بنیاد اتریوم با موفقیت Dencun را در شبکه تست‌نت راه‌اندازی کرد

تاریخ انتشار: 9 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
بنیاد اتریوم با موفقیت Dencun را در شبکه تست‌نت راه‌اندازی کرد

در میان پیش‌بینی‌ها از زمان ارتقا Dencun، بنیاد اتریوم فعال‌سازی موفقیت‌آمیز این ارتقا را در شبکه‌های تست‌نت از 27 فوریه تایید کرد. این بنیاد همچنین اعلام کرد که ارتقای Dencun در 13 مارس ساعت 8:55 صبح در شبکه اصلی اتریوم فعال خواهد شد.

بنیاد اتریوم در یک پست وبلاگی که در 27 فوریه منتشر شد، فعال‌سازی موفقیت‌آمیز ارتقاء Dencun را در سراسر شبکه‌های تست نت تایید کرد. این پست وبلاگ همچنین تایید کرد که ارتقا در 13 مارس در شبکه اصلی اتریوم فعال خواهد شد. این یک نقطه عطف مهم در تلاش‌های اتریوم برای افزایش مقیاس پذیری و کاهش هزینه‌های تراکنش است.

«ارتقای شبکه Dencun با موفقیت در تمام شبکه‌های تست نت فعال شد. اکنون همه چیز برای استقرار در شبکه اصلی اتریوم آماده شده است که در 13 مارس 2024 در ساعت 13:55 UTC رخ می‌دهد.»

پیشرفت‌های قابل توجه اتریوم

ارتقا Dencun پس از ارتقا Shapella در سال گذشته انجام شد و تغییرات متعددی را با هدف بهبود کارایی و ظرفیت شبکه اتریوم معرفی کرد. یکی از ویژگی‌های کلیدی معرفی‌شده در این ارتقا، معرفی حباب‌های (Blobs) داده موقت از طریق EIP4844 است که به آن protodanksharding نیز می‌گویند.

Protodanksharding به کاهش هزینه‌های تراکنش‌های لایه ۲ کمک می‌کند و اتریوم را برای کاربران دردسترس‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند. حباب‌ها با ذخیره‌سازی داده‌ها برای تأیید تراکنش کوتاه مدت، در به حداقل رساندن نیازهای ذخیره‌سازی و پردازش کمک می‌کند و قابلیت تراکنش شبکه را افزایش می‌دهد.

بنیاد اتریوم چندین دستورالعمل و مشخصات را برای اطمینان از انتقال روان به شبکه اصلی صادر کرده است. این مشخصات به طور خاص برای استیک‌کنندگانی است که باید نودها و کلاینت ولیدیتور خود را به‌روزرسانی کنند تا از سازگاری با آخرین به‌روزرسانی و نسخه‌های خاص مشخص‌شده توسط بنیاد اطمینان حاصل کنند.

اگر کاربران نتوانند نودها و کلاینت ولیدیتور خود را به روز کنند، در زنجیره ناسازگاری گیر می‌کنند. این بدان معنی است که آنها نمی‌توانند ETH ارسال کنند یا نمی‌توانند در شبکه پس از ارتقا Dencun کار کنند. این ارتقا در ابتدا روی شبکه آزمایشی Sepolia اتریوم در ژانویه 2024 راه‌اندازی شد. پس از پیاده‌سازی کامل، Dencun قابلیت پردازش تراکنش‌های اتریوم را به میزان قابل توجهی – تا 100,000 تراکنش در ثانیه، افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، برخی نگرانی‌هایی در رابطه با ارتقای Dencun وجود دارد و بنیاد اتریوم با مجموعه‌ای از پرسش‌های متداول به دنبال رفع این ترس‌ها است. بیشتر نگرانی‌ها حول اقدامات کاربران برای آماده شدن برای ارتقا است. با این حال، تیم بنیاد اتریوم اعلام کرد که پس از راه‌اندازی شبکه اصلی Dencun، هیچ اقدامی از سوی کاربران لازم نیست، مگر اینکه ارائه‌دهنده کیف پول آن‌ها اقدامات خاصی را از آنها بخواهد.

اتریوم را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

به‌روزرسانی بتا شبکه اصلی در سولانا برای حل مشکلات ازدحام شبکه

توسعه‌دهندگان سولانا برای مقابله با ازدحام مداوم شبکه در بلا ...

ورود ریپل به صنعت دیفای و راه‌اندازی پروتکل وام‌دهی

ریپل ابتکاری جدید را برای تقویت قابلیت‌های مالی غیرمتمرکز XR ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر