بازبینی در تریدها؛ چگونه دیگر در معامله اشتباه نکنیم؟

تاریخ انتشار: 25 تیر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
بازبینی در تریدها؛ چگونه دیگر در معامله اشتباه نکنیم؟

ترید یا معامله‌گری یکی از شغل‌هایی است که هرکس می‌تواند در زندگی خود انتخاب کند. با این حال تریدینگ یک شغل خطرناک به حساب می‌آید که برای موفقیت در آن باید اصول زیادی را در نظر بگیرید.

براساس بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است، بخش زیادی از زیان‌هایی که در این بخش صورت می‌گیرد، برای اشتباه تریدرهاست؛ از همین رو برای اینکه این مشکل برای شما به وجود نیاید،‌ باید راهکارهای مختلفی را استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم اشتباهات تریدرها را بررسی کرده و راه‌حل آن را بیان کنیم.

نگارش‌ نکردن گزارش تریدها؛ از اشتباهات رایج تریدرها

یکی از اشتباهات رایج تریدرها که کمتر کسی به آن دقت می‌کند، ننوشتن درست گزارش تریدهاست. درواقع هر تریدر موفقی که در بازار مشاهده می‌کنید، این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. زمانی که شما اتفاقات مربوط به ترید را یادداشت می‌کنید،‌ به‌راحتی نقاط ضعف و قوت معاملات شما مشخص خواهد شد.

هنگامی که شما ژورنال نویسی را به شکل حرفه‌ای انجام می‌دهید،‌ تمامی آمارهای شما ثبت شده و نتایج آن نیز به بهترین شکل ممکن مشخص خواهد شد.

همچنین این موارد برای تحلیل‌های آماری بسیار مناسب است و می‌تواند عملکرد شما در میان‌مدت و بلندمدت را مشخص کند؛ از همین رو بهتر است قبل از هر چیز تمامی داده‌های مهم مربوط به ترید را یادداشت کنید. اشتباهات تریدرها در این مورد بسیار آشکار است؛ زیرا تعداد زیادی از افراد مرتکب آن می‌شوند.

به‌صورت کلی هدف اصلی نوشتن گزارش این است که آنالیز داده‌ها را انجام دهید و یک راه عالی برای تریدهای خود پیدا کنید. طبق بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است، اشتباهات تریدرها در این بخش بسیار خطرناک است و ضررهای هنگفتی به آن‌ها وارد می‌کند.

نداشتن استراتژی معاملاتی؛ بزرگ‌ترین اشتباه تریدرها

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هر تریدری باید آن را رعایت کند، داشتن یک استراتژی معاملاتی مشخص است. طبق بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است، اشتباهات تریدرها در این بخش کاملاً ملموس است. بسیاری از معامله‌گران بدون دقت به استراتژی مشخص،‌ شروع به تریدکردن می‌کنند که به همین علت با شکست‌های زیادی در ترید خود مواجه می‌شوند.

شاید برای شما جالب باشد که بسیاری از تریدرها در این موارد احساسی عمل کرده و برای هر ترید از یک تحلیل خاص استفاده می‌کنند.اگر آن‌ها با استفاده از یک اندیکاتور دچار ضرر شوند،‌ بلافاصله سراغ سایر اندیکاتورها می‌روند و شیوه خود را تغییر می‌دهند. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که هر استراتژی معاملاتی دارای مزایا و معایب خود است؛ به همین دلیل شما باید در قدم اول به یک استراتژی پایبند باشید و در آن استاد شوید.

از اصلی‌ترین اشتباهات تریدرها این است که با چند ترید ضررده به‌سرعت به تغییر استراتژی خود فکر می‌کنند. واقعیت این است که هیچ استراتژی در دنیا وجود ندارد که برد ۱۰۰ درصد داشته باشد. به‌طور قطع شما هم با یک برنامه‌ریزی درست و حساب‌شده می‌توانید به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید.

بررسی اهداف ترید برای جلوگیری از اشتباهات درترید

اشتباهات رایج تریدرها سبب می‌شود بسیاری از آن‌ها با ضررهای هنگفتی مواجه شوند که باید در این زمینه برنامه‌ریزی لازم را انجام داد. قبل از اینکه شما بخواهید ترید خود را انجام دهید،‌ باید حتماً اهداف آن را به‌صورت ویژه بررسی کنید. باید میزان توقعات شما از هر ترید به‌صورت کامل مشخص باشد. هدف‌گذاری در ترید شامل موارد مختلفی مانند حد سود و حد ضرر است. زمانی که شما می‌خواهید وارد یک معامله شوید،‌ باید حتماً بدانید که چه مقدار سود از آن انتظار دارید.

همچنین باید بدانید که تا چه مقدار با ضرر معامله همراه هستید. این نکته را بدانید که نداشتن هدف درست از مهم‌ترین اشتباهات تریدرهاست که باید به آن دقت کافی داشته باشید. موضوع مهمی که باید بدانید این است که اشتباهات رایج تریدرها در هدف‌گذاری می‌تواند برای آن‌ها بسیار گران تمام شود.

در بسیاری از مواقع معامله‌گران به‌دلیل تعیین‌نکردن اهداف درست با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند و ضررهای هنگفتی می‌بینند. این نکته را فراموش نکنید که تعیین اهداف درست می‌تواند سود شما را در بلندمدت تضمین کند.

اشتباهات رایج در ورود و خروج به معاملات

وقتی درباره اشتباهات رایج تریدرها صحبت می‌کنیم، حتماً باید نگاهی نیز به نقاط ورود و خروج به معامله داشته باشیم. در حال حاضر برای اینکه بتوانید یک معامله را به‌درستی مدیریت کنید، باید حتماً برای ورود و خروج برنامه داشته باشید. به‌صورت کلی تعیین این نقاط با توجه به استراتژی معاملاتی شما انجام می‌گیرد؛ از همین رو شما باید برای ورود به معاملات خود فاکتورهای مختلفی را بررسی کنید. یکی از اشتباهات تریدرها که می‌تواند در این مورد اشکال ایجاد کند، این است که از چند استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند.

واقعیت این است که در بسیاری از موارد ممکن است دو استراتژی سیگنال متفاوت بدهند. در این حالت تریدر دچار گمراهی بیشتری خواهد شد و ضریب خطا باز هم افزایش پیدا می‌کند. با توجه به شرایط خاصی که در این بخش وجود دارد، بهتر است به یک سیستم معاملاتی مشخص پایبند بمانید و براساس آن عمل کنید.

اگر شما هم در پیداکردن نقاط ورود و خروج حرفه‌ای شوید،‌ بی‌شک نتایجی که از این راه به دست می‌آورید نیز بسیار متفاوت خواهد بود.

اشتباهات تریدرها در بی‌توجهی به روند کلی بازار

وقتی یک تریدر قصد دارد به انجام معاملات خود بپردازد، باید عوامل مختلفی را بررسی کند که هرکدام از آن‌ها در نوع خود مهم هستند. یکی از اشتباهات رایج تریدرها این است که متوجه روند کلی بازار نیستند. برای اینکه بتوان به‌درستی روند کلی بازار را درک کرد، حتماً باید به سراغ تایم فریم‌های بالاتر رفت.

زمانی که شما شرایط یک ارز دیجیتال را در چارت بلندمدت بررسی می‌کنید،‌ می‌توانید کشیدن خط روند مسیر حرکت قیمتی را مشخص کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات تریدرها این است که در بازار نزولی به‌دنبال معاملات خرید یا buy هستند.

همچنین اگر روند کلی بازار صعودی است، نباید زیاد به سراغ معاملات فروش استقراضی یا همان short رفت؛ زیرا احتمال موفقیت کمتری خواهد داشت. بر همین اساس شما باید از روش مولتی تایم فریم برای معاملات خود استفاده کنید. زمانی که شما چند تایم فریم را هم‌زمان استفاده می‌کنید، به‌طور قطع دید بهتری به شرایط کل بازار خواهید داشت. اگر شما بتوانید روند کلی بازار را کشف کنید، شانس موفقیت تریدهای شما نیز به شکل مؤثری افزایش پیدا می‌کند.

اشتباه تریدرها در مدیریت ترس و طمع

اکنون که در حال بررسی اشتباهات رایج تریدرها هستیم، بهتر است نگاهی نیز به موضوع ترس و طمع داشته باشیم. در بسیاری از مواقع اشتباهات تریدرها به‌دلیل کنترل‌نکردن حس ترس و طمع به وجود می‌آید. به‌طور معمول زمانی که یک معامله‌گر چند ترید موفق پشت سر هم دارد،‌ حس طمع در وجود او بیدار می‌شود. در این شرایط معامله‌گران آماتور تصمیم می‌گیرند تریدهای بیشتری انجام دهند که در نتیجه آن احتمال زیان آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. دقیقاً برعکس همین موضوع نیز می‌تواند اتفاق بیفتد؛ برای مثال شما در نظر بگیرید که یک تریدر چند معامله ضررده پشت سر هم داشته است.

در چنین شرایطی حس ترس و خشم در شخص ایجاد خواهد شد. بزرگ‌ترین اشتباهی که یک تریدر در چنین شرایطی می‌تواند انجام دهد، این است که به سراغ انتقام از بازار برود. معمولاً در چنین شرایطی ضررهای بزرگ‌تری برای فرد به وجود می‌آید که سبب آسیب به سرمایه خواهد شد.

یک تریدر حرفه‌ای کسی است که به‌طور کامل روی احساسات خود کنترل دارد و آن‌ها را به‌درستی مدیریت می‌کند.

بی‌شک یکی از سخت‌ترین کارهایی که هر تریدری باید انجام دهد، مدیریت احساسات است که جنبه‌های مختلفی دارد.

اشتباه تریدرها در نداشتن مدیریت ریسک درست

کسی که می‌خواهد کار خود را به‌عنوان یک تریدر آغاز کند، باید حتماً مدیریت ریسک را در برنامه‌های خود بگنجاند. یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که تریدرها دارند، این است که با حجم درستی به معامله وارد نمی‌شوند. این مورد بسیار مهم است که با درصد مشخصی از سرمایه خود وارد یک معامله شوید. زمانی که شما بخش بزرگی از سرمایه خود را در یک معامله قرار می‌دهید،‌ میزان ریسک شما در معامله بسیار غیرمنطقی خواهد بود.

پوزیشن سایز یا حجم هر معامله باید با توجه به قوانینی که در تریدهای مختلف وجود دارد مشخص شود. این نکته را از یاد نبرید که داشتن حجم مناسب در معاملات می‌تواند نقش بسیار زیادی در موفقیت شما داشته باشد. هرکس با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود باید در این زمینه تصمیم‌گیری درست را انجام دهد. در حال حاضر اشتباهات تریدرها در مدیریت ریسک بیش از هر عامل دیگری خود را نشان می‌دهد.

 چطور اشتباهات خود را در ترید کمتر کنیم؟

بازبینی در تریدها؛ چگونه دیگر در معامله اشتباه نکنیم؟به‌طورکلی اشتباهات تریدرها می‌تواند صدمات زیادی به آن‌ها وارد کند که به همین دلیل باید در این زمینه برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. با این حال می‌توان از روش‌های مختلفی برای کاهش اشتباهات استفاده کرد. اولین کاری که شما باید انجام دهید، آموزش‌دیدن است.

بسیاری از اشتباهاتی که در معاملات به وجود می‌آید، به‌دلیل آموزش نادرست و اصولی است؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌شود حتماً زمانی را برای آموزش خود در نظر بگیرید.

مورد دیگری که به شما کمک می‌کند کنترل درست احساسات است. بسیاری از تریدرهای تازه‌کار به‌دلیل اینکه روی احساس خودکنترلی ندارند، دچار آسیب می‌شوند؛ به همین دلیل شاهد آن هستیم که اشتباهات رایج تریدرها در این بخش بیشتر خود را نشان می‌دهد. ایجاد شخصیت تریدر در فرد می‌تواند قسمت زیادی از مشکلاتی که درترید وجود دارد را حل کند.

سخن پایانی!

امروزه اشتباهات تریدرها سبب می‌شود که آن‌ها از جهات مختلفی دچار ضرر و زیان شوند؛ به همین دلیل با باید کاری کنند که زمینه این ضررها به‌طورکلی از بین برود. با توجه به اینکه اشتباه درترید با ضرر مالی مواجه می‌شود،‌ حتماً باید خود را از لحاظ ذهنی قوی کنید تا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید. طبق بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است،‌ بیشتر اشتباهاتی که درترید صورت می‌گیرد مربوط به عدم کنترل بر روی احساسات است.

در صورتی که نکات گفته شده در این مطلب را رعایت کنید، مسلماً میزان خطای شما نیز کاهش زیادی پیدا می‌کند.

پرسش‌های متداول

  • رایج‌ترین اشتباه تریدرهای چیست؟

به‌طور کلی نداشتن استراتژی معاملاتی درست بزرگ‌ترین اشتباهی است که در بین تریدرها دیده می‌شود.

  • بهترین راه کاهش اشتباهات درترید چیست؟

استفاده از منابع آموزشی مناسب به همراه تجربه ترید به شما کمک می‌کند تا اشتباهات خود را کاهش دهید و به سودآوری مناسبی دست پیدا کنید.

  • دلیل اصلی اشتباه معامله‌گران چیست؟

مهم‌ترین دلیل اشتباه معامله‌گران در کنترل‌نکردن احساسات آن‌ها نهفته است. وجود احساسات بیش‌ازحد می‌تواند ضررهای بزرگی به معاملات شما وارد کند.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر