قاتلین اتریوم تبدیل به مقتول شدند: سبقت پروژه‌های لایه 2 اتریوم از بلاک چین‌های لایه 1

تاریخ انتشار: 9 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1402
زمان مطالعه:  2 دقیقه
قاتلین اتریوم تبدیل به مقتول شدند: سبقت پروژه‌های لایه 2 اتریوم از بلاک چین‌های لایه 1

روند صعودی سال 2021 و ازدحام شبکه، برخی از اشکالات عمده در بلاک چین اتریوم را آشکار کرد. به همین دلیل پروژه‌های بسیاری به وجود آمدند که خود را «قاتل اتریوم» می‌دانستند و با شعار رفع ایرادات اتریوم، تلاش زیادی برای تسلط بیشتر بر بازار انجام دادند.

با این حال، همراه با رشد بیشتر اتریوم، این بلاک چین همچنان غالب‌ترین شبکه اثبات سهام باقی مانده است و سولانا، آوالانچ و کاردانو نتوانسته‌اند اتریوم را از سلطنت خلع کنند. سلاحی که اتریوم اکنون در اختیار دارد شبکه‌های لایه 2 آن است که به این بلاک چین اجازه می‌دهد بر محدودیت‌های مقیاس‌پذیری موجود قبلی غلبه کند. این پروژه‌ها حتی تبدیل به رقیبی برای بلاک چین‌های لایه 1 نیز شده‌اند.

تجزیه و تحلیل اخیر و داده‌های به دست آمده توسط Grayscale نشان می‌دهد که آپتیمیزم (OP)، آربیتروم (ARB) و شبکه BASE سه لایه 2 اتریوم هستند که توانسته‌اند از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) از سولانا و آوالانچ پیشی بگیرند.

دلیلش این است که اتریوم در حال حاضر از رقبای خود از نظر پذیرش و برنامه‌های غیرمتمرکز(dApps) که در شبکه آن کار می‌کنند، فرسنگ‌ها از دیگر رقبا فاصله دارد.

شبکه‌های لایه 2 با موفقیت به اتریوم کمک کردند که مشکلات های قبلی خود را بهبود ببخشد. این بلاک چین‌ها پردازش تراکنش‌ها را تسهیل می‌کنند و به برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) اجازه می‌دهند کارآمد و مقرون به صرفه باشند. یک مؤلفه کلیدی وجود دارد که به شبکه‌های لایه 2 اجازه می‌دهد از برخی بلاک چین‌های لایه 1 پیشی بگیرند.

در حالی که رقبای اتریوم باید برنامه‌های کاربردی و مشتریان خود را پیدا کنند، لایه 2 ها از برنامه‌های کاربردی موجود در اتریوم که تعدادشان هم زیاد است، سود می‌برند. علاوه بر این، لایه دوها خود نیز به تنهایی قادر به جذب برنامه‌های کاربردی هستند.

آیا پروژه‌های لایه 2 می‌توانند تسلط خود بر بازار را حفظ کنند؟

داده‌های موجود نشان می‌دهد که جدای از هر چیزی، اتریوم همچنان محبوب‌ترین و پرکاربردترین بلاک چین است. با این حال، اگرچه شبکه‌های لایه 2 از نظر TVL از رشدی چشمگیر برخوردار بوده‌اند، اما همچنان از نظر ارزش بازار از رقبای اتریوم مانند سولانا و آوالانچ عقب هستند.

طبق آخرین داده‌ها، ارزش بازار سولانا کمی بیش از 8.8 میلیارد دلار است، در حالی که ارزش بازار آوالانچ، در زمان نگارش این مقاله، 3.27 میلیارد دلار بود. نزدیک‌ترین پروژه‌های لایه 2 به این بلاک چین‌ها، آربیتروم با 1.17 میلیارد دلار و پس از آن آپتیمیزم با 1.06 میلیارد دلار است. شبکه Base نیز با 530 میلیون دلار، کمترین ارزش بازار را در میان این سه دارد.

منطقی است که بلاک چین‌های لایه 2 دارای ارزش بازار کمتری باشند، با توجه به اینکه همتایان آنها شبکه‌های لایه 1 هستند که قدمت بیشتری در بازار دارند. با این وجود، ارزش بازار شبکه‌های لایه 2، نشان‌دهنده رشد سریع آنها است.

با قضاوت بر اساس این عوامل، این امکان وجود دارد که آنها به سولانا و آوالانچ به زودی نزدیک شوند. این اعداد همچنین گویای این واقعیت است که اکنون شکست دادن اتریوم دشوارتر از همیشه است.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

کد مورس همستر ۲ تیر 🐹 – دریافت ۱ میلیون کوین از کد مورس

با استفاده از کد مورس ۱ میلیونی امروز همستر، می‌توانید یک می ...

کد مورس همستر ۱ تیر 🐹 – دریافت ۱ میلیون کوین از کد مورس

با استفاده از کد مورس ۱ میلیونی امروز همستر، می‌توانید یک می ...

کارت های امروز بازی همستر کامبت 31 خرداد/عکس کارت‌های میلیونی

در مقالات قبلی گفتیم که همستر کمبات می‌تواند یکی از بهترین ج ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر