برتری وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها

تاریخ انتشار: 12 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
برتری وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها

برتری وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به وام‌های غیرمتمرکز چیست؟ در این مقاله، خطرات وام‌های کریپتویی غیرمتمرکز را در مقابل مزایای وام‌های کرپیتویی متمرکز بررسی خواهیم کرد.

برای دریافت بیت لون، وام با ارز دیجیتال، کلیک کنید!

امروزه اصطلاح دیفای (DeFi) به وفور در فضای مجازی به کار برده می‌شود، چرا که پروتکل‌های جدید این حوزه، توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده و رشد مالی غیرمتمرکز این امور هم در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، بسیار امیدوارکننده‌ بود. به همین دلیل هم بسیاری از خدمات مالی به امور دیفای روی آوردند! حوزه وام‌دهی کریپتویی، یکی از این خدمات دیفای است که بیشترین توجه را به خود جلب کرده و همین موضوع باعث شده تا سرمایه‌گذاران در مورد ریسک‌ها و خطراتی که وام‌دهی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند، نگرانی‌هایی داشته باشند.

وام‌های کریپتویی

درواقع، دیفای یا همان امور مالی غیرمتمرکز و کریپتوکارنسی دو عبارتی هستند که ناخودآگاه مفاهیمی مانند سودهای کلان و قابلیت‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری یا حتی گرفتن وام به قصد سرمایه‌گذاری را در ذهن ما تداعی می‌کنند.

با این حال، در این مسیر ممکن است پلتفرم‌های وام‌دهی متمرکز، مزایای بیشتری نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها داشته باشند! پیش‌تر در مقاله‌های دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز و وام‌‌دهی ارز دیجیتال به عنوان دریچه‌ای به دنیای مدرن وام صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم ابتدا ریسک‌ها و خطراتی که وام‌دهی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند، بررسی کنیم و سپس به معرفی دلایل برتری وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها بپردازیم.

چه خطراتی وام‌دهی کریپتویی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند؟

وام‌دهی کریپتویی، درواقع همان فرایند وام‌دهی سنتی است که امروزه به لطف فناوری بلاک چین به دنیای ارزهای دیجیتال هم راه پیدا کرده‌ است، اما نوع غیرمتمرکز این وام‌ها، با ریسک‌ها و خطراتی احتمالی همراه هستند که در ادامه سه مورد از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  زیان ناگهانی

  زیان ناگهانی یا ضرر ناپایدار (Impermanent Loss)، یکی از خطرات وام‌دهی کریپپتویی غیرمتمرکز است؛ درواقع ماهیت ذاتی بی‌ثباتی رمزارزها دلیل اصلی از دست دادن دائمی دارایی است. سرمایه‌گذاران برای گرفتن وام ارز دیجیتال در پلتفرم‌های غیرمتمرکز باید دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی قفل کنند و همین موضوع ممکن است باعث شود تا با تغییر قیمت دارایی‌ها پس از سپرده‌گذاری در استخر، خطر زیان ناگهانی، سرمایه‌گذار را تهدید کند.

  راگ پول

  تصور کنید با اطمینان کامل روی فرشی ایستاده باشید و شخصی به ناگهان آن را از زیر پای شما بکشد؛ به این عمل به اصطلاح راگ پول می‌گویند.

  راگ پول (Rug Pull)، یکی از راه‌های کلاهبرداری در امور مالی غیرمتمرکز و دیفای است که در آن تیم توسعه‌دهنده پروژه‌ای در این حوزه، ناگهان تمام دارایی‌های سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص داده و پروژه‌ را رها می‌کند. با اینکه چنین رفتاری، غیراخلاقی و غیرقانونی است، اما گاهی ممکن است تا لحظه فرار تیم توسعه‌دهنده، مشروع به نظر برسد و هیچ عاملی مشکوکی، توجه سرمایه‌گذاران را جلب نکند.

  راگ پول، یکی از تهدیداتی است که وام‌دهی کریپتویی غیرفعال را تهدید می‌کند؛ درواقع، حتی اگر امور دیفای، کاملا امیدوارکننده به نظر برسند، باز هم هیچ مجموعه مقررات مشخصی برای این اکوسیستم وجود ندارد و سرمایه‌گذاران باید چشم‌بسته به پلتفرم‌های وام‌دهنده اعتماد کنند.

  حملات وام فلش

  وام فلش یا فلش لون (Flash Loan)، نوعی وام‌دهی بدون وثیقه‌ مختص فضای دیفای است که در آن وام‌گیرنده باید کل مبلغ وام گرفته شده را در همان معامله بازپرداخت کند؛ چنانچه وام‌گیرنده نتواند وام را بازپرداخت کند، وام‌دهنده می تواند معامله را پس بگیرد.

  وام‌های فلش، می‌توانند یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات برای سیستم وام‌دهی غیرمتمرکز باشند، چرا که عوامل مخرب می‌توانند از آنها برای دستکاری بازار استفاده کنند. علاوه‌بر‌این، برخی هم ممکن است از وام‌های فلش برای بهره‌برداری از پروتکل‌های وام‌دهی آسیب‌پذیر برای منافع شخصی استفاده کنند.

  برتری وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها

  راه‌های زیادی برای انتخاب مدل اجرایی فرآیند وام‌دهی وجود دارد و تمام این راه‌ها هم یکسان ایجاد نمی‌شوند! در قسمت قبل در مورد مشکلات و خطراتی که سیستم وام‌دهی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند، صحبت کردیم، حال در این بخش می‌خواهیم با سیستم وام‌دهی کریپتویی متمرکز و برتری‌های آن نسبت به نوع غیرمتمرکز این سیستم‌ وام‌دهی آشنا شویم.

  استراتژی وام‌دهی ارز دیجیتال متمرکز می‌تواند برنامه‌ای روشن و مختصر برای وام‌دهی ارائه کرده و مشکلات مرتبط با روش‌های دیگر را از بین ببرد. در این روش از وام‌دهی کریپتویی، اعتماد به شرکت یا نهاد ارائه‌دهنده وام اساس کار بوده و این نهاد‌ها روی فرآیند وام‌دهی و استقراض، نظارت می‌کنند. پلتفرم‌های ارائه‌دهنده وام کریپتویی متمرکز، با استفاده از پروتکل‌های نظارتی KYC و ضد‌پولشویی، ریسک‌های مرتبط با حفظ دارایی‌های کاربران را محدود می‌کنند.

  وام کریپتویی متمرکز

  این پلتفرم‌ها با مدیریت فرآیند ورود کاربر و مبادله ارزهای دیجیتال و پول فیات، از دارایی‌ها محافظت می‌کنند و با مشارکت با سایر مشاغل و مذاکره در مورد قراردادهای وام سفارشی، انعطاف‌پذیرتر هستند.
  پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتویی متمرکز، از وام مارجین برای جذب کاربران استفاده می‌کنند و با خیالی راحت، پیشنهاداتی را برای به حداکثر رساندن بهره‌وری از سپرده‌های رمزارزی ارائه می‌دهند. علاوه‌بر‌این، ارائه نرخ بهره و شرایط مطلوب، برای وام‌گیرندگان کریپتویی نیز مزیت دیگری است که نسبت به وام‌های کریپتو غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

  از دید کاربران هم، پلتفرم‌های وام‌دهی متمرکز به‌طور معنی‌داری با پلتفرم‌های غیرمتمرکز متفاوت هستند. در ادامه برخی از برتری‌های سیستم وام‌دهی متمرکز را نسبت به سیستم وام‌دهی غیرمتمرکز بیان می‌کنیم:

  قابلیت دسترسی و سرعت

  یکی از مزیت‌های برتر وام‌های کریپتویی متمرکز، قابلیت دسترسی سریع و ساده به سرویس‌ها و وام‌ها است. برای مثال، با استفاده از یک پلتفرم متمرکز، کاربران می‌توانند به راحتی وام‌های مختلف را مشاهده و درخواست خود را ثبت کنند. علاوه‌بر‌این، عملیات معاملاتی نیز به طور سریع و آنی انجام می‌شود. در مقابل، در وام‌های غیرمتمرکز، به دلیل نیاز به تعامل با شبکه، ممکن است زمان و انرژی بیشتری نیاز باشد.

  امنیت و کنترل

  وام‌های کریپتویی متمرکز امنیت و کنترل بیشتری را برای دارایی‌های دیجیتال کاربران ارائه می‌دهند. با انتخاب پلتفرم متمرکزی معتبر و قابل‌اعتماد، کاربران می‌توانند در مورد امنیت سرمایه خود، اطمینان بیشتری داشته باشند. علاوه‌بر‌این، وام‌دهندگان در سیستم وام‌‌دهی متمرکز، می‌توانند قوانین و مقررات مشخصی برای کنترل عملیات معاملاتی و تعامل با مشتریان تعیین کنند؛ این موضوع می‌تواند از جریان‌های غیرقانونی و تقلبی جلوگیری کند.

  تنوع وام‌ها

  وام‌های کریپتویی متمرکز در کنار دسترسی و امنیت، امکان انتخاب از میان انواع مختلفی وام‌ و خدمات را نیز برای کاربران فراهم می‌کنند. این حق انتخاب، شامل وام‌های تضمینی، وام‌های بدون نیاز به وثیقه، وام‌های تجاری و … می‌شود. در مقابل، در وام‌های غیرمتمرکز، ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد و تنوع کمتری از وام‌ها و خدمات ارائه شود.

  به طور کلی، وام‌های کریپتویی متمرکز با امنیت بیشتر، دسترسی سریع‌تر و تنوع بیشتر، می‌توانند برتری نسبی در مقابل وام‌های غیرمتمرکز داشته باشند. با این حال، همواره توصیه می‌شود تا کاربران در انتخاب پلتفرم‌ها و سرویس‌های خود، تحقیقات لازم را انجام داده، دقت کافی به خرج دهند و اطمینان حاصل کنند که منابع و سرمایه‌های‌شان در معاملات کریپتویی ایمن هستند.

  گفتار پایانی

  یکی از موضوعات مورد بحث در دنیای کریپتوکارنسی، نوع وام‌هایی است که پلتفرم‌های فعال در این حوزه ارائه می‌دهند. وام‌های کریپتویی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند که نوع متمرکز آن‌ها، توسط صرافی‌های معتبر ارائه می‌شوند و این پلتفرم روی شرایط وام، نظارت و کنترل دارد.

  وام‌های کریپتویی غیرمتمرکز، بر پایه قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند که بدون نیاز به واسطه، امکان اعطای وام را فراهم می‌کنند؛ با این حال، خطراتی مانند زیان ناگهانی، راگ پول و حملات وام فلش، این نوع از وام‌های کریپتویی را تهدید می‌کنند. در مقابل، سیستم وام‌دهی متمرکز، مزایایی را ارائه می‌دهند که عبارت‌اند از: سرعت بالا در پرداخت و دریافت وام، هزینه کمتر در قبال خدمات وام، اعتبارسنجی ساده‌تر و راحت‌تر برای درخواست‌کنندگان و امکان انتخاب از بین چندین نوع وام!

  سوالات متداول

  • وام‌های کریپتویی متمرکز و وام‌های کریپتویی غیرمتمرکز چه تفاوتی با هم دارند؟

  وام‌های کریپتویی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند که نوع اول، توسط نهاد یا سازمانی نظارت می‌شود و نوع دوم، بر پایه قراردادهای هوشمند هستند و بدون نیاز به واسطه، امکان اعطای وام را فراهم می‌کنند.

  • چه خطراتی وام‌دهی کریپتویی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند؟

  زیان ناگهانی، راگ پول و حملات وام فلش، خطراتی هستند که وام‌های کریپتویی غیرمتمرکز را تهدید می‌کنند.

  • وام‌های کریپتویی متمرکز نسبت به انواع غیرمتمرکز آن‌ها، چه برتری‌هایی دارند؟

  قابلیت دسترسی و سرعت، امنیت و کنترل و تنوع در انتخاب انواع وام، برتری‌هایی هستند که وام‌دهی کرپیتویی متمرکز در مقابل وام‌دهی کریپتویی غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر