خطر، ما در این آزمایش روی پروتکل‌های شناخته‌شده‌تر تمرکز کردیم؛ پروتکل‌هایی که در فضای دیفای شناخته‌شده‌تر و مورداعتمادتر بودند. باز هم تأکید می‌کنیم که این بک تست، تضمین‌کننده نتایجی ایدئال برای آینده نیست و تنها نمونه‌ای است از نحوه رفتار استراتژی‌های خاص در شرایط خاص بازار و منبعی است ارزشمند برای راهنمایی روند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران. به زبان ساده، بک تست ما نشان می‌دهد که پرتفولیوی دیفای متنوع، به‌ویژه وقتی روی پروتکل‌های درجه یک متمرکز باشد، می‌تواند پتانسیل ارائه بازدهی بهتر و ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری صرفاً در ارزهای دیجیتال تکی داشته باشد. بااین‌حال، به دلیل ریسک‌های خاص مرتبط با دیفای و نوسانات کلی بازار رمزارزها، مهم است که هر تصمیم سرمایه‌گذاری را با تحقیقات و احتیاط کافی انجام دهید.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین جایگزین نات کوین برای کسانی که آن را از دست دادند!

  موفقیت عظیم نات کوین (Notcoin) در هفته‌های اخیر، موج عظیمی د ...

  ارز دیجیتال بهتر است یا بورس؟ مقایسه بورس و ارز دیجیتال

  امروزه جو بازارهای مالی و کسب سود از طریق این بازارها، به‌ان ...

  هر آنچه باید دررابطه‌با تجارت با ارز دیجیتال بدانید!

  اگر قصد دارید به دنیای تجارت با ارز دیجیتال قدم بگذارید، قبل ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر