ارزهای دیجیتال: انطباق با مقررات یا مقاومت در برابر آن؟ مسئله این است

توسط مبین حسینی
|
7 آذر 1402
|
زمان مطالعه:  2 دقیقه
ارزهای دیجیتال: انطباق با مقررات یا مقاومت در برابر آن؟ مسئله این است

بایننس در 22 نوامبر با رگولاتورهای ایالات متحده، از جمله وزارت دادگستری به توافق رسید و مجموعاً با پرداخت جریمه 4.368 میلیارد دلاری موافقت کرد. چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل صرافی، به گناه خود اعتراف کرد و از سمت خود کنار رفت. این بزرگ‌ترین جریمه‌ای است که اخیراً توسط تنظیم کننده‌های ایالات متحده – و بزرگ‌ترین تسویه حساب در تاریخ صنعت کریپتو، اعمال شده است.

پس از این تسویه حساب، بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان، با اعلام پذیرش مقررات جامع، بیان کرد که روابط خود را با تنظیم‌کننده‌های جهانی تقویت می‌کند تا استانداردهای بالایی را که از نوآوری پشتیبانی و در عین حال حمایت‌های حیاتی از مصرف‌کننده را فراهم می‌کنند، بهبود بخشد. در واکنش به این اخبار، بازیگران صنعت رمزارزها دو موضع متضاد اتخاذ کردند.

پذیرش مقررات: یک روند اجتناب‌ناپذیر؟

بسیاری تسویه حساب بایننس را گامی مهم در جهت انطباق بیت کوین می‌دانند. رگولاتورها دیگر نمی‌توانند چشم خود را بر روی صنعت کریپتو ببندند؛ زیرا ارزش بازار آن همچنان در حال افزایش است. حامیان کریپتو معتقدند که اقدامات نظارتی اخیر، ارزش واقعی بیت کوین را انکار نمی‌کند، بلکه راه را برای انطباق آن در آینده هموار می‌کند.

جدول زمانی تایید ETF بیت کوین توسط SEC یکی از نگرانی‌های اصلی در این صنعت بوده است. این انتظار وجود دارد که محصولات سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال، منطبق با مخاطبان گسترده‌تر، به‌ویژه پس از درخواست غول وال استریت، بلک‌راک، برای بیت‌کوین و ETF اسپات اتریوم، راه‌اندازی شوند. چنین محصولاتی به سرمایه‌گذاران نهادی و خرد بیشتری اجازه می‌دهد تا در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند و رمزارز را به بخشی جدایی‌ناپذیر از پرتفوی‌ها تبدیل می‌کند.

سرمایه‌گذاران خوش‌بین استدلال می‌کنند که پذیرش مقررات از سرمایه‌گذاران محافظت و از حوادث ناگواری مانند آنچه در FTX رخ داد، جلوگیری می‌کند. آنها همچنین انطباق را به عنوان یک روند اجتناب‌ناپذیر می‌بینند. در واقع، تعداد کمی از صنایع در این مقیاس می‌توانند به طور کامل از مقررات عاری بمانند، و قوانین صریح می‌توانند رشد سالم را تسهیل کرده و خطرات را کاهش دهند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  مخالف مقررات: عدم تمرکز کریپتو

  ماهیت غیرمتمرکز کریپتو، این صنعت را در طرف مقابل مقررات و انطباق قرار می‌دهد. بسیاری از سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان اقدامات نظارتی را تایید نمی‌کنند. از آنجایی که بیت کوین، در بحبوحه نارضایتی از موسسات مالی سنتی متمرکز متولد شد، مخالفان وضع مقررات برای ارزهای دیجیتال، استدلال می‌کنند که قوانینی که برای بازیگران مالی معمولی اعمال می‌شود، ماهیت بیت کوین را تضعیف می‌کند.

  علاوه بر این، مخالفان معتقدند که مداخله نظارتی لزوماً صنعت را شفاف‌تر یا ایمن‌تر نمی‌کند. حتی در سیستم مالی قدیمی که به خوبی تنظیم شده است، کلاهبرداری (به عنوان مثال، طرح پانزی) و قصور مالی (به عنوان مثال، رسوایی انرون) غیر معمول نیست.

  از نظر آنها، پذیرش مقررات فقط بیت کوین را به یک دارایی بسیار متمرکز، مشابه سهام، طلا و سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری متعارف تبدیل می‌کند و در نهایت سرمایه‌گذاران خرد تبدیل به بازیچه غول‌های وال استریت خواهند شد.

  در واقع، به‌عنوان یک دارایی فرامرزی و جهانی، کنترل رمزارزها دشوار است. در حالی که تراکنش‌های بیت کوین قابل‌ردیابی هستند، نیمه ناشناس بودن آنها از تحمیل یک سیستم نام واقعی جلوگیری می‌کند. این بدان معنی است که حتی تنظیم‌کننده‌ها نمی‌توانند کسی را از دریافت یا انتقال بیت کوین منع کنند.

  چه صنعت بخواهد از مقررات حمایت کند یا در برابر آن مقاومت کند، بازیکنان و رگولاتورهای کریپتو باید تأثیر یکدیگر را کاملاً در نظر بگیرند. صنعت نمی‌تواند به طور کامل مقررات را نادیده بگیرد. از سوی دیگر، تنظیم‌کننده‌ها توسعه‌ی کنترل نشده کریپتو را تحمل نخواهند کرد، اما کنترل کامل این صنعت دشوار خواهد بود. با این اوصاف به نظر می‌رسد که ایجاد تعادل بین انطباق و عدم تمرکز، یک چالش طولانی‌مدت برای صنعت کریپتو باقی خواهد ماند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر