آیا بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده امکان‌پذیر است؟‌

توسط شبنم توایی
|
30 اردیبهشت 1402
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
کاور بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده

بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده از کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال، فرایندی دشوار و پیچیده است؛ با رواج روز‌افزون رمزارزها، کلاهبرداری‌ها و سایر روش‌های اسکم هم در دنیای کریپتوکارنسی افزایش پیدا کردند و افراد زیادی در نتیجه کلاهبرداری‌های مختلف در این حوزه، مانند فیشینگ، راگ پول و حملات سایبری متحمل خسارات مالی قابل‌توجهی شده‌اند.

اگرچه ارزهای دیجیتال مانند ساختار غیرمتمرکز و ناشناس بیت کوین (BTC) دارای مزایایی هستند، اما همین مزایا موانع بزرگی بر سر راه بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده هم ایجاد می‌کنند. پیش‌تر با کلاهبرداری رایج بیت کوین و روش‌های جلوگیری از آن‌ها، آشنا شدیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم به بررسی روش‌های مختلف و راه‌های بالقوه‌ای برای بازیابی بیت‌ کوین‌های دزدیده شده می‌پردازیم و فاکتورهای مهمی را لازم است در این فرآیند در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم.

درک چشم‌انداز کلاهبرداری‌های حوزه دیفای

در دنیای دیفای و رمزارزها، انواع مختلفی از کلاهبرداری‌های مالی غیرمتمرکز وجود دارد: کلاهبرداری‌های فیشینگ، راگ پول و کلاهبرداری در رسانه‌های اجتماعی. کلاهبرداران معمولا برای فریب و سواستفاده از افراد ساده لوح، از استراتژی‌هایی مانند جعل هویت، وب سایت‌های جعلی و معرفی روش‌های درآمد‌زایی گمراه‌کننده استفاده می‌کنند.

بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده

این کلاهبرداری‌ها تأثیر مخرب بسیار زیادی در دنیای کریپتوکارنسی دارند و می‌توانند به ضررهای مالی، به خطر انداختن اطلاعات شخصی و کاهش اعتماد به حوزه ارزهای دیجیتال، منجر شوند. اولین قدم برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده و جلوگیری از قربانی شدن در این کلاهبرداری‌ها، آگاهی داشتن در مورد آن‌ها و درک استراتژی‌هایشان، بسیار مهم است.

کلاهبرداری‌های فیشینگ

فیشینگ، نوعی روش کلاهبرداری سایبری است که در آن فرد یا گروهی با شبیه‌سازی سعی می‌کنند کاربران را به روش‌های گوناگون فریب داده و اطلاعات حساس آن‌ها را مانند اطلاعات شخصی یا بانکی، در اختیار می‌گیرند. فیشینگ در حوزه ارزهای دیجیتال معمولا در قالب پیام‌ها و اعلان‌های جعلی از سوی صرافی‌ها، کیف پول‌ها و ربات‌های ترید ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد؛ به این شکل که پیامی برای ترغیب کاربر به وارد کردن اطلاعاتش، طراحی و ارسال می‌شود و پس از وارد کردن اطلاعات، سارقان از این اطلاعات برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

راگ پول

راگ پول، نوعی کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال است که در آن توسعه‌دهندگان پروژه‌ای جعلی با جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، پول آن‌ها را به سرقت برده و ناپدید می‌شوند؛ این کلاهبرداری معمولا در بخش دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز رخ می‌دهد. راگ پول به دو شکل اصلی انجام می‌شود:

 • کلاهبرداری از طریق استخر نقدینگی: در این روش، توسعه‌دهندگان توکنی بی‌ارزش را با توکنی ارزشمند مانند اتر در صرافی غیرمتمرکزی جفت کرده و با تبلیغات فراوان، سرمایه‌گذاران را به خرید آن ترغیب می‌کنند. سپس، زمانی که قیمت توکن بالا رفت، توکن ارزشمند را از استخر خارج کرده و سرمایه‌گذاران را با توکن بی‌ارزش تنها می‌گذارند.
 • کلاهبرداری از طریق قفل نقدینگی: در این روش، توسعه‌دهندگان قفل زمانی بلندمدتی برای نقدینگی توکن خود اعلام می‌کنند و با استفاده از قرارداد هوشمند، نقدینگی را به صورت خودکار به صورت دوره‌ای به حساب خود منتقل می‌کنند. در نتیجه، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند توکن خود را به فروش برسانند و هم‌زمان با کاهش قابل توجه قیمت توکن، ضررهای مالی محسوس به آن‌ها وارد می‌شود.

کلاهبرداری در رسانه‌های اجتماعی

فیشینگ در شبکه‌های اجتماعی، کلاه‌برداری رایجی است که در آن کلاهبرداران ابتدا حسابی جعلی ایجاد کرده و در آن محتواهایی مرتبط با حوزه بلاک چین و رمزارزها منتشر می‌کنند؛ پس از جلب اعتماد کاربران، با مهندسی اجتماعی، از طریق گفتگو، اعتماد او را جلب کرده و پس از آن لینکی با صفحه‌ای شبیه به صفحات سایت‌های معتبر ارسال می‌کنند تا کاربر اطلاعات شخصی خود، مانند اطلاعات حساب بانکی یا بکاپ کیف پول ارز دیجیتال را در آن وارد کند و سپس اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  چالش‌های بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده

  با توجه به ویژگی‌های ذاتی تراکنش‌های بلاک‌ چین، بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده با مشکلات متعددی همراه بوده و با توجه به ناشناس بودن این تراکنش‌ها، ردیابی جریان پول و شناسایی مجرمان، امری چالش‌برانگیز است.

  بیت کوین های دزدیده شده

  مسائل قضایی و ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین، هم مسئله‌ دیگری است که بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده را به فرایندی دشوار تبدیل می‌کند. علاوه‌بر‌ این دو، بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده به دلیل چالش‌های فنی در مکان‌یابی و شناسایی پول سرقت شده هم کار آسانی نیست. با این حال ممکن است راه‌های مورد بحث زیر، بتوانند به بازیابی بیت کوین های دزدیده شده کمک کنند.

  راه‌های قانونی برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده

  قربانیان سرقت بیت کوین می‌توانند وقوع سرقت را به سازمان‌های مجری قانون که بر جرایم سایبری نظارت دارند، گزارش دهند. احتمال بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده با همکاری نزدیک نیروهای ویژه و تیم‌های جرایم سایبری خاص افزایش یافته و ممکن است هماهنگی در چندین حوزه قضایی با همکاری بین‌المللی و وجود چارچوب‌های قانونی امکان‌پذیر و روند بازیابی سرعت یابد.

  تجزیه و تحلیل بلاک چین و تکنیک‌های تحقیق

  تجزیه و تحلیل بلاک چین برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده، ضروری است. این روش‌ها و فن‌آوری‌ها به ردیابی جابه‌جایی پول، یافتن آدرس‌های مرتبط با کلاهبرداری و شناسایی تراکنش‌های اشتباه کمک می‌کنند. همکاری با شرکت‌های امنیت سایبری با تجربه در تحقیقات بلاک چین و متخصصان پزشکی قانونی، شانس یافتن و بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده را افزایش می‌دهد؛ جبران خسارت و شاید بازیابی وجوه برای قربانیان با ترکیب دانش فنی و تکنیک‌های تحقیق تا‌حدودی امکان‌پذیر است.

  راه‌های قانونی برای بازگرداندن بیت کوین

  نقش صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات

  بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده، تاحدود زیادی به صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات هم بستگی دارد. مقامات ممکن است فرآیند بازیابی را با مسدود کردن وجوه مرتبط با کلاهبرداری و همکاری با صرافی‌های قابل اعتماد، آغاز کنند. برای توقف تراکنش‌های غیرمجاز و بهبود حفاظت از کاربر، صرافی‌ها باید تدابیر امنیتی سخت‌گیرانه‌تری مانند احراز هویت چندعاملی و الزاماتی مانند شناخت مشتری (KYC) و خدمات ضد پول‌شویی (AML) را در پلتفرم خود اعمال کنند.

  درخواست استرداد از طریق دعاوی مدنی

  قربانیان کلاهبرداری ارزهای دیجیتال می‌توانند از طریق دعاوی مدنی برای دریافت غرامت خود اقدام کنند. برای طی کردن موفقیت آمیزِ این فرآیند قانونی، همکاری با متخصصان حقوقی با تجربه در موقعیت‌های مرتبط امر بسیار مهمی است، اما همزمان هم به خاطر داشته باشید که اقدامات مدنی، فرایندی طولانی، طاقت‌فرسا و فرسایشی است و ممکن است بر سر راه شناسایی و یافتن افراد کلاهبردار یا بازیابی وجوه دزدیده شده، موانعی وجود داشته باشد؛ بسته به صلاحیت قضایی و قوانین قابل اجرا، راه‌حل‌های حقوقی متفاوتی برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده اتخاذ خواهد شد.

  پیشگیری و آموزش

  پیشگیری، کارآمد‌ترین راه برای خنثی کردن آسیب‌ها و خسارت‌ها مالی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال است. مردم و سازمان‌ها می‌توانند با افزایش آگاهی و آموزش دادن در مورد خطرات و تاکتیک‌های کلاهبرداران، از خود در برابر کلاهبرداری‌هایی این حوزه دفاع کنند. استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری امن، به‌روز‌رسانی نرم‌افزارها و رعایت احتیاط‌های لازم هنگام انجام تراکنش‌های آنلاین، از راهکارهایی هستند که افراد می‌توانند برای محافظت از دارایی‌های دیجیتالی خود مانند بیت کوین و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال، به‌ کار گیرند.

  سوالات متداول

  • انواع کلاهبرداری‌های مالی در دنیای رمزارزها و دیفای کدام‌اند؟

  کلاهبرداری‌های فیشینگ، راگ پول و کلاهبرداری در رسانه‌های اجتماعی از نمونه کلاهبرداری‌های رایج برای فریب و سواستفاده در دنیای کرپیتوکارنسی به شمار می‌روند.

  • چه چالش‌هایی بر سر راه بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده وجود دارند؟

  ردیابی جریان پول و شناسایی مجرمان، مسائل قضایی و ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین و مشکلات فنی در مکان‌یابی و شناسایی پول سرقت شده از چالش‌هایی هستند که در مسیر بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده قرار دارند.

  • چه راه‌هایی برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده وجود دارد؟

  راه‌های قانونی برای بازیابی بیت کوین‌های دزدیده شده، استفاده از تجزیه و تحلیل بلاک چین و تکنیک‌های تحقیق، همکاری با کمک گرفتن از صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات و درخواست استرداد از طریق دعاوی مدنی از راه‌هایی هستند که می‌توان برای بازیابی بیت کوین‌ها دزدیده شده امتحان کرد.

  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر