پیش‌بینی‌ها از صنعت دیفای در سال 2024: کارشناسان چه می‌گویند؟

تاریخ انتشار: 3 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 4 دی 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
پیش‌بینی‌ها از صنعت دیفای در سال 2024: کارشناسان چه می‌گویند؟

سال 2023 را می‌توان سالی آرام برای صنعت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نامید، اما همه اینها می‌تواند خیلی زود تغییر کند. به نظر می‌رسد سال 2024 یک دوره شاخص و طلایی برای دیفای باشد زیرا زمستان کریپتوها در حال اتمام است و چندین ترند این صنعت به نقطه بلوغ خود رسیده‌اند.

کوین تلگراف با طیف وسیعی از کارشناسان از سراسر این صنعت صحبت کرده و نظر آن‌ها را در مورد آینده دیفای جویا شده است.

این بخش به طور کلی در حال حاضر وضعیت خوبی دارد. با شروع به نمایان‌شدن بهار بازار کریپتو، خوش‌بینی‌ها تقویت شده است. جولیان دشلر، یکی از بنیانگذاران پروتکل حریم خصوصی وب 3، Elusiv، از جمله رهبرانی است که نسبت به چشم‌انداز دیفای در کوتاه مدت خوش‌بین است.

ما مشتاقانه منتظر تجدید رشد سازنده در اکوسیستم دیفای هستیم. پروژه‌هایی که در چند سال گذشته توانسته‌اند به حرکت خود ادامه دهند، نشان دادند که ارزش دارند. ما سال 2024 را به عنوان سالی می‌بینیم که این پروژه‌ها کشش قانونی دیفای را تسریع، و آغاز پذیرش در جریان اصلی را ایجاد می‌کنند.

کین وارویک، بنیانگذار اکوسیستم بازارهای مشتقات Synthetix، نیز احساسات مشابه داشت. وارویک به کوین تلگراف گفت که سال 2024 پایان بازار نزولی را رقم خواهد زد. «ما شاهد حرکت قیمتی چشمگیر در سه‌ماهه اخیر بوده‌ایم و باید انتظار داشته باشیم که این روند با کاهش نقدینگی کلان در طول سال ادامه یابد.»

سم مک فرسون، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه‌های فینیکس و مشارکت‌کننده در MakerDAO’s subDAO Spark نیز با نظرات دشلر و وارویک موافق است. بر اساس تحلیل او، شواهد قوی از روند صعودی جدیدی وجود دارد.

پیش‌بینی‌ها از صنعت دیفای در سال 2024: کارشناسان چه می‌گویند؟

مک فرسون به کوین تلگراف گفت:

با تماشای ترازنامه میکر به مدت پنج سال، از سال 2021 چنین اهرم فشاری؛ مانند این را ندیدم. فکر می‌کنم بازار صعودی به زودی آغاز می‌شود – قطعاً در سال 2024.

مقررات و شفافیت

یکی از زمینه‌هایی که احتمالاً شاهد تغییرات عمیقی است، مقررات است. در سال 2023، صنعت کریپتو مرتباً خود را در تضاد با قانونگذاران ایالات متحده می‌دید که می‌خواهند خود را به صنعت کریپتو تحمیل کنند. بعید است که دیفای در سال آینده مانعی برای نظارت و بررسی دقیق ایجاد کند.

ناتان کاتانیا، از XReg Consulting ، مشاور سیاست عمومی و امور نظارتی متخصص در کریپتو – به کوین تلگراف گفت که دیفای واقعی بسیار کمتر از گزینه‌های متمرکز ترس دارد.

کاتانیا توضیح داد:

اکثر پروژه‌های دیفای دارای عناصر خاصی از کنترل متمرکز هستند و در واقع، امور مالی ترکیبی (HyFi) هستند، به این معنی که در طیفی بین CeFi (امور مالی متمرکز) و دیفای وجود دارند. در سال 2024، دیفای واقعی همچنان خارج از محدوده نظارتی باقی خواهد ماند، زیرا تحت پارادایم‌های نظارتی موجود نمی‌توان آن را تنظیم کرد. با این حال، سالی خواهد بود که تنظیم‌کننده‌ها در بسیاری از حوزه‌های قضایی، از جمله ایالات متحده، HyFi را سرکوب خواهند کرد.

آنتونی زولسیاک، یکی از بنیانگذاران Aleph Zero نیز معتقد است که سال 2024 سال مهمی برای مقررات خواهد بود.

از آنجایی که سرمایه نهادی از طریق ETFها، توکن‌سازی دارایی‌ها و جریان‌های اصلی وب 3، سیگنال ورود خود را به بازارهای کریپتو می‌دهد، آمادگی دیفای در کانون توجه قرار دارد. در سال 2024، روندهای اصلی بازار در دیفای بر توجه به نگرانی‌های سازمانی و تقویت سازگاری با چارچوب‌های نظارتی متمرکز خواهد بود.

Antoni Zolciak

Antoni Zolciak

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  توکنیزه کردن همه چیز

  برخی از ناظران صنعت می‌گویند که یکی از روندهای بزرگ برای سال 2024، توکن‌سازی (Tokenization) خواهد بود. از انواع جدید استیبل‌کوین‌های با بازده گرفته تا توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)، این بخش پتانسیل رشد گسترده ای را دارد.

  به گفته Sveinn Valfells، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Monerium، هر چیزی که می‌تواند روی زنجیره باشد در سال 2024 روی زنجیره خواهد رفت و «ارز فیات روی زنجیره» تنها یک نمونه از این روند بزرگ‌تر را ارائه خواهد کرد.

  والفلز به کوین تلگراف گفت: «نقش ضروری ارزهای فیات در معاملات و ادغام دارایی‌های سنتی در بلاک چین‌ها به رسمیت شناخته شده است.»

  به همین دلیل است که انتظار می‌رود یک زیرمجموعه کاملاً مجاز و تنظیم شده از استیبل‌کوین‌ها، فیات زنجیره‌ای، در سال 2024 و پس از آن شتاب بیشتری به دست آورد. این امر تا حد زیادی به دلیل هیجان پیرامون توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی و پتانسیل آنها برای متحول کردن بخش و همچنین پرداخت‌های P2P روی زنجیره است. برای استفاده از این روند، تقاضای زیادی برای راه‌حل‌هایی وجود خواهد داشت که امکان ادغام یکپارچه با سیستم‌های پرداخت سنتی را فراهم می‌کند، که باعث می‌شود مستقیماً بین حساب‌های بانکی خارج از زنجیره و وب 3 قابل انتقال باشد.

  والفلز آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کند که در آن اوراق‌قرضه، سهام و خزانه‌ها به طور یکپارچه در بلاک چین‌ها ادغام می‌شوند و سال 2024 یک پله مهم در این سفر است.

  توکنیزه کردن به دیفای قدرت می‌دهد

  به گفته دنی چونگ از Tranchess، در سال 2024، توکن‌سازی بخش عمده‌ای از صنعت دیفای را تامین می‌کند و برخی از مناطق شاهد رشد 10 برابری خواهند بود.

  چونگ به کوین تلگراف گفت: موج توکن‌سازی 2023 نه تنها تطبیق پذیری بلاک چین را تایید کرد، بلکه آن را به عنوان یک نیروی قوی در پر کردن شکاف بین اموز مالی سنتی و غیرمتمرکز قرار داد و دسترسی و نقدینگی بیشتری را به همراه داشت.

  وارویک همچنین رشد بیشتر در بازار استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز را پیش‌بینی می‌کند: «افزایش استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز و بومی، ترند قابل توجهی در سال 2024 خواهد بود. معرفی پروژه‌هایی مانند Ethena، تغییر بزرگی در سال 2024 خواهد بود. من انتظار دارم که این روند در طول سال ادامه داشته باشد و شاهد ورود پروژه‌های استیبل کوین غیرمتمرکز بیشتری به بازار باشیم.»

  کانر رایدر، رئیس تحقیقات و داده‌های شرکت اوراق‌قرضه اینترنتی Ethena Labs، فراتر رفت. رایدر معتقد است که رشد استیبل‌کوین‌های بازدهی را باید در سال جدید تماشا کرد. او در صحبت با کوین تلگراف گفت:

  انتظار می‌رود تمرکز به طور قابل توجهی به سمت استیبل‌کوین‌های با بازده تغییر کند. ما تخمین می‌زنیم که استیبل‌کوین‌های بازدهی سریع‌ترین بخش دیفای شوند که از حدود 1 میلیارد دلار به بیش از 10 میلیارد دلار افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود بازدهی آنها از هر دو استیبل کوین مبتنی بر اتر و مبتنی بر RWA ناشی شود و حضور آنها در بازار را افزایش دهد.

  دیوید سیسکا از Vega Protocol DEX گفت که توکن‌سازی فقط اکنون به لطف پیشرفت‌هایی که در اکوسیستم کریپتو در طول زمستان کریپتو ایجاد شده است، فرصت درخشیدن دارد.

  «توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی از منظر قانونی و نظارتی پیچیده است، اما ما اکنون ظرفیت بلوک و فناوری، برای تحقق این امر را داریم. ما در چرخه قبلی برای RWA آماده نبودیم. اما امروزه محیط کلان متفاوت است. فن آوری و سرمایه به طور قابل توجهی بهتر است.»

  پیش‌بینی من این است که توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی، ابتدا در معاملات مشتقات تاثیر خواهند داشت، زیرا بازارهای دائمی و آتی می‌توانند به RWAهای ارائه‌دهندگان مختلف اوراکل مراجعه کنند. به عنوان مثال، اوراکل‌هایی مانند Pyth، Redstone و Chainlink همگی انواع فیدهای قیمت RWA را ارائه می‌کنند.

  او افزود: «دیفای باید با اقتصاد واقعی تعامل داشته باشد. یک سیستم مالی که به اقتصاد واقعی متصل نیست، عملاً بی‌معنی است.

  سایر کاتالیزورهای مهم

  توسعه لایه 2 پدیده مهم دیگری از سال 2023 است که در سال 2024 به بلوغ می‌رسد. ماتیو بودت، مدیر عامل شرکت پیشگام میکروچین، Linera، پیش‌بینی می‌کند که راه حل‌های جدیدی برای مقابله با چالش‌های کار بر روی لایه 2 ظاهر شود.

  بودت به کوین تلگراف گفت:

  در حالی که سال 2023 سال شرط‌بندی روی لایه 2 بود، سال 2024 سال تثبیت خواهد بود – به ویژه برای پروتکل‌هایی که به شدت به دیفای وابسته هستند. به عنوان یک صنعت، ما شروع به درک این موضوع کرده‌ایم که ارتباطات متقابل لایه 2ها سخت است و منجر به نقدینگی پراکنده می‌شود. لایه 2ها باید با هم کار کنند تا امکان ارتباط سریع‌تر را فراهم کنند – احتمالاً با اشتراک‌گذاری یک ترتیب‌دهنده غیرمتمرکز به جای استفاده از تراکنش‌های آهسته لایه 1.

  در جای دیگر، سانگ مین چو، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت پیام‌رسان وب 3 Beoble، انتظار دارد که پلتفرم‌های اجتماعی وب 3 نیز در سال 2024 بدرخشند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

  ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر