کتاب پدر پولدار پدر بی پول؛ از پول هیچ نمی‌دانید!

چرا پدر پولدار، پدر بی پول خواندنی است؟

رابرت تی کیوساکی (Robert Toru Kiyosaki) سرمایه‌گذار، کارآفرین، نویسنده و همچنین سخنران انگیزشی حرفه‌ای است. او با نوشته‌های خود دیدگاه میلیون‌ها نفر را دربارۀ پول تغییر داده است.

کیوساکی علی‌رغم داشتن دو شکست بزرگ در سرمایه‌گذاری‌های تجاری خود و ورشکستگی، هرگز تسلیم نشد.

درواقع، او به مردم آموزش داد که چگونه فقیر نباشند. اکنون ثروت رابرت تی کیوساکی بیش از 80 میلیون دلار برآورد می‌شود.

کیوساکی، بیش از 26 جلد کتاب نوشته است؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها به پای کتاب بی‌نظیر «پدر پولدار، پدر بی پول» نمی‌رسند. این کتاب یکی از بهترین و مشهورترین کتاب‌ها در حوزۀ مدیریت مالی است. نویسنده در این کتاب دو پدر خود را به تصویر می‌کشد. یکی از این پدرها، پدر واقعی او است که مدارک تحصیلی زیادی دارد و پولدار است و پدر دیگر، پدر صمیمی‌ترین دوستش است که ترک تحصیل کرده است.

آیا کتاب پدر پولدار، پدر بی پول ارزش مطالعه دارد؟

خیلی ساده و کوتاه به شما بگویم، مطمئن باشید این کتاب ارزش مطالعه را دارد؛ زیرا سه درس مهم را به شما یاد می‌دهد:

 1. آغاز فکر کردن دربارۀ پول

یکی از دلایل کلیدی برای آنکه بیشتر مردم باید کتاب « پدر پولدار، پدر بی پول» را بخوانند، این است که احتمالاً به پول یا به عبارت دقیق‌تر انباشت و مفید بودن پول فکر نمی‌کنند. پول فقط ابزاری برای خرید اشیا مادی نیست و کتاب این را آموزش می‌دهد.

نمی‌توان انکار کرد که دنیای ما مصرف‌گرا است. به‌طور کلی، پذیرفته شده است که شما برای خرید لوازم، پول درمی‌آورید و هرچه پول بیشتری به دست آورید، چیزهای گران‌تر یا بزرگ‌تری می‌خرید. حقیقت ماجرا این است که پول برای خریدن وسایل عالی است، اما اگر می‌خواهید 40 سال از زندگی‌تان را صرف کارهای موردعلاقۀ خود بکنید، باید از پول به‌عنوان ابزاری برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنید.

 1. دارایی‌‌ها در مقابل بدهی‌ها

رابرت کیوساکی در تعریف دارایی‌ها در مقابل بدهی‌ها در این کتاب بسیار ماهر عمل کرده است. بیشتر مردم تاکنون با این مفهوم برخورد نکرده‌اند. این کتاب بر کسب دارایی‌ها تمرکز زیادی دارد، نه بدهی‌ها و درنهایت شما را به سمت کسب ثروت بیشتر در بلندمدت سوق می‌دهد؛ چیزی که بحث کردن دربارۀ آن سخت است.

 1. ثروت واقعی آزادی است

ثروت اغلب به‌عنوان انباشت پول تعریف یا در نظر گرفته می‌شود. می‌توان از آن برای آن چیزهای براق، بزرگ‌تر و بهتر استفاده کرد. نیروی محرکۀ ما برای کسب ثروت همیشه آزادی بوده و خواهد بود. اتفاقاً پولی که در چارچوب قانون به دست می‌آید، می‌تواند آزادی زیادی برای شما بخرد. پول، این توانایی را به شما می‌دهد که انتخاب کنید چه‌کاری را انجام دهید یا انجام ندهید.

نقاط قوت کتاب پدر پولدار، پدر بی‌ پول اثر رابرت کیوساکی

اگر بخواهیم نقاط قوت این کتاب را فهرست کنیم، با موارد زیر روبه‌رو می‌شویم:

 1. دیدگاه مخالفی را ارائه می‌دهد که با «دانش رایج» موجود در بیشتر آموزش‌های مالی شخصی متفاوت است.
 2. بر تبدیل درآمد به دارایی‌هایی تمرکز دارد که درآمد بیشتری را ایجاد می‌کنند.
 3. کنترل خرج و مخارج را تشویق می‌کند.
 4. توضیح می‌دهد که چرا سرمایه‌گذاران باید در مقابل انواع دیگر دارایی‌ها، روی املاک و مستغلات تمرکز کنند.
 5. بر قدرت تفکر و یادگیری مستمر تأکید دارد.
 6. به‌جای اینکه فقط فکر کند، در مورد انجام عمل صحبت می‌کند.

کتاب پدر پولدار، پدر بی پول

نقاط ضعف کتاب پدر پولدار، پدر بی پول نوشته رابرت کیوساکی

علاوه بر تکرار یکنواخت ایده‌های یکسان در هر صفحه، این کتاب نقاط ضعف دیگری نیز دارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. نمونه‌های موفقیت در این کتاب به موقعیت خاص کیوساکی منحصر است و ممکن است تکرار آن سخت باشد.
 2. برخی از بخش‌های کتاب فاقد جزئیات هستند که درک مفاهیم موردبحث را دشوارتر می‌کند.
 3. غالباً افراد را به این خاطر که بیشتر از فکر کردن گله می‌کنند، تحقیر می‌کند.
 4. «پدر پولدار، پدربی پول» کتابی انگیزشی است، نه کتابی که توسط فرد متخصص مالی نوشته شده باشد.

بخشی از کتاب پدر پولدار، پدر بی پول

رابرت کیوساکی می‌گوید: «من دو تا پدر داشتم، یکی ثروتمند و دیگری فقیر. یکی پروفسور، با تحصیلات بالا و باهوش بود. او تحصیلات چهارسالۀ لیسانس را در طول کمتر از 2 سال به اتمام رسانده بود و سپس با بورسیۀ تحصیلی به دانشگاه استنفورد شیکاگو و بعد دانشگاه نورث وسترن در ایلینوی رفت تا تحصیلات عالیۀ خود را ادامه بدهد. پدر دیگرم حتی کلاس هشتم را هم تمام نکرد. هر دوی آن‌ها در حرفۀ خود موفق بودند، در تمام زندگی خود به‌سختی کار می‌کردند و درآمد زیادی داشتند. بااین‌حال، یکی از آن‌ها در تمام عمر خودش با مشکلات مالی دست‌به‌گریبان بود و دیگری، یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی به شمار می‌رفت. یکی بعد از مرگش ده‌ها میلیون دلار برای خانواده‌اش و مؤسسات خیریه به‌جا گذاشت و آن دیگری فقط صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده از خود به‌جای گذاشت.

آن‌ها هر دو قوی، پرجذبه و بانفوذ بودند. هر دو به من توصیه‌هایی می‌کردند؛ ولی توصیه‌های آن‌ها متفاوت بود. هر دو با قاطعیت بر کسب دانش تأکید داشتند، ولی مواردی که به من معرفی می‌کردند، متفاوت بود. اگر من فقط یک پدر داشتم، مجبور بودم پیشنهادهای او را قبول یا رد کنم. داشتن دو پدر که هر دو به من پند و اندرز می‌دادند، دلیلی شد تا از بین آن توصیه‌های متفاوت یکی را انتخاب کنم. آری یکی ثروتمند و یکی فقیر بود.

تصمیم گرفتم به‌جای اینکه فقط یکی از آن‌ها را قبول یا رد کنم، بیشتر بیندیشم، مقایسه کنم و سپس روشی را برای خود انتخاب کنم. مشکل اینجا بود که آن پدر ثروتمند هنوز به ثروت نرسیده بود و پدر فقیر هنوز به فقر موردبحث نرسیده بود. هر دو تازه در ابتدای کارشان به سر می‌بردند و هر دو در کشمکش پول و خانوادۀ خود بودند. بااین‌حال، نگرشی بسیار متفاوت به موضوع پول داشتند.»

۱۰ نکته مفید از کتاب پدر پولدار، پدر بی پول

بخشی از کتاب « پدر پولدار، پدر بی پول » را با یکدیگر خواندیم. با خواندن این کتاب، می‌توانید به 10 نکتۀ مفید برای زندگی دست پیدا کنید. شاید یکی از این نکته‌ها زندگی شما را زیرورو کند و به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنید، پس از این 10 نکته ساده عبور نکنید. وقت طلا است، از آن برای به دست آوردن طلاهای بیشتر استفاده کنید.

 • نباید برای پول کار کرد، باید پولی را دریافت کنید که برای شما کار کند

آیا شما هیچ ثروتمندی را می‌بینید که برای پول سخت کار کند؟ افراد ثروتمند برای پول کار نمی‌کنند؛ اما پول برای آن‌ها سخت کار می‌کند. این بدان معنا نیست که افراد ثروتمند سخت کار نمی‌کنند، بلکه آن‌ها این کار را متفاوت از اکثر مردم انجام می‌دهند.

نویسنده در کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» به این نکته اشاره می‌کند که شغل راه‌حلی کوتاه‌مدت برای مشکل یا چالش بلندمدت ثروت است.

 • برای شناسایی فرصت‌ها از مغز خود استفاده کنید

نویسنده می‌گوید پول هیچ قدرتی ندارد؛ اما ذهن شما قدرت دارد. آن را با اطلاعات مناسب تغذیه کنید و دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید. فرد باید از مغز خود برای شناسایی فرصت‌های پنهان ثروتمند شدن استفاده کند.

نویسنده به‌شدت استفاده از کلماتی مانند «من نمی‌توانم هزینه کنم» را نهی می‌کند. در عوض، به ما می‌گوید از خودمان بپرسیم: «چگونه می‌توانم آن را بپردازم؟» در چنین مواقعی مغز از شما می‌خواهد توصیه‌های پدر پولدار را دنبال کنید نه پدر فقیر را.

 • بر این موانع غلبه کنید: ترس، بد بینی، تنبلی، عادت ‌های بد و تکبر


دریافت 5 تتر رایگان
فقط با دعوت 3 دوست به ‌بیت پین می‌تونی 5 تتر رایگان هدیه بگیری
!همین حالا دوستاتو دعوت کن

مردم فقیر به خاطر وجود این موانع، ریسک نمی‌کنند و ثروت را از دست می‌دهند. گاه برای مدت‌ها در این چرخه گیر می‌افتند و در آخر شکست می‌خورند. کیوساکی  در کتاب خودش، «پدر پولدار، پدر فقیر»، پنج مانع زیر را برای موفقیت توضیح می‌دهد:

ترس: بر ترس از دست دادن پول غلبه کنید؛ زیرا آقای کیوساکی می‌گوید هرگز با فرد ثروتمندی ملاقات نکرده است که پولی از دست نداده باشد.

بدبینی: «چه می‌شود اگر…؟» ترس، بر اعتمادبه‌نفس شما تأثیر می‎گذارد. تردیدها فلج‌کننده هستند و شما را فقیر نگه می‌دارند. باید از بدبینی سبقت بگیرید. چیزهایی مانند سقوط بازارها، سقوط اقتصاد و کووید-19 که این روزها رایج هستند، نباید مسیر موفقیت شما را تحت تأثیر قرار دهند.

تنبلی: به گفتۀ نویسنده، افراد پرمشغله اغلب تنبل‌ترین افراد هستند. خودتان را با شرکت‌کنندۀ مسابقۀ موش‌ها اشتباه نگیرید. کمی حرص و طمع می‌تواند شما را از نگرش تنبلی بیرون بیاورد. فقط از خود بپرسید «چگونه می‌توانم کاری کنم تا دیگر هرگز کار نکنم؟»

عادات بد: عادات آیینۀ زندگی شما هستند و طبیعت واقعی شما را منعکس می‌کنند. افراد فقیر آخرین پول را برای خود می‌پردازند یا حتی پرداخت نمی‌کنند. پرداختن به خودتان به این معنا نیست که برای چیزهای مادی پول خرج می‌کنید. این بدان معناست که بخشی از پول خود را برای اهداف سرمایه‌گذاری مانند املاک و سهام خوب به خودتان هدیه می‌دهید.

تکبر: بزرگ‌ترین اشتباه مردم، باور این است که اگر چیزی را نمی‌دانند خیلی مهم نیست و به خود مغرور می‌شوند. اگر متوجه شدید که دربارۀ موضوعی آگاهی ندارید، کتاب یا متخصصی را پیدا کنید تا به شما آموزش دهد.

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر فقیر و بی پول

 • ریسک کردن و مدیریت آن را بیاموزید

قسمت نگران‌کنندۀ ماجرا آن است که هیچ‌کس ریسک نمی‌کند یا تعداد ریسک‌کنندگان بسیار اندک است. یادتان باشد همیشه خطر وجود دارد. وظیفۀ شما این است که به‌جای اجتناب از آن، مدیریت ریسک را یاد بگیرید.

 • خرید املاک و مستغلات

نویسنده به‌طور ویژه‌ای املاک و مستغلات را پایدارترین دارایی با حداقل ریسک برای ساختن ثروت می‌داند. مردم اغلب برای املاک و مستغلات، هزینه‌هایی را پرداخت می‌کنند، حتی اگر توانایی خرید ملک را نداشته باشند! همچنین، املاک و مستغلات را نمی‌توان گم‌ کرد یا دزدید. در حقیقت، این نوع دارایی فیزیکی، امن‌ترین سرمایه‌گذاری در جهان است.

 • بر این 4 مهارت مسلط شوید: حسابداری، سرمایه گذاری، درک بازارها و درک قوانین

نویسنده از درس‌های پدر ثروتمند خود به چهار زمینه اشاره می‌کند که هنگام بازنشستگی زودتر از موعد به کمک شما می‌آیند. این موارد عبارت‌اند از:

الف) حسابداری: توانایی خواندن اعداد و درک ترازنامه و سود و زیان.

ب) سرمایه‌گذاری: علم کسب درآمد از پول با وجود تلاش بسیار برای آن.

پ) شناخت بازارها: آگاهی از عرضه و تقاضای نیروهای بازار.

ت) درک قانون: بدانید چه زمانی چیزی به شما مزیت مالیاتی می‌دهد؛ زیرا خلأهای مالیاتی قانونی می‌توانند شما را زودتر ثروتمند کنند.

 • جسور باشید

نویسنده می‌گوید که افراد باهوش ثروتمند نمی‌شوند، بلکه افراد جسور شروع می‌کنند و به جلو حرکت می‌کنند.

اگر جسور نباشید و اشتباه نکنید، هرگز راه نمی‌افتید.
 • نباید برای پول کار کرد، بلکه باید برای یادگیری کار کرد

نویسنده در کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» می‌نویسد زمانی که او و دوستش مایک برای پدر مایک (پدر پولدار) رایگان کار می‌کردند، بهترین درس را از پدر پولدار گرفتند و برای شروع اولین تجارت قانونی خود فرصتی پیدا کردند.

 • اگر می‌خواهید سریع ثروتمند شوید، مهارت‌های فروش و ارتباط را تقویت کنید

فرد باید زمان و پول خود را صرف تقویت مهارت‌های فروش و ارتباط کند تا سریع‌تر ثروتمند شود. هرچه پیام خود را مؤثرتر با جهان به اشتراک بگذارید، افراد بیشتری به همکاری با شما تمایل خواهند داشت. اگر مهارت‌های فروش خود را بهبود ببخشید، روزی به خود می‌آیید و متوجه می‌شوید که همه‌چیز در اطراف شما فروخته شده است!

 • مدرسۀ قدیمی؛ فقط بده و پس بگیر

وقتی لبخند می‌دهید در ازای آن لبخند می‌گیرید. وقتی درس می‌دهید، درس زندگی می‌گیرید. بنابراین وقتی پول بدهید، همان را پس می‌گیرید.

گفتار پایانی در مورد کتاب پدر پولدار، پدر بی پول!

با مطالعه کتاب پدر پولدار، پدر بی پول می‌توان دریافت چون مدرسه، هوش مالی را آموزش ندیده‌ایم، خودمان باید این مهارت را در ذهنمان ایجاد کنیم. تنها زمانی احتمال کسب ثروت یا استقلال مالی بالا می‌رود که هوش مالی بالا و ذهنیت قوی و جاه طلبی در پشت آن داشته باشیم. در آخر، هرچه روی ذهنتان سرمایه گذاری کنید برایتان موفقیت آفرین خواهد بود، زیرا ذهن مهمترین داراییتان در هر شرایط مالی است.


پرسش‌های متداول!

نویسنده پدر پولدار پدر بی‌پول کیست؟

رابرت تی کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار و پدر بی‌پول و همچنین یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در دنیا است.

نکات کتاب پدر پولدار، پدر بی پول چه مواردی هستند؟

در این کتاب به نکاتی مانند جسور بودن، خرید املاک برای پس‌انداز و سرمایه گذاری، غلبه بر ترس و بدبینی و … اشاره شده است.

4.7/5 - (83 امتیاز)

دریافت 5 تتر رایگان
فقط با دعوت 3 دوست به ‌بیت پین می‌تونی 5 تتر رایگان هدیه بگیری
!همین حالا دوستاتو دعوت کن
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
AmirAli Moqadam
AmirAli Moqadam
میهمان
5 ماه قبل

باسلام ، وقت بخیر
امشب به دانشم اضافه شد و بابتش خداروصدهزار بار شکر من از سر دوراهی برای پیگیری رمز ارزها کلافه شده بودم تا امشب با معرفی این کتاب کمک بزرگی بمن کردید ک حتما کارما انرا بخودتان باز برمیگرداند ، در اخر بسیار تشکر از اینکه خدا باز زبان کتاب و یک صفحه ی مجازی بامن حرف زد ، بهترینا رو براتون ارزومندم و از همینجا با کیف پول ” بیت پین ” من استارت اموزش و سرمایه گذاری ور رمز ارزها رو بطور جدی زدم ، جیب تون پر از پول و قلبتون توام با شادی و خوشحالی باشه تو تک تک مراحل زندگیتون ./

!《 بدرووود 》🌺🍁🌺

علی
علی
میهمان
5 ماه قبل

ای کاش می گفتید که این کتاب در سال بوق منتشر شد!
این استراتژی ها دیگه جواب نمی ده، که اگه جواب می داد هر کی که کتابشو می خرید میلیونر بود.
حقیقت اینکه ثروتمندها راز موفقیت خودشون رو به این راحتی ها به کسی نمی گن.

هادی
هادی
میهمان
5 ماه قبل

با سلام و تشکر این مقاله در مورد کتاب پدر پولدار و پدر بی پول فوق العاده عالی و تاثیرگذار بود.دمت شما گرم و بی نهایت تشکر بابت چنین تهیه و انتشار چنین مقاله های

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x