بررسی وضعیت هولدرها: 90 درصد از بیت کوین‌های در گردش، در 3 ماه گذشته جابجا نشده است

توسط مبین حسینی
|
13 آبان 1402
|
زمان مطالعه:  3 دقیقه
بررسی وضعیت هولدرها: 90 درصد از بیت کوین‌های در گردش، در 3 ماه گذشته جابجا نشده است

بهبود قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، باعث شد که بیت کوین در ماه اکتبر 28.5 درصد افزایش یابد. با این حال، مهم‌ترین سوال این است که آیا افزایش قیمت‌ها در سال 2023، آغاز یک بولران جدید است یا روند صعودی کوتاه مدت؟

تجزیه و تحلیل داده‌های آن‌چین، سرنخ‌هایی درباره مراحل چرخه بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد. یکی از شاخص‌های جالب‌تر HODL Waves است که طبق آن تقریباً 90 درصد عرضه بیت کوین در 3 ماه گذشته جابه‌جا نشده است.

علاوه بر این، بسیاری از سرمایه‌گذاران نهایی در چرخه قبلی، حال به سرمایه‌گذاران بلندمدت (LTH) تبدیل شده‌اند. آنها هنوز موفق به کسب سود نشدند؛ زیرا دارایی خود را در بالاترین قیمت‌ها و بعضاً بالای 60,000 دلار خرید کرده اند.

به همین دلیل است که احتمال فشار فروش از سمت آنها کم است؛ زیرا منتظر هستند که بیت کوین به سطوح بالاتری برسد. در چرخه‌های قبلی، این حرکات آنها بود که شروع یک بازار گاوی پایدار را نشان داد.

شاخص HODL Waves برای کوین‌های با عمر بیش از 3 ماه به سقف تاریخی خود رسیده است

شاخص HODL Waves ، معیاری است که تمام باندهای سنی عرضه فعال را جمع‌آوری می‌کند. هر نوار رنگی درصد بیت کوین‌های موجود را نشان می‌دهد که اخیراً در دوره مشخص شده جابجا شده‌اند. هر چه به رنگ قرمز نزدیک‌تر شود، کوین‌های جوان‌تر منتقل می‌شوند. هر چه به رنگ بنفش نزدیک‌تر می‌شود، کوین‌های قدیمی‌تر جابجا می‌شوند.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  شایان ذکر است که با گذشت زمان، یک کوین معین که در حالت HODL (هولد) باقی می‌ماند (انتقال نمی‌یابد) رنگ خود را به سمت بنفش تغییر می‌دهد. هنگامی که کوین‌ها منتقل می‌شوند، این شاخص بلافاصله آن را برای قرار گرفتن در جوان‌ترین باند (قرمز) واجد شرایط می‌کند.

  وضعیت بسیار جالبی که این شاخص در حال حاضر نشان می‌دهد، برای تمام باندهای سنی بالاتر از 3 ماه صدق می‌کند. در نمودار باندهای هولدرهای بلندمدت – از زرد تا بنفش – ما یک سقف تاریخی جدید را می‌بینیم. در حال حاضر، 89.1 درصد از عرضه بیت کوین در گردش، معامله یا دست به دست نشده‌اند.

  در چرخه قبلی، درست قبل از پایان چرخه در دسامبر 2018، این عدد 83.5٪ بود. در مقابل، دو چرخه پیش، عرضه که بیش از 3 ماه حرکت نکرده بود، به سقف تاریخی 85.6٪ در جولای 2015 رسید.

  جالب است که این اتفاق با وجود بهبود چشمگیر قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد. با این حال، اکثر سرمایه‌گذاران به دلیل تایید قریب‌الوقوع ETF بیت کوین، که در اواخر سال 2023 یا اوایل سال 2024 انتظار می‌رود، در حالت هولد باقی مانده‌اند و ترجیح می‌دهند که دارایی خود را فعلاً جابجا نکنند. هاوینگ آتی بیت کوین، که از لحاظ تاریخی کاتالیزور یک بازار صعودی در بخش ارزهای دیجیتال بوده است، نیز در این رویداد، بی‌اهمیت نیست.

  رسیدن به سقف تاریخی در نمودار HODL Waves در باند سنی بالای 3 ماه نیز توسط تحلیلگر معروف آن‌چین، DylanLeClair، مورد توجه قرار گرفته است. وی خاطرنشان کرد که سرمایه‌گذاران بلندمدت کوین‌های خود را در انتظار افزایش قیمت‌ها، محکم در دستان خود نگه داشته اند.

  ارزش تحقق‌یافته HODL Waves از پایان مرحله انباشت خبر می‌دهد

  راه دیگری برای بررسی دقیق‌تر وضعیت بازار، استفاده از شاخص Realized Cap HODL Waves است. این معیار با تقسیم HODL Waves بر قیمت تحقق‌یافته (Realized Price) به دست می‌آید – شاخصی که بیانگر میانگینِ قیمت آخرین جابجایی کل بیت کوین‌های در گردش است.

  در نمودار Realized Cap HODL Waves می‌بینیم که از نظر تاریخی، یک بازار گاوی سالم، با افزایش شدید نوارهای سنی قرمز و نارنجی کوین‌های بیت کوین همراه بوده است. در مقابل، بازار نزولی با تسلط فزاینده باندهای سنی زرد و کاهش قرمزها مشخص شده است.

  با این حال، یک باند از این شاخص، در تعیین زمان گذار از یک بازار نزولی به یک بازار صعودی و پایان انباشت طولانی‌مدت، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این باند، نوار سبز روشن است، که کوین‌هایی را مشخص می‌کند که در یک دوره 2 تا 3 ساله جابجا نشده‌اند.

  این سرمایه‌گذاران برای خرید در بازار گاوی قبلی دیر رسیده‌اند، سودی به دست نیاورده‌اند و بیت کوین خود را در سراسر بازار نزولی و مراحل انباشت، هولد کرده‌اند.

  اگر به این دسته از سرمایه‌گذاران دیرهنگام، به دقت نگاه کنیم، می‌توانیم ببینیم که رفتار آن سرنخ‌هایی برای شروع یک بازار صعودی پایدار می‌دهد. همچنین واضح است که در دو دوره قبل نیز، رفتار هولدرهای این کوین‌ها بسیار شبیه بوده است.

  افزایش هولدرها در باند 2-3 ساله (فلش‌های آبی) درست پس از پایان مرحله انباشت اتفاق افتاده – که با کف‌های بلندمدت بیت کوین همراه بوده است (مستطیل قرمز). در حالی که قیمت بیت کوین بالا رفته، این گروه نیز به سقف چند ماهه خود رسیده است و وارد بولرانی پایدار شده این.

  در نهایت، تقریباً کل دسته، دارایی خود را در سقف‌های بازار فروخته‌اند (فلش‌های قرمز). این رویداد، اغلب چندین هفته طول کشیده است.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر