استیکینگ ارز دیجیتال چه معایب و خطراتی دارد؟

توسط عارفه رهبری
|
14 تیر 1402
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
معایب و خطرات استیکینگ چیست

در چند سال اخیر، بازار ارزهای دیجیتال شاهد رشد قابل توجهی بوده است. استیکینگ کریپتو یکی از روش‌هایی است که برای بهره‌برداری از ارزهای دیجیتال در این بازار استفاده می‌شود. با این حال، همانطور که هر روش سرمایه‌گذاری دارای معایبی است، استیکینگ کریپتو هم با معایب و خطرات خاص خود همراه است. در این مقاله قصد داریم معایب و خطرات استیکینگ را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

معایب استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

با این‌که استیکینگ مزایای زیادی دارد و می‌تواند در طولانی‌مدت باعث کسب درآمد شود، اما این روش معایبی هم با خود به همراه دارد.

معایب استیکینگ چیست؟

نوسانات بازار

یکی از معایب استیکینگ کریپتو، نوسانات بازار است. بازار ارزهای دیجیتال تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. از این رو، ارزش هر یک از ارزهای دیجیتال ممکن است به طور قابل توجهی تغییر پیدا کند. این موضوع می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه یا عدم بهره‌برداری مطلوب شود.

بروز خطرات فنی

استیکینگ کریپتو ممکن است با خطرات فنی نیز مواجه شود. هر چند سیستم‌های استیکینگ به‌طورکلی امنیت بالاتری نسبت به تبادلات کریپتو دارند، اما ممکن است یک سری باگ یا آسیب‌پذیری‌های فنی در سیستم بروز کنند که در نهایت سبب از دست رفتن سرمایه شود.

کاهش قابلیت دسترسی به سرمایه

یکی دیگر از معایب استیکینگ کریپتو، کاهش قابلیت دسترسی به سرمایه است. زمانی که سرمایه‌گذار سرمایه خود را استیک می‌کند، قادر به بهره‌برداری یا فروش سریع آن نیست و برای دسترسی به سرمایه‌اش باید منتظر پایان دوره استیکینگ باشد.

احتمال عدم کسب سود

در استیکینگ هیچ تضمینی برای کسب سود وجود ندارد. ممکن است رشد شبکه از آن چیزی که انتظار می‌رفت، کندتر پیش رود و هیچ سودی از استیکینگ به دست نیاید. این یکی از مشکلات استیکینگ است که می‌تواند دیدگاه افراد نسبت به استیکینگ را تغییر دهد.

پرهزینه بودن استیکینگ

گاهی استیکینگ با هزینه‌های بالایی همراه است. این امر به ویژه درباره شبکه اتریوم صادق است؛ شبکه‌ای که هزینه‌های گس فی بسیار بالایی دارد. به‌طوری که گاهی می‌تواند سود حاصل از سرمایه‌گذاری را کاملاً از بین ببرد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  خطرات استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

  در کنار معایبی که استیکینگ دارد، خطراتی نیز در صورت استیک کردن ارزهای دیجیتال برای کاربران وجود دارد. در زیر این خطرات و مشکلات استیکینگ را بیان می‌کنیم:

  خطرات استیکینگ

  خطر سرقت اطلاعات

  استیکینگ ممکن است با خطر سرقت اطلاعات همراه باشد. هکرها معمولاً به دنبال کوچک‌ترین شکاف در سیستم هستند. در صورت یافتن این شکاف، از سرقت اطلاعات دریغ نمی‌کنند. از طرفی، اگر اطلاعات حساب سرمایه‌گذار در دسترس هکرها قرار گیرد، ممکن است به ارزهای دیجیتال متصل به آن دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را سرقت کنند.

  غیرقابل پیش‌بینی بودن تغییرات بازار

  یکی از خطرات استیکینگ کریپتو، غیرقابل‌پیش‌بینی بودن آن است. زمانی که سرمایه‌گذار، سرمایه خود را به یک استیکینگ متصل می‌کند، قادر به پیش‌بینی تغییرات بازار و تغییرات ارزش سرمایه نیست. این موضوع می‌تواند به ضرر سرمایه‌گذاری تمام شود.

  خطر پلتفرم CeFi

  تصور کنید بر روی یک پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اید، اما ناگهان این پروژه با شکست مواجه می‌شود. در این صورت، احتمال این‌که توکن‌های خود را پس نگیرید، وجود دارد. پروژه‌هایی مثل FTX، Celsius و Voyager Digital نمونه‌های خوبی برای اثبات این مشکل استیکینگ هستند.

  خطر از دست دادن سرمایه

  با این‌که هدف استیکینگ افزایش سرمایه و کسب درآمد بیشتر است، اما گاهی می‌تواند باعث از دست رفتن سرمایه شود. اگر بازار ارزهای دیجیتال به طور قابل توجهی کاهش یابد، سرمایه‌گذاران ممکن است برخی یا حتی تمامی سرمایه خود را از دست بدهند.

  ریسک لیکویید شدن سرمایه 

  لیکویید شدن سرمایه (Liquidity) از دیگر خطرات استیکینگ است. اگر شما روی یک آلت کوین سرمایه‌گذاری کنید که در صرافی‌ها نقدینگی کمی دارد، ممکن است بعداً فروش دارایی‌ها یا تبدیل استیکینگ خود به بین کوین یا استیبل کوین با چالش‌هایی همراه شود.

  عدم شفافیت

  شفافیت در سیستم‌های استیکینگ بسیار مهم است. این در حالی است که یکی از مشکلات استیکینگ، عدم شفافیت برخی از سیستم‌هاست. تعدادی از سیستم‌های استیکینگ عملکرد داخلی خود را به صورت کاملاً شفاف اعلام نمی‌کنند. این امر می‌تواند باعث عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و انصراف از استیکینگ شود.

  راه‌حل کاهش خطرات استیکینگ ارز دیجیتال

  برای کاهش معایب و خطرات استیکینگ کریپتو، می‌توان راه‌حل‌های زیر را در نظر گرفت:

  • انتخاب بازارها و پروژه‌های معتبر: قبل از ورود به استیکینگ، بهتر است بازارها و پروژه‌های معتبر را بررسی کنید و به انتخاب‌های خود با دقت بیشتری بپردازید.
  • برقراری امنیت اطلاعات: مراقبت از اطلاعات حساب و ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. همواره سعی کنید اطلاعات شخصی خود را در محیط‌های امن نگه‌داری کنید. همچنین زمانی که نیاز به به‌روزرسانی برنامه‌های کاربردی بود، حتماً آن‌ها را به‌روز کنید.
  • تحقیق و آموزش: قبل از شروع استیکینگ، بهتر است به طور کامل درباره روش و خطرات آن تحقیق کنید و خود را با اصول واقعیت‌های بازار ارزهای دیجیتال آشنا کنید.
  • مدیریت ریسک: همواره حواستان به مدیریت ریسک باشد. تنظیم حداکثر میزان سرمایه‌گذاری در استیکینگ، تنوع سرمایه‌گذاری و استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک می‌تواند کمک‌کننده باشد.

  گفتار پایانی

  استیکینگ کریپتو مزایایی مثل کسب درآمد غیرفعال دارد، ولی نمی‌توان از مشکلات استیکینگ یا خطراتی که به همراه دارد، چشم‌پوشی کرد. استیکینگ کریپتو جزو کارهایی است که ریسک‌های زیادی دارد و هنگام انجام آن باید دقت بالایی به خرج داد. هر اشتباه کوچک می‌تواند باعث آسیب‌رسانی به سرمایه شود. پس بهتر است این ریسک‌ها و خطرات استیکینگ را شناخته و در راستای جلوگیری از آن‌ها حرکت کنید.

  به نظر شما استیکینگ چه خطر دیگری دارد؟ آیا با وجود این خطرات و مشکلات، باز هم استیکینگ می‌تواند روش خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد؟

  سؤالات متداول

  • معایب استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

  نوسانات بازار، بروز خطرات فنی، کاهش قابلیت دسترسی به سرمایه، احتمال عدم کسب سود و پرهزینه بودن استیکینگ از جمله معایب استیکینگ کریپتو و ارزهای دیجیتال هستند.

  • خطرات استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

  خطر سرقت اطلاعات، غیرقابل پیش‌بینی بودن تغییرات بازار، خطر پلتفرم CeFi، خطر از دست دادن سرمایه، ریسک لیکویید شدن سرمایه و عدم شفافیت از جمله خطرات استیکینگ ارز دیجیتال است.

  • آیا استیکینگ کریپتو برای همه سرمایه‌گذاران مناسب است؟

  بسته به میزان دانش و تجربه سرمایه‌گذار، استیکینگ کریپتو ممکن است برای همه سرمایه‌گذاران مناسب نباشد. لازم است قبل از ورود به استیکینگ، شرایط خود را مورد بررسی قرار داده و تصمیم‌گیری مناسبی انجام دهید.

  • چگونه می‌توان خطرات استیکینگ را به حداقل رساند؟

  با تحقیق دقیق درباره بازار و پروژه‌های معتبر، استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک، افزایش امنیت اطلاعات و استفاده از روش‌های رمزنگاری قوی و بررسی مجدد استراتژی سرمایه‌گذاری خود به منظور بهینه‌سازی بازدهی می‌توانید مشکلات استیکینگ را به حداقل برسانید.

  • آیا استیکینگ راهی مطمئن برای بازدهی سرمایه است؟

  استیکینگ کریپتو هیچ‌گونه ضمانتی برای بازدهی سرمایه ارائه نمی‌دهد. با توجه به ناپایداری و نوسانات بازار و خطرات استیکینگ، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی درباره بازدهی استیکینگ داشت. در چنین مواقعی توصیه می‌شود به خوبی تحقیق کرده و به مدیریت ریسک بپردازید.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر