چه رمزارزهایی هاوینگ (Halving) دارند؟

توسط کارن آهنگری
|
8 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
چه رمزارزهایی هاوینگ (Halving) دارند؟

همان‌طور که میدانید، ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سر و صدای زیادی را به همراه داشتند و باعث گردش مالی بزرگی در بیشتر نقاط دنیا شده‌اند. به طوری که ارزش آن‌ها به چندین تریلیون دلار رسیده است. به همین دلیل اصطلاحات مختلفی برای ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که ممکن است با آن‌ها آشنایی نداشته باشید. پدیده هاوینگ ارزهای دیجیتال نیز یکی از آن‌ها به شمار می‌رود که آن را معمولاً با بیت کوین می‌شناسید. اما باید بدانید برای دیگر ارزهای دیجیتال این اتفاق خواهد افتاد و در این مقاله به آن می‌پردازیم.

هاوینگ ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

زمانی که در سال ۲۰۰۹ بیت کوین متولد شد اصطلاحات و مفاهیم جدیدی را با خودش به دنیا اضافه کرد. یکی از آن‌ها هاوینگ ارزهای دیجیتال یا نصف شدن دستمزدها بود. در واقع این امر برای ارز بیت کوین بیشتر کاربرد دارد و افراد زیادی پدیده هاوینگ را با بیت کوین می‌شناسند؛ اما باید توجه داشت که برای بقیه ارزها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این فرایند از یک شماره مشخص بلاک به بعد، دستمزدی که ماینرها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند دچار تغییر شده و به نصف تبدیل می‌شود. این امر باعث می‌شود که سرعت تورمی بودن بیت کوین‌ها کاهش پیدا کند؛ به عنوان مثال، اگر شما فردی باشید که بیت کوین ماین می‌کنید و به ازای هر بلاک، ۵۰ واحد به دست می‌آورید از شماره بلاک مشخص شده‌ای به بعد عدد شما تقریباً نصف می‌شود و به ۲۵ تغییر می‌کند.

هاوینگ ارزهای دیجیتال یکی از موارد مهمی است که باعث شده استخراج بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به طول بیانجامد و نگرانی بابت ماین شدن تمام بیت کوین‌ها در چند سال آینده وجود نداشته باشد.

در هر ۲۱۰۰ بلاک، شاهد هاوینگ یا نصف شدن دستمزد ماینرها هستیم که اگر این عدد را در میزان بیت کوین‌های استخراج شده توسط ماینرها، ضرب کنیم متوجه خواهیم شد که هر چقدر جلوتر می‌رویم میزان استخراج کندتر می‌شود و رسیدن به عدد ۲۱ میلیون اتفاق راحتی نخواهد بود.

بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال بیشتر با هاوینگ درگیر خواهد شد و از این رو قصد داریم به طور کامل به آن و دیگر رمز ارزها بپردازیم.

هاوینگ در بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  هاوینگ در بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

  هاوینگ ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یا نصف شدن زمانی اتفاق می‌افتد که سرعت ایجاد بیت کوین جدید به نصف کاهش یابد و معمولاً هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج شده یا تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به طور کامل استخراج شود.

  اولین بار در سال ۲۰۱۲ دستمزد استخراج یک بلاک را از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. در سال ۲۰۱۶ رویداد نصب کردن دستمزدها را دوباره به 12.5 بیت کوین به ازای هر بلاک استخراج شده کاهش داد و از ۱۱ می ۲۰۲۰, با هر بلاک جدید استخراج شده تنها 6.25 بیت کوین جدید ایجاد می‌شود.

  یکی از علت‌های اهمیت هاوینگ این است که خریداران بیت کوین باید از این ویژگی سیستمیک آگاه باشند؛ زیرا نصف شدن اغلب آن با مقدار زیادی آشفتگی برای ارز دیجیتال همراه است.
  هاوینگ‌های بیت کوین

  هاوینگ‌های بیت کوین

  لایت کوین

  لایت کوین‌های جدید زمانی ایجاد می‌شوند که ماینرها تراکنش‌های جدیدی را به بلاک‌ها اضافه کنند. در واقع ماینری که بلاک را اضافه کرده است، مقدار معینی لایت کوین را به عنوان دستمزد برای انجام این کار دریافت می‌کند. این مبلغ شامل تعداد ثابتی لایت کوین‌های جدید و کارمزد تراکنش‌های موجود در بلاک است. برخلاف شبکه بیت کوین که تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک بار بلاک‌های جدید اضافه می‌شوند، در شبکه لایت کوین، بلاک‌ها هر دو دقیقه یک‌بار و سریع‌تر از بیت کوین اضافه می‌شود.

  به طور کلی بعد از استخراج هر 840000 بلاک دستمزد آن نصف می‌شود. با در نظر گرفتن میانگین نرخ استخراج بلاک، تقریباً هر چهار سال یک بار، هاوینگ ارز دیجیتال لایت کوین اتفاق می‌افتد.

  تومو چین

  هاوینگ ارز دیجیتال مانند توماچین در تاریخ ۷ فوریه اتفاق می‌افتد؛ دقیقا زمانی که تعداد و ارقام کوین‌های موجود از دو میلیون به یک میلیون تبدیل شود. در تومو چین هر 900 بلاک یک دوره را تشکیل می‌دهد که در زمان دو ثانیه اتفاق می‌افتد. به طور کلی برای هر دوره مقدار دستمزدی که به ماینرها تعلق گرفته می‌شود، ۲۵۰ است اما با توجه به پدیده هاوینگ این عدد به ۱۲۵ تغییر خواهد کرد.

  در طول کل تاریخ این عرضه دیجیتال تنها دو مورد هاوینگ وجود داشته است که احتمالا آخرین آن نیز خواهد بود از این رو مقدار استخراج آن در عدد 100000000 ثابت می‌ماند.

  بیت کوین کش

  هاوینگ ارز دیجیتال بیت کوین کش رویدادی است که در آن تعداد دستمزدها یا پاداش‌های بیت کوین کش تولید شده در هر پلاک نصف می‌شود، در واقع تعداد بیت کوین کش استخراج شده توسط ماینرها در هر بلاک از 6.25 به 3.125 کاهش می‌یابد. تعداد آن در هر بلاک کمیاب‌تر می‌شود و هاوینگ تضمین می‌کند که مجموعه عرضه بیت کوین کش به ۲۱ میلیون می‌رسد. همچنین هاوینگ در بلاک 840000 اتفاق می‌افتد.

  شاید به سبب شباهت اسمی این ارز دیجیتال با بیت کوین تصور کنید که هاوینگ مشابهی دارند؛ اما کاملاً دو ارز دیجیتال متفاوت با هاوینگ متفاوت هستند.

  زی کش

  هاوینگ یا نصف شدن بلاک این ارز دیجیتال هر چهار سال، یکبار در بلاکچین اتفاق می‌افتد. پاداش بلاک اولیه زی کش 12.5 بود و پاداش بلاک جدید آن 3.125 خواهد بود. دستمزد بلاک هر چهار سال این ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و همان‌طور که می‌دانید مقدار کل ۸۴۰ هزار بلاک استخراج شده است.

  نصف کردن زی کش مختص بازه زمانی بلاک است. به این معنی که هاوینگ زمانی اتفاق می‌افتد که بلاک چین به یک بازه بلاک مشخص برسد. با توجه به ارتقای zcash blossom فاصله بلاک نصف شده تا بلاک 1046400 به تعویق افتاده است. هاوینگ برای هر بلاک در ۷۵ ثانیه اتفاق می‌افتد. در ادامه دیگر رمز ارزها را معرفی خواهیم کرد که دچار هاوینگ می‌شوند:

  • Bitcoin
  • Litecoin
  • Bitcoin Cash
  • Bitcoin Satoshi’s Vision
  • ZCash
  • Dash
  • Raven Coin
  • Bitcoin Gold,Bitcoin Diamond
  • Ethereum Classic
  • Firo
  • Flux
  • Verge
  • Tomchain
  • Vertcoin
  • Monacoin
  • Einsteinium
  • Bytom

  تاثیرات هاوینگ روی بازار

  به طور کلی هاوینگ ارزهای دیجیتال باعث بالا رفتن و افزایش قیمت‌های آن‌ها می‌شود. البته برای تمام ارزهای دیجیتال در هر موقعیتی صدق نمی‌کند و همیشه با افزایش قیمت همراه نیست.

  اگر با یک مثال بخواهیم این فرایند را توضیح دهیم: در سال‌های ۲۰۱۲ ,۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ با افزایش شدید قیمت روبه‌رو شدیم که نتیجه آن نصف شدن دستمزدها و با ارزش شدن دارایی ارزهای دیجیتال بود.

  همچنین پدیده هاوینگ ارزهای دیجیتال باعث می‌شود که کوین‌ها با یک سرعت مشخص و ثابتی منتشر شوند. در نتیجه باعث می‌شوند که نرخ تورم کاملا کنترل شده باشد و نگرانی بابت آن وجود نداشته باشد. از نکات دیگر در رابطه با هاوینگ‌ها می‌توان به این اشاره کرد که باعث نوسانات مختلف و شدید قیمتی می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید عرضه و تقاضا برای ارزهای دیجیتال هم اتفاق می‌افتد. وقتی هاوینگ ارزهای دیجیتال مقدار عرضه را نصف می‌کند شرایط مناسبی را برای معاملات به وجود می‌آورد.

  پرسش‌های متداول!

  هاوینگ چیست؟

  یکی از پدیده‌هایی که برای کاهش سرعت استخراج و تورم قیمت ارز دیجیتال می‌شود هاوینگ است.

  هاوینگ برای چه ارزهای دیجیتالی رخ می‌دهد؟

  در ابتدا هاوینگ برای بیت کوین رخ داد اما بعد از آن شامل ارزهای دیجیتال بیت کوین کش، تومو چین، لایت کوین و… شد.

  4.9/5 - (8 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر