به غیر از بیت کوین، چه رمزارزهایی هاوینگ (Halving) دارند؟

تاریخ انتشار: 8 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 1 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  9 دقیقه
چه رمزارزهایی هاوینگ (Halving) دارند؟

همان‌طور که میدانید، ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سر و صدای زیادی را به همراه داشتند و باعث گردش مالی بزرگی در بیشتر نقاط دنیا شده‌اند. به طوری که ارزش آن‌ها به چندین تریلیون دلار رسیده است. به همین دلیل اصطلاحات مختلفی برای ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که ممکن است با آن‌ها آشنایی نداشته باشید. پدیده هاوینگ ارزهای دیجیتال نیز یکی از آن‌ها به شمار می‌رود که آن را معمولاً با بیت کوین می‌شناسید. اما باید بدانید برای دیگر ارزهای دیجیتال این اتفاق خواهد افتاد و در این مقاله به آن می‌پردازیم.

هاوینگ ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

زمانی که در سال ۲۰۰۹ بیت کوین متولد شد اصطلاحات و مفاهیم جدیدی را با خودش به دنیا اضافه کرد. یکی از آن‌ها هاوینگ ارزهای دیجیتال یا نصف شدن دستمزد استخراج هر بلاک در بلاک چین بود. در واقع این امر برای ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر کاربرد دارد و افراد زیادی پدیده هاوینگ را با بیت کوین می‌شناسند؛ اما باید توجه داشت که برای بقیه ارزها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هاوینگ ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

در این فرایند از یک شماره مشخص بلاک به بعد، دستمزدی که ماینرها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند دچار تغییر شده و به نصف تبدیل می‌شود. این امر باعث می‌شود که سرعت تورمی بودن بیت کوین‌ها کاهش پیدا کند؛ به عنوان مثال، اگر شما فردی باشید که بیت کوین ماین می‌کنید و به ازای هر بلاک، ۵۰ واحد به دست می‌آورید از شماره بلاک مشخص شده‌ای به بعد عدد شما تقریباً نصف می‌شود و به ۲۵ تغییر می‌کند.

بیت کوین (BTC) لایت کوین (LTC) بیت کوین کش (BCH) بیت کوین نسخه ساتوشی (BSV) دش (DASH) زی کش (ZEC)
جنسیس بلاک ۲۰۰۹ ۲۰۱۱ ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۴ ۲۰۱۶
حداکثر عرضه ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون ۲۱ میلیون ۲۱ میلیون ۱۸٫۹ میلیون ۲۱ میلیون
بازه تقریبی بین هر هاوینگ ۴ سال ۴ سال ۴ سال ۴ سال ۴ سال
زمان استخراج هر بلاک ۱۰ دقیقه ۲٫۵ دقیقه ۱۰ دقیقه ۱۰ دقیقه ۲٫۵ دقیقه ۱٫۲۵ دقیقه
پاداش فعلی برای استخراج هر بلاک ۳٫۱۲۵ بیت کوین ۱۲٫۵ لایت کوین ۶٫۲۵ بیت کوین کش ۶٫۲۵ بیت کوین نسخه ساتوشی ۱٫۶۷ دش ۲٫۵ زی‌ کش

هاوینگ ارزهای دیجیتال یکی از موارد مهمی است که باعث شده استخراج بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به طول بیانجامد و نگرانی بابت ماین شدن تمام بیت کوین‌ها در چند سال آینده وجود نداشته باشد. در هر ۲۱۰۰ بلاک، شاهد هاوینگ یا نصف شدن دستمزد ماینرها هستیم که اگر این عدد را در میزان بیت کوین‌های استخراج شده توسط ماینرها، ضرب کنیم متوجه خواهیم شد که هر چقدر جلوتر می‌رویم میزان استخراج کندتر می‌شود و رسیدن به عدد ۲۱ میلیون اتفاق راحتی نخواهد بود.

بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال بیشتر با هاوینگ درگیر خواهد شد و از این رو قصد داریم به طور کامل به آن و دیگر رمز ارزها بپردازیم.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  هاوینگ در بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

  هاوینگ ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا نصف شدن زمانی اتفاق می‌افتد که سرعت ایجاد بیت کوین جدید به نصف کاهش یابد و معمولاً هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج شده یا تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به طور کامل استخراج شود.

  هاوینگ در بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

  اولین بار در سال ۲۰۱۲ دستمزد استخراج یک بلاک را از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. در سال ۲۰۱۶ رویداد نصب کردن دستمزدها را دوباره به 12٫5 بیت کوین به ازای هر بلاک استخراج شده کاهش داد و از ۱۱ می ۲۰۲۰, با هر بلاک جدید استخراج شده تنها 6٫25 بیت کوین جدید ایجاد می‌شود. یکی از علت‌های اهمیت هاوینگ این است که خریداران بیت کوین باید از این ویژگی سیستمیک آگاه باشند؛ زیرا نصف شدن اغلب آن با مقدار زیادی آشفتگی برای ارز دیجیتال همراه است.

  لایت کوین

  لایت کوین‌های جدید زمانی ایجاد می‌شوند که ماینرها تراکنش‌های جدیدی را به بلاک‌ها اضافه کنند. در واقع ماینری که بلاک را اضافه کرده است، مقدار معینی لایت کوین را به عنوان دستمزد برای انجام این کار دریافت می‌کند. این مبلغ شامل تعداد ثابتی لایت کوین‌های جدید و کارمزد تراکنش‌های موجود در بلاک است. برخلاف شبکه بیت کوین که تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک بار بلاک‌های جدید اضافه می‌شوند، در شبکه لایت کوین، بلاک‌ها هر دو دقیقه یک‌بار و سریع‌تر از بیت کوین اضافه می‌شود.

  رویداد هاوینگ لایت کوین تاریخ تعداد بلاک پاداش به ازای استخراج هر بلاک
  تاریخ راه‌اندازی اکتبر ۲۰۱۱ بلاک جنسیس ۵۰ لایت کوین
  اولین هاوینگ آگوست ۲۰۱۵ ۸۴۰٬۰۰۰ ۲۵ لایت کوین
  دومین هاوینگ آکوست ۲۰۱۹ ۱٬۶۸۰٬۰۰۰ ۱۲٫۵۳ لایت کوین
  سومین هاوینگ آکوست ۲۰۲۳ ۲٬۵۲۰٬۰۰۰ ۶٫۲۵ لایت کوین
  هاوینگ بعدی احتمالا جولای ۲۰۲۷ ۳٬۳۶۰٬۰۰۰ ۳٫۱۲۵ لایت کوین
  به طور کلی بعد از استخراج هر 840000 بلاک دستمزد آن نصف می‌شود. با در نظر گرفتن میانگین نرخ استخراج بلاک، تقریباً هر چهار سال یک بار، هاوینگ ارز دیجیتال لایت کوین اتفاق می‌افتد.

  تومو چین

  هاوینگ ارز دیجیتال مانند توماچین در تاریخ ۷ فوریه اتفاق می‌افتد؛ دقیقا زمانی که تعداد و ارقام کوین‌های موجود از دو میلیون به یک میلیون تبدیل شود. در تومو چین هر 900 بلاک یک دوره را تشکیل می‌دهد که در زمان دو ثانیه اتفاق می‌افتد. به طور کلی برای هر دوره مقدار دستمزدی که به ماینرها تعلق گرفته می‌شود، ۲۵۰ است اما با توجه به پدیده هاوینگ این عدد به ۱۲۵ تغییر خواهد کرد.

  در طول کل تاریخ این عرضه دیجیتال تنها دو مورد هاوینگ وجود داشته است که احتمالا آخرین آن نیز خواهد بود از این رو مقدار استخراج آن در عدد 100000000 ثابت می‌ماند.

  بیت کوین کش

  هاوینگ ارز دیجیتال بیت کوین کش رویدادی است که در آن تعداد دستمزدها یا پاداش‌های بیت کوین کش تولید شده در هر پلاک نصف می‌شود، در واقع تعداد بیت کوین کش استخراج شده توسط ماینرها در هر بلاک از 6.25 به 3.125 کاهش می‌یابد. تعداد آن در هر بلاک کمیاب‌تر می‌شود و هاوینگ تضمین می‌کند که مجموعه عرضه بیت کوین کش به ۲۱ میلیون می‌رسد. همچنین هاوینگ در بلاک 840000 اتفاق می‌افتد.

  رویداد هاوینگ بیت کوین کش تاریخ تعداد بلاک پاداش به ازای استخراج هر بلاک
  تاریخ راه‌اندازی آگوست ۲۰۱۷ جنسیس بلاک ۱۲٫۵ بیت کوین کش
  اولین هاوینگ آوریل ۲۰۲۰ ۶۳۰٬۰۰۰ ۶٫۲۵ بیت کوین کش
  هاوینگ بعدی (احتمالا) آوریل ۲۰۲۴ ۸۵۰٬۰۰۰ ۳٫۱۲۵ بیت کوین کش

  شاید به سبب شباهت اسمی این ارز دیجیتال با بیت کوین تصور کنید که هاوینگ مشابهی دارند؛ اما کاملاً دو ارز دیجیتال متفاوت با هاوینگ متفاوت هستند.

  زی کش

  هاوینگ یا نصف شدن بلاک این ارز دیجیتال هر چهار سال، یکبار در بلاک چین اتفاق می‌افتد. پاداش بلاک اولیه زی کش 12.5 بود و پاداش بلاک جدید آن 3٫125 خواهد بود. دستمزد بلاک هر چهار سال این ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و همان‌طور که می‌دانید مقدار کل ۸۴۰ هزار بلاک استخراج شده است.

  نصف کردن زی کش مختص بازه زمانی بلاک است. به این معنی که هاوینگ زمانی اتفاق می‌افتد که بلاک چین به یک بازه بلاک مشخص برسد. با توجه به ارتقای zcash blossom فاصله بلاک نصف شده تا بلاک 1046400 به تعویق افتاده است. هاوینگ برای هر بلاک در ۷۵ ثانیه اتفاق می‌افتد.

  رمزارزهایی که از فرایند هاوینگ استفاده می‌کنند

  در ادامه دیگر رمز ارزها را معرفی خواهیم کرد که دچار هاوینگ می‌شوند:

  دیگر رمزارزهایی که از فرایند هاوینگ استفاده می‌کنند

  • بیت کوین (Bitcoin)
  • لایت کوین (Litecoin)
  • بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
  • بیت کوین نسخه ساتوشی (Bitcoin Satoshi’s Vision)
  • زی کش (ZCash)
  • دش (Dash)
  • رِیون کوین(Raven Coin)
  • بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)
  • بیت کوین دایموند (Bitcoin Diamond)
  • اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)
  • فیرو (Firo)
  • فلاکس (Flux)
  • ورج (Verge)
  • تومو چین (Tomochain)
  • ورت کوین (Vertcoin)
  • مونا کوین (Monacoin)
  • آینشتینیوم (Einsteinium)
  • بایتوم (Bytom)

  تاثیرات هاوینگ روی بازار

  به طور کلی هاوینگ ارزهای دیجیتال باعث بالا رفتن و افزایش قیمت‌های آن‌ها می‌شود. البته برای تمام ارزهای دیجیتال در هر موقعیتی صدق نمی‌کند و همیشه با افزایش قیمت همراه نیست. اگر با یک مثال بخواهیم این فرایند را توضیح دهیم: در سال‌های ۲۰۱۲ ,۲۰۱۶، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ با افزایش شدید قیمت روبه‌رو شدیم که نتیجه آن نصف شدن دستمزدها و با ارزش شدن دارایی ارزهای دیجیتال بود.

  همچنین پدیده هاوینگ ارزهای دیجیتال باعث می‌شود که کوین‌ها با یک سرعت مشخص و ثابتی منتشر شوند. در نتیجه باعث می‌شوند که نرخ تورم کاملا کنترل شده باشد و نگرانی بابت آن وجود نداشته باشد. از نکات دیگر در رابطه با هاوینگ‌ها می‌توان به این اشاره کرد که باعث نوسانات مختلف و شدید قیمتی می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید عرضه و تقاضا برای ارزهای دیجیتال هم اتفاق می‌افتد. وقتی هاوینگ ارزهای دیجیتال مقدار عرضه را نصف می‌کند شرایط مناسبی را برای معاملات به وجود می‌آورد.

  پرسش‌های متداول

  • هاوینگ چیست؟

  یکی از پدیده‌هایی که برای کاهش سرعت استخراج و تورم قیمت ارز دیجیتال می‌شود هاوینگ است.

  • هاوینگ برای چه ارزهای دیجیتالی رخ می‌دهد؟

  در ابتدا هاوینگ برای بیت کوین رخ داد اما بعد از آن شامل ارزهای دیجیتال بیت کوین کش، تومو چین، لایت کوین و… شد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. احمد احمدی
   احمد احمدی | 17 فروردین 1403

   سلام وقتتون بخیر
   می خواستم بدونم کدام ارز هاوکینگ آن نزدیک می باشد،غیر از بیت کوین
   پارامترهای که میشه گفت تاثیر زیادی روی قیمت ارزها دارن چیا هستن؟
   و آیا کلاسی در ایران آموزش ارزهای دیجیتال و آشنایی با آنها وجود دارد؟

  2. شهابی
   شهابی | 8 اسفند 1402

   با توجه با نزدیک شدن هاوینگ بیت کوین بنظرتون بیت کوین چند درصد افزایش و یا کاهش قیمت خواهد داشت؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 8 اسفند 1402

    سلام دوست عزیز
    تغییرات قیمت به پارامترهای زیادی وابسته هست و فقط بر اساس هاوینگ نمیشه قیمتی رو حدس زد. واقعا نمیشه گفت.