ارز دیجیتال Loopring (LRC) چیست؟ همه‌چیز درباره لوپرینگ

تاریخ انتشار: 11 خرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
ارز دیجیتال Loopring (LRC) چیست؟

ارز دیجیتال لوپرینگ یک توکن اتریوم است که خود را به عنوان یک پروتکل مبادله منبع باز، ممیزی شده و غیرقانونی توصیف می‌کند. هدف این پروتکل این است تا به همه افراد اجازه دهد تا با استفاده از شواهد دانش صفر، (ZKPs) یک ابزار محبوب برای افزایش حریم خصوصی در ارزهای دیجیتال و صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد کند. ZKP ها تضمین می‌کنند که دارایی‌ها همیشه در کنترل کاربران هستند. در سال گذشته، میانگین میزان معاملات روزانه بازار ارزهای دیجیتال در محدوده 50 تا 200 میلیون دلار نوسان داشت. بیشتر این معاملات در صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، چنین پلتفرم‌هایی دارای معایبی هستند، بنابراین نوع جدیدی از مبادله غیرمتمرکز برای کاهش این معایب ظاهر شده است.

هدف لوپرینگ این است که تطبیق سفارش متمرکز را با تسویه سفارش غیرمتمرکز زنجیره بلوکی در یک محصول ترکیب کند و بهترین جنبه‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را به خود اختصاص دهد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر ارز دیجیتال لوپرینگ و ویژگی‌های آن بپردازیم.

معرفی ارز دیجیتال لوپرینگ

LRC توکن ارز دیجیتال Loopring مبتنی بر اتریوم است، یک پروتکل باز که برای ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز رمزنگاری طراحی شده است.

از آن‌جایی که اکثر معاملات کریپتو در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال متمرکز انجام می‌شود، که پلتفرم‌های آنلاینی هستند و توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شوند و وجوه کاربران را نگه داشته و با سفارش‌های معاملاتی مطابقت دارند. با این حال، همان‌طور که دروایت پیپر ارز دیجیتال لوپرینگ به آن اشاره شده است، این پلتفرم‌ها با خطرات زیادی همراه هستند. سه عیب اصلی مبادلات در پلتفرم‌های متمرکز عدم امنیت، عدم شفافیت و کمبود نقدینگی معاملات است و برای این منظور، شکل جدیدی از پلتفرم‌های به نام صرافی‌های غیرمتمرکز برای ارائه ویژگی‌های جدید ایجاد شده است. ویژگی اصلی صرافی‌های غیرمتمرکز این است که کاربران می‌توانند کنترل کلیدهای خصوصی خود را حفظ ‌کنند.

از این رو، هدف Loopring ایجاد یک پلتفرم ترکیبی است که ویژگی‌های برجسته صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را ترکیب می‌کند. هدف این پروتکل حفظ مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز و در عین حال کاهش یا حذف ناکارآمدی آنها از طریق را‌ه‌حل‌های ترکیبی است. Loopring در نظر دارد با مدیریت سفارشات به صورت متمرکز اما تسویه معامله در بلاک چین، کارایی اجرای سفارش و نقدینگی DEX را بهبود ببخشد. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته‌ای که Loopring به دنبال ارائه آن است، هزینه کم‌تراکنش است. هدف Loopring اجرای اکثر عملیات مانند تجارت و تسویه انتقال، خارج از بلاک چین اتریوم است که این ویژگی به طور قابل‌توجهی Gasfee و هزینه کلی تراکنش را کاهش می‌دهد.

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  پروتکل Loopring چیست؟

  ارز دیجیتال Loopring (LRC) چیست؟

  Loopring برنامه‌ای است که برای کار روی بلاک چین اتریوم (لایه 1 یا پایه، بلاک چین) طراحی شده است. لوپرینگ Loopring به دنبال آن است تا با پردازش عناصر تراکنش‌های اتریوم در شبکه خود، تجربه استفاده از اتریوم را سریع‌تر کند. توسعه‌دهندگان Loopring ادعا می‌کنند که این ارز دیجیتال به پروتکل کمک می‌کند تا با حداکثر 2025 تراکنش در ثانیه، تقریباً 1000 برابر بیشتر از اتریوم به توان عملیاتی برسد. برخلاف کارمزدهای بسیار بالای اتریوم، تراکنش‌های Loopring کمتر از یک سنت هزینه دارند.

  توکن‌های LRC طی یک عرضه اولیه سکه (ICO) در آگوست 2017 در دسترس عموم قرار گرفتند، در حالی که پروتکل Loopring برای اولین بار در دسامبر 2019 در شبکه اصلی اتریوم مستقر شد.

  تاریخچه ارز دیجیتال Loopring

  بنیاد Loopring که به توسعه پروتکل Loopring رسیدگی می‌کند، توسط «دانیل وانگ»، مهندس نرم افزار و کارآفرین تاسیس شد که هم اکنون موسس و مدیر این پروتکل است. وانگ مدرک لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه علم و صنعت چین به پایان رساند. او همچنین با شرکت‌هایی مانند JD.com و Coinport همکاری کرده است.

  وایت پیپر Loopring در 8 سپتامبر 2018 راه اندازی شد. Loopring یک عرضه اولیه کوین (ICO) در سال 2017 انجام داد و 120000 اتر به ارزش 45 میلیون دلار (معادل USD در زمان عرضه) جمع‌آوری کرد. با این حال، تشدید مقررات در مورد این پیشنهادات در چین در آن زمان باعث شد که Loopring بخش بزرگی از سرمایه جمع‌آوری شده در ICO را بازگرداند. به گفته وانگ، تیم توسعه ارز دیجیتال لوپرینگ حدود 80 درصد از وجوه جمع‌آوری‌شده را بازپرداخت کرد و تیم Loopring از باقی مانده وجوه برای توسعه بیشتر مبادلات خود استفاده کرد.

  خرید ارز دیجیتال لوپرینگ

  ویژگیهای کلیدی ارز دیجیتال  Loopring

  ارز دیجیتال لوپرینگ توان عملیاتی بالا و هزینه کم خود را از طریق zkRollups انجام می‌دهد. Zk مخفف «دانش صفر» است که خود مخفف «برهان‌های دانش صفر» است و روشی برای پردازش تراکنش‌های خصوصی است که این به یک طرف اجازه می‌دهد بدون ارائه هیچ گونه اطلاعات اضافی در مورد خود معامله، به طرف دیگر ثابت کند که معامله درست است. Rollups نیز نوعی سیستم مقیاس‌بندی است که دسته‌ای از تراکنش‌ها را جمع‌آوری می‌کند، سپس آن‌ها را در یک تراکنش جمع می‌کند و آن را روی یک بلاک چین لایه ۱  مانند اتریوم پردازش می‌کند. Rollup ها راهی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت هستند زیرا می‌توانند چندین تراکنش را به طور همزمان پردازش کرده و هزینه یک تراکنش را تقسیم کنند.

  ZkRollups  هر دوی این فناوری‌ها را ترکیب می‌کند و Looping آن را به عنوان “ایم‌ ترین مکانیسم مقیاس‌بندی که صنعت از آن می‌شناسد، توصیف می‌کند، که به موجب آن کاربران می‌توانند در هر شرایطی به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند.”

  چه چیزی Loopring را منحصربهفرد میکند؟

  ارز دیجیتال Loopring (LRC) چیست؟ایده اصلی پلتفرم بوپرینگ Loopring ترکیب ویژگی‌های پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز است تا از مزایای آن‌ها استفاده کرده و ناکارامدی‌ها و معایب اصلی در تراکنش و نگهداری ارزهای دیجیتال را از بین ببرد. پلتفرم‌های متمرکز در حال حاضر حالت اصلی عملیات برای خدمات معاملات ارز دیجیتال هستند و در حالی که بسیار محبوب هستند و استفاده از آن‌ها راحت است، اما خطرات زیادی را به همراه دارد که اصلی‌ترین آن‌ها ماهیت نگهداری‌شان است. از آن‌جایی که این صرافی‌ها وجوه کاربران را بین نقاط واریز و برداشت نگه می‌دارند، این وجوه به دلیل حملات احتمالی هکرها، عوامل مخرب در داخل صرافی یا مداخله نظارتی در معرض خطر از بین رفتن به صورت جزئی یا کامل قرار می‌گیرند.

  یکی دیگر از مشکلات عمده پلتفرم‌های متمرکز، عدم شفافیت است؛ این واقعیت که معاملات بر روی بلاک چین تسویه نمی‌شوند، بلکه در سوابق داخلی صرافی ذخیره می‌شوند، امکان دستکاری قیمت توسط صرافی را فراهم می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا از وجوه کاربران برای مقاصد غیرمجاز استفاده کند.

  به منظور از بین بردن این مشکلات، نوع جدیدی از خدمات معاملاتی در سال‌های اخیر ظهور کرده است. پلتفرم‌های غیرمتمرکز رمزنگاری (DEX) به جای نگهداری وجوه کاربران و پردازش معاملات داخلی، به سفارشات خرید‌و‌فروش کمک می‌کند تا مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و معاملات را در یک بلاک چین عمومی تسویه کنند.

  پروتکل ارز دیجیتال لوپرینگ به دنبال حفظ مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز و در عین حال کاهش یا حذف ناکارآمدی آنها از طریق راه حل‌های ترکیبی نوآورانه است. Loopring انتظار دارد از طریق مدیریت سفارشات به صورت متمرکز، اما تسویه معاملات در زنجیره بلوکی و ترکیب حداکثر 16 سفارش در معاملات دایره‌ای به جای اجازه دادن به جفت معاملاتی یک در مقابل یک، کارایی اجرای سفارش را افزایش دهد و همچنین باعث افزایش نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز شود.

  توکنهای جدید LRC چگونه ایجاد میشوند؟

  LRC توکن پروتکل Loopring و یک توکن سازگار با ERC-20 و توکن قابل سهام است. شرط‌بندی یا استیکینگ فرآیندی برای کسب پاداش با نگه داشتن ارزهای دیجیتال خاص است. با استفاده از این روش، ارزهای دیجیتال تراکنش‌های خود را تأیید می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند برای دارایی‌های خود پاداش دریافت کنند. LRC را می‌توان در سه نوع استیک استفاده کرد.

  همه دارندگان LRC می‌تواند برای دریافت سهمی از هزینه‌های پروتکل 70 درصدی که توسط همه صرافی‌های مبتنی بر Loopring جمع‌آوری می‌شود، آن را به اشتراک بگذارند. Loopring DAO ، 20٪ از وجوه را دریافت می‌کند، در حالی‌که 10٪ باقیمانده به کیف پول غیرقابل استفاده ارسال می‌شود تا آن‌ها را از گردش خارج کند که به آن “سوزاندن” می‌گویند. Loopring DAO جامعه‌ای از اعضای (دارندگان LRC) است که تصمیم می‌گیرند این وجوه چگونه خرج شود.

   حتما بخوانید:  توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چرا انجام می‌شود؟

  برای امنیت اقتصادی ، یک صاحب صرافی می‌تواند LRC را به اشتراک بگذارد. صاحب صرافی، معامله‌گران با فرکانس بالا. و سازندگان بازار می‌توانند برای کاهش هزینه‌های پروتکل در یک صرافی خاص، LRC را به اشتراک گذاشته و توکن‌های جدید به دست آورند.

  گفتار پایانی!

  Loopring (LRC)  یک توکن ERC-20 است که خود را به عنوان “پروتکل مبادله منبع باز، ممیزی شده و غیر نگهداری” توصیف می‌کند. همان طور که در طول این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، هدف Loopring ایجاد یک پلتفرم ترکیبی است که ویژگی‌های برجسته صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را ترکیب می‌کند. هدف این پروتکل حفظ مزایای صرافی‌های غیرمتمرکز و در عین حال کاهش یا حذف ناکارآمدی آن‌ها از طریق راه حل‌های ترکیبی است. Loopring در نظر دارد با مدیریت سفارشات به صورت متمرکز اما تسویه معامله در بلاک چین، کارایی اجرای سفارش و نقدینگی DEX را بهبود بخشد. هزینه کم تراکنش، یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که Loopring به دنبال ارائه آن است. در واقع هدف اصلی Loopring اجرای اکثر عملیات مانند تجارت و تسویه انتقال، خارج از بلاک چین اتریوم است که این ویژگی به طور قابل‌توجهی گس فی و هزینه کلی تراکنش را کاهش می‌دهد.

  سوالات متداول

  • چرا  لوپرینگ سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  بر اساس اطلاعات ارائه شده از داده‌های تاریخی، Loopring به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت گزینه خوبی است، اما سطوح پشتیبانی فعلی آن مشخص نشده است. با این حال، توسعه فعلی قیمت LRC آن را به یک‌ گزینه سرمایه گذاری عالی برای کاربران کریپتو تبدیل کرده است.

  • چرا Loopring از مکانیسم اثبات کار استفاده میکند؟

  پروتکل Loopring از Proofs Zero-Knowledge Proofs (ZKPs) استفاده می‌کند، یک نوآوری در بلاک چین که تراکنش‌ها را برای کارایی با هم ترکیب می‌کند تا به هر کسی اجازه دهد یک DEX با توان عملیاتی بالا و غیرقانونی بسازد.

  • شبکه Loopring چگونه ایمن میشود؟

  Loopring روی بلاک چین های اتریوم و نئو با برنامه‌هایی برای افزودن پشتیبانی از بلاک چین Qtum قابل اجرا است. هر یک از این شبکه‌ها رمز مخصوص به خود را دارند LRC و LRN به ترتیب برای Ethereum و Neo این توکن‌ها با توابع هش پلت‌فرم‌های بلاک‌چین زیربنایی خود ایمن می‌شوند LRC :توسط Ethash اتریوم، LRN توسط Neo’s SHA256 و RIPEMD160 و LRQ توسط الگوریتم اثبات سهام PoSv3 Qtum.

  آکادمی بیت‌پین

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر